Kako Pandemija može mjenjat crkvene rituale? Jel to Crkva više?

DalmatinacHR

Primećen član
Poruka
883
Evo ovako, ja sam Katolik, nevažno sad ajde, pitam ovo kao Kršćanin, inače sam upoznat sa drugim kulturama i religijama ali da vam iskren budem NE ZNAM da li vi Pravoslavci uzimate svetu vodu i prekrstite se pri ulasku u crkvu, pretpostavljam da da? ili?

Uglavnom, ja čvrsto virujem i u Boga, a držim i do znanosti (ne i do mjera ove pandemije, ali to je tema za druge teme), NE IDEM ČESTO U CRKVU, skoro pa nikada, svejedno...

Evo da vam objasnim što se desilo pretprošle nedjelje pa vi mene sad nazovite egoistom, čovjekom željnim pažnje i što sve ne, iako je to sve ono što nisam:

Dakle, ja idem sa kćeri u Crkvu na misu, eto da odvedem kćer na misu...

Naravno da mi je smetalo što moram staviti masku, DA SMETALO MI JE, međutim nije to ono što se desilo nadalje: dok sam ulazio u Crkvu (a nisam bio od početka Pandemije, da... 2 godine), svećenik je bio blizu vrata eto spletom okolnosti, tamo GDJE BI TREBALA BITI SVETA VODA.

Ja da ću uzeti rukom svetu vodu da se prekrstim... NEMA JE... NEMA JE.

Umjesto svete vode ja bi kao trebao DEZINFICIRATI RUKE...

Na što ja stojim... NEVJERICA...

Da... stojim i nikako naprijed, na što će ova babetina iza mene; "ajte više"...

Na što ću ja: "pa gdje je sveta voda?"

Na što će svećenik: "gospodine zbog pandemije nema svete vode zbog zaraze itd..."

Ja na to: "nema svete vode, pa gdje mi idemo na mistu, jel ovo SOTONSKI OBRED ili Kršćanski"?

Na što babetina iza mene; "sram vas bilo, vi ste sotona"

Ja na to: "ajde dezinficirajte ruke za prilaz Luciferu izvolite"

Ona se KRSTI OD MENE... na to moje.

A svećenik mene pozove na stranu, kaže: "gospodine ja vas razumim, ali tako je to, moramo tako u ovim vremenima"

Ja na to: "vi oprostite, ali ja na ovu misu na ulazim, OVO NIJE CRKVA VIŠE, ovo nije kršćanska misa više, ja ne znam točno što je ovo, ali vi znate KAO I JA, što bi vam Isus rekao da stoji ovdje pored mene".

Gleda on u mene, gledam ja u svećenima... ja mu u očima vidim da se slaže s menom, na što ja: ZBOGOM.

P.S. A vi sada ovdje koji mi počnete relativizirati stvari pa kao; mora se jelte, pandemija je jelte... pa čekajte malo... koju... p... materinu (da, eto vam riječnika sada) onda idete u Crkvu ako vas ponižavaju time tamo da ne možete OSNOVNO, ali OSNOVNO crkveno liturgijsko obaviti nego slijedite ove SOTONSKE rituale, ovce od vas rade, ovce doslovno, a vi kao idete u crkvu jel?

Ovo vrijedi i za muslimane u Džamijama koji to rade i sve, neki će me od vjernika ovdje razumit neki neće, ali majko moja idete VOLJOM U KLANJE, doslovno vam se sve oduzima pred očima U IME ČEGA?????

Pa jeste tamo radi Boga ili radi virusa, ako ste radi virusa onda ne idite nigdje ali ne trpite takva poniženja koja VEZE SA BOGOM NEMAJU a ni vi koji si to dopuštate.

HVALA!

P.S. Kćer me (ima 8 godina) pitala; "tata zašto nemaju svetu vodu".

Moj odgovor; zato što veze sa Bogom nemaju više, ako su je ikada i imali.

A ovo vrijedi i za većinu pravoslavnih crkava i džamija, nema tu meni razlike... ILI VJERUJEŠ U BOGA SVIM SRCEM I NAČELIMA i ponašaš se u skladu sa vjerom KAD SI U CRKVI, ili ćeš se pokloniti kome???? kome????

Njima sigurno ja neću, a vi kako oćete.

DalmatinacHR

Primećen član
Poruka
883
eh koliko se obicaja promenilo u ovih nekoliko hilj god

crkva je UZELA ulogu posrednika , ni na to vernik ne bi trebao pristati
Ali kako čovjek može samo tako pristati na nešto što vidiš da ti gazi ne samo ono gdje si došao, nego dostojanstvo pa i samu poruku Isusa ako vjeruješ u nju, da se ti ne možeš prekrstiti sa svetom vodom nego dezinficirati ruke, pa što me briga, rekao sam da je to SOTONSKA MISA na kojoj ja neću sudjelovati, a oni nek okrenu križ naopako pa da RITUAL A NE MISA bude potpuna.

sasasta

Buduća legenda
Poruka
28.892
Ali kako čovjek može samo tako pristati na nešto što vidiš da ti gazi ne samo ono gdje si došao, nego dostojanstvo pa i samu poruku Isusa ako vjeruješ u nju, da se ti ne možeš prekrstiti sa svetom vodom nego dezinficirati ruke, pa što me briga, rekao sam da je to SOTONSKA MISA na kojoj ja neću sudjelovati, a oni nek okrenu križ naopako pa da RITUAL A NE MISA bude potpuna.
to su sve obicajni ritualni uobliceni tokom vremena

DalmatinacHR

Primećen član
Poruka
883
Ova pandemija (plandemija) mi je otvorila oči u mnogočemu, znao sam da većina ljudi su inferiorni duhom a i umom, 70% ljudi ove planete (a i tu sam optimist), ali ono što nisam znao da u datom trenu i više.

Što mi je otvorilo oči? Shvatio sam da smo SVI ISTI, doslovno smo svi isti, SVE RELIGIJE SU ISTE, ali istinski govorim sada, govorim o istinskim ljudima koji vjeruju ISTINSKI, nema veze musliman ili kršćanin.

Isto tako sam shvatio da sam ja PRVI BIO ŽRTVA medijske propagande od 2001-e pa na ovamo o arapima i Islamu itd... istih onih sotonskih medija koji mi sada hoće dijete cijepiti EKSPERIMENTALNIM CIJEPIVOM, ali neće, mogu pokušat naravno, to uvijek mogu.

Sve ovo... svaki dan vidimo, indirektno ili direktno, doslovno svaki u Boga dan, svaki dan... na TV, oko nas, u ratovima iza nas, NON STOP... na korak su do pobjede, doslovno, ali taj korak je PREDUG ipak... neće moći tako lako, ova PLANdemija je to pokazala.

Još ima ljudi koji dok mi ovo pišemo po čelnim gradovima EU-a upravo ratuju na ulicama protiv vlastitih policija, ne za plaće, ne za bolji posao, nego: DA IH PUSTE DA ŽIVE DOSTOJANSTVENO, da ih puste da žive.

Do čega smo došli... svi skupa, što smo dopustili, ali noć je najcrnja prije zore.

Živjeli, ko se ne slaže s menom neka. Poz
Poruka je automatski spojena:

to su sve obicajni ritualni uobliceni tokom vremena
Nije stvar rituala, stvar je samog principa DUHOVNOG i religije.

Ta sveta voda što stoji tamo, nije nju Isus tamo postavio, ali ona je simbol ZAJEDNIŠTVA, močiš ruku u nju i krstiš se i onaj iza tebe i onaj ispred tebe, u muci i radosti JEDNO SMO, sad smo... STOKA.

STOKA... pred klanje... svojevoljno, junaci i DUHOVNJACI koji toliko vjeruju u Isusa da su primorani DEZINFICIRATI RUKE, pa neka ih dezinficiraju, ruke saderali dabogda od pranja dok ulaze u crkvu, ali od sebe se oprati ne mogu, niti dezinficirati.

P.S. Ja sam Arheolog i Povijesničar, znam tocno o čem pričaš, shvaćam ja tebe i kad su doneseni svi crkveni zakoni itd, ali svati i ti mene na što ciljam. :)

Poslednja izmena od moderatora:

DalmatinacHR

Primećen član
Poruka
883
I onda se neko pita kako se moglo razapeti Isusa????

Pitate se??? Vjerovao neko ovdje u Isusa ili ne, možete i POVIJESNO SADA razumjeti kako su ga mogli razapeti... tj oni koji su trazili od Rimljana da ga razapnu...

ISTI OVI ŠTO NOSE MASKE I DEZINFICIRAJU RUKE pri ulasku u Crkvu, ISTI TI SU TRAZILI DA GA SE RAZAPNE, jer su... DIO SISTEMA, ne Boga, nego SISTEMA, nije vam u Crkvi mjesto, takvima, pa dabogda me eto sada banirali.

Ne da vam nije mjesto u Crkvi, nego nije vam mjesto ni sa Bogom jer nije samo "on" u crkvi ali razumit će me onaj ko me oće razumit.

"Pa da mi je i dolinom smrti proći, zla se ne bojim, jer si ti sa mnom."... GDJE VAM JE TO?? Naricatelji koji stavljate maske i dezinficirate ruke pri ulasku u crkvu, licimjeri, eto toliko od mene, sad stvarno idem.

DalmatinacHR

Primećen član
Poruka
883
sta na ovo reci https://www.kurir.rs/sport/tenis/38...ici-na-rucku-kod-patrijarha-za-savindan-video

osoba koja je pre neki dan svog sina nazivala isusom kod patrijarha na rucku
Cijenim i poštivam Đoleta, iznimno, da li se varam ili ne, vrijeme će pokazati, ali ga cijenim do neba radi nekih stvari.

Nego ako se ne varam njegova majka je sina svog usporedila sa Isusom? Što reći... mislim da sam to pročitao negdje...

Mislim da joj je i Novak rekao poslije nasamo; mama... na čemu si.

Брат Си

Ističe se
Poruka
2.691
Kod mene u selu niko ne nosi masku na liturgiju.Niko mu ne bi nista rekao i da nosi masku.Ja licno ne mogu da disem kroz dobru masku vise od par minuta.Pricesce se obavlja jednom kasikicom za sve pricesnike.Niko nikoga ne tjera da se pricesti.Svestenik djeli naforu svim vjernicima.
Mi tako , a na televiziji svestenici u “dva vida“ . Nije mi jasno.
....................................................................................................
A sto se tiče @DalmatinacHR , kod nas nema vodice osim za praznik Bogojavljenja a bolje da je ima. Ne znam šta misle naši “tumači “što nema vode na ulasku .

Poslednja izmena:

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
31.488
Evo ovako, ja sam Katolik, nevažno sad ajde, pitam ovo kao Kršćanin, inače sam upoznat sa drugim kulturama i religijama ali da vam iskren budem NE ZNAM da li vi Pravoslavci uzimate svetu vodu i prekrstite se pri ulasku u crkvu, pretpostavljam da da? ili?

Uglavnom, ja čvrsto virujem i u Boga, a držim i do znanosti (ne i do mjera ove pandemije, ali to je tema za druge teme), NE IDEM ČESTO U CRKVU, skoro pa nikada, svejedno...

Evo da vam objasnim što se desilo pretprošle nedjelje pa vi mene sad nazovite egoistom, čovjekom željnim pažnje i što sve ne, iako je to sve ono što nisam:

Naravno da mi je smetalo što moram staviti masku, DA SMETALO MI JE, međutim nije to ono što se desilo nadalje: dok sam ulazio u Crkvu (a nisam bio od početka Pandemije, da... 2 godine), svećenik je bio blizu vrata eto spletom okolnosti, tamo GDJE BI TREBALA BITI SVETA VODA.

Na što će svećenik: "gospodine zbog pandemije nema svete vode zbog zaraze itd..."

Ja na to: "nema svete vode, pa gdje mi idemo na mistu, jel ovo SOTONSKI OBRED ili Kršćanski"?

A svećenik mene pozove na stranu, kaže: "gospodine ja vas razumim, ali tako je to, moramo tako u ovim vremenima"

Ja na to: "vi oprostite, ali ja na ovu misu na ulazim, OVO NIJE CRKVA VIŠE, ovo nije kršćanska misa više, ja ne znam točno što je ovo, ali vi znate KAO I JA, što bi vam Isus rekao da stoji ovdje pored mene".

Gleda on u mene, gledam ja u svećenima... ja mu u očima vidim da se slaže s menom, na što ja: ZBOGOM.

P.S. A vi sada ovdje koji mi počnete relativizirati stvari pa kao; mora se jelte, pandemija je jelte... pa čekajte malo... koju... p... materinu (da, eto vam riječnika sada) onda idete u Crkvu ako vas ponižavaju time tamo da ne možete OSNOVNO, ali OSNOVNO crkveno liturgijsko obaviti nego slijedite ove SOTONSKE rituale, ovce od vas rade, ovce doslovno, a vi kao idete u crkvu jel?

Ovo vrijedi i za muslimane u Džamijama koji to rade i sve, neki će me od vjernika ovdje razumit neki neće, ali majko moja idete VOLJOM U KLANJE, doslovno vam se sve oduzima pred očima U IME ČEGA?????

Pa jeste tamo radi Boga ili radi virusa, ako ste radi virusa onda ne idite nigdje ali ne trpite takva poniženja koja VEZE SA BOGOM NEMAJU a ni vi koji si to dopuštate.

HVALA!

A ovo vrijedi i za većinu pravoslavnih crkava i džamija, nema tu meni razlike... ILI VJERUJEŠ U BOGA SVIM SRCEM I NAČELIMA i ponašaš se u skladu sa vjerom KAD SI U CRKVI, ili ćeš se pokloniti kome???? kome????

Pozdrav.
To sa svetomvodom je izmislila crkva.
Ja sam hriscanin i nikada nisam koristio svetu vodu.
Bog je svet i njemu se obracamo direktno u molitvi.
Sveta voda nije potrebna.
Potreban nam je Duh sveti, vera u spasitelja.
I Bozja rec Bobllija, spremnost da nas Duh sveti menja i da izgradimo licnu zajednicu sa Bogim..
Jovan 4,24Bog je duh; i koji mu se mole, duhom i istinom treba da se mole.
Bog se obozava intelektom.
srcem i umomi nasim bicem.
Ne vodom ili slicno.
To Bog i ne trazi.
Crkva je mnoge ozbiljnije stvari uvela i izmenila, koje nisu hriscanske i biblijske.
To sa vodom je sitnica.

Poslednja izmena:

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
17.913

HVALA!

Dakle, u vremenu globalne epidemije tebi je problem nošenje maske i to što nema svete vodice? A da razmisliš da li se te kvalifikacije koje si iznio možda odnose na tebe?

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
17.913
Pozdrav.
To sa svetomvodom je izmislila crkva.
Ja sam hriscanin i nikada nisam koristio svetu vodu.
Bog je svet i njemu se obracamo direktno u molitvi.
Sveta voda nije potrebna.
Potreban nam je Duh sveti, vera u spasitelja.
I Bozja rec Bobllija, spremnost da nas Duh sveti menja i da izgradimo licnu zajednicu sa Bogim..
Jovan 4,24Bog je duh; i koji mu se mole, duhom i istinom treba da se mole.
Bog se obozava intelektom.
srcem i umomi nasim bicem.
Ne vodom ili slicno.
To Bog i ne trazi.
Crkva je mnoge ozbiljnije stvari uvela i izmenila, koje nisu hriscanske i biblijske.
To sa vodom je sitnica.
Pa što se krštavamo u vodi?

Nisi u Jevandjelju čitao o banji Vitezdi gdje su se ljudi čudesno isceljivali svetom vodom?

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
31.488

Nisi u Jevandjelju čitao o banji Vitezdi gdje su se ljudi čudesno isceljivali svetom vodom?
Niko vam ne brani, sto se mene tice, moze i da se tusirate u crkvi.

To nisu orimeri koje si dao.
Nena vezu sa ovim
Krstava se jednom.
Zasto trebas da pipas vodu pre ulaska u crkvu?
Sta to doprinosi?
Ljudi vise obozavaju vodu nego Boga.
Tvar nego tvorca.
Rimljanima 1,25Koji pretvoriše istinu Božiju u laž, i većma poštovaše i poslužiše tvar nego tvorca, koji je blagosloven vavijek. Amin.
Ajde nam daj takav neki primer apostola gde su oni pipali vodu pa se prekrstili i usli u crkvu?
Samo jedan.?

Krstenje simbolizira pogreb.
Umires starom coveku i izlazeci iz vode, ustajes sa Hristom u novi zivot.
Nije voda bitna, vec vera u vaskrsloga.
U Banji Vitezdi je Andjeo lecio ne voda.

Ako je Isus na primer pio vodu, mi sada treba da joj se molimo zblg toga?
Sve ste izokrenuli...

Na primer obred pranja nogu koji je Isus uspostavio, bezite od njega kao dj...o od krsta.
Sve bi ste vi da dodate i promenite kao Kain.
Ali ne jednostavno da cinite kako je Bog kazao kao Avelj.

Jovan 13,10Isus mu reče: opranome ne treba do samo noge oprati, jer je sav čist; i vi ste čisti, ali ne svi.

DalmatinacHR

Primećen član
Poruka
883
Dakle, u vremenu globalne epidemije tebi je problem nošenje maske i to što nema svete vodice? A da razmisliš da li se te kvalifikacije koje si iznio možda odnose na tebe?
Globalne epidemije koja je ubila ljudi planetarno na razini statističke pogreške?

Dakle oni koji su umrli OD a ne SA virusom.

Tebi ništa nije čudno u vezi ovoga? Ama baš ništa? Ti stvarno misliš da su oni toliko zabrinuti za nas da nam mira ne daju nego da se cijepimo?

Bože moj eto nisam znao da živim u Star Trek Federaciji koliko brinu za nas evo 2 godine da se cijepimo, da sam znao, tukao bi se nogom u guzicu.

mnemozina

Ističe se
Poruka
2.125
Tacno je da je krstenje vodom dovoljno da nas ocisti od necistoce, zato u pravoslavnim crkvama i nema svete vode za prekstiti se rukom, a hvala bogu nema ni dezinfekcione vodice. Ta ruka bi trebala da je vec krstenjem cista ali zato u spc postoji sveta vodica kojom se osvecuju stvari da bi se i njima dao poseban blagoslov.

da su se rituali promjenili to nisam vidjela, mozda su se privremeno prilagodili uslovima 'zivota', ali zivotni uslovi se cesce mjenjaju nego rituali u crkvi, bar je tako u spc

DalmatinacHR

Primećen član
Poruka
883
@NEzgodan @Glasnik.

Ljudi moji, do prije ove "pandemije", ja vam nisam nešto naročito držao do Isusa, onog pravog Isusa, znam ja jako dobro povijesnu/istorijsku pozadinu glede kršćanstva, pa Bože to mi je struka. Ali vremena čovjeku pokažu ono što je mislio da je pametniji od toga, ali nema puno filozofije izmedju dobra i zla.

Uvijek sam vjerovao u Boga, držao puno do znanosti (i držim), nego ovo sve sada, neke stvari nam moraju biti potpuno jasne, nije ovdje stvar o svetoj vodi, to što ja učinih te nedjeljne mise, sad je sveta voda nam maknuta, što će biti dalje, svima, mic po mic ... aušvic?

Neki se već sada više mole stožeru na TV koliko će obznaniti mrtvih svaki dan nego što drže do Boga više, sveta krava nam je pred očima, tj njima.

Ajmo čisto ovako psihološki postavit pitanje, da je ovim covid-stožerima iti malo stalo do nas, onda bi trošili vrijeme u medijima da ljudima dignu moral, pozitivna energija itekako utječe na ljudsko zdravlje, kao i negativna.

NITI JEDNE EMISIJE na iti jednoj od javnih HR televizija (a uskoro ce tako biti i kod vas ako već nije) nije bilo o ovome, nego samo i UVIJEK o: SMRTI... samo: smrt smrt smrt smrt i nema opuštanja, svaki dan... 0-24h na TV i svim glavnim medijima: smrt smrt smrt i samo spas u cijepivu, znači nigdje nikakvog spasa, niti u imunitetu osobe niti da daju savjete ljudima koji to ne znaju kako dignut imunitet itd, ma kakvi... ništa pozitivno samo SMRT SMRT, samo crvena boja po Europi koja je najgore država po smrti, koja ne toliko loša, a sada nastupaju (ovdje u HR počimaju) sa time da DJECU TREBA CIJEPIT.

Zamislite, djecu... kojoj ni one najgore varijante Covida nisu ništa uzrokovale A KAMOLI OMIKRON SOJ, sada polako pokušavaju nas natjerat da djecu cijepimo.

Ja mogu razumit (a ne mogu ni to, ali ajd) da se netko od odraslih odluci cijepit i super ajd, neka, svačiji izbor, ali da te netko natjera I UVJERI da cijepiš dijete EKSPERIMENTALNIM CIJEPIVOM... koliko poremećen moraš biti? E to je meni ta SVETA VODA bila samo metafora ako me razumješ.

A pogledaj ovu ku.čku iz našeg HR stožera što joj je izletjelo prije par mjeseci u jednoj emisiji, digla se velika prašina oko ovog što je rekla, ku.čka (monstrum) je još uvijek u stožeru, ovo je doslovno NJIHOV PLAN, svih njih... za sve nas, i tebe... i mene... sve... nalog od njihovih ELITNIH GOSPODARA, evo ti, crno na bijelo što MONSTRUM a ne žena reče (inače ovaj MONSTURM je "liječnica" i u hr Covid-sotonskom stožeru):

OVO DOBROOOOO POSLUŠAJTE, uvijek im izleti istina tu i tamo:

@Брат Си , @Iskapa @sasasta

Tacno je da je krstenje vodom dovoljno da nas ocisti od necistoce, zato u pravoslavnim crkvama i nema svete vode za prekstiti se rukom, a hvala bogu nema ni dezinfekcione vodice. Ta ruka bi trebala da je vec krstenjem cista ali zato u spc postoji sveta vodica kojom se osvecuju stvari da bi se i njima dao poseban blagoslov.

da su se rituali promjenili to nisam vidjela, mozda su se privremeno prilagodili uslovima 'zivota', ali zivotni uslovi se cesce mjenjaju nego rituali u crkvi, bar je tako u spc

Ako rituale mjenjas i prilagođavaš a tamo su radi duhovnoga, onda to više nije ta crkva niti ta religija nego nešto drugo, ali ljudi misle da je eto... privremeno, pa kao... proć će... pustit će nas...

Oće oće :)

mnemozina

Ističe se
Poruka
2.125
@NEzgodan @Glasnik.

Ljudi moji, do prije ove "pandemije", ja vam nisam nešto naročito držao do Isusa, onog pravog Isusa, znam ja jako dobro povijesnu/istorijsku pozadinu glede kršćanstva, pa Bože to mi je struka. Ali vremena čovjeku pokažu ono što je mislio da je pametniji od toga, ali nema puno filozofije izmedju dobra i zla.

Uvijek sam vjerovao u Boga, držao puno do znanosti (i držim), nego ovo sve sada, neke stvari nam moraju biti potpuno jasne, nije ovdje stvar o svetoj vodi, to što ja učinih te nedjeljne mise, sad je sveta voda nam maknuta, što će biti dalje, svima, mic po mic ... aušvic?

Neki se već sada više mole stožeru na TV koliko će obznaniti mrtvih svaki dan nego što drže do Boga više, sveta krava nam je pred očima, tj njima.

Ajmo čisto ovako psihološki postavit pitanje, da je ovim covid-stožerima iti malo stalo do nas, onda bi trošili vrijeme u medijima da ljudima dignu moral, pozitivna energija itekako utječe na ljudsko zdravlje, kao i negativna.

NITI JEDNE EMISIJE na iti jednoj od javnih HR televizija (a uskoro ce tako biti i kod vas ako već nije) nije bilo o ovome, nego samo i UVIJEK o: SMRTI... samo: smrt smrt smrt smrt i nema opuštanja, svaki dan... 0-24h na TV i svim glavnim medijima: smrt smrt smrt i samo spas u cijepivu, znači nigdje nikakvog spasa, niti u imunitetu osobe niti da daju savjete ljudima koji to ne znaju kako dignut imunitet itd, ma kakvi... ništa pozitivno samo SMRT SMRT, samo crvena boja po Europi koja je najgore država po smrti, koja ne toliko loša, a sada nastupaju (ovdje u HR počimaju) sa time da DJECU TREBA CIJEPIT.

.

Onaj roditelj koji cijepi dijete OVIM OTROVOM: ponavljam OTROVOM, to nije roditelj... to je smeće, eto tako, smeće a ne roditelj, bez svog JA.

Ja mogu razumit (a ne mogu ni to, ali ajd) da se netko od odraslih odluci cijepit i super ajd, neka, svačiji izbor, ali da te netko natjera I UVJERI da cijepiš dijete EKSPERIMENTALNIM CIJEPIVOM... koliko poremećen moraš biti? E to je meni ta SVETA VODA bila samo metafora ako me razumješ.

A pogledaj ovu ku.čku iz našeg HR stožera što joj je izletjelo prije par mjeseci u jednoj emisiji, digla se velika prašina oko ovog što je rekla, ku.čka (monstrum) je još uvijek u stožeru, ovo je doslovno NJIHOV PLAN, svih njih... za sve nas, i tebe... i mene... sve... nalog od njihovih ELITNIH GOSPODARA, evo ti, crno na bijelo što MONSTRUM a ne žena reče (inače ovaj MONSTURM je "liječnica" i u hr Covid-sotonskom stožeru):

OVO DOBROOOOO POSLUŠAJTE, uvijek im izleti istina tu i tamo:

@Брат Си , @Iskapa @sasasta

Ako rituale mjenjas i prilagođavaš a tamo su radi duhovnoga, onda to više nije ta crkva niti ta religija nego nešto drugo, ali ljudi misle da je eto... privremeno, pa kao... proć će... pustit će nas...

Oće oće :)

Upravo sam ti objasnila da u izvornoj crkvi nema promjena, prilagodjavanje znaci ne promjenu nego sminku/masku koju je lako ukloniti kad ti je volja

DarkMoon

Veoma poznat
Poruka
12.946
Mi tako , a na televiziji svestenici u “dva vida“ . Nije mi jasno.
....................................................................................................
A sto se tiče @DalmatinacHR , kod nas nema vodice osim za praznik Bogojavljenja a bolje da je ima. Ne znam šta misle naši “tumači “što nema vode na ulasku .
Sveti si vodica i ovako ne samo za Bogojavljenje.
Postoji osvecenje vodice za slavu ,onda u hramu i ta bogojavljenska.

Upravo sam ti objasnila da u izvornoj crkvi nema promjena, prilagodjavanje znaci ne promjenu nego sminku/masku koju je lako ukloniti kad ti je volja
Zasto su onda menjali dogmatiku i reformisali Liturgiju?

Oni ne veruju da Sveti Duh deluje i kroz vodu i kroz vino i kroz ulje ….

zx16

Veoma poznat
Poruka
10.450
Дела су дела а вера је вера. Никада веру не доводи у питање због поступака појединаца. Сви смо ми грешници почев од Патријарха па до просјака на улици.
Не судимо никоме јер Бог само суди с ми можемо продискутовати.
Сто људи, сто ћуди па тако настаде и сто вера.
Једна је старија од других а то је, свидело се то некоме или не, православна или ортодоксна. Она је најмање претрпела промена у односу на изворну.
На жалост, данас светом владају медији и корпорације. Они одређују правила или их просто намећу силом, као са овом пандемијом. Неко је прихватио ћутке, неко одбио а неки су изашли и на улице и отворено стали против терора.
Тако је и са појединцима из свештенства.
Не знам како је по другим земљама али пренећу вам како је у делу Русије где ја живим.
Цркве су пуне и све је више младих. Маске се тешко могу видети а ред за исповедање и причест је огроман.
У православној цркви причешћује се из једног путира и са једном кашичицом. За две године пандемије, видим и даље иста лица у цркви у коју ја идем. Нисам чуо за било кога да се заразио у цркви а камоли умро.
Неверници, ако ово читају, испљуваће моје речи само тако. Али ово њима није ни намењено.
Ко заиста не верује неће ни осетити чуда Божија. Бог није деда мраз, он не испуњава жеље. Он нас посматра и има своја мерила која ми, обични смртници, тешко разумемо. Само они, који су свој живот посветили служењу Бога (монаси), то разумеју.
Увек волим да поновим речи старца Тадеја који је волео да каже: "Какве су нам мисли, такав нам је и живот."
Верујте, то је жива истина и зато не оптерећујте се туђим делима или грешкама.
Старајте се да их сами не чинимо јер, Бог нас гледа!

RIA77

Iskusan
Poruka
5.236
Zasto su onda menjali dogmatiku i reformisali Liturgiju?
Oво су квази аргументи које наводе људи који не знају шта је догматика, а то што посећују Литургију мисле да знају шта је Литургија.
Другим речима, ово су аргументи расколника-старокалендараца и других људи који су заведени њиховим причама.
Пошто народ веома интересује питање Литургије, то је решено још пре 10 година.
Стога, реформе Литургије нема тј. тако нешто не постоји.

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
31.488
Oво су квази аргументи које наводе људи који не знају шта је догматика, а то што посећују Литургију мисле да знају шта је Литургија.
Другим речима, ово су аргументи расколника-старокалендараца и других људи који су заведени њиховим причама.
Пошто народ веома интересује питање Литургије, то је решено још пре 10 година.
Стога, реформе Литургије нема тј. тако нешто не постоји.
Samo Hristos spasava.
Nikako liturgoja ili misa.
Hristos je pre 2000 gpd obezbedio spasenje.
Treba ga samo verom prihvatiti i ziveti po Bozjoj volji Duhom svetim.
Ne postoje dodatni spasonosni sistemi i nova jevandjelja.
Sve je u Hristu...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.