Kako ojačati tetive i ligamente i povećati njihovu elastičnost?

Imam dosta iskustva sa problematicnim zglobovima (a i ponesto sa tetivama i ligamentima). Ovo sto su neki zdravorazumski pisali (na pocetku) o kalcijumu je pogresno - depoi kalcijuma (kristali) su u zglobovima i tetivama problem a ne resenje. Kalcijumu je mesto u kostima a ne u tetivama (gde stvara vrlo bolne upale).
Isprobao sam poprilicno RAZLICITIH stvari iz *alternative* i sad cu da napisem stepen mog poboljsanja stanja sa nekoliko tih stvari (mozda nekom bude inspirativno da isproba ponesto od ovog a da dosad nije cuo za to). Imajte uvek u vidu da je kod ljudske vrste varijabilnost (razlicitost medju jedinkama) vrlo velika i da ono sto je npr. meni bilo vrlo blagotvorno ne znaci da ce tako biti i za vas - ucinkovitost bilo kog suplementa ZA VAS necete znati dok ga vi LICNO ne proverite.
Princip u mom ocenjivanju je bio 0 poena - NIKAKVO POBOLJSANJE, 100 poena - APSOLUTNO POBOLJSANJE (i svi oni prelazi izmedju...)

-glukozamin sulfat - 0 poena (iako znam osobe kojima je prilicno pomagao). Ima na trzistu i nekih malo *izmenjenih* glukozamina kao sto su npr. glukozamin HCl (hlorid) - 40 poena ili NAG (N acetil glukozamin) - 25 poena
- hondroitin sulfat - 0 poena (od njega mi je cak bilo i gore u periodima uzimanja pa sam ga zauvek *zaboravio*) iako nekim ljudima pomaze
- MSM - 10 poena (realno nistavan efekat ali, za razliku od hondroitina - nije bilo gore pa da ne bude bas 0). Ovo je cest treci sastojak u *antiartritisnim* suplementima (uz 2 prvopomenuta koji su najizvikaniji)
- zelatin govedji (najobicniji, u prahu *na merenje* ) 65 - 70 poena (hidrolizovani kolageni su *u teoriji* bolji ali, posto su i jedno 4-5 X skuplji probao sam samo jedno pakovanje i mozda nedovoljno dugo da uocim razliku u dejstvu)
- celadrin (nesto na bazi cetyl miristoleata i srodnih jedinjenja ako sam pravilno ovo napisao) - obicno je u obliku krema *za mazanje* spolja na bolna mesta a ne za pijenje i koristio sam *kad zagusti* (jer nikad ne pijem analgetike). Recimo - 60 poena
- lecitin (u granulama) recimo - 50 poena (koristim ga za druge namene ali imam utisak da pomaze i zglobovima)
- boswelia, ekstrakt tamjanovog drveta (standardizovani, bolji je kad ima sto vise bosvelicne kiseline u sebi) - 80 poena
- cissus (biljka, mislim da nema prevoda na nas jezik jos uvek), takodje je bitno da je standardizovani ekstrakt sa sto vise % aktivnih materija (zaboravio sam im nazive ali recimo da se zovu ketosteroni..) - 90 poena. To mi je najbolje delovalo od svih suplemenata koje sam probao
- SAM
(suplement poznat po tome da ga hvale kao antidepresiv ali meni je malo poboljsao zglobovne probleme kad je bio u maloj dozi sastavu nekih kompleksnih preparata za zglobove. Medjutim, kad sam ga pio solo i u vecoj dozi skoro nista pa sam i od njega odustao) - 15 poena
- DMSO (za spoljnu primenu) - nisam koristio
- ekstrakt semenki celera - nisam koristio
- hijaluronska kiselina - bila je samo u malim dozama u sastavu nekih kompleksnijih suplemenata i nikad je nisam koristio *solo* i u malo jacim dozama ali verujem da ima neku vrednost (samo je poprilicno skupa)
- ekstrakt one tanke opnice izmedju belanca i ljuske jajeta, eng. *eggshell membrane* - nisam ni ovo probao (mozda nesto i vredi jer mislim da sadrzi i kolagen a mozda i hijaluronsku kiselinu)
- ekstrakt semena divlje ruze (sipka) - (i kod nas se uvozi jedan od tih proizvoda po imenu *Litozin forte*) - 40 poena

p.s. A najbolje sam popravljao stanje svojih zglobova (i bio skoro *kao nov*) u periodima kad sam REDOVNO vezbao i to odredjene terapeutske vezbe (koje treba da vam da kvalifikovani fizioterapeut i to u skladu sa vasom KONKRETNO DIJAGNOSTIKOVANOM vrstom problema). TO NISU VEZBE SA TEGOVIMA. I, cak kad vam ih da strucna osoba moze da ne pogodi *iz prve* pa mu skrenite paznju (ako redovno vezbate ali vam se recimo pogorsa stanje) i onda ce vam izmeniti vezbe dok ne dodjete do optimalnih
 
Poslednja izmena:

Već je napisala
Ne možeš uticati na elastičnost i izdržljivost tetiva i ligamenata osim da ih čuvaš više i ne vršiš pokrete koji oni ne mogu podneti. To su slabo prokrvljene strukture tako da se ne može uticati hranom i smatram da je čisto bacanje novca na preparate - suplemente, nije dokazano dejstvo.
 
Meni je od masne slane hrane bas u tom delu zadrzana voda i otok par dana kad sam imao prelom,samo se odjednom nadulo,tako isto giht se pojavi prijatelju gde su ligamenti posle hrane i on zna da je od toga,nabraja sta je jeo i zna da to ne sme,vi sad nastavite vase teorije meni je dovoljan 1 primer i iskustvo svesnog coveka koji poznaje svoje telo i sta mu ne/prija
 
Meni je od masne slane hrane bas u tom delu zadrzana voda i otok par dana kad sam imao prelom,samo se odjednom nadulo,tako isto giht se pojavi prijatelju gde su ligamenti posle hrane i on zna da je od toga,nabraja sta je jeo i zna da to ne sme,vi sad nastavite vase teorije meni je dovoljan 1 primer i iskustvo svesnog coveka koji poznaje svoje telo i sta mu ne/prija
Hrana trigeruje napade gihta ali to ne znači da je direktan uzrok
 
Jesi ti realna,ona je rekla da hrana nema veze sa prokrvljenoscu,od masne hrane se ljudi slogiraju i cepovi se prave od kojih umiru jer krv ne dolazi do organa

Nema veze sa prokrvljenošću tetiva i ligamenata, evo treća sreća za ovaj post

Ne možeš uticati na elastičnost i izdržljivost tetiva i ligamenata osim da ih čuvaš više i ne vršiš pokrete koji oni ne mogu podneti. To su slabo prokrvljene strukture tako da se ne može uticati hranom i smatram da je čisto bacanje novca na preparate - suplemente, nije dokazano dejstvo.
 
Poslednja izmena:
U čemu je sad problem?

Sve piše nego se zamajavamo bez veze, presipanje iz šupljeg u prazno čisto da bi se kontriralo.

u tome što i sa žilama, ide ista priča kao i sa kosovom, sve je rešeno, ništa od nas ne zavisi, prodato je...
samo što ovde to glasi, nema tu krvi, ništa ti neće pomoći, nema ti spasa, to ti je što ti je, itd....
eto u tome je sad problem

Svakako da zglobove treba čuvati PRE nego se oštete, al pričati na sav glas kako je tu ne znam kakva
slaba prokrvljenost i da ti ne vredi ništa je opasno, vrlo...

Uopšte primetno je da na svakoj drugoj temi se javi neko da soli pamet kako je sve propalo i spasa nema
o čemu god da se piše tako neki se javi, a obično dobije i pomagače.
 
samo što ovde to glasi, nema tu krvi, ništa ti neće pomoći, nema ti spasa, to ti je što ti je, itd....
eto u tome je sad problem

Svakako da zglobove treba čuvati PRE nego se oštete, al pričati na sav glas kako je tu ne znam kakva
slaba prokrvljenost i da ti ne vredi ništa je opasno, vrlo...

Nije rečeno da uopšteno nema spasa i da ništa ne vredi, nego je rekla šta konkretno ne vredi.

Navedene su i druge stvari.
 
Malo smo proširili priču , ali neka.
Što se zglobova tiče ,ono što ih ishranjuje jeste upravo pokret. Najgore je ostaviti zglob u stanju mirovanja. Međutim ne pokret pod opterećenjem i ne bilo koji.
Od suplemenata nema koristi , radi se na istraživanjima sa matičnim ćelijama.
U mom slucaju bas i nije tako - zato sam i napisao *kvantifikovani* izvestaj o vise i manje efikasnim suplementima... Naravno, moze mi se prebaciti da pravim logicku gresku *anegdotskog* zakljucivanja (na osnovu premalog uzorka tj. - samog sebe). I meni su lekari rekli tako na samom pocetku (pre vise decenija) - slaba prokrvljenost tih tkiva, samo sinovijalna tecnost, to sto udje *na usta* nece ni doci do *pohabane* hrskavice, proces artroze je ireverzibilan, ceka te buducnost na *brufenima* dok si ziv i na kraju hirurgija ako proces ode predaleko... i sve u tom stilu.
Ali, posle tako dugog kontinuiranog koriscenja toliko raznovrsnih prirodnih *sarenih vodica* (takvim ih vidi vecina *medicinara*) shvatio sam da lekari, na srecu, ipak nisu u pravu jer neka od tih stvari itekako vrede a da lekarima samo poprilicno nedostaje entuzijazma da bace pogled i na nesto van svojih *dogmi*. Naravno i objektivni razlozi ih sprecavaju u tome - puno obaveza i sl. A i NISU najcesce i sami bolesni od toga od cega lece ljude - covek je malo skloniji da isproba i nestandardne stvari kad ima licnu muku (a da mu pritom zvanicna doktrina realno ne nudi izlaz).

Svi bi voleli da dodje do brzog resenja sa *maticnim celijama* ali, dok se do toga ne dodje,bolje je (humanije) ljudima ukazati i na neka sredstva koja poprilicno olaksavaju zivot a nisu *hemija*. Sto, naravno, ne znaci da treba bacati (VELIKE) pare na svasta iz teleshopova i sarenih casopisa koji vam nude *spektakularna izlecenja od hronicnih bolesti za 3 dana* vec nauciti ljude sta i sa tog trzista ima vecu verovatnocu da bude delotvorno
 
U mom slucaju bas i nije tako - zato sam i napisao *kvantifikovani* izvestaj o vise i manje efikasnim suplementima... Naravno, moze mi se prebaciti da pravim logicku gresku *anegdotskog* zakljucivanja (na osnovu premalog uzorka tj. - samog sebe). I meni su lekari rekli tako na samom pocetku (pre vise decenija) - slaba prokrvljenost tih tkiva, samo sinovijalna tecnost, to sto udje *na usta* nece ni doci do *pohabane* hrskavice, proces artroze je ireverzibilan, ceka te buducnost na *brufenima* dok si ziv i na kraju hirurgija ako proces ode predaleko... i sve u tom stilu.
Ali, posle tako dugog kontinuiranog koriscenja toliko raznovrsnih prirodnih *sarenih vodica* (takvim ih vidi vecina *medicinara*) shvatio sam da lekari, na srecu, ipak nisu u pravu jer neka od tih stvari itekako vrede a da lekarima samo poprilicno nedostaje entuzijazma da bace pogled i na nesto van svojih *dogmi*. Naravno i objektivni razlozi ih sprecavaju u tome - puno obaveza i sl. A i NISU najcesce i sami bolesni od toga od cega lece ljude - covek je malo skloniji da isproba i nestandardne stvari kad ima licnu muku (a da mu pritom zvanicna doktrina realno ne nudi izlaz).

Svi bi voleli da dodje do brzog resenja sa *maticnim celijama* ali, dok se do toga ne dodje,bolje je (humanije) ljudima ukazati i na neka sredstva koja poprilicno olaksavaju zivot a nisu *hemija*. Sto, naravno, ne znaci da treba bacati (VELIKE) pare na svasta iz teleshopova i sarenih casopisa koji vam nude *spektakularna izlecenja od hronicnih bolesti za 3 dana* vec nauciti ljude sta i sa tog trzista ima vecu verovatnocu da bude delotvorno
Kako ćeš zaključiti šta ti je tačno pomoglo ? Pasivan nisi sigurno bio za to vreme.
Ljudski organizam je prilično logičan mehanizam, ne savršen ali ..
 
U mom slucaju bas i nije tako - zato sam i napisao *kvantifikovani* izvestaj o vise i manje efikasnim suplementima... Naravno, moze mi se prebaciti da pravim logicku gresku *anegdotskog* zakljucivanja (na osnovu premalog uzorka tj. - samog sebe). I meni su lekari rekli tako na samom pocetku (pre vise decenija) - slaba prokrvljenost tih tkiva, samo sinovijalna tecnost, to sto udje *na usta* nece ni doci do *pohabane* hrskavice, proces artroze je ireverzibilan, ceka te buducnost na *brufenima* dok si ziv i na kraju hirurgija ako proces ode predaleko... i sve u tom stilu.
Ali, posle tako dugog kontinuiranog koriscenja toliko raznovrsnih prirodnih *sarenih vodica* (takvim ih vidi vecina *medicinara*) shvatio sam da lekari, na srecu, ipak nisu u pravu jer neka od tih stvari itekako vrede a da lekarima samo poprilicno nedostaje entuzijazma da bace pogled i na nesto van svojih *dogmi*. Naravno i objektivni razlozi ih sprecavaju u tome - puno obaveza i sl. A i NISU najcesce i sami bolesni od toga od cega lece ljude - covek je malo skloniji da isproba i nestandardne stvari kad ima licnu muku (a da mu pritom zvanicna doktrina realno ne nudi izlaz).

Svi bi voleli da dodje do brzog resenja sa *maticnim celijama* ali, dok se do toga ne dodje,bolje je (humanije) ljudima ukazati i na neka sredstva koja poprilicno olaksavaju zivot a nisu *hemija*. Sto, naravno, ne znaci da treba bacati (VELIKE) pare na svasta iz teleshopova i sarenih casopisa koji vam nude *spektakularna izlecenja od hronicnih bolesti za 3 dana* vec nauciti ljude sta i sa tog trzista ima vecu verovatnocu da bude delotvorno
Neke stvari u organizmu se oporavljaju brze,a neke sporije.Na svim problemima treba raditi,krace ili duze.Najbolje bi bilo otici kod Fizijatra da ti pokazu vezbe koje treba da radis,a da ne preteras i ne povredis ligamente ponovo.
 

Back
Top