Kako odnegovati ptića vrapca pokućara

Poruka
7.293
(izvor: https://www.wikihow.com/Raise-a-Baby-House-Sparrow)

Ako ste pronašli bebu vrapca pokućara, možete naučiti kako da se brinete o njoj. Međutim, pre nego što intervenišete i uzmete da ga spasite, osmotrite dobro područje kako biste bili u potpunosti sigurni da je ptić siroče. Stope smrtnosti među pticama koje se uzgajaju ljudskim rukama su veoma visoke, tako da su njihove najbolje šanse za preživljavanje ponovo u gnezdu pod brigom njihovih roditelja.

Izbegavanje uobičajenih grešaka

1. Uverite se da je ptica zaista siroče.
Ako ima perje, to je mladunče i moglo bi biti da uči da leti. Stoga, treba da ostane na zemlji - uklonite ga samo ako je u opasnosti od predatora, ili ukoliko se roditelji ne vrate u roku od jednog sata. Ako ptica nema perje, to je onda ptić iz gnezda, pa pogledajte oko sebe da vidite da li možete da uočite gnezdo. Nežno ga podignite i vratite u gnezdo.


sl-01.jpg


· Vrapci su prvobitno zabeleženi u Evroaziji, severnoj Africi i na Bliskom istoku, ali sada žive širom sveta. Pošto ima toliko vrabaca širom sveta, oni nisu zaštićena vrsta. To znači da ne postoje zakoni koji zabranjuju njihovo držanje kao kućnih ljubimaca.

2. Zaštitite svoje zdravlje kada se bavite divljim životinjama.
Nije preporučljivo da trudnice ili osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom rukuju bebama. Oni mogu nositi bolesti, kao što je salmonela, koja može zaraziti ljude.


sl-02.jpg


· Uvek se pridržavajte stroge higijene kada rukujete pticom. Temeljno operite ruke pre i posle nege. Odložite otpad u zapečaćenu vreću.

3. Izbegavajte imprint (= urezivanje u memoriju) ptice.
Ako ptica ima previše kontakta sa ljudima, može početi da misli da ste njen roditelj i izgubiće strah od vas. Ovo otežava puštanje ptice nazad u divljinu. Ako je vaša namera da odgajite pticu do nivoa kada je dovoljno snažna da bude puštena u slobodu, izbegavajte da podižete pticu i dodirujete je rukom, a naročito tokom hranjenja. Želite da zadrži prirodni strah koji ptice imaju od ljudi.


sl-03.jpg


· Pokušajte da izbegnete da vas ptičica zapamti. Ako se imprint desi, ptica počinje pretpostavlja da je čovek, a ne ptica i to može da dovede do poteškoća pri puštanju nazad u divljinu.
· Dajte sve od sebe da izbegnete razgovor sa pticom. Cilj treba da bude da hranite i brinete o ptici kao da ste „nevidljiva sila“.
 
4. Izbegavajte da ptici dajete vodu.
Mladunci su hranjeni od strane roditelja insektima i ne piju vodu. Ako pokušate da pticu napojite vodom, može se desiti da udahne vodu i da se udavi.

sl-04.jpg


Održavanje zdravlja bebe vrapca

1. Utoplite pticu.
Stavite jastučić za grejanje na dno kutije za maramice i stavite malo maramica preko njega. Alternativa je da koristite malu činiju obloženu papirnim ubrusima. Možete staviti tu činiju na sud sa toplom vodom ili koristiti gornju lampu, da bi ptici bilo dovoljno toplo. Koju god varijantu da odaberete, nežno stavite ptičicu u taj njen novi dom.

sl-05.jpg

(Napomena: na slici je temperatura izražena u stepenima Farenhaja; preračunato u stepene Celzijusa, to je 29-32 stepena.)


· Idealna temperatura je 29-32 stepena Celzijusa.
· Nemojte koristiti frotirnu odeću da obložite gnezdo, jer se kandže i kljun ptića mogu zapetljati za njega.
· Stavite gnezdo na tamno i tiho mesto, negde gde deca i/ili kućni ljubimci neće ometati ptića.

2. Održavajte kljun ptičice čistim.
Nakon hranjenja, obrišite kljun i lice ptice vlažnom maramicom za jednokratnu upotrebu ili vatom namočenom u vodu. Zaprljano područje kljuna može dovesti do bakterijskih infekcija.

sl-06.jpg
 
3. Merite napredak ptice.
Gram skala se može koristiti za merenje ukupnog napretka vaše ptice. Svaki dan pre nego što nahranite svoju pticu, izmerite je. Zdrava beba ptice treba da dobija na težini svaki dan.

sl-07.jpg


· Ako je vaš cilj da pticu pustite nazad u divljinu, onda razmislite o tome da je ne merite, jer što više kontakta sa njom imate, veća je verovatnoća da će ona razviti imprint. Ako je vaša namera da gajite pticu kao kućnog ljubimca, nastavite i merite je redovno, da biste proverili napredak.

Hranjenje bebe vrapca

1. Počnite tako što ćete ptića hraniti hranom za štence ili mačke, koja je prethodno natopljena u vodi.
Dodajte formulu za bebe ptica ili Pronutro u vodu pre nego što je umešate u hranu. Konzervirana hrana za štence ili mačke ima veći sadržaj proteina i bliža je prirodnoj ishrani od hrane za odrasle pse. Izgnječite hranu u plitkoj činiji.

sl-08.jpg


· Ako ptica nije dovoljno stara da se sama hrani, odlomite male komadiće, otprilike pola veličine vašeg malog nokta, i hranite je ručno pomoću pincete.

2. Dodajte što više insekata u hranu za štence ili mačke.
Prirodna ishrana vrapca uključuje suvu hranu kao što su pupoljci i seme, i živu hranu kao što su pauci, puževi, lisne uši, gusenice i drugi mali beskičmenjaci. Mlade ptice bolje uzimaju živu hranu od suve hrane.

sl-09.jpg


· Imajte na umu, nemojte davati gliste bebama vrapca u zatočeništvu. Postoji nešto toksično u vezi sa glistama zbog čega ptice u zatočeništvu umiru. Umesto toga, pokušajte da ponudite ptiću cvrčke najmanjih veličina (ima ih u prodavnicama gmizavaca).
· Druga opcija je da ponudite čiste bele crve, kakve prodaju u radnjama za pecaroše. Opet, crvima treba hraniti ptičicu samo kada su njihova creva prazna. Crna linija na crvu prikazuje njegovu hranu u crevima, pa sačekajte da ova crna linija nestane pre nego što crva date mladunčetu.
· Takođe, možete razmisliti i o hranjenju osušenim insekatima, koji se prodaju u radnjama za gmizavce kao što su bradati zmajevi. Proverite da li ih ima u lokalnoj prodavnici kućnih ljubimaca.
· Ako je vrabac iz gnezda, a ne mladunče koje već ima perje, uzdržite se od hranjenja insekatima i držite se hrane za štence ili mačke. Insekti kao što su muve mogu kod skroz mladog ptića iz gnezda dovesti do fatalnog zatvora.
 
3. Pospite svu živu hranu vitaminskim i mineralnim suplementima.
Možete koristiti suplemente kao što su Nutrobal (prodaje se za gmizavce) ili Kalcijum pasta za ishranu kriketa (IZUG), koji se prodaju u prodavnicama za kućne ljubimce. Ovo pomaže da se obezbedi uravnotežena ishrana, ako je živa hrana manjkava.
(Napomena: ovi predlozi su dati u originalnom tekstu, ja sam ih samo prevela i ne znam da li tih proizvoda ima kod nas.. ali i ako ih nema, svakako se može potražiti nešto slično.. - prim. Đurđija)

sl-10.jpg


4. Često hranite pticu.
U zavisnosti od starosti vrapca, ili ponudite hranu pincetom direktno u razjapljeni kljun, ili ako je ptica dovoljno stara da se sama hrani, stavite hranu u plitku posudu. Imajte na umu da je potrebno oko 2 nedelje da bi se beba ptice razvila dovoljno da može sama da uzima hranu.

sl-11.jpg


· Ako je ptica veoma mlada i nema mnogo perja, hranite se svakih pola sata. Ako je ptić malo stariji, hranite ga na svakih sat ili dva. Ptica će početi da cvrkuće i otvara kljun kada je gladna i prestaće da jede kada je sita.

5. Ponudite ptičici vodu, ali samo iz posude za papagaje.
Mlade ptice nisu dobre u pijenju vode iz plitke posude. Ta opcija može izazvati slučajno davljenje ptice.

sl-12.jpg
 
6. Promenite hranu kojom hranite pticu kako ona postaje veća.
Kako beba odrasta, nastavite da je hranite natopljenom hranom za pse ili mačke, ali dodajte raznovrsnu hranu za ptice. Dobro i kvalitetno seme za ishranu divljih ptica je idealno, kada ptica dovoljno sazri da sama uzima zrno. Stavite seme u plitku posudu kako bi ptica počela da se hrani kada bude u mogućnosti.

sl-13.jpg


· Održavajte hranu čistom od fekalne zemlje, pa u tom cilju očistite posudu sa hranom najmanje jednom dnevno.

Priprema bebe vrapca za puštanje u slobodu

1. Stavite ptičicu u kavez, kada počne da skakuće.
Počnite da ostavljate kavez napolju tokom dana kako bi drugi vrapci mogli da je posete. Ako izbegavate blisku interakciju sa pticom i ona je u interakciji sa divljim vrapcima, onda su njene šanse da se ponovo aklimatizira na divljinu puno bolje.

sl-14.jpg


· Ako ptičica ne komunicira sa divljim pticama, onda treba da nauči pesme svoje vrste na drugi način. Ovo će joj omogućiti da komunicira sa drugim pticama kada se pusti na slobodu. Na internetu su dostupne audio datoteke sa pevom njene vrste, koje možete da puštate ptici.

2. Dajte ptici sve više vremena na otvorenom.
Pustite je da skakuće po travi nakon otprilike 7-10 dana. Ako je puštanje ptice vaš krajnji cilj, pokušajte da je stavite na otvorene prostore kako bi mogla da nauči da leti. Instinkt će naučiti pticu da leti i otkriće joj čemu služe njena krila.

sl-15.jpg


· Sačekajte dok ne dobije perje na krilima, a onda ako se čini da ne zna šta da radi, verovatno nije još spremna. Da biste proverili da li je vrapčić spreman, izvedite ga napolje i stavite ga na zemlju na mestu koje je bezbedno od predatora.
· Ostavite pticu da sama stoji 20 minuta; ako se ništa ne desi, vratite je u kuću i pokušajte ponovo sledećeg dana.
 
3. Uverite se da je vrapčić spreman za puštanje.
Ako ćete ga pustiti, uverite se da beba može da jede sama. Takođe, morate biti sigurni da mu niste imprintovani u memoriji.

sl-16.jpg


· Ako je kod ptice nastao imprint i vi ste joj se urezali u memoriju, onda se ona ne može pustiti u divljinu. Mora se nastaviti negovati kao kućni ljubimac.

___________________________________________________

(izvor: https://www.wikihow.com/Raise-a-Baby-House-Sparrow)
 

Back
Top