Quantcast

kako (ne) treba da izgleda idealan hriscanin

itaka.s

Obećava
Poruka
86
Sizif:
itaka.s:
Rec po rec Sizife i mi cemo da se opet sasvim lepo slozimo oko nekih pitanja.Iako neka ostaju za zestoku diskusiju. PS Hvala na savetu.
Ne znam na koji savet misliš? BTW, nisam ni shvatio da imaš takve poglede. Vrlo interesantna stvar je da sam i ja sam upravo prošao kroz takvu fazu. Pošto samo odrastao u sasvim umereno religioznoj, uobičajenoj radnoj porodici, nisam ni razmišljao previše o veri tj. hrišćanstvu. Prosto sam verovao u Boga i u Crkvu. Sećam se i dan danas kako sam, kao šesnaestogodišnjak bio užasnut slušajući jednog čoveka u autobusu kako "huli" na Boga. Bio sam i sam uplašen slušajući ga.

To su bila vremena kada stalno učiš nove stvari, i ja sam nekako baš tih godina upravo došao u tu fazu u kojoj mi se čini da si sada ti. Imao sam svoj sistem, koji nisam delio ni sa kim, i koji bih rečima teško i opisao. Sticajem nesrećnih i ružnih okolnosti u vrlo kratkom vremenu sam potpuno izgubio poverenje u Crkvu. Ostao je samo Bog, koji je počeo od bradonje da postaje transcendentna ideja i da se polako izjednačuje sa univerzumom. Kada je postao toliko veliki da sam iz vida izgubio sve njegove granice, onda se on sam prosto skratio kao kakav razlomak, ostavivši čist Kosmos.

Zahvaljujem se na savetu vezanom za probleme koje imam na racunaru.Ponekad me nedostatak slobodnog vremena ucini nejasnom.Mislim da svaki covek,pogotovo onaj koji tezi duhovnom napretku, ima svoj licni proces.I taj proces traje dokle je covek ziv.Mozda u nekom trenutku pomislimo da sve znamo, da nam je sve kristalno jasno.Medjutim, i to je trenutak, etapa koja vodi nekoj novoj etapi.Interesantno je podeliti svoje iskustvo sa ljudima koji su prosli kroz nesto slicno, ali iako situacije mogu delovati priblizno isto, svaka je prozivljena na drugaciji nacin zbog razlicitosti individua koje ih prozivljavaju.Ipak postoje neke zakonitosti koje se ponavljaju,i njih je dobro prepoznati, jer olaksavaju put.Ponekad cilj moze izgledati prilicno maglovito, ali mislim da je ponekad samo putovanje vaznije od cilja.Ono sto se usput nauci,oblikuje nas, klese i neprestano menja.Ponekad ljudi koji na ovaj nacin intenzivno tragaju mogu delovati nestalno,suvise promenljivo.Ali to je naprosto neminovnost.Treba naglasiti da (to je moje vidjenje) u zivotu uvek postoje konstante i promenljive.Razliku medju ljudima cini odabir sta cemo smestiti u jednu, a sta u drugu kategoriju.Ja ne bih zelela da se u mom zivotu desi da ikada izgubim Boga iz vida.I to smatram svojom konstantom(uz jos neke druge).Ne bih volela da upadnem u stanje malodusnosti i sumnje.Ceo kosmos funkcionise po odredjenim zakonitostima.I mi smo deo njih, iako ponekad nevesto pokusavamo da im umaknemo.Treba imati poverenja u te zakonitosti i naci svoje mesto u njima.Time ovo putovanje postaje manje tegobno i dobija svoj smisao.

Sizif

Buduća legenda
Poruka
37.138
itaka.s:
Ponekad me nedostatak slobodnog vremena ucini nejasnom.
Kao na primer u gore citiranoj rečenici. :wink:
itaka.s:
Ja ne bih zelela da se u mom zivotu desi da ikada izgubim Boga iz vida... ... Ne bih volela da upadnem u stanje malodusnosti i sumnje.
Vidiš, taj stav mi je izuzetno interesantan. Ne znam zašto i dalje misliš da je svet bez "konkretnog" Boga svet malodušnosti i sumnje. Ne znam da li ja ostavljam utisak takve osobe, ili ti misliš da je to neizbežan put ako čovek nema nekog Boga da u njega veruje, ili sam te prosto pogrešno razumeo.
itaka.s:
Ceo kosmos funkcionise po odredjenim zakonitostima.I mi smo deo njih, iako ponekad nevesto pokusavamo da im umaknemo.
Možeš li mi navesti primer tog "neveštog pokušaja bekstva od prirodnih zakona"? Meni ništa ne pada na um...
Pozdrav.

Kastor

Primećen član
Poruka
596
Anonymous:
Kastor:
da li smatras Isusa vecim od boga?Poz
Dragi moj brate,ISHSNIKA jeste BOG :)
BOG(Sveto Trojstvo)=Otac,Sin Sveti Duh.
Nerazdvojivo je...
Moramo se pomiriti sa nasim ogranicenim umom i cinjenicom da nam ovo nikad nece biti jasno.
Mozes li zamisliti "beskonacno"?
Kod nas ljudi,nazalost uvek postoji granica do koje mozemo da mislimo,zato i jesmo ljudi. :)
Blagoslov vam od Gospoda :)
...dragi moj brate ja mislim malo drugacije,po meni Isus mozda i nije to sto je ispalo da jeste a prihvatili smo Jevrejsku bibliju kao sveto pismo tj. njihov Talmud i promenili mu ime u Bibliju a njoj bar na samom pocetku je opisan postanak ljudi ali Jevreja,pa te sad ja dragi moj brate pitam,jesmo li mi svi Jevreji?

itaka.s

Obećava
Poruka
86
Sizif:
itaka.s:
Ponekad me nedostatak slobodnog vremena ucini nejasnom.
Kao na primer u gore citiranoj rečenici. :wink:
itaka.s:
Ja ne bih zelela da se u mom zivotu desi da ikada izgubim Boga iz vida... ... Ne bih volela da upadnem u stanje malodusnosti i sumnje.
Vidiš, taj stav mi je izuzetno interesantan. Ne znam zašto i dalje misliš da je svet bez "konkretnog" Boga svet malodušnosti i sumnje. Ne znam da li ja ostavljam utisak takve osobe, ili ti misliš da je to neizbežan put ako čovek nema nekog Boga da u njega veruje, ili sam te prosto pogrešno razumeo.
itaka.s:
Ceo kosmos funkcionise po odredjenim zakonitostima.I mi smo deo njih, iako ponekad nevesto pokusavamo da im umaknemo.
Možeš li mi navesti primer tog "neveštog pokušaja bekstva od prirodnih zakona"? Meni ništa ne pada na um...
Pozdrav.

Slusaj Sizife, ponekad mi treba vise od sat vremena samo da bih poslala jednu kratku poruku.Zbog toga sam svoje ucesce na diskusiji ogranicila na dijalog sa tobom, a ti si, mora se priznati vrlo zahtevan sagovornik.Prvi put u zivotu kontaktiram sa ljudima na ovaj nacin, putem interneta.I vrlo mi je tesko da veliko more misli pretocim u mali potocic reci, a da to bude jasno.I onda, ako me na ovom forumu vise ne bude bilo, to znaci da sam verovatno razbilka ovu moju kantu od kompjutera na sitne komade, a onda, u stanju ocaja, otisla da gledam spansku seriju.Vec sam jednom ispisala odgovor, ali mi je zakocio i sve mi je izbrisano.Pokusacu drugi put.Pozdrav.

Sizif

Buduća legenda
Poruka
37.138
itaka.s:
Vec sam jednom ispisala odgovor, ali mi je zakocio i sve mi je izbrisano.Pokusacu drugi put.Pozdrav.
Hej, Itaka, ne odustaj! Način da rešiš problem nestajanja koji je i mene zadesio par puta dok se nisam opametio: ako hoćeš da odgovoriš opširnije, uključi se na Net, kopiraj poruku na koju želiš odgovoriti. Otkači se sa Neta. Onda Paste-uj poruku (iliti Nalepi, kao se kaže na srpskom) u Word ili Wordpad ili bilo koji text editor. Kada si napisala odgovor, ponovo stratuj Net, diskusije, paste odgovor, gotovo. Sve u svemu, traje isto kao i obično odgovaranje online, ali nema gubljenja poruka i slično. Ako te mrzi da se kačiš i otkačuješ dva puta možeš samo dok pišeš odgovor povremeno selektovati ceo text iz text boxa i pritisnuti Ctrl+C da se zapamti, pa ako i nestane posle ga možeš vratiti sa Ctrl+V. Eto, nadam se da glupi problemi sa kompjuterom neće ubiti tvoj diskusioni nagon. (Zadnja rečenica me oduševaljava iz nepoznatog razloga, pa je nisam menjao što je inače bio plan u prvom trenutku). Pozdrav.

itaka.s

Obećava
Poruka
86
itaka.s [quote="itaka.s:

Dakle, kada ovo kazem, mislim na sebe, i posredno na sve one koji su nekada verovali, a vise iz nekih razloga ne veruju.Cesto se desava da su bas ovi ljudi najzesci protivnici religije, cak veci nego oni koji nikada nisu verovali.Mislim da za to postoji objasnjenje.

.
itaka.s:

Mislim na zakon uzroka i posledice.Mi ljudi smo vrlo skloni da stvaramo uzroke, ali i vrlo skloni da zbrisemo kada na red dodju posledice.Pozdrav.

Sizif

Buduća legenda
Poruka
37.138
itaka.s:
Dakle, kada ovo kazem, mislim na sebe, i posredno na sve one koji su nekada verovali, a vise iz nekih razloga ne veruju.Cesto se desava da su bas ovi ljudi najzesci protivnici religije, cak veci nego oni koji nikada nisu verovali.Mislim da za to postoji objasnjenje.
Svakako da postoji objašnjenje, i to vrlo jednostavno. Ljudi koji nikada nisu bili pristalice pojedinih religija uglavnom manje znaju o njima nego aktivni vernici. Bivši vernici vladaju velikom količinom informacija, i svakako imaju razlog zašto je data religija pogrešna, čim su je napustili, dok oni drugi ne moraju ništa znati o svemu tome. Zato MI kritikujemo hrišćanstvo Eskimi bivši vernici kritikuju boginju Siitni. (I njih isto vernici-Eskimi pljuju na Eskimskim forumima i mole se za njihov spas... :wink: )

itaka.s

Obećava
Poruka
86
Svakako da postoji objašnjenje, i to vrlo jednostavno. Ljudi koji nikada nisu bili pristalice pojedinih religija uglavnom manje znaju o njima nego aktivni vernici. Bivši vernici vladaju velikom količinom informacija, i svakako imaju razlog zašto je data religija pogrešna, čim su je napustili, dok oni drugi ne moraju ništa znati o svemu tome. Zato MI kritikujemo hrišćanstvo Eskimi bivši vernici kritikuju boginju Siitni. (I njih isto vernici-Eskimi pljuju na Eskimskim forumima i mole se za njihov spas... :wink: )[/quote]

Lepo ti je objasnjenje, ali ja mislim da tu ima jos neceg.A to je oslobadjanje od odgovornosti.POstojao je jedan skup pravila koji za onoga ko je prestao da veruje vise ne vazi.I to mu daje osecaj slobode.Nema vise pravila, zabranjenog voca (mmm ala je zivot sladak...)I sve to moze da se ucini vrlo primamljivim.Tada covek potpuno sam formira svoj sistem vrednosti.Ako smem da pitam koji su prioriteti u tvom sistemu vrednosti?

P.S.Izgleda da je tvoj diskusioni nagon prilicno jak obzirom na broj poslatih poruka.Verovatno si rekorder po broju zauzetih stranica u pregledu. :wink:

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.