Quantcast

Kako ne biti žrtva?

yokai

Elita
Poruka
15.333
Ima mnogo tema o odnosu lovac - žrtva, u smislu psiholoških "igrica". Međutim, nisam naišao ni na jednu u kojoj se pominju KONKRETNE MERE kada je u pitanju odbrana od energetskog vampirizma (mislim da slobodno možemo upotrebiti ovaj termin)?
Mislim da se "tipovi" lovca mogu podeliti na više grupa... Recimo:

1) na one koji na inteligentan način vređaju i ponižavaju svoju žrtvu - sarkastičnim, satiričnim i(li) duhovitim komentarima
2) na one koji na prostački način vređaju i ponižavaju svoju žrtvu - prostim uvredama, isticanjem nekih fizičkih nedostataka kod žrtve itd.

(ako mislite da postoji još neka grupa ili podgrupa, slobodno dopunite)

Može se zaključiti da su lovci najčešće nesigurne osobe, koje na taj način žele da se istaknu u društvu ili čak skrenu pažnju sa nekih svojih mana... Oni mahom za žrtvu biraju osobu koja je bolja od njih (jer im predstavlja konkurenciju) i osobu koja je, recimo, nova u društvu ili koja deluje kao da nema dovoljno samopouzdanja, pa je kao takva laka meta.
Kako ne postati žrtva, a ako već do toga dođe - kako preokrenuti situaciju u svoju korist i otarasiti se energetskog vampira?

Želeo bih da se na ovoj temi priča o konkretnim merama odbrane, u kojoj rešenje nije "napustiti društvo", jer je to često nemoguće - zamislimo situaciju u razredu u školi ili na poslu.

Lollol

Poznat
Poruka
9.470
Dodao bi da postoji i vrsta zrtve koja je fizicki zlostavljanja, jer klinci u osnovnoj i srednjoj obicno trpe neku vrstu fizickog zlostavljanja, ne mislim na prave batine, nego eto, cisto iz zezanja, na to mislim cvoruge, macole, gadjanje predmetima, hvatanje za vrat ili sta vec.

Nazalost, ne mogu ti reci kako se otarasiti takvih ljudi, jer i sam ne znam, jer svi misle da ako ne obracas paznju na njih da ce otici, da ce prestati, jer ne dobijaju povratnu reakciju, a sa druge strane ima onih koji tvrde da trebas da stanes za sebe i da uzvratis pravom merom (pa cak i fizicki), ali to vec nosi daleko ozbiljnije posledice, posebno u nekim starijim godinama.

smaki*

Elita
Poruka
15.959
Ako se odnosi na školu - žrtva je obično mirno i povučeno dete, nesigurno u sebe; dete koje nema nekog "jakog" iza sebe, mislim na popularne drugove, učiteljicu, razrednu, zainteresovanog roditelja... Zlostavljač nanjuši laku metu i radi s njom šta hoće jer zna da mu niko ne sme stati na put i "pomoći" žrtvi.
Izlaz - nemam pojma, možda da čeka trenutak kad će izaći iz te škole. Možda da se požali učiteljici ili roditeljima, ali ovo može biti mač sa dve oštrice. :(

A što se posla tiče, to je klasičan mobing. Do sad mi nije palo na pamet da liči na vršnjačko zlostavljanje, ali liči! :think:

yokai

Elita
Poruka
15.333
Ipak je teško otarasiti se lovca...
Često se ignorisanjem ne postiže ništa, čak napadač povećava obim napada kako bi isprovocirao žrtvu.
Fizičkim napadom se stvar zaista može rešiti, ali to nosi dalekosežne posledice, te ćemo se zadržati na psihičkom nivou.
Dakle - REŠENJA?

Nez

Elita
Poruka
18.165
Nema gotovih rešenja koja bi bila univerzalna osim onoga koje si ti sada učinio. Zatražiti direktnu i nedvosmislenu podršku u vidu predloga za rešenje konkretne situacije. To je posao pedagoga, psihologa, psihoterapeuta pa i socijalnog radnika itd. Čak i onih koji nemaju diplomu za pomenuto a voljni su dati savet koji bi pomogao (recimo ovde na forumu) i u suštini učinio ono što je neophodno pre svega a to je uvek podizanje samopouzdanja i lične sigurnosti. Pružanje podrške u svakom kontekstu i pokazivanja smera kojim tzv. "žrtva" može izaći iz problema. Uvek je dobro ponuditi više rešenja kako bi se izborom jednog od već u startu učinio prvi korak.

yokai

Elita
Poruka
15.333
Zato sam i naveo onu podelu. U prvom slučaju - mislim da je rešenje odgovarati jednako satiričnim komentarima dok ovaj ne poludi i ne prestane da smara.
Ali ja ne znam šta bih uradio u drugom slučaju. Npr. ako vam neko govori da ste glupi, da ste debil i sl.

Nez

Elita
Poruka
18.165
Zato sam i naveo onu podelu. U prvom slučaju - mislim da je rešenje odgovarati jednako satiričnim komentarima dok ovaj ne poludi i ne prestane da smara.
Ali ja ne znam šta bih uradio u drugom slučaju. Npr. ako vam neko govori da ste glupi, da ste debil i sl.
Nasmejati se i okrenuti glavu na drugu stranu uz komentar:

"Iz tvojih usta (tastature) to je kompliment. Dalje se postaviti ignorantski u odnosu na tu osobu. Takvi se hrane reakcijom koju izazivaju. To bi bio opšti savet za situacije prema toj vrsti agresije koja ne obuhvata fizički kontakt. Sve koji svoju nemoć ispoljavaju kroz uvrede i ponižavanje drugih najviše boli ignorisanje. fizički kontakt(nasilje) uvek prijaviti policiji. U tom slučaju dalju brigu preuzimaju nadležni iz MUP-a i CSR kao i sudovi po prijavi pomenutih. Uvek otići i pribaviti lekarski nalaz. U tom slučaju lekar obaveštava policiju po službenoj dužnosti i sačinjava se "povredna lista" pa se sa "žrtve" skida hipoteka prijave.

Lollol

Poznat
Poruka
9.470
Na verbalne uvrede i ponizavanja pa jedino izdizanjem iznad toga i nespustanjem na isti nivo, ali to je nekada izrazito tesko, jer recimo osoba koja ima neke komplekse a taj neko je bas tu udara gde najvise boli tesko moze da izdrzi a da ne pukne i ne odreaguje.

gost 202584

Poznat
Poruka
7.237
Nasmejati se i okrenuti glavu na drugu stranu uz komentar:

"Iz tvojih usta (tastature) to je kompliment. Dalje se postaviti ignorantski u odnosu na tu osobu. Takvi se hrane reakcijom koju izazivaju. To bi bio opšti savet za situacije prema toj vrsti agresije koja ne obuhvata fizički kontakt. Sve koji svoju nemoć ispoljavaju kroz uvrede i ponižavanje drugih najviše boli ignorisanje. fizički kontakt(nasilje) uvek prijaviti policiji. U tom slučaju dalju brigu preuzimaju nadležni iz MUP-a i CSR kao i sudovi po prijavi pomenutih. Uvek otići i pribaviti lekarski nalaz. U tom slučaju lekar obaveštava policiju po službenoj dužnosti i sačinjava se "povredna lista" pa se sa "žrtve" skida hipoteka prijave.
сигурно је прво ефикасно чим тако добро познајеш ово друго...

OnlyYourShadow

Ističe se
Poruka
2.476
Sve je to do stava i karaktera žrtve.
Ona jasno mora da da do znanja ostatku da ne može da bude predmet manipulacije.
Ljudi se obično plaše liderskih osobina, tj. autoritativnih ličnosti. Ruku na srce, nismo svi takvi. Neko se prilagođava.

I treba se prilagođavati, sve dok ti to ne smeta. Tako funkcionišu ljudski odnosi. Međutim, kada to neko počne da zloupotrebljava, čim to osetimo, treba da reagujemo. Na koji način? To sve zavisi od konkretnog slučaja.

Sa jedne strane, treba ćutati i naizgled trpeti torturu od strane manipulatora. Labilne osobe su najčešće predmet manipulacije, zato što su najbolje za to. Koliko god to teško zvučalo, potrebno je napraviti krut stav, i dati do znanja da sa nama niko ne može da radi šta hoće. Ukoliko se na početku nismo postavili tako, kasnije će biti jako teško da iznudimo nečije poštovanje, tj. strahopoštovanje.

Sarvaš

Elita
Poruka
20.712
Dovoljno je da jednom iskezis zube i zlostavljac se uglavnom povlaci .

hakim bej

Elita
Poruka
16.680
Neko je predodredjen, vaspitavan i skolovan da bude zrtva.
Vecina religija nas upravo tome uci.
Mnogi ljudi ne zele da se odreknu naucene uloge zrtve.
Ima i predatora koji se trude da izgledaju kao zrtve, da bi lakse privukli plen.

Biti zrtva je svestan izbor.

DrLekar

Početnik
Poruka
2
U ovako ekonomski nestabilnom društvu, prvi korak je ujedno i najteži, a to je odlučiti se na konkretnu akciju kako bi se maltretiranju stalo na put! Jako mali broj ljudi se odluči na upuštanje u adekvatan sudski postupak, a do toga dolazi tek kada situacija postane nesnosna, kada se u pitanje dovede radno mesto ugroženog lica a neretko i njegovo zdravlje. Poražavajuća činjenica je da godišnje usled maltretiranja na poslu umre čak oko 2000 ljudi…

Poslednja izmena od moderatora:
Poruka
19.757
Ima mnogo tema o odnosu lovac - žrtva, u smislu psiholoških "igrica". Međutim, nisam naišao ni na jednu u kojoj se pominju KONKRETNE MERE kada je u pitanju odbrana od energetskog vampirizma (mislim da slobodno možemo upotrebiti ovaj termin)?

1) na one koji na inteligentan način vređaju i ponižavaju svoju žrtvu - sarkastičnim, satiričnim i(li) duhovitim komentarima
2) na one koji na prostački način vređaju i ponižavaju svoju žrtvu - prostim uvredama, isticanjem nekih fizičkih nedostataka kod žrtve itd.

Može se zaključiti da su lovci najčešće nesigurne osobe, koje na taj način žele da se istaknu u društvu ili čak skrenu pažnju sa nekih svojih mana... Oni mahom za žrtvu biraju osobu koja je bolja od njih (jer im predstavlja konkurenciju) i osobu koja je, recimo, nova u društvu ili koja deluje kao da nema dovoljno samopouzdanja, pa je kao takva laka meta.
Kako ne postati žrtva, a ako već do toga dođe - kako preokrenuti situaciju u svoju korist i otarasiti se energetskog vampira?

Želeo bih da se na ovoj temi priča o konkretnim merama odbrane, u kojoj rešenje nije "napustiti društvo", jer je to često nemoguće - zamislimo situaciju u razredu u školi ili na poslu.
pa lako...naučiću te, al to košta...

gost 198065

Poznat
Poruka
7.720

Nisam sigurna da bih trebala pisati na ovoj temi, jer je lako moguće da sam sasma omašila smisao.

Postoje žrtve i žrtve; i volim da vidim da se tu pravi razlika. Danas je politički korektno svakog đavla nazivati "uznemiravanjem", "provociranjem", "vređanjem"; i nadasve je politički korektno i, spram Oprah-inih i tv-propovedničkih načela kukavički, frustrirano i ličnim nedostacima motivisano čak i reći popu-pop, i bobu-bob.

Ako me pratite.

Nisam sretala puno pametnih ljudi u životu. Sretala sam veoma inteligentne kretene, naprimer; mada će profesionalci odmah reći kako tu jedno drugo potire. Ali, visoka funkcionalnost u razumevanju teoretske fizike nije (naglašavam: nije) merilo svakodnevne funkcionalnosti; i zato kažem da su određeni izuzetno pametni ljudi koje znam, bili velike budale.

Ali, to je bio njihov problem.

Ja se ne iživljavam nad fizički i umno sakatima. Želim to naglasiti u slučaju da me čita Oprah ili kakav zagrcnuti tv-evangelista. Mada imam mnoge trait-ove, ja nisam. :mrgreen:

Ali, čista ću srca priznati da se nikad nisam libila da se iživim nad budalom. Kako? Više puta nego sam ko mlađa i naivnija verovala da je izvodljivo, sretala sam nadobudne kretene. Ljude koji, mada svojim sopstvenim životom ničemu ne doprinose - ponajmanje teorijama u koje se kunu - koji su, čak, bili ne samo manjkavi već i opasni; a koji ništa nisu voleli više nego da vas pouče greškama koje činite, i upute vas na rođeni primer.

Obzirom da me je sudba obeležila račvastim umom ko i jezikom, priznajem, grešna, da sam vrlo često bila u situaciji da se sita naiživljavam nad takvima. Da, prefidno uživajući.

Malo mi je stvari na svetu draže za videti nego fancy propovednika kako, crven, ostaje bez teksta; i, da, posebno je šarmantno ako pri tom i zaplače. Posmatrano sa strane, priznajem da su često ostavljali utisak žrtve.

Ja sam uvek mislila da su dobili šta su tražili, i plakali jer nisu ni bili ni za šta bolje.

To je, ujedno, i sve što mislim o "pametnijim od lovaca žrtvama"; i "nesigurnim u sebe lovcima".

Ma ajdete, ljudi. Ima li iko uopšte m.uda pa makar i zamisliti da nije žrtva svako ko dobije jednu preko zuba?

Neće li biti da neki od nas, ono, zasluže?

The_Night_Hawk

Veoma poznat
Poruka
13.317
:mrgreen:
Језик кости нема, али кости ломи.
Моја тактика.
Откад је примјењујем, нови сам човјек.
Физички напад?
Толико глуп нисам, а и не спада у психологију.
Моја има вербални израз.
Довољно је погодити жицу "злостављачу"...
Брзо се претвори у мацу или куцу.
А што се тиче "паметњаковића", њих не сматрам ловцима.
Само им кажем, ако су момци, да имају већи к***ц од мене.
Не знају да ли да се увриједе, или захвале, и удаље се.
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.