Kako naučiti ljude da uživaju u knjigama?

Mislim da ne možeš nekog na naučiš,sa tim se ili rodiš ili ne. Ja sam u osnovnoj i srednjoj prezirao lektire, uglavnom je to bilo štivo koje nikad ne bi pogledao. Onda sam dosta pauzirao od tada. Totalno nezainteresovan za knjige. Onda sam počeo naglo pre dve godine da čitam, pronašao sam neke oblasti koje volim i to i preferiram. Ispade da sam oduvek voleo, ali neko određeno štivo. Možda svako može sebi nešto što ga zanima da nađe, ali neće da daju šansu. Ima i knjiga kojima rasplet kreće tek na sredini knjige, a do tad dosta ljudi odustane.. Svakako treba čitati što više, pogotovo nešto ako možeš i da naučiš. :)
 
Jako volim da citam. Jos uvek cuvam clansku kartu gradske biblioteke.
Umeo sam da idem pesice po 20 km da vratim knjige i uzmem nove. U biblioteci su mi od prvog meseca dali status starog clana koji moze da uzme knjigu vise jer nista nisam radio samo citao kao debil knjigu dve dnevno.

No, citanje je prevazidjen format u sveopstoj robotizaciji. Sada je fora audio knjige jer smo brzi i lenji a u skorijoj buducnosti uploadovacemo knjigu preko wi fi u lobanju. Dec it
 
Ima ljudi koji ne vole da citaju, nisu voleli knjige ni u školi pa im je to ostalo i kada su odrasli.
A citati knjige je proširiti svoj pogled na svet, život i ljude,upoznati sebe i druge.

Samim tim se postavlja pitanje: Kako naučiti ljude da zavole knjige i uživaju u njima ?
Prosto, pocnes da prodajes osvezivac vazduha sa mirisom memle i papira....da naviknemo....
 
Ima ljudi koji ne vole da citaju, nisu voleli knjige ni u školi pa im je to ostalo i kada su odrasli.
A citati knjige je proširiti svoj pogled na svet, život i ljude,upoznati sebe i druge.

Samim tim se postavlja pitanje: Kako naučiti ljude da zavole knjige i uživaju u njima ?

Па како научити људе да уживају у сексу? :lol:
Препоручиш добру тету или добру књигу која их прогута...!?!
:heart:
 
... uostalom zašto bi svi trebali da čitaju, nisu knjige za svakoga.

Zanimljivo da se ovakav stav može gledati iz dva ugla (najmanje). Iz jednog, pragmatičnog, može se izvesti da čitanje nije za svakog, tj onog ko nema određen problem koji se čitanjem može rešiti. Sa drugog, elitističkog, ispada da nije čitanje za svakog, pogotovo za onog ko nema dovoljno razvijen čitalački aparat, kombinaciju emotivne otvorenosti i intelektualnog znanja da bi se moglo uživati u čitanju.

Tehnički, čitanje je samo savladavanja teksta. To čini svako ko je savladao prvi razred osnovne.

Verujem da svako može da uživa u čitanju, ali ne u svakoj knjiziUživanje u čitanju jeste sposobnost uživljavanja u jedan drugi svet stvoren iz pročitanog, i on zavisi koliko od sposobnosti da se pročita i shvati svet, i u mogućnosti da se u mislima stvori svet interesantniji od onog koji okružuje čitaoca.
 
Zanimljivo da se ovakav stav može gledati iz dva ugla (najmanje). Iz jednog, pragmatičnog, može se izvesti da čitanje nije za svakog, tj onog ko nema određen problem koji se čitanjem može rešiti. Sa drugog, elitističkog, ispada da nije čitanje za svakog, pogotovo za onog ko nema dovoljno razvijen čitalački aparat, kombinaciju emotivne otvorenosti i intelektualnog znanja da bi se moglo uživati u čitanju.

Tehnički, čitanje je samo savladavanja teksta. To čini svako ko je savladao prvi razred osnovne.

Verujem da svako može da uživa u čitanju, ali ne u svakoj knjiziUživanje u čitanju jeste sposobnost uživljavanja u jedan drugi svet stvoren iz pročitanog, i on zavisi koliko od sposobnosti da se pročita i shvati svet, i u mogućnosti da se u mislima stvori svet interesantniji od onog koji okružuje čitaoca.
Znam dosta ljudi iz svog okruženja koji ni jednu knjigu u životu nisu pročitali, uopšte ih to ne zanima, nemaju nikakvu želju za tim. Što je meni, kao nekome ko gotovo da ne može da zamisli život bez čitanja, potpuno neshvatljivo.
 
Znam dosta ljudi iz svog okruženja koji ni jednu knjigu u životu nisu pročitali, uopšte ih to ne zanima, nemaju nikakvu želju za tim. Što je meni, kao nekome ko gotovo da ne može da zamisli život bez čitanja, potpuno neshvatljivo.
Za mene je čitanje pre svega komuniciranje, i baš zbog toga što manje više svi ljudi mogu da komuniciraju, verujem da je i čitanje kao vid komunikacije moguć za svakog, ali, kao što rekoh, ne svaka knjiga.
 
...upravo sad prekinuh slusanje mucenika Mihajla Pantica,
kriticara kojeg cijenio sam ali
kad sam prije desetak godina
procitao jednu njegovu recenziju Zbirke sasvim prosjecne
komentarisao sam sa jednim poznatim pjesnikom
koji je to objasnio kao dio profesije ...'ajd de de ali,
sad ide na RTS_u njegova jadna uputnica za citanje ponizavajuca
slika Osobe sa rukama u dzepovima pred Damom koja respektivno se ponasa
no,
taj kriticar koji zaauzima takvo mjesto u nasoj Kritici
moze da izjavi...ali ove krace forme Knjizevne kao Poezija Esej itd.
to je i...sve nekakve pezorativnosti...
...i Faraon kao civava iskljuci TV...ne iz komplexa nego iz nasih zabluda
a ne postujuci T.S. Eliota...o kriticaraima koji znaju samo toliko da trce za mirisom autora u knjizevnosti
i da se ostrvljuju ovako ili onako...Sreten Maric...P.Dzadzic / ima gresku kod Andrica/ ...Marko Nedic...
...N. Milosevic / kojem i nije trebalo da se razvodnjava u pokusajima romanopisanja/
...kad se pomene pisac , on / Pantic/ ustane...tako rece...
...a, Faraon ovako ,- rece...
 
Jako volim da citam. Jos uvek cuvam clansku kartu gradske biblioteke.
Umeo sam da idem pesice po 20 km da vratim knjige i uzmem nove. U biblioteci su mi od prvog meseca dali status starog clana koji moze da uzme knjigu vise jer nista nisam radio samo citao kao debil knjigu dve dnevno.

No, citanje je prevazidjen format u sveopstoj robotizaciji. Sada je fora audio knjige jer smo brzi i lenji a u skorijoj buducnosti uploadovacemo knjigu preko wi fi u lobanju. Dec it
Nista nije lepse nego citati knjigu i osetiti pod prstima stranice u koje mozes i da se sakrijes da dozivljaj citanja bude potpun!
 
Ima ljudi koji ne vole da citaju, nisu voleli knjige ni u školi pa im je to ostalo i kada su odrasli.
A citati knjige je proširiti svoj pogled na svet, život i ljude,upoznati sebe i druge.

Samim tim se postavlja pitanje: Kako naučiti ljude da zavole knjige i uživaju u njima ?
Da bi osoba zavolela da čita mora se motivisati. Kako se vrši motivacija? Potrebno je jako puno strpljenja i rada sa osobom koja se poučava. Na početku treba odabrati knjigu koja nije dosadna, nema puno nepoznatih reči i laka je za razumevanje. Što je najvažnije potrebno je veoma često čitati zajedno sa osobom, na primer da ja pročitam prvi pasus (obavezno je izražajno čitanje) a prijatelj drugi pasus i tako naizmenično i to na glas. Time se postiže da se osoba aktivira i da joj ne bude dosadno. Važno je da učenik ne bude pasivan neko aktivan učesnik.

Motivacija se vrši tako što osoba koja je načitana ispriča o toj knjizi najzanimljivije stvari i to sa žarom. Ako ne bi bilo žara osoba ne bi emotivno reagovala na saopštavanje. U odgovarajućim trenucima treba podići a nekad spustiti glas, na nekim mestima treba brzo čitati a nekad sporo. Treba menjati tempo čitanja. Promena tempa će takođe probuditi emocije.

Potrebno je komenatrisanje pročitanog teksta tipa zašto se odlomak iz knjige svideo, da li je junak mogao drugačije da postupi...

Jedna od važnih stvari je pridržavati se metoda od poznatog ka nepoznatog i od lakšeg ka težem. To bi u praksi bilo da se odabere knjiga koja je po nečemu bliska osobi koja treba da zavoli čitanje. Tema knjige treba da bude neka jednostavna koja neće izazvati glavobolje. Kod osobe se ne sme izgraditi muka od čitanja a to će se postići čitanjem lakših knjiga. Na primer ako se nekoj osobi da se rade teški poslovi velika je verovatnoća je da će osoba zamrzeti posao. U prenesenom smislu kada bih ja čitao teške knjige ja bih od knjige bežao kao od smrdnjivog čoveka.

Pre početka čitanja treba eliminisati sve moguće distrakcije koje bi mogle odvući pažnju. Poželjno je da se u paru čita i razmatra godinu dana a bilo bi dobro i više. Sama aktivnost će pomoći drugoj osobi tako da kažem da zaboravi na vidove zabave koje je nekad praktikovala. To će voditi do izgrađivanja potrebe koja će osobu nagoniti da sama počne da čita knjige.
Ja znam lika koji je dosta vremena provodio gledajući filmove i koristeći kompjuter koji je postepeno u većem delu eliminisao te stvari iz života zato što mu se čitajući knjige otvorio nov svet.

Ovo što sam napisao bi bio neki moj pedagoški savet.
 

Back
Top