Quantcast

Kako napraviti dobro vino?

Holy1

Aktivan član
Poruka
1.858
Dobar dan.

Evo klasicnog pitanja..Kako napraviti dobro vino?

Moze li neko da opise proces pravljenja vina u nekoliko stavki?
Moze li neko da preporuči neku knjigu?

-Ja prvi put vidim kod mojih rodjaka da isti dan kad su kupili grozdje, iscede ga (naprave kljuk) i odmah ga procedjuju kroz vazu i taj sok skladiste. Kazu bolje je zbog boje..Ja se brinem da kljuk nije "odležao" i odradio svoje i da ce vino biti nikakvo? Kako uopste da fermentira tako?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Dobar dan.

Evo klasicnog pitanja..Kako napraviti dobro vino?

Moze li neko da opise proces pravljenja vina u nekoliko stavki?
Moze li neko da preporuči neku knjigu?

-Ja prvi put vidim kod mojih rodjaka da isti dan kad su kupili grozdje, iscede ga (naprave kljuk) i odmah ga procedjuju kroz vazu i taj sok skladiste. Kazu bolje je zbog boje..Ja se brinem da kljuk nije "odležao" i odradio svoje i da ce vino biti nikakvo? Kako uopste da fermentira tako?
To je nauka koja se prenosi sa 'kolena na koleno'! Parafrazirana pesma: Da je lako napraviti dobro vino, pravio bi ga svako! :super:
Šta ti je 'vazu'? Bolje ćeš vino dobiti ako ga ODMAH nakon muljaže odvojiš od peteljki i semenki PRE fermentacije. A od ostatka radiš dobru lozovaču!

I vic: Stari zagorac vinar na samrti pozove najstarijeg sina i šapne mu tiho: Znaš sine, vino se može praviti i od grožđa! :zcepanje::zcepanje::zcepanje:

Holy1

Aktivan član
Poruka
1.858
To je nauka koja se prenosi sa 'kolena na koleno'! Parafrazirana pesma: Da je lako napraviti dobro vino, pravio bi ga svako! :super:
Šta ti je 'vazu'? Bolje ćeš vino dobiti ako ga ODMAH nakon muljaže odvojiš od peteljki i semenki PRE fermentacije. A od ostatka radiš dobru lozovaču!

I vic: Stari zagorac vinar na samrti pozove najstarijeg sina i šapne mu tiho: Znaš sine, vino se može praviti i od grožđa! :zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Gaza je bela tkanina sa sitnim rupicama na sebi..
Greska u pisanju...

Zar ne treba kao i rakije da se tako izmuljank drzi da odstoji zajedno jer ce tako kvasac uraditi svoje i bice bolja fermentacija?

Za sta sluzi vinobran u vinu i kada se on stavlja, koliko?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Greska u pisanju...

Zar ne treba kao i rakije da se tako izmuljank drzi da odstoji zajedno jer ce tako kvasac uraditi svoje i bice bolja fermentacija?

Gazom odvajaš i semenke od mase i dobiješ najkvalitetnije vino. Za to nakon muljaše pustiš da se samo ISCEDI sok i onda dobiješ MANJE dobrog vina, ali više dobre lozovače od ostatka. Drugi postupak je da PREŠAŠ to i iscediš sav sok pri čemu dobiješ više vina, ali i LOŠIJU lozovaču-tropicu. Prava nauka....

mekflaj

Iskusan
Poruka
6.083
ja sam prošle godine prvi put pravio svoje vino i prezadovoljan sam.
grožđe je sa mog poseda, nikada tretirano hemijom niti bilo kakvim đubrivom, tako da sam proizveo 100% organsko vino. ukupno sam spravio svega 6 flaša pošto nemam puno grožđa. jednu sam poklonio, 3 popio, dve čuvam u svojoj kolekciji.

elem, evo moje tehnologije (naglašavam da sam totalni amater)- prvo sam oprao grozdove (što izgleda nije preporučljivo ako grožđe nije blatnjavo, jer se fermentaciju pokreću gljivice koje pranjem uklanjamo).
ručno sam zgmečio svaki grozd, odbacio peteljku a zrnevlje i sok ubacio u plastično burence.

nisam dodavao nikakvu hemiju, šećer niti vodu, samo sam povremeno ljuljao burence. ne sećam se koliko nedelja je prošlo, a onda sam rešio da ga otočim u flaše, imalo je roze boju. dakle, napravio sam roze!
nisam koristio gazu, primetio sam i neki beli tanki kajmak na vrhu bureta koji sam odstranio kašikom pre sipanja u flaše uz pomoć cedaljke. onda je odstojalo par meseci u flašama i ukus mu je fantastičan, šmek je neverovatan, vrlo je pitko. pri dnu svake flaše ima taloga možda 0.5cm

planiram da ponovim čitav proces i ove godine, mada je grožđe u lošem stanju, ali ima. videćemo kakvo će ispasti.

Poslednja izmena:

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Greska u pisanju...

Ponekad ne krene prirodna fermentacija pa se onda dodaje vinobran. Moj komšija tada šalje uzorak u institut koji ona određuje koliko se vinobrana treba dodati na ukupnu masu....

Holy1

Aktivan član
Poruka
1.858
evo ja iscedio grozdje i stavio u bure, 120l sardone blanc. Bure je na 18C, sta dalje? Kako da znam da je fermentacija gotiva i hoce li je uopste biti bez kljuka, posto je samo sok od grozdja u buretu (iscedjen bez semenki, peteljki i bobica)?

Kako da znam dal treba kvasac? Kad vinobran i koliko? Kad limuntus i kada? Koliko puta se pretače vino i zašto se to radi?

Mim za pomoc.

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
evo ja iscedio grozdje i stavio u bure, 120l sardone blanc. Bure je na 18C, sta dalje? Kako da znam da je fermentacija gotiva i hoce li je uopste biti bez kljuka, posto je samo sok od grozdja u buretu (iscedjen bez semenki, peteljki i bobica)?

Kako da znam dal treba kvasac? Kad vinobran i koliko? Kad limuntus i kada? Koliko puta se pretače vino i zašto se to radi?

Mim za pomoc.
Ja dalje ne znam jer ga trošim, a ne pravim! :zcepanje:

Holy1

Aktivan član
Poruka
1.858
Dobeo veče.

Kako da znamo prilikom pravljenja vina kada je vrenje u buretu zavrseno?
Postoji burno vrenje koje je vidljivo, i tiho vrenje koje nije vidljivo golim okom.Potrebno je da ob vrenja odrade svoj posao. E sad. Kako da znamo kad je gotovo tiho vrenje i kada može da se pretače vino? Širometrom? I molim za pomoc oko sumporisanja vina, da mi neko objasni?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Dobeo veče.

Kako da znamo prilikom pravljenja vina kada je vrenje u buretu zavrseno?
Postoji burno vrenje koje je vidljivo, i tiho vrenje koje nije vidljivo golim okom.Potrebno je da ob vrenja odrade svoj posao. E sad. Kako da znamo kad je gotovo tiho vrenje i kada može da se pretače vino? Širometrom? I molim za pomoc oko sumporisanja vina, da mi neko objasni?
istina da ja ne proizvodim, već samo trošim vino, meni se čini da se eventualno sumporišu burad, a ne vino?

Holy1

Aktivan član
Poruka
1.858
Pretakao sam vino. Ukus je jako kiselkast.
Odneo sam na institut i rekli su mi da mogu da ga bacim ili pravim rakiju. E sad, posto su moj brat i stric kupili od istog coveka istu sortu i njemu se isto desilo - kiselo. Ocigledno nije problem u tehnološkom delu (postupku) pravljenja vina vec je problem u grozdju, predpostavljam..Na institutu mi nisu rekli od cega je.

Od cega moze da se desi ta jaka kiselost u vinu? Uopste nema ukus vina.. Dal se neko susretao sa tim?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.