Quantcast

Kako muslimani treba da se postave u međupravoslavnom sukobu u Crnoj Gori?

Kako muslimani treba da se postave u međupravoslavnom sukobu u Crnoj Gori?

• Neutralno, nezainteresovano, da ne drže ničiju stranu, bez mešanja.

glasova: 4 26,7%
  • Treba da podrže Srpsku Pravoslavnu Crkvu.

glasova: 7 46,7%
  • Treba da podrže Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu.

glasova: 4 26,7%

• Ukupno glasova
    15

Srboskizborim

Domaćin
Poruka
3.690
Muslimani u Crnoj Gori su se našli između "čekića i nakovnja" u međupravoslavnom sukobu.

Namerno ne pišem "Bošnjaci muslimani, Srbi muslimani, Crnogorci muslimani, Albanci muslimani", već uoošteno muslimani kao religijska a ne i nacionalna kategorija.

S druge strane namerno ne pišem srpsko-crnogorski nacionalni sukob, jer njega i nema, jer da ga je bilo manifestacija bi mu eskalirala 2006 godine, na referendumu o nezavisnosti Crne Gore, ne ovo danas je isključivo "međupravoslavni sukob" između dve Crkve i crnogorske države koja "drži stranu jedne Crkve".

Kako u toj situaciji treba da se postave muslimani ne kao pripadnici nacija, već isključivo kao religijska kategorija?

Možda najbolje, neutralno, što dalje od svega, jer kako god se postave, na čiju god stranu se priklone "biće krivi". Jer njima se danas preti, traži se od njih "da ne učestvuju", pa bi bilo pametno "ne učestvovati" jer u pravilu "kad sve ovo prođe i kako god da se završi biće dežurni krivci za sve svađe među pravoslavnom braćom, koju su eto na neki način zavadili muslimani".

Zbog svega navedenog najpametnija je "distanca od svega", koliko god se može. Ne izlaziti "sa zapaljivim izjavama" , ni "tamo ni vamo", jer je to isključivo međupravoslavni sukob i pitanje. Da je u pitanju nacionalni sukob, razumeo bi da bi Srbi muslimani trebali "držati srpsku nacionalnu stranu", Crnogorci muslimani "Crnogorsku nacionalnu stranu", ali ovako kao isključivo religijsko međupravoslavno pitanje ne treba da se tiče muslimana, ne kao pripadnika nacija, već isključivo kao religijske skupine.

Poslednja izmena:

Srboskizborim

Domaćin
Poruka
3.690
Ovo nije vjerski sukob, već politički/identitetski. Ovo veze s vjerom nema.

Mandić na snimku je upravo rekao da je to međupravoslavni sukob, crkveni sukob. Poslušaj snimak. Čak sam Mandić izričito napominje i potencira razliku između onoga 2006 godine i ovoga danas. Upravo na tragu onoga što sam i sam primetio da je 2006 godine bilo nacionalno i državničko pitanje, danas je isključivo religijsko međupravoslavno pitanje u Crnoj Gori.

3BEP

Domaćin
Poruka
4.601
Ako ti je Mandić autoritet onda mu vjeruj. Mnogo ateista bi položilo svoj život da njihovo istorijsko-kulturno nasljeđe ne pripadne tudjinu.
Slično se navodi i u priručniku Poznavanje zakona, koji je izdat u vrijeme nezavisne i međunarodno priznate države – Kraljevine Crne Gore 1914. godine.

Mi ne bi nikako mogli upotrijebiti naziv ‘crnogorski narod’ u smislu narodnosti, pošto su Crnogorci po narodnosti Srbi, a crnogorske narodnosti ne postoji'“, piše u priručniku čiji su autori prof. Živko Dragović, član Državnog savjeta i narodni poslanik, i pravnik Ljubomir Bakić, ministar pravde u vladi serdara Janka Vukotića.

zakonik.jpg

Stari Crnogorac

Domaćin
Poruka
4.070
Slično se navodi i u priručniku Poznavanje zakona, koji je izdat u vrijeme nezavisne i međunarodno priznate države – Kraljevine Crne Gore 1914. godine.

Mi ne bi nikako mogli upotrijebiti naziv ‘crnogorski narod’ u smislu narodnosti, pošto su Crnogorci po narodnosti Srbi, a crnogorske narodnosti ne postoji'“, piše u priručniku čiji su autori prof. Živko Dragović, član Državnog savjeta i narodni poslanik, i pravnik Ljubomir Bakić, ministar pravde u vladi serdara Janka Vukotića.

Pogledajte prilog 629778
U isti taj udžbenik piše da su Crnogorci nacija ništa manje od Njemaca, Francuza ili Italijana.

Srboskizborim

Domaćin
Poruka
3.690
Ako ti je Mandić autoritet onda mu vjeruj. Mnogo ateista bi položilo svoj život da njihovo istorijsko-kulturno nasljeđe ne pripadne tudjinu.
Meni lično Mandić nije autoritet ni kao političar a ni kao čovek, držim da je poprilično glup u oba segmenta, jer da ima i "gram soli" ne bi muslimanima u Narodnoj Skupštini Republike Crne Gore mahao slikama Petra Petrovića Njegoša, prema kojem muslimani nemaju baš lepo mišljenje, naprotiv. On s tim načinom kao da je došao u Narodnu Skupštinu da kaže muslimanima "da glasaju za zakon protiv SPC-a". Takav mu je rezultat.

Stari Crnogorac

Domaćin
Poruka
4.070
Meni lično Mandić nije autoritet ni kao političar a ni kao čovek, držim da je poprilično glup u oba segmenta, jer da ima i "gram soli" ne bi muslimanima u Narodnoj Skupštini Republike Crne Gore mahao slikama Petra Petrovića Njegoša, prema kojem muslimani nemaju baš lepo mišljenje, naprotiv. On s tim načinom kao da je došao u Narodnu Skupštinu da kaže muslimanima "da glasaju za zakon protiv SPC-a". Takav mu je rezultat.
To si dobro zapazio. Sa takvom opozicijom Milo će vladat doživotno.

skura58

Stara legenda
Poruka
98.702
Inače, Crkva je zadnje neriješeno identitetsko pitanje, zato je tako ośetljivo.
Stari, da li bio rešavao tako
da udeš u crkvu čiji je poglavar raspop.
Uz to, Miraš Dedejić je studirao katilčanstvo.

A, ovo je, ustvari, pravi cuilj svega.
Staviti crkve i manastire u CG pod
juridikciju Vatikana.
I reade to vrlo suptilno:
Za sve su krivi srbi.
A koliko beše, po zadnjem popisu,srba u CG.
Prastari plan, sada im se učinio zgodan momenat.
ali. dešava se NAROD ....

PS:
Ja sam crnogorac čiji sin zna 14 direktnijh muških predaka po imenu.
pa mi niko ne može spročitavati koliki sam crnogorac.

A ostrašeni, neka se raspitaju kako su se Njegoš, kralj Nikola i vladika Danilo izjašnjavali.

Poslednja izmena:

Stari Crnogorac

Domaćin
Poruka
4.070
Stari, da li bio rešavao tako
da udeš u crkvu čiji je poglavar raspop.
Uz to, Miraš Dedejić je studirao katilčanstvo.

A, ovo je, ustvari, pravi cuilj svega.
Staviti crkve i manastire u CG pod
juridikciju Vatikana.
I reade to vrlo suptilno:
Za sve su krivi srbi.
A koliko beše, po zadnjem popisu,srba u CG.
Prastari plan, sada im se učinio zgodan momenat.
ali. dešava se NAROD ....

PS:
Ja sam crnogorac čiji sin zna 14 direktnijh muških predaka po imenu.
pa mi niko ne može spročitavati koliki sam crnogorac.

A ostrašeni, neka se raspitaju kako su se Njegoš, kralj Nikola i vladika Danilo izjašnjavali.
Samo se ide na obnovu autokefalnosti Crnogorske Crkve (ne Miraš)

skura58

Stara legenda
Poruka
98.702
Samo se ide na obnovu autokefalnosti Crnogorske Crkve (ne Miraš)
"Crnogorska crkva" je sektra Miraša Dedejića
registrovana zasad (i zauvek) samo u Policiji na Cetinju.
Policija mora da prihvati svaku takvu prijavu.
A što se tiče pravoslavnih vernika u CG
mi smo pastva Mitropolije Crnogosko-Primorske.

Ovo je jadno i bedno.
Pokušaj etatizacije crkvene imovine
koju ni turci nikada nisu dirali

Stari Crnogorac

Domaćin
Poruka
4.070
"Crnogorska crkva" je sektra Miraša Dedejića
registrovana zasad (i zauvek) samo u Policiji na Cetinju.
Policija mora da prihvati svaku takvu prijavu.
A što se tiče pravoslavnih vernika u CG
mi smo pastva Mitropolije Crnogosko-Primorske.

Ovo je jadno i bedno.
Pokušaj etatizacije crkvene imovine
koju ni turci nikada nisu dirali
Miraš nema podršku ni vlasti ni naroda.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.