Quantcast

Kako je Titova Jugoslavija postala poligon za stvaranje novih naroda: Jedna majka rađa tri nacije.

savasavanovic

Iskusan
Poruka
6.884
Mislim da grešiš, u BiH se nacija Muslimana desila kao u tekstu u uvodu teme, u Makedoniji su bili Južni Srbi a VMRO je bio pro bugarski i članovi te organizacije (u kraljevini su smatrani teroristima) a oni sebe Bugarima ne Makedoncima (nije bzvz Grčka stavila veto na ime države)...slabo ti ide to.
То што је неко прогласио неког Македонца или Муслимана Србином ништа не значи.То је само формалност.

У пракси, Македонци и Муслимани никада нису постали део српске нације.У првом случају препрека је била језик а у другом вера.Они су почели да се развијају као посебне нације још крајем 19 века и већ после Другог светског рата је било касно да се они укључе у српски национални корпус.

Нека власт је могла да нареди да су сви Македонци Срби и да то тако мора, али то ништа не би значило.Сем формалног проглашења да је неко Србин, потребно је да он има и осећај припадништва српском народу, српској култури и да усваја српски идентитет.

cetka

Aktivan član
Poruka
1.501
То што је неко прогласио неког Македонца или Муслимана Србином ништа не значи.То је само формалност.

У пракси, Македонци и Муслимани никада нису постали део српске нације.У првом случају препрека је била језик а у другом вера.Они су почели да се развијају као посебне нације још крајем 19 века и већ после Другог светског рата је било касно да се они укључе у српски национални корпус.

Нека власт је могла да нареди да су сви Македонци Срби и да то тако мора, али то ништа не би значило.Сем формалног проглашења да је неко Србин, потребно је да он има и осећај припадништва српском народу, српској култури и да усваја српски идентитет.
Neko je (mislim na ovom forumu) lepo opisao nastajanje makedonske nacije slikom nadgrobnog spomenika gde u tri generacije od Srbina postaješ Makedonac...i naravnod a je sve to išlo po partijskoj liniji. Svakako ne mislim ja da nikog od njih posrbljujem, pogotovo ne nasilno ali istorija tako veli a ove nacije su zaista malo zadocnile sa početkom stvaranja identiteta. U evriopi je sve to ferceralo i završilo najkasnije u drugoj polovini 19 veka a na Balkanu se to nasilnim (dekretom)putem dešava skoro pa u drugoj polovini dvadesetog veka.
Ipak se ne mogu izbrisati istorijski spomenici ni po MK ni po BiH "džaba krečite".

F. Chief

Veoma poznat
Poruka
12.206
Moj komentar na ovo.

Najsrećniji bi bio čovek na svetu da je uspela politička ideja o nacionalnom srpstvu sa tri religije ili "svi smo Srbi bez obzira na religije" jer to mi je životna vizija i misija, ali kao izuzetno dobar poznavalac tematike, ne mogu reći ili napisati da je "sva ili gotovo sva krivica do komunista, Josipa Broza Tita ili SFR Jugoslavije što se to nije desilo, naprotiv mnogo su dublji razlozi što do toga nije došlo ili je došlo u gotovo zanemarivom postotku onih koji se osećaju Srbima a nisu pravoslavci ili barem poreklom iz pravoslavne tradicije, kao što su Srbi muslimani i katolici. Ima to mnogo dublje korene u međeverskim sukobima i nepoverenju od vremena Osmanlija , zatim antislamskog narativa "Gorskog venca" koji je prihvaćen kod pravoslavnih kao "nacionalna Biblija" a sa čim je gotovo nemoguće "prihvatiti islam kao religiju koja može biti bratska religija unutar nacionalnog srpstva", zatim "zločinačka zaostavština NDH i dr". U vezi Crnogoraca, rascep je opet "dublji". I postojao je pre komunista, a seže još u 1918 godinu, zbog sukoba unuka i dede (dinastiji sukob Karađorđevića i Petrovića).
Ipak nisu za sve ili u velikoj meri nisu komunisti krivi.
Ti bi, kao pretpostavljam Srbin, želio da svi postanu Srbi, Hrvati bi željeli da svi postanu Hrvati, jbg, muslimani bi željeli da svi prijeđu na islam, svi bi željeli da svi drugi postanu oni, a to nikako ne ide, ali postojala je šansa da svi postanemo Jugoslaveni, e to je moglo biti, jer su tako nastale i druge velike nacije poput Talijana ili Nijemaca, ali ko bi objasnio divljačkim balkanskim plemenima :hahaha:

GeorgeV

Elita
Poruka
23.987

Dobri Bosnjanin

Aktivan član
Poruka
1.403
Jes pročito ti ovoga?

Ispada, po njemu, da su ne samo Srbi, nego i Bošnjani dobri, a i Hervati u Dalmaciji svi većinski potomci Vlaha... :per:

Okreni, obrni, vi Bošnjani dobri potičete od Srba, pa makar ti Srbi bili i Vlasi...:hahaha:
Dijelom i jesmo. Vlasi su starosjedioci Balkana I ništa ružno. To ti i genetika pokazuje.

Dobri Bosnjanin

Aktivan član
Poruka
1.403
Pa onda ne vidim po čemu bi se sada današnji Srbi posebno izdvajali po tome što potiču od tih Vlaha, pa im to sporilo neko pravo na nešto, šta god to bilo?
Srbi su nakon prvog svjetskog rate sve pravoslavce Vlahe sebi posvojili. U Kraljevini Srbi su imali privilegiju najvećeg naroda koji je izašao kao pobjednik iz rata i podršku saveznika. Samim tim se broj Srba daleko povećava.Turska je napravila haos s tim što je pisala stanovništvo po vjeri u Bosni i na taj način su se ljudi odlaskom Turske i osjećali kao hrišćani ili muslimani. Tako da je prelazak na Srpstvo veoma lako prošao. I naravno svak treba da je ono kako se osjeća tako i Bosanski Srbi ali to prisvajanje Vlaha je bilo čisto politički cilj u stvaranju Velike Srbije.

GeorgeV

Elita
Poruka
23.987
Srbi su nakon prvog svjetskog rate sve pravoslavce Vlahe sebi posvojili. U Kraljevini Srbi su imali privilegiju najvećeg naroda koji je izašao kao pobjednik iz rata i podršku saveznika. Samim tim se broj Srba daleko povećava.Turska je napravila haos s tim što je pisala stanovništvo po vjeri u Bosni i na taj način su se ljudi odlaskom Turske i osjećali kao hrišćani ili muslimani. Tako da je prelazak na Srpstvo veoma lako prošao. I naravno svak treba da je ono kako se osjeća tako i Bosanski Srbi ali to prisvajanje Vlaha je bilo čisto politički cilj u stvaranju Velike Srbije.
:hahaha:

Novobošnjačke gluposti, naravno.

Uglavnom, biće da smo mi te Vlahe prisvojili malo ranje, nismo čekali prvi svetski rat, pošto još u 19. veku imaš Vlahe samo u tragovima...

Ali, kao što smo već ustanovili, Vlahe su prisvojili i Hrvati, a bogami i Bošnjani dobri...

Dakle, što ti to tako Srbima spočitavaš kao neku zlu rabotu, a drugima ne?

Ono, to je ista škola kao u Hervatah, samo očigledno je da sami sebi skačete u usta.

Dobri Bosnjanin

Aktivan član
Poruka
1.403
:hahaha:

Novobošnjačke gluposti, naravno.

Uglavnom, biće da smo mi te Vlahe prisvojili malo ranje, nismo čekali prvi svetski rat, pošto još u 19. veku imaš Vlahe samo u tragovima...

Ali, kao što smo već ustanovili, Vlahe su prisvojili i Hrvati, a bogami i Bošnjani dobri...

Dakle, što ti to tako Srbima spočitavaš kao neku zlu rabotu, a drugima ne?

Ono, to je ista škola kao u Hervatah, samo očigledno je da sami sebi skačete u usta.
To nije zla rabota za 19 vijek. Ali se još uvijek držati toga da su Srbi ispravni a ostali odmetnuti Srbi jeste pogotovu u 21 vijeku

GeorgeV

Elita
Poruka
23.987
To nije zla rabota za 19 vijek. Ali se još uvijek držati toga da su Srbi ispravni a ostali odmetnuti Srbi jeste pogotovu u 21 vijeku
Dobro, reci ti meni ovako...ti stvarno veruješ da su u Bazniji 1918. postojale neke stotine hiljada Vlaha, koji su dekretom tada naterani da budu Srbi?

I ono, pristali na to, zaboravili i vlaški jezik, i sve ostalo, pretvorili se u Srbe odjednom, promenili imena, prezimena, sve...i sada prave problem Bošnajnima dobrim?

GeorgeV

Elita
Poruka
23.987
A dobro, ko se normalan među Srbima drži toga, osim zahebancije radi?

Srpska politika je odavno od toga odustala, sam rat u Bosni i Dejtonski sporazum ti je dokaz. Nismo mi baš tolike budale, jasno nam je da su neki procesi otišli svojim tokom i da više nema nazad.

Te priče kako Srbi tvrde da su svi potekli od Srba se, u stvari, držite samo vi, i poneki neozbiljan Hrvat, da bi pokazali kako su Srbi, eto loši... :per:

GeorgeV

Elita
Poruka
23.987
Trenutno se formira narid vojvodana. Ubrzo sledi republika Vojvodina.
Pokušalo se to, nije da nije, tamo 2001,2-3.

Nije se zapatilo među Srbima, nije među Madžarima, nije među Rusinima, nije među Slovacima, nije čak ni među Crnogorcima...

Ali jeste kod Nedima Sejdinovića.

On je trenutno jedini Vojvođanin.

Dobri Bosnjanin

Aktivan član
Poruka
1.403
Dobro, reci ti meni ovako...ti stvarno veruješ da su u Bazniji 1918. postojale neke stotine hiljada Vlaha, koji su dekretom tada naterani da budu Srbi?

I ono, pristali na to, zaboravili i vlaški jezik, i sve ostalo, pretvorili se u Srbe odjednom, promenili imena, prezimena, sve...i sada prave problem Bošnajnima dobrim?
Vlaški jezik su zaboravili odavno, nisu natjerani ali su propagandom (vlah je pogrdan naziv) postali Srbi. Mnoga vlaska prezimena su sad Srpska, to je i opšte poznato. (na primjer Preradovic) i preko 30000 drugih.

Dobri Bosnjanin

Aktivan član
Poruka
1.403
A dobro, ko se normalan među Srbima drži toga, osim zahebancije radi?

Srpska politika je odavno od toga odustala, sam rat u Bosni i Dejtonski sporazum ti je dokaz. Nismo mi baš tolike budale, jasno nam je da su neki procesi otišli svojim tokom i da više nema nazad.

Te priče kako Srbi tvrde da su svi potekli od Srba se, u stvari, držite samo vi, i poneki neozbiljan Hrvat, da bi pokazali kako su Srbi, eto loši... :per:
Pa ne otvaram ja ove teme na kojoj upravo diskutujemo.

Dobri Bosnjanin

Aktivan član
Poruka
1.403

GeorgeV

Elita
Poruka
23.987
Vlaški jezik su zaboravili odavno, nisu natjerani ali su propagandom (vlah je pogrdan naziv) postali Srbi. Mnoga vlaska prezimena su sad Srpska, to je i opšte poznato. (na primjer Preradovic) i preko 30000 drugih.
Propagandom?

Zašto vi niste propagandom postali Srbi mislimani, a Vlasi su postali Srbi?

I to u Bazniji svi, bez uzuzetka, a u Srbiji nisu?

U Bosni zaboravili vlaški, a u Srbiji nisu?

Poslednja izmena:

Dobri Bosnjanin

Aktivan član
Poruka
1.403
Propagandom?

Zašto vi niste propagandom postali Srbi mislimani, a Vlasi su postali Srbi?

I to u Bazniji svi, bez uzuzetka, a u Srbiji nisu?

U Bosni zaboravili vlaški, a u Srbiji nisu?
U Srbiji mali dio blizu Rumunije. Vlasi su služili Turcima za borbu protiv katolika i tako i došli u Bosnu.

Poslednja izmena:

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
10.288
Не знам откуд ти податак о 50% Срба у Србији 1914 године.Краљевина Србија је у том периоду 1912-1918 године обухватала и Косово и Македонију, али тешко да је у њој било само 50% Срба.

На Косову су Албанци били већина, али је тада Косово имало много мање становника него централна Србија.Косово је 1948 године имало око 700 000 становника а централна Србија преко 4 милиона становника, а Македонија 1 милион.у Краљевини Србији 1912-1918 године, Срби су сигурно чинили 70-75% становништва, чак и ако Македонце не сматрамо Србима.На Косову је живело око 200 000 Срба, и у Македонији је било доста Срба, у северном делу Македоније, око садашње границе Србије и Македоније, је било доста Срба.

Роми се никада нису асиумиловали у Србе.Неки од их се изјашњавају као Срби на попису, али они имају свој посебан начин живота, културу и обичаје, који их јасно одвајају од Срба.
Još 1990. su Srbi činili "samo" oko 66 posto stanovništva Srbije.

Srboskizborim

Iskusan
Poruka
5.965
Još 1990. su Srbi činili "samo" oko 66 posto stanovništva Srbije.
Po popisu stanovništva iz 2011 godine, 6 miliona Srba i 1 milion ostali. Popisom nije obuhvaćeno Kosovo i Metohija. Da, moguće je da je 1990 bilo samo 66 odsto zbog broja Albanaca na Kosovu i Metohiji , nekih 1 milion i 800 hiljada 1990 godine, plus 1 milion ostali , to ga tako i dođe.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.