Kako je Šolak rasprodao imperiju? Detalji prodaje SBB-a i Sport kluba

Тихи

Starosedelac
Banovan
Poruka
176.649

Kako je Šolak rasprodao imperiju? Detalji prodaje SBB-a i Sport kluba​


Od kablovske imperije do vlasništva nekoliko TV kanala, portala, magazina i dnevnih novina sa neizvesnom budućnošću. Ovako bi se mogla opisati sudbina medijske imperije Dragana Šolaka koji je juče prodao kablovskog operatera SBB i sportski sadržaj Sport klub.


Izvor: Novosti

solak-soros-2048x1336-1.jpg


Kablovski operater ide u vlasništvo kompanije e&PPF Telecom, koja u Srbiji gazduje "Jetelom". Oni su za ovaj posao izdvojili 825 miliona evra. Dok je "Telekom Srbija" onlajn platforme i što je najvažnije operacije i prava kanala Sport klub u zemlji i regionu kupio za 652 miliona evra. Time je "Telekomovov" MTS objedinio kompletan vrhunski sportski sadržaj.

Šta bi to moglo da znači za korisnike?​

Iako nema zvaničnih potvrda, sve ide u pravcu da će srpskim tržištem telekomunikacija dominirati dve kompanije, koje će nuditi iste usluge. Sa jedne strane biće "Telekom Srbija" koji će kroz svoj MTS kao i dosad biti kablovski, internet i mobilni operater. Sa druge strane bi bio "Jetel" koji će kupovinom SBB-a, uz internet provajding i mobilnu telefoniju priključiti i kablovsku ponudu.

Ipak, najvažnija stvar za pretplatnike kablovske televizije je što će, najverovatnije, imati gotovo istu ponudu kanala i sadržaja, pa neće morati da zbog sportskih prenosa prelaze kod drugog operatera. To bi moglo da dovede do zdrave tržišne konkurencije, gde će se potrošači odlučivati na osnovu cena i kvaliteta ponuđenih usluga. To ćemo videti kada u prvoj polovini ove godine bude pravno završena procedura oko ovih transakcija.

Dojučerašnji glavni Šolakov tržišni konkurent "Telekom Srbija grupa" saopštila je juče da je postigla sporazum o kupovini NetTV Plus, DTH u Srbiji i Severnoj Makedoniji i licenci za prava na Sport klub za Zapadni Balkan od "Junajted grupe". Osim toga "Telekom" je postigao sporazum o kupovini 100 odsto udela u kompaniji Eon TV International Ltd (holding kompanija NetTV Plus preduzeća), "dajrekt tu houm" (direct-to-home - DTH) poslovanja u okviru EoNSat i Total TV u Srbiji i Severnoj Makedoniji, kao i o kupovini određenih prava, licenci i ostale imovine povezane sa Sport klub kanalima za Zapadni Balkan, pre svega u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Srbiji, direktno ili indirektno, od kompanije United Group B.V. ("Junajted grupa") za naknadu u iznosu od 652 miliona evra bez gotovine i bez dugova.



Prihodi od tri milijarde evra​

Transakcije vezane za kupovinu imovine "Junajted grupe" (JG) su usklađene sa strategijom "Telekoma Srbija" da izgradi vodeću telekomunikacionu kompaniju na Zapadnom Balkanu, sa prihodima koji će dostizati tri milijarde evra do 2030. Nakon uspešne premijerne emisije evroobveznica u 2024, u iznosu od 900 miliona dolara, jučerašnja kupovina imovine JG dodatno će ojačati pozicije "Telekoma" u regionu i među dijasporom bivše Jugoslavije, ističe se u saopštenju "Telekoma". Dodaje se da se ne očekuje da ove transakcije povećaju trenutne nivoe zaduženosti kompanije. Zatvaranje transakcija očekuje se tokom prve polovine 2025.

- Očekuje se da ova akvizicija stvori široku sinergiju, poveća prihode i smanji troškove - kaže generalni direktor "Telekoma Srbija", Vladimir Lučić. - "Telekom Srbija", kao vodeća telekomunikaciona grupa na Zapadnom Balkanu, raduje se prilici da ojača svoju ponudu DTH usluga i internet TV-a (IPTV/OTT) za tržište dijaspore bivše Jugoslavije. Takođe, povećavamo raznolikost sportskog sadržaja koji će biti dostupan još širem auditorijumu na Zapadnom Balkanu. Od sada će naši pretplatnici moći da gledaju i uživaju u kanalima kako Arene sport tako i Sport kluba.

Šta im ostaje, a šta odlazi​

Kompanija "Junajted grupa" saopštila je da ostaje vlasnik ključnih medijskih kuća u Srbiji - N1 i Nova S, koje će biti bez ikakvih promena na uredničkim pozicijama. Ove televizije će biti dostupne na kablovskoj mreži SBB, a biće ponuđene i korisnicima "Jetela". Dodaje se da ne postoje pregovori ili planovi o prodaji bilo koje medijske kuće iz sastava "Junajted medije", uključujući i produkcijske kuće Grand i IDJ. - Nastavljamo da radimo kao i do sada i da za publiku u Srbiji pripremamo najbolji sadržaj na TV kanalima, portalima i novinama - piše u saopštenju. Kako se navodi, jedina promena u portfoliju kompanije, uzrokovana gubitkom ekskluzivnih prava za najveća sportska takmičenja, odnosi se na sportski kanal Sport klub Srbija. Postojeća prava na sportske prenose Sport kluba ubuduće prelaze na Arena grupu. Ovaj potez se nametnuo kao jedino održivo poslovno rešenje zbog nemogućnosti da publici u Srbiji pružimo televizijske prenose elitnih sportskih šampionata. Portal sportklub.rs kao i nalozi na društvenim mrežama nastavljaju da rade u okviru "Junajted medije". Takođe, deo kompanije ostaju i kanali Sport kluba u Hrvatskoj i Sloveniji, koji i dalje poseduju ekskluzivna prava za UEFA takmičenja, Ligu šampiona i nacionalne sportske događaje. EON platforma takođe nije prodata, a koristiće je SBB korisnici.

Kada je kablovski operater SBB u pitanju, e& PPF Telecom Group BV (e&PPF Telecom) juče je potpisala obavezujući ugovor sa "Junajted grupom" o preuzimanju 100 odsto udela u kompaniji SBB d.o.o. za iznos od 825 miliona evra. SBB je vodeći provajder kablovske televizije i širokopojasnog interneta u Srbiji sa više od 700.000 aktivnih korisnika, navodi u saopštenju e&PPF Telecom. Prema uslovima ugovora, e& PPF Telecom preuzeće celokupno poslovanje i korisničku bazu SBB-a, a zatim će izdvojiti SBBove direktne satelitske usluge, koje će biti prodate "Telekomu Srbija":

"Junajted grupa će zadržati svoja medijska sredstva, uključujući televizijske kanale N1 i Nova S, koji će i dalje biti emitovani putem SBB-a", rekao je Baleš Šarma, izvršni direktor e& PPF Telecom Group.

"Transakcija takođe neće imati uticaja na postojeću maloprodajnu TV ponudu SBB-a. Ovaj dogovor omogućava nam da upotpunimo postojeće usluge koje nudimo našim "Jetel" korisnicima u Srbiji, kao i da obogatimo ponudu za SBB pretplatnike. Takođe, siguran sam da će korisnici "Jetela" i SBB-a imati koristi od sinergija koje će ovaj posao doneti."

On je dodao da je SBB poštovani brend u Srbiji, poznat po visokokvalitetnim uslugama i izvanrednom timu zaposlenih:

"Raduje me što ćemo poželeti dobrodošlicu novom timu u našoj grupi i radujem se kako će naši komplementarni poslovi, menadžment i timovi doprineti još kvalitetnijoj usluzi za korisnike u Srbiji."

Ova transakcija predstavlja prvu akviziciju od strane nedavno osnovane e& PPF Telecom. Skoro milijardu i po je Šolakova kompanija dobila od ove dve transakcije. Iako ova cifra zvuči kao ogroman iznos novca, ona je samo dečja kofica koja treba da ugasi ogroman šumski požar kada su njegove finansije u pitanju.

Kako "Novosti" saznaju, "Junajted grupa" je dužna oko sedam milijardi evra, a dodatno je morala da očisti SBB i Sport klub od dugova da bi ih prodala.

Kupili "Telenor" pa menjali ime​

Grupa e& PPF Telekom je jedan od lidera u pružanju telekomunikacionih usluga u Bugarskoj, Mađarskoj, Srbiji i Slovačkoj, pružajući usluge mobilne i fiksne telefonije, interneta i TV sadržaja. Ima 12,5 miliona korisnika, 6.800 zaposlenih i 0,8 milijardi evra EBITDA. PPF grupa investira u više tržišnih segmenata kao što su finansijske usluge, telekomunikacije, biotehnologija, nekretnine i mašinstvo. PPF grupa je 2018. postala vlasnik "Telenorovih" telekomunikacionih kompanija u regionu centralne i istočne Evrope, uključujući Srbiju. U te svrhe bili su spremni da plate čak 2,8 milijardi evra. PPF grupa na tržištu Srbije je kupila Telenor banku.

Zanimljivo je da je, kako saznaju "Novosti", "Telekom Srbija" insistirao da kupi Sport klub kao firmu registrovanu u našoj državi. UG je imala slobodnu firmu pod nazivom "Nova S" d.o.o. na koju su prebacili udeo, kako bi je nacionalni operater kupio. Ipak, pre kupovine naziv firme je promenjen, kako u javnosti ne bi bilo zabune da je UG prodao Novu S umesto Sport kluba. Pitanje je i šta će biti sada sa N1 i Novom S, kao i sa nedeljnikom "Radar", dnevnim novinama "Danas" i "Nova" i portalima koji ostaju u vlasništvu UG.

Prema saznanjima "Novosti", N1 ima garanciju da se emituje i u narednom periodu na mreži SBB. Ono što će biti jedna od tema kada se ove operacije završe je na kojoj poziciji na kablu će se nalaziti ovaj kanal kao i njegova sestrinska Nova S. Još veća neizvesnost je sudbina štampanih medija. Nedeljnik "Radar", nastao raskolom u NIN-u, nije samoodrživ od tiraža i marketinga i za njegovo postojanje su potrebne redovne dotacije. Novine "Nova" sa tiražem od tek nekoliko hiljada prodatih primeraka, teško da zajedno sa portalom mogu da budu na nuli. Dnevnik "Danas" bi možda i jedini mogao da se izdržava jer je godinama dominantan u objavi tzv. belih oglasa, odnosn konkursa i objava.

https://www.b92.net/info/politika/1...riju-detalji-prodaje-sbb-a-i-sport-kluba/vest


Izdao si Srbiju - Solace, Solaceeee!


Malo milijardi imas pa si morao medije da prodas!

Ocito da je pravi vlasnik United Grupe Soros , a da je Solak samo marioneta . Soros je resio da rasproda sve to zbog dolaska Trampa na vlast i povuce pare na offshore racune.
 
:rotf: :rotf: :rotf: :dash: :dash: :dash:
da te nema, trebalo bi te izmisliti!

solak-soros-2048x1336-1-1024x668.jpg

Another web portal will join the mainstream media and its shared mindset – the N1 Slovenia: This is a project by the Serbian billionaire Dragan Šolak, with Soros as the patron in the background!​

0 Comments / Slovenia

A foreign patron will soon take care of strengthening the left-wing media unanimity in our country. This man is the Serbian telecommunications and media mogul Dragan Šolak, the owner of the N1 television network, established in the Balkans, who is planning to launch an ambitious project of the N1 Slovenia news site in the spring, and a television company after that. According to the newspaper Finance, a prominent journalist and editor, Katja Šeruga, who was formerly employed in the show Svet (World) on Kanal A, will become the web portal’s editor-in-chief. Šolak is a “student” of the self-proclaimed philanthropist George Soros, who also gave him the first millions of start-up capital for his business ventures. What is also interesting is another claim made by Finance, that the N1 is an extension of the CNN. CNN is famous for its biased reporting on Trump, the 2020 U.S. elections, and the massive hooligan riots of the extreme Antifa and the Black Lives Matter movement, which happened in recent months. It is well-known that Šolak unsuccessfully tried to buy POP TV and Planet TV, and he also wants to buy TSmedia, part of which is the SIOL web portal. Will Soros soon manage two news portals – an already-established one and a second, emerging one? And what is especially interesting in this whole matter is that he is the wealthiest Serb, worth 1.22 billion euros, who owns several private planes and even some real estate in Slovenia, in Bled and Moravske Toplice!

If you have never heard of the Serbian tycoon Dragan Šolak before, it is high time you found out about him. Especially because he intends to re-enter the Slovenian media space. As is already known, he tried to buy Pro Plus (POP TV, 24ur, Kanal A) some time ago, as well as Planet TV; however, due to the Protection of Competition Act, the venture fortunately failed. He also wants to buy the media company TSmedia, part of which is also one of the most read Slovenian news portals – SIOL. We should justifiably be worried about what this means for the Slovenian media space, which is already predominantly left-wing. The matter is even more worrying if we take another fact into consideration – financial speculator George Soros is the person behind Šolak, which we will focus on down below. If Šolak has so far remained hidden in the shadows, out of reach of the media spotlight and mainly dealing with the Slovenian telecommunications (Telemach), he could soon help intensify the spring heat with his new media project. We are, of course, talking about the new web portal called N1 Slovenia, which certain media outlets have already reported on.

Šolak is also planning to launch a new television station after a while. Thus, the left-wing media front would get additional reinforcements from abroad. But first things first. According to the Serbian web portal Ekspres, the businessman’s story began in his native Serbia, where he designed the telecommunications giant SBB, which has diligently been operating since its establishment in 2002. The start-up capital for the business venture in question was “donated” by the self-proclaimed philanthropist Soros. The sum amounted to ten million dollars. Before the financial injection, Šolak was merely an insignificant, anonymous businessman from the city of Kragujevac, as evidenced by diplomatic dispatches from Belgrade, which were published some time ago by Wikileaks. He seems to be an exception among the tycoons, as he did not steal his start-up capital but rather “received” it. The dispatch in question was written on the 1st of June 2007, and it describes, in great detail, how the financial empire of the Serbian businessman developed and who financed it.

In order to thank Soros for the help, he was guaranteed a stake in the up-and-coming company. The information about the donation was also confirmed by the American embassy. The money in question was American taxpayers’ money. The start-up capital, therefore, came from the “South-eastern Europe Equity Fund,” managed by Soros himself and financed by the Overseas Private Investment Corporation (OPIC). The central development strategy of the SBB was that it would not be available for the public opinion radars or that it would not be the focus of the Serbian society, in order to strengthen itself in secret. The main fights, however, were focused on the optic cables and the web.

The goal was to conquer an important part of the market of the cable operators in Serbia
OPIC financed the “Southeastern Europe Equity Fund” while it was being managed by the “Soros Private Funds Management.” The speculator thus indirectly decided where and how the money would be invested. Thus, it was also decided that somewhere around the year 2002, 10 million dollars would be invested in the Kragujevac cable operator KDS, which was not very well known in public before that time. On the surface, it seemed like a perfectly normal company, and the purpose of the invested capital was the further development of the company and the purchase of the competition. In 2004 already, the EBRD invested an additional 15 million euros for one million shares of the newly established company SBB. The idea was to buy another twenty-five local providers and, as stated in the report, to conquer a significant part of the market of cable operators in Serbia. SBB’s revenue and profit growth had been exponential over the years, between 60 and 70 percent per year.

At the end of 2006, Telekom Serbia tried to buy SBB once again, but again, they were unsuccessful. Šolak also turned down another offer to sell his company. The central cause of the conflict was the control of the optical network, through which the entire internet traffic in the country is actually being controlled. In the current market situation, only Telekom Serbia has been granted access to international online streams. That is why all Internet Service Providers (ISPs) must buy broadband internet wholesale from Telekom. After 2007, the situation improved for SBB. They gained an advantage over Telekom Serbia, not only as a cable provider but also as the largest internet service provider in Serbia. In 2007, SBB became the owner of the Mid Europa Fund, which later sold the company to the American KKR fund. And although the majority owners are changing, the constant – Dragan Šolak – remains.

Šolak has already tried to buy POP TV, and this time, he is establishing a web portal, which will be run by journalist and editor Katja Šeruga
Šolak did not limit himself to the domestic market but also successfully expanded his business activities across the wider Balkan area, and lately, he has been trying to break through to the Slovenian media space as well. According to Finance, he is known as the very reserved owner of the telecommunications operator Telemach. This is probably just the continuation of the tactics from the beginnings of his business in Serbia, where he avoided the attention of the public until his power grew enough. Finance also reports that he is already working on establishing a new media company in Slovenia. After he failed to purchase Pro Plus (POP TV), Šolak decided to start building from scratch.

However, the N1 news programmes, which they already offer in Belgrade, Zagreb and Sarajevo, are not yet available in Slovenia, but their arrival is expected soon. United Media, which is part of the United Group, is set to launch an online news portal, which will be part of the N1 brand, soon. This is a regionally well-established news programme, also known as a partner of the American CNN for this part of Europe, which began operating in 2014 in Serbia, Croatia, and Bosnia and Herzegovina. According to Šolak, the brand has gained a lot of credibility in all markets where it is present. They intend to expand their professional, independent and responsible work to Slovenia as well, and are expected to offer both local as well as international news reports.

Šolak is the wealthiest Serb, worth 1.22 billion euros
According to some sources, a company called Adria News has already been established in Ljubljana, within which the new web portal will operate. In addition, it has been stated that the director of the company will be Katja Šeruga, who will also perform the role of editor-in-chief. The web portal is expected to be launched in the first half of the year, but there will be no television programme yet. The team will supposedly also be joined by some other well-known Slovenian journalists, such as Suzana Lovec, a well-known editor and journalist of POP TV, and Miha Orešnik from the show Svet on Kanal A.

Šolak’s friendship with the financial speculator Soros has definitely paid off. The web portal Kurir states that he is the wealthiest Serb, who is worth as much as 1.22 billion euros and owns three private planes. He is enormously rich, not just in terms of Serbia, but in terms of the world. According to Serbian media, he managed to build his enormous wealth with the help of speculative, “cowboy,” and even cartel campaigns, which border on mafia deals, and according to some sources, this also includes bribing politicians. The number of companies in which he is the partial owner is increasing each day, which is how he got the title of the first Serbian billionaire, who is also “famous” because of tax evasion. He owns a lot of property, the total value of which is a few tens of millions of euros.

Some of the companies he partially owns deal with the reselling of real estate, and others with the renting and management of the real estate. He also owns lots of real estate in Slovenia, including a golf course in Moravske Toplice. Since a lot of his property is moved to tax havens, he often avoids paying taxes at home.

Domen Mezeg

https://nova24tv.eu/slovenia22/anot...ak-with-soros-as-the-patron-in-the-backgroun/



Tako pisu slovenacki mediji da je pravi vlasnik i Solakov patron - Dzordz Soros
 
Niko normalan ne bi prodao za te pare s tolikom zaradom osim ako ga ne ucene glavom


Ili ako nije njegovo . Pa kad pravi gazda odluci da proda - bolje glava na ramenima , nego truplo u jarku.

Nema sanse da je to solakova firma tj impoerija pravi vlasnici su bivsi direktor CIA - David Petreus i Dzordz Soros.

A mozda ni oni nisu vec neko drugi iz americke duboke drzave.

Svakako to nije Solakovo nikad ni bilo. Na njega se samo vodilo.
 
Koliko je trebalo narodu u Srbiji da otvori oci i shvati ko je Dragan Djilas i koji cirkus ova vlast pravi zaglupljujuci ga do granice besmisla. Tako je i ovo sa Solakom, ista stvar. Sav olos radi zajedno kada je novac u pitanju. Ako su mogli diletanti Seselj i Ceda da zajedno ranije ugovaraju velike poslove, Solak, Djilas i Vucic su za njih elita po svemu.
 
Ili ako nije njegovo . Pa kad pravi gazda odluci da proda - bolje glava na ramenima , nego truplo u jarku.

Nema sanse da je to solakova firma tj impoerija pravi vlasnici su bivsi direktor CIA - David Petreus i Dzordz Soros.

A mozda ni oni nisu vec neko drugi iz americke duboke drzave.

Svakako to nije Solakovo nikad ni bilo. Na njega se samo vodilo.
Nema to blage veze da je gazda odlucio da proda jer je ponudjeno jedinom kupcu vucicu neprijatelju,mogo je da kupi mesar matijevic da ne pominjemo miskovica ,druge lovane i strance
 
Koliko je trebalo narodu u Srbiji da otvori oci i shvati ko je Dragan Djilas i koji cirkus ova vlast pravi zaglupljujuci ga do granice besmisla. Tako je i ovo sa Solakom, ista stvar. Sav olos radi zajedno kada je novac u pitanju. Ako su mogli diletanti Seselj i Ceda da zajedno ranije ugovaraju velike poslove, Solak, Djilas i Vucic su za njih elita po svemu.


Svi oni prde u istu tikvu, rade za iste gazde tj za CIA-u i duboku drzavu a ovamo narod bleji po ulicama i mrzne se za njih.
 
„Uprkos brojnim spekulacijama u javnosti o budućnosti naših brendova i kompanije, činjenica je da ne postoje nikakvi pregovori niti planovi o promeni vlasničke strukture United Media, kao ni uredničkih pozicija unutar naših medijskih kuća“, kazala je Subotić agenciji Beta.


Predstavnici vladajuće stranke su u sredu, kako je istakla, „neprikladnim“ izjavama pokušavali da ubede građane da prodaja SBB-a znači kraj postojanja medija u okviru United Grupe, ali da to nije istina.
 
До сада никада ни један канал није могао да има Novu S. То је био ексклузиван канал који SBB није никоме изнајмљивао ни за какве паре.
Ко је хтео Спорт Клуб могао је да гледа до пре 3-4 године на Телекому. А ни тада није било Nove S на Телекому.
Sbb је одбио изнајмљивање тих канала па се све свело на довијање путем Eona и добру вољу SBB да не блокира на туђој платформи N1 и Nova s.
 
До сада никада ни један канал није могао да има Novu S. То је био ексклузиван канал који SBB није никоме изнајмљивао ни за какве паре.
Ко је хтео Спорт Клуб могао је да гледадо пре 3-4 године на Телекому. А ни тада није било Nove S на Телекому.
To što je SBB prodat ne znači ništa za Nova s i N1 oni ostaju deo United grupe nezavisni od Telekoma tj guzonjine volje
 
To što je SBB prodat ne znači ništa za Nova s i N1 oni ostaju deo United grupe nezavisni od Telekoma tj guzonjine volje
За уредничку причу ћемо да видимо шта ће бити.
Ја ти пишем да је SBB допустила да у туђој мрежи се прати Nova S што никада и ником ни за какве паре није радила раније.
Ни Телеком никада није преносио Nova S јер SBB ником није хтео да је изнајми. Не прода већ само да дозволи да је гледају.
Да ли ће сад и уредничка политика да се мења остаје да се види.
Јетел је сад купио SBB па нема шта да плаћа изнајмљивање као што је Telekom плаћао за N1
 

Back
Top