Kako je Prometej ukrao vatru od Sunca

G.H.O.S.T.

Poznat
Poruka
7.997
Mozda je tema i pogodnija za filozofiju, ali 'ajde, prevagnulo je da je izbacim na NPiM.

Dakle, kako je Prometej ukrao vatru od Sunca?

Svima nama je poznata prica iz grcke mitologije kako je Prometej ukrao vatru od Sunca i dao je ljudima.Medjutim, kako ukrasti vatru od Sunca?
Ako se uzme u obzir teorija Eriha von Denikena, kako su prvi bogovi bili ustvari vanzemaljskog porekla, onda se moze doci do jedne teorije kako je ustvari moguce "ukrasti" vatru od Sunca.
Svima nama je poznat trik sa nekim staklom, da, kada se isto uperi ka Suncu, je moguce napraviti vatru, tj. upaliti nesto.E sada, ako su prvi bogovi bili vanzemaljci, pretpostavimo da su bili inteligentniji od tadasnjih ljudi, te da im je bio poznat doticni trik.Sada zamislimo Prometeja kako izvodi navedeni trik pred tadasnjim ljudima.U njihovim ocima, to je zaista licilo na kradju vatre od Sunca.

To bi bilo neko moje razmisljanje na tu temu.Ne smatram da je savrsena, stoga recite i vi vasa misljenja, zasto je to moguce, ili pak zasto nije.akodje, ova tema moze posluziti za rasvetljavanje prica iz mitologija, tj. dokazivanje istih.
 
Pa sto se mene tice , mislim da je to interpretacija neke starije price i konteksta , sa promenjenim imenima itd ... I da se odnosi na nesto drugo , a kako su ljudi starih vremena objasnjavali retardirano neke stvari i dogadjaje po danasnjim standardima sada imamo tako neke legende i price na nivou spec. odeljenja ... Opet kazem po danasnjim standardima ... :)
 
Poslednja izmena:
Po mitu, sva svoja znanja Prometej je preneo ljudima (arhitekturu, matematiku, astronomiju, medicinu itd). Ukratko, bio je pravi tvorac čoveka, napravivši od njega razumno biće. I sam je bio Titan, jedan od najmudrijih. Ljut na Prometeja, Zevs je ljudima oduzeo vatru. Prometej je, u dosluhu sa Atenom, otišao na Olimp, zapalio baklju o Helijeve sunčane kočije, a potom krišom sišao sa Olimpa i ljudima vratio vatru.
Zbog toga, a i svog ponosa (nije se pokajao i nije hteo da moli za milost), kažnjen je (zna se kako). Kasnije je oslobođen, i pridružio se ostalim bogovima.

Prometej - lučonoša (ne samo bukvalno), i simbol bunta.
 
Mnogi od vas izgleda misle da su mitovi pokusaj starih naroda da objasne neke fizicike pojava koje mi objasnjavamo drugacije. U pravu ste , ali niste svesni druge neprocenjive vaznosti i znacaja tih mitova. Ne sa naucnog apsekta vec mnogo vaznijeg .. duhovnog.

Evo najprostijeg primera kako su nastali mitovi.Ovako otprilike glasi jedan od najstarijih:.

Bog Sunce pobedjuje demona noci. Zeli da se susretne sa ruzicastom devojkom zorom ali ona bezi iz njegovog zagrljaja preko plave ravnice ostavljajuci trag. Bog sunce sledi taj trag i na tom putu suocava se sa raznim neprijatljima poput olujnih oblaka, pa cak i cesto biva progutan od cudovista ( prilikom pomracenja) ..ipak na kraju se bog sunce susrece sa devojkom zorom koja je sada vecernji sumrak.

To je patern koji je kasnije stvorio Apolona i Dafne, Herkula i Dejaniru . Pepeljugu itd.

Ali obrati paznju.Ovde IMAMO PROJEKCIJU duhovnih sadrzaja i to je to blago o kome sam govorio.

Stari ljudi su projektovali sliku muskaraca na ono sto su videli kao sunce... takodje su projektovali sliku devojke na ono sto su videli kao ruzicasta zora...oni su projektivali nesto drugo na ono sto su opazali. Projektovali su sadrzaje svog nesvesnog.
Na taj nacin dobili smo i imamo danas citavu bazu duhovnih projekcija covecanstva koje je omogucilo da izdvojimo arhetipe duha. Da izdvojimo numinoze entitete kolektivnog nesvesnog. Duhovne sile koje su u osnovi ovoga sveta. Jer duh je supstancija istog.

Sto se tice Prometaja ..radi se o svesti. Svako od nas je Prometej ,vatra je svest, vezanost za stenu je nasa zarobljenost u materiji, orao koji kljuca Prometejevu jetru jesu sve patnje koje zbog svesti trpimo. itd.itd.

O Prometeju sam pisao na svm blogu ..koga zanima ima vise ovde:

Okovani Prometej
http://forum.krstarica.com/entry.php/20742-Okovani-Prometej
 
Nadovezao bih se na Boricu z:) za prava zivotinja.

U Vedama vatra ili element vatre simbolise (svetlost i) znanje. Kako je ona napisala, ukoliko se tako shvati dobije se da je Prometej doneo ljudima znanje, koje prema bogovima nije bilo za ljude.

Sta je tacno u pitanju ostaje otvoreno - da li je to bio neki uredjaj koji je odasiljao svetlost, da li je u pitanju cista simbolika ili nesto trece...

U svakom slucaju ljudima znanje dolazi sa duhovnih nivoa (ovde to moze biti i puko znanje o tome kako upaliti, odrzati ili koristiti vatru - svejedno sustina je da je dobijeno ZNANJE o tome), od bica koja mozemo nazivati bozanstva, andjeli itd. Naravno moze biti slucaj i da su to neka razvijenija bica, ne nuzno cisto duhovna, ali opet je dobijeno znanje od visih inteligencija. Taj deo price je apsolutno tacan - neko spolja je coveku dao znanje (mozda je cak rec o povecanju inteligencije genetskim inzenjeringom - ima o tome u par tema na forumu).
 
gde god da sam citala pricu o prometeju, secam se da je vatru ukrao od bogova, sad negde tvrde da je ukrao samo od zevsa koji je bio ljut na ljude a negde da su bogovi sa olimpa oduzeli ljudima vatru jer su bili ljuti na njih...

Po mitu, sva svoja znanja Prometej je preneo ljudima (arhitekturu, matematiku, astronomiju, medicinu itd). Ukratko, bio je pravi tvorac čoveka, napravivši od njega razumno biće. I sam je bio Titan, jedan od najmudrijih. Ljut na Prometeja, Zevs je ljudima oduzeo vatru. Prometej je, u dosluhu sa Atenom, otišao na Olimp, zapalio baklju o Helijeve sunčane kočije, a potom krišom sišao sa Olimpa i ljudima vratio vatru.
Zbog toga, a i svog ponosa (nije se pokajao i nije hteo da moli za milost), kažnjen je (zna se kako). Kasnije je oslobođen, i pridružio se ostalim bogovima.

Prometej - lučonoša (ne samo bukvalno), i simbol bunta.

@milica Davno sam citao grcku mitologiju, ali koliko se ja secam, kod njih je i Sunce bilo bozanstvo, ili je bozanstvo vuklo Sunce u kolicima.Tako da, u neku ruku, moze se naci i teorija za pricu da je Prometej ukrao vatru od bogova. z:mrgreen:

@borac Da li bi bilo moguce da je Prometej bio grcki Tot Atlantidjanin?Ili neki natcovek, bice neke naprednije rase, koji je svoje znanje preneo ljudima?
 

Back
Top