Kako je preživeo kapitalizam

Ali onda nema smisla pisati na primer da Gazda pljačka radnike.

Oni faktički prodaju svoj rad za platu.

Svo preduzetništvo i sva magija je na Kapitalisti.
Kako nema? Ako neko zarađuje milione a radniku da 400 evra kako bi ti to nazvao? Trgovački lanci zarađuju ogroman novac a kolike su plate? Preduzetnik bez radnika i njihovog rada može da se slika. Banalan primjer. Koji to vlasnik hotela ili velikog restorana na kraju dana sam očisti VC, sredi šank, opere suđe? Ili ima on ideju. Ali ko će taj neki proizvod da proizvede? Distribuira?
 

У капитализму инжењер направи машину која замени 50 рудара, баш да не би деца и људи морали да раде по јамама.

Тај инжењер је у капитализму награђен финансијски јер је направио уштеде и спасио 50-оро деце од тешког рада.

Код вас у социјализму, такав инжењер би добио плакету и јефтинији сат за годишњицу ООУР-а.
 
Kako nema? Ako neko zarađuje milione a radniku da 400 evra kako bi ti to nazvao?
Зависи.

Колики је утицај онога ко зарађује милионе а колики радника од 400 евра?

Нпр. ако неко направи софтвер који користи милијарду људи, дакле, утицао је на животе милијарду људи, и сваки од тих милијарду му да долар за коришћење софтвера, тај што је направио софтвер вреди милијарду долара.
 
Нпр. Новак Ђоковић, један од наших виђенијих капиталиста, игра тенис који гледају стотине милиона људи.

Свако од њих да да добровољно мали део свог богатства, неко за карту, неко за ТВ права за директан пренос финала или полуфинала или Дејвис купа... то је стотине милиона људи који желе да гледају Ђоковића и никог другог. Само Новака.

Тако да Новак Ђоковић заслужује сваки капиталистички долар који је зарадио од тениса и око тениса.

Ако има спонзора, нпр. носи патике и тиме инспирише десет милиона људи да купе исте патике или исти рекет, онда је заслужио десет милиона нечега, јер је он инспирација милионима људи које он покреће да се баве спортом у том патикама или тим рекетом.
 
Зависи.

Колики је утицај онога ко зарађује милионе а колики радника од 400 евра?

Нпр. ако неко направи софтвер који користи милијарду људи, дакле, утицао је на животе милијарду људи, и сваки од тих милијарду му да долар за коришћење софтвера, тај што је направио софтвер вреди милијарду долара.
Stvarno? A što onda i takvi imaju puno radnika? Ima neko dobru ideju. Odlično. Neka je sam sprovede kad je toliko sposoban. U redu zaradio bi i tako. Ali sigurno ne milijarde.
 
Onaj ko donosi odluke snosi i odgovornost za njih i posljedice koji iz njih proizađu.

Онда је ред да онај ко доноси одлуке у целом процесу има далеко више пара, у складу са својом одговорношћу, у односу на оног ко има врло безбедну позицију да не мора да доноси одлуке.
 
Онда је ред да онај ко доноси одлуке у целом процесу има далеко више пара, у складу са својом одговорношћу, у односу на оног ко има врло безбедну позицију да не мора да доноси одлуке.
Naravno. Ali nije u redu da radnik bez koga ne može jedva sastavlja kraj sa krajem a on na konto njega zarađuje milione ili milijarde.
 
Stvarno? A što onda i takvi imaju puno radnika? Ima neko dobru ideju. Odlično. Neka je sam sprovede kad je toliko sposoban. U redu zaradio bi i tako. Ali sigurno ne milijarde.

Има раднике јер је добар човек који запошљава 1000 људи и захваљујући том запослењу 1000 породица има хлеб на столу и топлу кућу.

Има раднике јер има потребу за радницима, а радници се добровољно јављају на оглас за посао и удружују се у заједничком подухвату, где тај са добром идејом улаже капитал, идеју, свој рад, доноси одлуке, а друга страна улаже своје руке и ноге, евентуално свој интелект у тај заједнички пројекат, а споразумно се договарају како ће делити профит кроз уговор о раду (зарада), сразмерно вредношћу уложеног (овај други улаже само своје време и рад који није јединствен, а овај први улаже далеко више + сноси ризик).
 
Има раднике јер је добар човек који запошљава 1000 људи и захваљујући том запослењу 1000 породица има хлеб на столу и топлу кућу.

Има раднике јер има потребу за радницима, а радници се добровољно јављају на оглас за посао и удружују се у заједничком подухвату, где тај са добром идејом улаже капитал, идеју, свој рад, доноси одлуке, а друга страна улаже своје руке и ноге, евентуално свој интелект у тај заједнички пројекат, а споразумно се договарају како ће делити профит кроз уговор о раду (зарада), сразмерно вредношћу уложеног (овај други улаже само своје време и рад који није јединствен, а овај први улаже далеко више + сноси ризик).
Dobar čovek :hahaha: Odlično. Nek taj dobri čovjek u isto vrijeme sam vodi knjige, plaća obaveze, osmišljava novi proizvod, čisti, proizvodi, plasira. Baš bi volio da vidim to čudo. Baš da vidimo može li Lidl npr tako da funkcioniše. Ili fabrika namještaja. Ili npr da po tom principu funkcioniše proizvodnja i ugradnja stolarije.
 
Naravno. Ali nije u redu da radnik bez koga ne može jedva sastavlja kraj sa krajem a on na konto njega zarađuje milione ili milijarde.

Како не може? Без тог радника може, јер ће наћи другог.

Међутим, ако без тог радника не може (нпр. онај инжењер што је направио машину која мења 50 рудара), онда ће дати дом раднику огромну плату, јер без њега не може.

Што се тиче састављања краја са крајем, време из романа Оливера Твиста је одавно прошло.

Цена радне снаге зависи од односа понуде и тражње, као и цена свих осталих роба и услуга на тржишту.

Сведоци смо како је некада било време "ако нећеш ти, има на бироу таквих колико хоћеш", до ситуације када запослени бирају услове рада (због различитих фактора, да не ширим сад тему, писао сам раније)

чиме долазимо до закључка да су економски (природни) закони једино што може да важи у економији.

Даље, уколико радник саставља крај са крајем, може неком другом послодавцу да понуди своју капиталистичку вредност (сваком раднику су његове вредне руке вредан капитал, као и његов интелект, (( молим форумаше да не дају неприкладне коментаре на став да су вредне руке и интелект велики капитал)), те ће код другог послодавца бити вишеструко боље награђен, сразмерно вредности капитала који поседује (вредне руке и интелект).
 
Dobar čovek :hahaha: Odlično. Nek taj dobri čovjek u isto vrijeme sam vodi knjige, plaća obaveze, osmišljava novi proizvod, čisti, proizvodi, plasira. Baš bi volio da vidim to čudo. Baš da vidimo može li Lidl npr tako da funkcioniše. Ili fabrika namještaja. Ili npr da po tom principu funkcioniše proizvodnja i ugradnja stolarije.

Зашто сам то да ради?

Не разумем шта хоћеш да напишеш?

Послодавац пита на тржишту да ли неко хоће да му води књиге у замену за новац, јави се Х особа.

Зашто не желиш да та особа води књиге и на том послу заради за себе и своју породицу?
 
Slobodni tržišni kapitalizam predstavlja najveći izum ljudske istorije.

Slobodan si da mi prodaješ svoje (proizvod, sirovinu) po ceni po kojoj ja kažem, i imaš potpunu slobodu da moje (što si ti proizveo) ti prodajem po ceni po kojoj ja kažem

Nije preporučljivo ni da imaš svoj proizvod, a pogotovo da ti idređuješ cenu bili čega
 
Зашто сам то да ради?

Не разумем шта хоћеш да напишеш?

Послодавац пита на тржишту да ли неко хоће да му води књиге у замену за новац, јави се Х особа.

Зашто не желиш да та особа води књиге и на том послу заради за себе и своју породицу?
Hoću da kažem da bilo koji kapitalista ne zapošljava ni jednog a ne stotine ili hiljade radnika zato što mu je stalo do dobrobiti društva ili ljudi. Zapošljava ih jer su mu neophodni. Naravno da jedan magacioner ne može imati 10 000 evra plate. Ali je sramota i da ima 400 dok mu firma zarađuje milione.
 
Hoću da kažem da bilo koji kapitalista ne zapošljava ni jednog a ne stotine ili hiljade radnika zato što mu je stalo do dobrobiti društva ili ljudi. Zapošljava ih jer su mu neophodni. Naravno da jedan magacioner ne može imati 10 000 evra plate. Ali je sramota i da ima 400 dok mu firma zarađuje milione.

Као што се радник не запошљава код послодавца зато што воли послодавца, већ му је новац неопходан. Једноставно, воли новац, и хоће да ради за новац.

ја не разумем шта ти овде покушаваш да кажеш, осим евентуално "капиталиста не може без радника, тако да треба да им да свог џипа"?

Ни радник не може без послодавца.

Само што послодаваца нема много на овом свету, а радника има много, тако да овде имамо у виду и однос понуде и тражње.

Опет, и кад је реч о радницима, имамо читаву лепезу радника. Од оних изузетно способних, вредних, паметних, радних, они више зарађују, до оних мање вредних, неспособних, и они мало зарађују.

А то да фирма зарађује милионе, па је срамота да има 400 евра????

А како одређујеш колико треба да има? Чиме? Тим милионима зараде? Ако се та зарада подели са радником, ко ће да уложи у даљи развој? Ко ће да обезбеди новац за случај кризе на тржишту (неће радник). Ко ће да плати више радника који је далеко продуктивнији (нпр. инжењер у односу на чистачицу).

Тај инжењер вероватно нема 400 евра, већ чистачица.

А ако јој да, не 400 него 600, је л' би ти онда било ок, што фирма зарађује милионе, а чистачица има 600 уместо 400?

Реално, и са 600 таква ће да склапа крај са крајем.
 
Нпр. Новак Ђоковић, један од наших виђенијих капиталиста, игра тенис који гледају стотине милиона људи.

Свако од њих да да добровољно мали део свог богатства, неко за карту, неко за ТВ права за директан пренос финала или полуфинала или Дејвис купа... то је стотине милиона људи који желе да гледају Ђоковића и никог другог. Само Новака.

Тако да Новак Ђоковић заслужује сваки капиталистички долар који је зарадио од тениса и око тениса.

Ако има спонзора, нпр. носи патике и тиме инспирише десет милиона људи да купе исте патике или исти рекет, онда је заслужио десет милиона нечега, јер је он инспирација милионима људи које он покреће да се баве спортом у том патикама или тим рекетом.
ti si sve pobrkao,
nije djokovic kapitalista,
nego radi za kapitaliste, jer oni na njemu profitiraju,
i opet on zaradjuje samo mali deo od njihovog profita
zasto ne bi on kasirrao veci deo od ulaznica,
a samo manji organizatori,
te pare je posteno zaradio,
a onda mu ne bi trebali ni sponzori
pa nek svoju robu prodaju na pijaci
 
ti si sve pobrkao,
nije djokovic kapitalista,
nego radi za kapitaliste, jer oni na njemu profitiraju,
i opet on zaradjuje samo mali deo od njihovog profita
zasto ne bi on kasirrao veci deo od ulaznica,
a samo manji organizatori,
te pare je posteno zaradio,
a onda mu ne bi trebali ni sponzori
pa nek svoju robu prodaju na pijaci
Твоје класично трескање.

Види, Ђовак се вози приватним авионом. Живи у Монте Карлу, има пара за наредних сто генерација.

15:21:04_2023020815204260282_original_am-l.webp



А то што не зарађује само он, већ и други, па нормално. Не пребацује само он лопту преко мреже.

Треба све то организовати, знаш ли колики је то посао? Знаш ли колико људи је ту укључено, у цео тај пројекат, па наравно да сви добијају сразмерно вредности уложеног рада и наравно да је Ђоковић капиталиста.
 
Како не може? Без тог радника може, јер ће наћи другог.

Међутим, ако без тог радника не може (нпр. онај инжењер што је направио машину која мења 50 рудара), онда ће дати дом раднику огромну плату, јер без њега не може.

Што се тиче састављања краја са крајем, време из романа Оливера Твиста је одавно прошло.

Цена радне снаге зависи од односа понуде и тражње, као и цена свих осталих роба и услуга на тржишту.

Сведоци смо како је некада било време "ако нећеш ти, има на бироу таквих колико хоћеш", до ситуације када запослени бирају услове рада (због различитих фактора, да не ширим сад тему, писао сам раније)

чиме долазимо до закључка да су економски (природни) закони једино што може да важи у економији.

Даље, уколико радник саставља крај са крајем, може неком другом послодавцу да понуди своју капиталистичку вредност (сваком раднику су његове вредне руке вредан капитал, као и његов интелект, (( молим форумаше да не дају неприкладне коментаре на став да су вредне руке и интелект велики капитал)), те ће код другог послодавца бити вишеструко боље награђен, сразмерно вредности капитала који поседује (вредне руке и интелект).
eto, upravo si potvrdio da je kapitalizam samo izrabljivanje i lopovluk za sopstveno bogacenje,
znaci ako znam da na trzistu imam izbor,
dovoljno je da dam i topli obrok kao platu
 
eto, upravo si potvrdio da je kapitalizam samo izrabljivanje i lopovluk za sopstveno bogacenje,
znaci ako znam da na trzistu imam izbor,
dovoljno je da dam i topli obrok kao platu
Zato ti živiš u ruskom ili severnokorejskom raju. Ili slobodarskom kubanskom. Ili beloruskom. Ili u srpskom zlatnom dobu.
Ne živiš valjda u nekoj kapitalističkoj zemlji, Nemačkoj recimo?
 
Твоје класично трескање.

Види, Ђовак се вози приватним авионом. Живи у Монте Карлу, има пара за наредних сто генерација.

15:21:04_2023020815204260282_original_am-l.webp



А то што не зарађује само он, већ и други, па нормално. Не пребацује само он лопту преко мреже.

Треба све то организовати, знаш ли колики је то посао? Знаш ли колико људи је ту укључено, у цео тај пројекат, па наравно да сви добијају сразмерно вредности уложеног рада и наравно да је Ђоковић капиталиста.
pa majku mu, zasto onda taj princip, crveno boldovano,
ne vazi i u slucaju kapitaliste i radnika,
jer djokovic i svaki drugi teniser je taj koji pravi i donosi pare,
bez njih bi organizatori bili gole goozice,
pa ako je onda djokovic kapitalista
onda nek plati organizatore kao radnike,
a ne smeta ti sto kapitalista la coste ne mrda prstom
i zaradi milione dok djokovic ( njegov radnik) ispusta dusu na terenu
sta je tacno njegova radna snaga, sta je doprineo,
sem kao sponzor ulozio pare, kao na berzi,
a znamo i sta je berza
 
pa majku mu, zasto onda taj princip, crveno boldovano,
ne vazi i u slucaju kapitaliste i radnika,
Важи и у свим случајевима.

Свако ради за паре.

Ево, и ти си бабасера у Минкен због пара, а не из идеала.

Да је до идеала, била би бабасера у Сочију или Тунгузији.
 

Back
Top