Како је настао црногорски језик?

Meliot

Elita
Poruka
15.441
Како је настао црногорски језик, најновије језичко ,,чедо'' са подручја бивше Југославије, када се на почетку 20. века у Књажевини Црној Гори говорио скоро искључиво српски језик, бар према попису који је сама организовала црногорска власт на челу са Николом I Петровићем Његошем. Како ни из чега може да настане нешто што раније уопште није ни постојало? Ко је створио тај ,,дотраки'' језик и којим поводом је створен црногорски језик?

Kako je nastao? Pa valjda je nastao kada su Slaveni stigli na Balkan. Prema tome tada Slaveni Crne Gore, Slovenije, Grčke i Bjelorusije govore zajedničkim jezikom. Nakon toga nastaju dijalekti koji su specifični u nekom području. Mi ga službeno možemo zvati srpsko-hrvatskim ali to je jedan jezik na prostoru bivše juge, Slovenski, Makedonski itd su otišli u malo drugačijem smjeru ali to je izvorno i dalje jedan jezik. Ako bi to stavili u kontekst migracije I-CTS10228 grana a koje prevladavaju u našem prostoru i ako bi poštivali znanstvenu informaciju da ista mutacija ima izvor u južnoj Poljskoj i da iz tog prostora kreću migracije prema Balkanu to bi značilo da I2a preci Crnogoraca, Hrvata, Slovenaca faktično govore jednim jezikom i u toj pradomovini.

Како је настао црногорски језик, најновије језичко ,,чедо'' са подручја бивше Југославије, када се на почетку 20. века у Књажевини Црној Гори говорио скоро искључиво српски језик, бар према попису који је сама организовала црногорска власт на челу са Николом I Петровићем Његошем. Како ни из чега може да настане нешто што раније уопште није ни постојало? Ко је створио тај ,,дотраки'' језик и којим поводом је створен црногорски језик?
Krađom srpskog jezika.

Pa gde je onda bio taj crnogorski jezik na popisu 1908. godine u Knjaževini Crnoj Gori?
Pretpostavljam da govoriš o Crnogorskom jeziku u nekom modernom smislu? Ako je u temi dopušteno reći ja govorim o kontekstu Crnogorskog jezika od samih početaka. Ali ako se samo raspravlja u modernom kontekstu onda je dilema je li Crnogorski ustvari srpski ili hrvatski jezik ako nam je temelj zvanično srpsko-hrvatski jezik.

Hrvatski je postojao pre stvaranja srpskohrvatskog jezika.
Јесте и то није овај језик.Хрватским се тада сматрао језик кајкавских Загораца, мада је било још увек Хрвата по приморју који су говорили чакавски поприлично.

Јесте и то није овај језик.Хрватским се тада сматрао језик кајкавских Загораца, мада је било још увек Хрвата по приморју који су говорили чакавски поприлично.
Duga je to i druga priča, ovde govorimo isključivo o crnogorskom jeziku.

Аутори граматике црногорског језика су:

Аднан Чиргић;
Иво Прањковић;
Јосип Силић.

https://www.ucg.ac.me/skladiste/blog_20852/objava_68013/fajlovi/gramatika crnogorskog jezika.pdf

Аднан Чиргић је завршио Филозофски факултет у Никшићу, где је студирао српски језик и књижевност. Након тога је отишао у Хрватску, где је докторирао. Црногорски језик није постојао у Црној Гори на факултетима. У Осијеку је докторирао на тези "Говор подгоричких муслимана".

Rekao sam ranije da je staroslavenski izvorni jezik svih Slavena pa tako i njihovih potomaka Slovenaca, Rusa, Crnogoraca itd. Kako onda isti može
niknuti kod Srba a kod Slovenaca ili Crnogoraca ne može?
Slovensko jezik je nastao iz staroslovensko, ali crnogorski mislim da nije nastao iz staroslovenskog direktno, nego mislim da je postojao posrednik izmedju staroslovenskog i crnogorskog jezika. A koji bi to posrednik mogao biti?

Правопис црногорског језика и рјечник црногорског језика (Правописни рјечник), на страници број 296, наводи да се жена на црногорском каже źena (zjena). На страници број 295, наведене су речи изведене из речи "жена", односно "žena". Тако имамо речи ''ženidba'', ''ženidbeni", "ženiti", "ženka", "ženstvenost", "ženturača" итд. Моје питање гласи, ако се "жена" на црногорском каже "źena", зашто се онда "женидба" не каже "źenidba"? Исти важи и за све остале речи.

https://gimnazijadg.files.wordpress.com/2012/03/pravopis-crnogorskoga-jezika.pdf

Slovensko jezik je nastao iz staroslovensko, ali crnogorski mislim da nije nastao iz staroslovenskog direktno, nego mislim da je postojao posrednik izmedju staroslovenskog i crnogorskog jezika. A koji bi to posrednik mogao biti?
Ne znam kontekst o kojem govoriš? Današnji Crnogorci govore jezikom koji je izvorno jezik novodošlih Slavena na Balkan. Znači preci Slovenaca, Ukrajinaca i Crnogoraca u počecima govore međusobno razumljivim jezikom. Između modernog Crnogorskog jezika i staroslavenskog nema posrednika.

Pa zašto ne postoji crnogorski jezik na popisu 1908. godine? Gde je u medjuvremenu nestao, a ako je naprasno nestao kako se onda ponovo pojavio?
Вјероватно су "вељесеби" и "четници" били пописивачи, па су заје*али иситинољубиве монтенегрине-дукљаноиде. :mrgreen:

Tako neke elementarne stvari možeš vrlo lako i sam izguglati. Ima i na Vikipediji.

Sve što su objavili Josip Silić, Adnan Čirgić, kada je bila izmena ustava, zakona, osnivanje instituts za crnogorski jezik na Cetinju, PEN centar, itd. pa sve do i Vojislava P. Nikčevića.

Samo zahteva malo truda na pretraživaču.

Tako neke elementarne stvari možeš vrlo lako i sam izguglati. Ima i na Vikipediji.

Sve što su objavili Josip Silić, Adnan Čirgić, kada je bila izmena ustava, zakona, osnivanje instituts za crnogorski jezik na Cetinju, PEN centar, itd. pa sve do i Vojislava P. Nikčevića.

Samo zahteva malo truda na pretraživaču.
Ne bi to meni verujem dalo potrebne odgovore o tom pitanju.

Back