Како је дечак-убица постао оштећени

Sensei

Master
Moderator
Poruka
83.942
К. К. је добио статус који му омогућава право на заступника, као жртва родитељског запуштања, након што је родитеље оптужио да су криви за злочин који је он починио

Годину и по дана после масакра у ОШ „Владислав Рибникар” и десет месеци од почетка кривичног поступка против Миљане и Владимира Кецмановића, њихов син К. К., који је убио деветоро ученика и припадника школског обезбеђења, одлуком Вишег суда у Београду добио је статус оштећеног. Овај статус додељен му је пошто је, након што је сведочио у поступку против својих родитеља, београдско Више тужилаштво проширило оптужницу против брачног пара Кецмановић теретећи их и за кривично дело запуштање и злостављање малолетног лица.

Пре ове одлуке тужилаштва, подсетимо, Владимиру Кецмановићу на терет се стављало тешко кривично дело против опште сигурности, а његовој супрузи недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.

https://www.politika.rs/scc/clanak/647976/kako-je-decak-ubica-postao-osteceni
1733597868348.png
 
Како је дечак који је признао извршење незапамћеног злочина добио статус оштећеног у судском поступку који се води против његових родитеља, а самим тим и могућност да његова права заступа адвокат који му је додељен по службеној дужности?

Одговарајући на ово питање, саговорници „Политике” поделили су се у два табора: оне који сматрају да је тужилаштво поступило исправно и они који сматрају да је оно прибегло оваквом решењу да би поступак против Владимира и Миљане Кецмановић сигурно био окончан осуђујућом пресудом. Једини који није желео да се изјашњава о конкретном питању био је надлежни тужилац.

Марко Јанковић, пуномоћник породица оштећених, за наш лист каже да је главни разлог одлуке тужилаштва да прошири оптужницу исказ који је дечак који је извршио убиства дао сведочећи у поступку против својих родитеља.
 
– Шта је конкретно рекао том приликом, не бих могао да кажем јер сам обавезан чувањем тајне. Претпостављам да је тужилаштво препознало постојање бића неког кривичног дела и да је то резултирало проширењем оптужнице – казао је адвокат Јанковић.

На питање да ли сматра да је разлог проширења оптужнице сигурност тужилаштва да се покренути поступак оконча осуђујућом пресудом, наш саговорник одговара да то „апсолутно није његово мишљење, чак напротив”.

Према незваничним информацијама, с обзиром на то да је поступак против брачног пара Кецмановић затворен за јавност, дечак је током сведочења оптужио родитеље да су одговорни за злочин који је починио 3. маја прошле године. Рекао је, према истим информацијама, да је мајка стално тражила од њега да буде најбољи и да је викала на њега уколико не би испунио њена очекивања.

– Љутио сам се на њу зато што је од мене увек тражила више. Због ње сам урадио то што сам урадио. И отац је крив. Да нисам имао његове пиштоље, не бих ово урадио – препричао је део сведочења дечака саговорник нашег листа.

Мишљење адвоката Јанковића да је надлежно тужилаштво проширило оптужницу након што је дошло до нових сазнања дели и његов колега адвокат Предраг Васовић. Као неко ко поступак с пуном пажњом прати „са стране”, адвокат Васовић објашњава да не види ништа незаконито у томе што је, након проширења оптужнице, дечаку додељен статус оштећеног и да је такво поступање у складу са одредбама Законика о кривичном поступку.
 
– Више јавно тужилаштво у Београду је саопштило да је до проширења оптужнице дошло након „прикупљања свих релевантних доказа у току кривичног поступка против окривљених који је у фази главног претреса…” Докази се прикупљају, по правилу, пре оптужења, тако да ова околност, да је оптужба проширена након извођења доказа на главном претресу, представља специфичност овог поступка. Да ли је проширење оптужбе утемељено на чврстим доказима и да ли тужилаштво може да докаже своје наводе, о томе не могу да судим, али могу да потврдим да је логично да, након проширења оптужбе и стављања окривљенима на терет још једног кривичног дела – запуштање и злостављање малолетног лица, дечак добије статус оштећеног и пуномоћника из редова адвоката који ће се старати о његовим интересима – објашњава адвокат Васовић.
 
Слично објашњење поводом додељивања статуса оштећеног дечаку имао је и Анђелко Аћимовић, отац убијене Ангелине. У изјави за „Политику” он је открио која је питања поставио убици свог детета и која, у корелацији са другим доказима, указују на то да су родитељи занемаривали дечака, због чега и треба да одговарају.

– На моје питање које је игрице играо када је имао 11 година, он је одговорио да је то био „Валорант” (врло насилна видео-игра, прим. аут.). Питао сам га и да ли су га родитељи упозоравали о каквој игрици је реч. Одговорио је одрично. Прегледом електронских уређаја које је користио пре него што је учинио кривично дело, утврђено је да је дечак већину ноћи проводио играјући поменуту игрицу, гледајући садржаје о масовним убиствима у школама, порно-филмове. Да су адекватно водили бригу о детету, родитељи би знали шта им дете ради током ноћи. Можда могу да разумем да не знају како проводи време две или три ноћи, али месецима, то никако не могу да разумем. Када је сазнало за ове детаље, тужилаштво је одлучило да прошири оптужницу против Кецмановића и то је урадило у складу са ЗКП-ом. Није дечак добио статус оштећеног због онога што је урадио у школи, већ зато што је био занемариван од стране родитеља. Добро је што је дошло до проширења оптужнице. Не, како би можда неки помислили, да би се дечаковим родитељима изрекле строже казне, већ да се други упозоре да треба да више обраћају пажњу на то како им деца проводе слободно време, а нарочито ако то раде користећи рачунар и играјући видео-игрице. Јако је важно да децу упозоримо на све опасности које прете на интернету – казао је Аћимовић.
 
Бранилац Кецмановића Ирина Боровић, која је била прва која је у изјави после последњег суђења обавестила јавност да је дечак који је убио десеторо људи добио статус оштећеног, сматра, како каже за наш лист, да је тужилаштво проширило оптужницу у тренутку када је увидело да ток поступка не иде у смеру у којем је тужилаштво желело.

– Још приликом подизања оптужнице против Владимира Кецмановића било је јасно да је она прилично сумњивог квалитета. О оптужници против Миљане и да не говоримо. Мој је утисак је да је тужилаштво током времена схватило да поступак не иде у смеру у којем су они замислили и да је због тога донета одлука о проширењу оптужнице. Наша је претпоставка да је то урађено у овом тренутку да би се пред крај суђења подигла тензија – казала је Боровићева.

https://www.politika.rs/scc/clanak/647976/kako-je-decak-ubica-postao-osteceni
 

Back
Top