Kako invalid da se zaposli?

Donny

Zainteresovan član
Poruka
149
Imam 24 godine. Zbog bolesne kičme ne mogu sve vreme da stojim. Stajanje je smrt za moju kičmu. Mogu da hodam i sve to ali ne trpim stajanje, a potpumo sedenje nije opet zdravo.
Odgovarao bi mi posao koji mi omogućava da sedim, ali ne sve vreme jer opet nije zdravo za moju kičmu.

Završio sam uzaludan smer u kojem me sistem ubacio protiv moje volje, tako da nemam nikakvo znanje.

Zbog Aspergerovog sindroma menadžeri ljudskih resursa me diskriminišu zbog procenjivanja emocionalne inteligencije.

- poluinvalid zbog bolesne grbave kičme
- autistican (Aspergerov sindrom)
- ne snalazim se u grupnom radu jer sam introvertan

Bez ikakvog znanja preti mi duga nezaposlenost. Ne mogu da trpim neizvesnost. Ne mogu da radim posao a da mesec posle toga dobijem otkaz. Ne mogu da živim u strahu od nezaposlenosti i gladi, radije ću sebe zaklati ili obesiti nego živeti kao neoliberalni rob u stalnom strahu od toga da li će biti posla ili neće biti posla.

Ne znam da li mi NZS može pomoći, mogu pokušati, ali im ne verujem da dobijam veća prava na zaposlenje samo zato što sam invalid. A i treba to papirima dokazati.

Iako je prilagodljivo invalidima, programiranje mi ne ide i nije za svakoga. Gledao sam kakva znanja i iskustva traže za programera i to je nadrealno i previše za pohvatati.

Da li bih mogao da budem samozaposlen, i kako? Da li postoji alternativni način da se zaradi novac u sistemu neoliberalne korporativne tiranije? Nemam vezu niti sam obdaren inteligencijom. Da li moram da igram po pravilima sistema?

Za šta bih mogao da se obučim, kakav kurs bi mogao da završim? Koji posao za koji bi se obučio mi daje mogućnost da sedim i sigurnu zaradu?

Kako se zaposliti?

Nisam video koja su mi prava.
 
Poslednja izmena:
Samozaposliš se tako što kupiš stado uz podsticaje od države mislim da je povraćaj do 90% za kupovinu matičnog stada za poljoprivrednike mlađe od 30 godina.

Državne subvencije po odraslom grlu su 7000 dinara plus 3000 po jagnjetu/ jaretu.

Oduvek su čobani bili ljudi tvog profila, često deca ili starci koji nisu u mogućnosti da rade teže poslove u domaćinstvu.
 
Poslednja izmena:
raspitaj se u udruzenjima osoba sa invaliditetom..nacionalna sluzba periodicno raspisuje javne radove za osobe sa invaliditeom za udruzenja koja onda ta lica zaposljavaju kod sebe da rade u udruzenju a nacionalna sluzba im pokriva plate i doprinose.
u pitanju su cetvoromesecni ciklusi.
mislim da se dobija minimalac ali bolje ista nego nista.
 
Polozi kategorije pa vozi kamion,medjunarodna je odlicno placena preko 1000e.Sedeces 90% vremena plus je odlicno za introverte jer si sam po ceo dan.
Samo mi se cini da ces pre toga morati sa sobom da rascistis par stvari.Nisi ni prvi ni poslednji koji mora nesto da radi na "tezi" nacin.
Bar sam tako iz posta zakljucio da posedujes veliku dozu negativnosti prema svemu.
 
Polozi kategorije pa vozi kamion,medjunarodna je odlicno placena preko 1000e.Sedeces 90% vremena plus je odlicno za introverte jer si sam po ceo dan.
Samo mi se cini da ces pre toga morati sa sobom da rascistis par stvari.Nisi ni prvi ni poslednji koji mora nesto da radi na "tezi" nacin.
Bar sam tako iz posta zakljucio da posedujes veliku dozu negativnosti prema svemu.
on je rekao da ne moze da sedi a ti mu nudis kamion, jos ce povremeno morati nesto i da potegne a ima problema sa zdravljem
 
Rekao je da bi mu odgovarao posao gde ce sedeti ali ne previse, jel treba da ti pricam koliko vremena kamiondzija provodi sedeci ili ti je ovo dovoljno
Procitaj ponovo prvi post.Veci mu je problem stajanje.Sedenje jos i nekako,cak je i napisao da je gledao programiranje ali mu ne ide jer sporije kapira to sve.Iz toga sam zakljucio da bi i mogao da radi posao gde se 90% vremena sedi a ostalo vreme se ili lezi ili setnja.

Covek ce valjda doci da procita svoju temu,pa ce nam bolje razjasniti misteriju.Do tada pauziraj sa insta napadima.Jer ovo su dobronamerni saveti a ne ponude za posao.Ne nudim ja nikome nista.
 
Opstine su imale program za zaposljavanje invalida preko javnih radova.
.......................................................................................................................
Neki dan sam pitao jednu osobu , funkcionerku jedne (znate koje) stranke , za jednu osobu koja je u manjoj meri invalid , i koja se trebala da zaposli preko javnih radova.
................................................................................................................................................................................................................................................................
Ona mi je odgovorila : Ne mozemo je zaposliti ( a preko konkursa za invalide) jer je Ona (ta osoba) invalid pa nece moci da radi koliko treba.
 
Procitaj ponovo prvi post.Veci mu je problem stajanje.Sedenje jos i nekako,cak je i napisao da je gledao programiranje ali mu ne ide jer sporije kapira to sve.Iz toga sam zakljucio da bi i mogao da radi posao gde se 90% vremena sedi a ostalo vreme se ili lezi ili setnja.

Covek ce valjda doci da procita svoju temu,pa ce nam bolje razjasniti misteriju.Do tada pauziraj sa insta napadima.Jer ovo su dobronamerni saveti a ne ponude za posao.Ne nudim ja nikome nista.
Odgovarao bi mi posao koji mi omogućava da sedim, ali ne sve vreme jer opet nije zdravo za moju kičmu.
Nije nikakav napad i ja sam procitao uvodni post al evo ti boldovane recenice posto te mrzi da citas
 
Samozaposliš se tako što kupiš stado uz podsticaje od države mislim da je povraćaj do 90% za kupovinu matičnog stada za poljoprivrednike mlađe od 30 godina.

Državne subvencije po odraslom grlu su 7000 dinara plus 3000 po jagnjetu/ jaretu.

Oduvek su čobani bili ljudi tvog profila, često deca ili starci koji nisu u mogućnosti da rade teže poslove u domaćinstvu.
moj drugar je prso jer se navukao na tu foru
prodao stan, otišao u selo i počeo da gaji ovce
ništa obećano nisu ispunili
 
ja imam diskus herniju 6 godina i to je kod mene ozbiljno. isto sma introvertna, jedino sto nisam autisticna, barem mislim da nisam. :mrgreen: uglavnom, ja uvek mogu da zahebem psihologe, psihijatre, znam jer sam zbog posla isla na opsti zdravstveni pregled, koji je ukljucivao i psihologa i neuropsihijatra.

uglavnom emociju mozes da naucis.

i radim i uz to jos i promenim firmu. posto sma ja nestalna...meni nije problem da se zaposlim, nego da se svrtim na jednom mestu.
 
Imam 24 godine. Zbog bolesne kičme ne mogu sve vreme da stojim. Stajanje je smrt za moju kičmu. Mogu da hodam i sve to ali ne trpim stajanje, a potpumo sedenje nije opet zdravo.
Odgovarao bi mi posao koji mi omogućava da sedim, ali ne sve vreme jer opet nije zdravo za moju kičmu.

Završio sam uzaludan smer u kojem me sistem ubacio protiv moje volje, tako da nemam nikakvo znanje.

Zbog Aspergerovog sindroma menadžeri ljudskih resursa me diskriminišu zbog procenjivanja emocionalne inteligencije.

- poluinvalid zbog bolesne grbave kičme
- autistican (Aspergerov sindrom)
- ne snalazim se u grupnom radu jer sam introvertan

Bez ikakvog znanja preti mi duga nezaposlenost. Ne mogu da trpim neizvesnost. Ne mogu da radim posao a da mesec posle toga dobijem otkaz. Ne mogu da živim u strahu od nezaposlenosti i gladi, radije ću sebe zaklati ili obesiti nego živeti kao neoliberalni rob u stalnom strahu od toga da li će biti posla ili neće biti posla.

Ne znam da li mi NZS može pomoći, mogu pokušati, ali im ne verujem da dobijam veća prava na zaposlenje samo zato što sam invalid. A i treba to papirima dokazati.

Iako je prilagodljivo invalidima, programiranje mi ne ide i nije za svakoga. Gledao sam kakva znanja i iskustva traže za programera i to je nadrealno i previše za pohvatati.

Da li bih mogao da budem samozaposlen, i kako? Da li postoji alternativni način da se zaradi novac u sistemu neoliberalne korporativne tiranije? Nemam vezu niti sam obdaren inteligencijom. Da li moram da igram po pravilima sistema?

Za šta bih mogao da se obučim, kakav kurs bi mogao da završim? Koji posao za koji bi se obučio mi daje mogućnost da sedim i sigurnu zaradu?

Kako se zaposliti?

Nisam video koja su mi prava.

NSZ ima neku komisiju lekarsku, na koju izadjes, i ako prodjes na tom lekarskom vestacenju, dobijas poseban status invalida a samim tim, poslodavci imaju beneficije prilikom tvog zaposljavanja, dakle, poslodavcu ce se vise isplatiti da zaposli tebe, nego nekog drugog. Posle nemoj da pokvaris.

Cek da proguglam zakon koji se na to odnosi. Sigurno tamo pise.
 
Član 48



Nezaposleni može pre uključivanja u mere aktivne politike zapošljavanja biti upućen na proveru zdravstvenih sposobnosti, o trošku Nacionalne službe.


Ministar uputstvom bliže uređuje uslove za uključivanje nezaposlenog u mere aktivne politike zapošljavanja.


ne pise mnogo u zakonu. Uputstvom ministarstva je detaljnije regulisano. proguglaj. Pise i koje su beneficije koje poslodavac dobija. E sad, ako komisija kaze da ne ispunjavas zadate zdravstvene kriterijume, onda si zdrav podjednako kao i ostali radnici (cesto ni ostali nisu mnogo zdravi i pravi pa ipak rade).
 
dakle, poslodavcu ce se vise isplatiti da zaposli tebe, nego nekog drugog.
ovo je jako diskutabilna prica jer recimo da sam duboko u toj prici i znam dosta o ovome.

to mora da ide preko posebnog programa i da..poslodavcu drzava isplacuje nadoknadu za osobu sa invaliditetom, ako se dobro secam 70% medjutim imamo tu sirok spektar problema..
na prvom mestu obrazovni status osobe sa invaliditetom koji je u nekih 80% slucajeva maksimum srednja skola..i sta ako firmi ne trebaju takvi kadrovi?

takodje velike firme imaju obavezu da zaposle osobu sa invaliditetom ako imaju preko 20 zaposlenih
ako imaju preko 50, moraju da zaposle dve itd itd..
medjutim poslodavcima se daje mogucnost da plate penale i da na taj nacin ne zaposle osobu sa invalidtetom.
taj novac se u neku ruku vraca osobama sa invaliditetom jer se njim finansiraju programi i projekti za udruzenja osoba sa invaliditeom,
ali sustina je da poslodavac moze da izabere da plati penal umesto da zaposli osobu sa invaliditetom..
sad se ozbiljno radi na izmeni zakona da se ukine mogucnost placanja penala, medutim tu se udara u drugi zid ..kadrova..pristupacnosti, prilagodljivosti radnog mesta i da sad ne ulazimo u detalje
a na kraju se moze doci i do takozvane pozitivne diskriminacije.
 
Poslednja izmena:
Do tog zakona sigurno nikada nece doci.Mnoge kompanije ne mogu da zaposle ljude sa invadilitetima. Recimo u fabrikama gde se stoji ceo dan, prodavnicama itd. U tim vecim sistemima oni morali da zaposle puno ljudi sa invalidetima a realno za sva ta mesta ti treba i fizicki i psihicki da si koliko toliko zdrav. Realno nema toliko posla koje bi mogli obavljati u prosecnim delatnostima.
 

Back
Top