Kako im se obracate

Чини ми се да персирање међу људима доводи до мањка присности. Персирање као вид поштовања, по мени, долази у обзир само у служби, или са особама које не познајемо. Сулудо је персирати некоме у кругу фамилије, било да се ради о односу зет - ташта, или свекар - снаја. Такође, не допадају ми се ни префикси у именима. Зашто бисмо некоме додавали "тетка" или "чико" уколико нам то нису? Мени је то више непристојно него некога ословити правим именом, без обзира на то, да ли се персира, или не.

па зар "тетка" није синоним за жену која нпр споро вози? ("тетка, ај убрзај мало, живота ти") :mrgreen:
 
Чини ми се да персирање међу људима доводи до мањка присности. Персирање као вид поштовања, по мени, долази у обзир само у служби, или са особама које не познајемо. Сулудо је персирати некоме у кругу фамилије, било да се ради о односу зет - ташта, или свекар - снаја. Такође, не допадају ми се ни префикси у именима. Зашто бисмо некоме додавали "тетка" или "чико" уколико нам то нису? Мени је то више непристојно него некога ословити правим именом, без обзира на то, да ли се персира, или не.

па зар "тетка" није синоним за жену која нпр споро вози? ("тетка, ај убрзај мало, живота ти") :mrgreen:

:eek:

Ајд, реци да се зезаш? :lol:
 
Ja isto mislim da persiranje podrazumeva određenu vrstu distance.Ali isto tako,ja persiram svima koji su stariji od mene,osim rodbini sa moje strane.Mojim tetkama,ujacima,stričevima...svima onima koje poznajem od rođenja.

A persiram svima,ali baš svima ostalima,počev od svekra i svekrve,preko muževljeve rodbine,pa sve do sezonskih radnika koji rade kod mene,ako imaju 15 -ak godina više od mene.

Imam fenomenalan odnos sa svekrom i svekrvom,ali ne bih mogla da im ne persiram.
 
Da, većina ljudi doživljava persiranje kao distancu... ja se ne osećam bliže nekome samo zato što smo na TI... niti mislim da je distanca loša stvar, kad smo već kod toga... malo je ljudi sa kojima zaista želim da se intimiziram... Možda bi se meni i svidjao svet u kome se prijatelji obraćaju jedan drugom sa VI, nekako te obavezujue na kulturniju, uzdržaniju komunikaciju... Mislim - ali nisam sigurna - da je u Kolumbiji tako - drugarima govoriš Vi, a njihovim roditeljima ti :lol: trip!
 
Da, većina ljudi doživljava persiranje kao distancu... ja se ne osećam bliže nekome samo zato što smo na TI... niti mislim da je distanca loša stvar, kad smo već kod toga... malo je ljudi sa kojima zaista želim da se intimiziram... Možda bi se meni i svidjao svet u kome se prijatelji obraćaju jedan drugom sa VI, nekako te obavezujue na kulturniju, uzdržaniju komunikaciju... Mislim - ali nisam sigurna - da je u Kolumbiji tako - drugarima govoriš Vi, a njihovim roditeljima ti :lol: trip!

I ja tako mislim,ako sam s ' nekim na TI ne znaci da sam bliza s' njim
 
Posto smo nas dvoje odrasli zajedno i to bas od rodjenja, te njegovog oca poznajem citav zivot, nekako je ostalo to da ga zovem cika .. , a moj momak moju majku zove teta .., kao kad smo bili deca. Nikad ne bih mogla da ga zovem 'tata' iako je divan covek i imamo divan odnos, nema sanse, imala sam jednog oca, mada mnogo slicnog ocu mog momka, i niko ga vise ne moze zameniti..
simpaticno je to cika i teta..ne bih mogla da ga zovem imenom, jer mi se ne svidja kad moje snahe zovu moju majku imenom i jos je ne persiraju..toliko o kulturi:roll:

Gde sam ja odrasla tetkom se nazivaju sestre vaceg oca ili njegove rodice, kao i majcine sestre i rodice a ne nepoznate zene i komsinice, majke prijatelja itd..one su tete:D
 
Posto smo nas dvoje odrasli zajedno i to bas od rodjenja, te njegovog oca poznajem citav zivot, nekako je ostalo to da ga zovem cika .. , a moj momak moju majku zove teta .., kao kad smo bili deca. Nikad ne bih mogla da ga zovem 'tata' iako je divan covek i imamo divan odnos, nema sanse, imala sam jednog oca, mada mnogo slicnog ocu mog momka, i niko ga vise ne moze zameniti..
simpaticno je to cika i teta..ne bih mogla da ga zovem imenom, jer mi se ne svidja kad moje snahe zovu moju majku imenom i jos je ne persiraju..toliko o kulturi:roll:

Gde sam ja odrasla tetkom se nazivaju sestre vaceg oca ili njegove rodice, kao i majcine sestre i rodice a ne nepoznate zene i komsinice, majke prijatelja itd..one su tete:D

Ако ћемо о култури, персирање онда мора бити обострано, а не само млађи према старијима. Године нису услов за персирање. ...и још једном се питам, зашто би се персирало унутар фамилије... :think:
 
Ако ћемо о култури, персирање онда мора бити обострано, а не само млађи према старијима

У ком бонтону си ово прочитао?
..Или је то само онако, твоје лично гледање на ствар?
Ако је лично, одакле онда ово ''МОРА''??

и још једном се питам, зашто би се персирало унутар фамилије...

Зато што је то у неким породицама традиција, начин комуникације, појам лепог васпитања и поштовања односа унутар породице.
 
Ако ћемо о култури, персирање онда мора бити обострано, а не само млађи према старијима. Године нису услов за персирање. ...и још једном се питам, зашто би се персирало унутар фамилије... :think:

Vidim da si neupucen pa da te malo informisem:).. mladji persiraju starije a ja licno ne persiram samo one ljude u familiji koji su bili blizu mene od rodjenja i pratili moje odrastanje na neki nacin,koje sam vidjala,dakle ..sve ostale -persiram..ukljucujuci asistente koji su svega 5,6 godina stariji od mene, npr..

I ne trpim kad roditelje zovu stari, stara, keva, cale...o Boze!!!:evil:
 
У ком бонтону си ово прочитао?
..Или је то само онако, твоје лично гледање на ствар?
Ако је лично, одакле онда ово ''МОРА''??
Зато што је то у неким породицама традиција, начин комуникације, појам лепог васпитања и поштовања односа унутар породице.

Знам шта пише бонтон, само теорија је једно а пракса друго. Нисам доживео још да се традиционални обичаји примењују у банкама, поштама и другим службама које поштују кодекс лепог понашања. Значи, кад год станем пред шалтер банке, ниједна службеница ми се није обратила са "ти" иако сам видно млађи од сваке, већ са "ви господине" и на тај начин исказала поштовање према клијенту. А можда и она НЕ МОРА да се клијентима обраћа са "ви"..ако по количини косе оцени да је млађи..


...све док не дође до деобе имовине, онда "ви" врло брзо прелази у гомилу псовки. :mrgreen: Дакле, персирање унутар фамилије НИЈЕ ДОКАЗ поштовања, већ речи и дела.
 
Vidim da si neupucen pa da te malo informisem:).. mladji persiraju starije a ja licno ne persiram samo one ljude u familiji koji su bili blizu mene od rodjenja i pratili moje odrastanje na neki nacin,koje sam vidjala,dakle ..sve ostale -persiram..ukljucujuci asistente koji su svega 5,6 godina stariji od mene, npr..

I ne trpim kad roditelje zovu stari, stara, keva, cale...o Boze!!!:evil:

Баш ти хвала на информацијама, само води рачуна следећи пут, донет је нови Закон о информисању ;)

А то да млађи персирају старије доживех данас у аутобусу 37 на Бановом брду. Старија госпођа, по мојој слободној процени београђанка, интелектуалка, по уласку у аутобус, приђе до мене који сам седео на првом дуплом седишту и упита ме:

"Молим Вас, да ли бисте били љубазни да пређете на друго седиште како се не бих гурала до прозора са овом торбом(показујући на исту)?
- Наравно госпођо, седите...

Можда је ипак требала да ми се обрати са "ти"... ?! :think:

Е а оно што неки своје родитеље зову "стара и стари" део је традиције и обичаја,значи коси се са постом од Хеллен :mrgreen:
 
Знам шта пише бонтон, само теорија је једно а пракса друго. Нисам доживео још да се традиционални обичаји примењују у банкама, поштама и другим службама које поштују кодекс лепог понашања. Значи, кад год станем пред шалтер банке, ниједна службеница ми се није обратила са "ти" иако сам видно млађи од сваке, већ са "ви господине" и на тај начин исказала поштовање према клијенту. А можда и она НЕ МОРА да се клијентима обраћа са "ви"..ако по количини косе оцени да је млађи..


...све док не дође до деобе имовине, онда "ви" врло брзо прелази у гомилу псовки. :mrgreen: Дакле, персирање унутар фамилије НИЈЕ ДОКАЗ поштовања, већ речи и дела.

Персирање јесте начин на који се показује поштовање (што није доказ да оно реално и постоји)!
Због тога теби персира службеница, јер те поштује као клијента (чак и ако те реално не поштује као човека), али то нема везе са овим о чему говоримо.

Говоримо о односу СТАРИЈИ-МЛАЂИ.
Како се обраћаш колегама који по годинама могу да ти буду родитељи, а како се обраћаш колегама који су твојих година или млађи? Значи - на истом сте рангу на послу, разликујете се по годинама?
Бпнтон налаже да персирамо старијом особама. Тек када старија особа предложи да се престане са персирањем - онда се прелази на ''ти''. ;)
 
Е а оно што неки своје родитеље зову "стара и стари" део је традиције и обичаја,значи коси се са постом од Хеллен

У ком крају је то обичај и део традиције? :think:

У мом крају оцу се обраћало са: отац, баба, браца и бата, а мајци са: мајка и мати.
 
А то да млађи персирају старије доживех данас у аутобусу 37 на Бановом брду. Старија госпођа, по мојој слободној процени београђанка, интелектуалка, по уласку у аутобус, приђе до мене који сам седео на првом дуплом седишту и упита ме:

"Молим Вас, да ли бисте били љубазни да пређете на друго седиште како се не бих гурала до прозора са овом торбом(показујући на исту)?
- Наравно госпођо, седите...

Можда је ипак требала да ми се обрати са "ти"... ?! :think:
:

Помешао си ствари.
Питање је да ли би се ти њој обратио са ''ти'' пошто, како кажеш ''године нису услов за персирање''? :roll:
Да ли персираш деци и тинејџерима? ;)
 
Баш ти хвала на информацијама, само води рачуна следећи пут, донет је нови Закон о информисању ;)

А то да млађи персирају старије доживех данас у аутобусу 37 на Бановом брду. Старија госпођа, по мојој слободној процени београђанка, интелектуалка, по уласку у аутобус, приђе до мене који сам седео на првом дуплом седишту и упита ме:

"Молим Вас, да ли бисте били љубазни да пређете на друго седиште како се не бих гурала до прозора са овом торбом(показујући на исту)?
- Наравно госпођо, седите...

Можда је ипак требала да ми се обрати са "ти"... ?! :think:

Е а оно што неки своје родитеље зову "стара и стари" део је традиције и обичаја,значи коси се са постом од Хеллен :mrgreen:

:zcepanje::zcepanje::zcepanje:
E slatko si me nasmijao..
Slicno mi se desilo prije dvije godine, kad sam pitala jednu gospodju da joj ustupim mesto, u gradskom autobusu, sa propratnim postovanjem, naravno, a ona me napade pred ljudima kako sam nepristojna te zar ona izgleda toliko staro da bi morala da sedi..i tako ja ostadoh posramljena..a inace je imala oko 60god i bila je neprikladno obucena za svoje godine, i jako jako nasminkana..a ja naivna glupaca..:lol:

Jos nesto, neka se svako obraca kako hoce, ovo je mrtva trka:)
Svako ima svoj stav, naravno, sve zavisi u kakvoj si porodici odrastao;)
 
Svog sadasnjeg supruga znam dve godine, kao i njegove roditelje, a u braku sam vec godinu i po dana. I dalje se svekru i svekrvi obracam direktno, izbegavajuci da im kazem ciko i teto (sto mislim da je izuzetno glupo i smesno - nismo deca od 10 godina) ili mama i tata (nedopustivo - ipak imam svoje roditelje), a takođe mi je neprijatno da im se obratim po imenu, iako bih im pored toga persirala. Baš me zanima da li imate slicnih problema i kako izlazite na kraj sa njima?


Za mene je persiranje odlika lepog vaspitanja .... ja persiram svima koje ne poznajem i koji su stariji od mene .... jako se teško prešaltujem na ''ne persiranje''.

Njegovu mamu zovem teta Ankica .....

Roditelje bivšeg muža sam isto tako oslovljavala sa teta Rajka, čika Mihajlo ..... mada to njima nije baš bilo pravo - oni su više voleli da sam ih zvala mama i tata - što naravno nikada nije ni dolazilo u obzir kada sam ja u pitanju, jer sam uvek bila vezana za svoje roditelje i drugi mi nisu bili potrebni.
 
Roditeljima moga muža persiram od kad sam ih upoznala. Nikad mi nisu rekli da ne treba da im persiram pa je tako ostalo do dana današnjeg. U početku nisam znala kako da im se obraćam, sve ono tetka, tečo, mama, tata i slično mi je bilo glupo pa sam se nekako dovijala da izbenem direktno obraćanje. Kad su se rodila deca počela sam i ja sa njim da im se obraćam sa bako i deko i to mi je sada super zgodno a čini mi se i da i njima tako odgovara.
 

Back
Top