Quantcast

Kako funkcionise sistem obrazovanja na fakultetima

Peconi123

Iskusan
Poruka
6.435
semestar=polugodiste
master je nivo iznad osnovnih studija a doktorske su nivo iznad mastera, master funkcionise isto kao i osnovne a na doktorskim se najvise vremena pise disertacija i mozda ima po neki ispit
katedre su kao neke naucne oblasti, recimo studiras filoloski pa imas katedru za anglistiku germanistiku i tako za svaki jezik ( svaka se odnosi samo na jedan jezik) ili na veterinarskom katedra za papkare kopitare itd

Isakovic_01

Početnik
Poruka
20
Jel mogu onda katedre da se uporede sa srednjim strucnim skolama gde prve dve godine imas i opste predmete, a kasnije samo strucne? Ili kako vec funkcionisu u odnosu na smer? Recimo da upisem istoriju i hocu da proucavam srednjovekovnu Srbiju?

A sto se tice osnovnih, master i doktorskih stidija, sta je potrebno da bi se one zavrsile? I opet, kako se master razlikuju od osnovnih studija sto se tice predmeta koji se slusaju?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Jel mogu onda katedre da se uporede sa srednjim strucnim skolama gde prve dve godine imas i opste predmete, a kasnije samo strucne? Ili kako vec funkcionisu u odnosu na smer? Recimo da upisem istoriju i hocu da proucavam srednjovekovnu Srbiju?

A sto se tice osnovnih, master i doktorskih stidija, sta je potrebno da bi se one zavrsile? I opet, kako se master razlikuju od osnovnih studija sto se tice predmeta koji se slusaju?
U moje vreme si na 'master' studiju imao više IZBORNIH predmeta....

Peconi123

Iskusan
Poruka
6.435
Katedre su ti vise specijalizirane za neku konkretnu oblast, recimo ti hoces da studiras istoriju pa ima katedra za nacionalnu istoriju, katedra za americku istoriju i sta vec moze da postoji ne znam tacno koje katedre imaju tamo samo karikiram da bi razumeo
U sustini ti biras smer nekog fakulteta koji ces da studiras, a ne katedru. Kao sto biras smer u srednjoj a katedre se bave nekok konkretnom oblascu kao sto se predmeti u skoli bave samo tom jednom temom
Ne znam tacno sta pitas u vezi njih ali ispolazes sve ispite napises diplomski odbranis ga i ti si zavrsio osnovne studije, isto tako funkcionise i master a za doktorske studije sam ti rekao, jel ti je nejasno kako izgledaju ispiti ili sta?

cronnin

Iskusan
Moderator
Poruka
6.831
A kada se opredeljujem na koju cu katedru? Pri upisu, ili kasnije?
Катедра је организациона ствар факултета, нема везе са тобом. Ти рецимо упишеш ту Елетронику, а тамо ће бити катедра за Математику са рецимо 20-ак људи: шеф катедре, редовни професори, ванредни, доценти, асистенти и остали научни сарадници.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.