Kako eliminirati tradiciju sakaćenja žena u Egiptu?
Oni koji obavljaju tu praksu često su motivisani uvjerenjem da se “sakaćenjem ženskih genitalija” djevojčice mogu udati, kontroliše se seksualna želja i sprečava preljuba
SRNA 18/11/2010 13:15:00
Prema podacima iz izvještaja UN, objavljenog 2008. godine, u Egiptu je nad ženama između 15 i 49 godina izvršeno djelimično ili totalno uklanjanje vanjskih genitalija i to je tradicija duga 2 000 godina.
- Oni koji obavljaju tu praksu često su motivisani uvjerenjem da se “sakaćenjem ženskih genitalija” djevojčice mogu udati, kontroliše se seksualna želja i sprečava preljuba, navodi se u novijem istraživanju UN.
Dvadesetpetogodišnji beduin sa Sjevernog Sinaja Abdul Rahman pokušava da to promijeni i preko nevladine organizacije u udaljenom selu El Gora sastao se sa pripadnicima lokalnih plemena radi razgovora o ukidanju ovakve prakse.
Prema njegovim riječima, tu tradiciju teško je ukinuti, jer većina vjeruje da je obrezivanje vjerska norma kako za muškarce tako i za žene.
On priznaje da je i njegova supruga bila podvrgnuta ovakvom sakaćenju, ističući da će ona biti ta koja će donijeti odluku da li će to biti učinjeno i njihovim kćerkama.
Rahman je prošao obuku kod egipatske vlade i u Kairu se sastao sa vjerskim liderima koji su mu rekli da sakaćenje ženskih genitalija nije islamska tradicija.
Međutim, Rahman je priznao da nije bio uspješan u ubjeđivanju lokalnih plemena da prestanu sa ovom praksom.
Egipatski parlament 2008. godine proglasio je sakaćenje ženskih genitalija prekršajem i zabranio profesionalnim medicinskom radnicima da obavljaju ovu proceduru.
UN smatra da je ovo sakaćenje "ozbiljno kršenje ljudskih prava", koje može nanijeti teške zdravstvene probleme, uključujući krvarenje, otežano mokrenje, komplikacije pri porođaju i smrti novorođenčadi.
Većina islamskih zemalja ne prijavljuje visoke statističke podatke o sakaćenju, ali Egipat i nekoliko drugih afričkih država nastavljaju borbu ubjeđivanjem roditelja da je ta procedura više zastarjela tradicija nego vjerski obred.
Prema pretpostavkama, između 70 miliona do 140 miliona djevojčica i žena širom svijeta biva podvrgnuto ovoj proceduri.
Šeik Abu Malak koji je iz jednog od najsiromašnijih egipatskih oblasti Beni Sveif smatra da je to "suna ili put proroka Muhameda".
On predstavlja rasprostranjeno mišljenje u Egiptu uprkos vjerskom ukazu najviše islamske vlasti u toj zemlji Al Azara da sakaćenje ženskih genitalija nema osnove u islamskom zakonu i da je to "grijeh koji treba izbjeći".
Malak je naglasio da stav Vlade nije ubijedio većinu ljudi da prestanu sa tom procedurom i da će njegova novorođena kćerka biti obrezana kada bude imala oko 12 godina.
- To je zaista tradicija, koju činimo za Boga, kategoričan je Malak.
Dnevni Avaz