Kako doprineti?!

Poruka
17.135
Kako moze svaki covek bez puno para da doprinese ocuvanji nase drage planete Zemlje?
Konkretno me zanimaju spravice koje moze napraviti svaki smrtnik sa ne mnogo znanja i ne mnogo para kako bi npr napravio nesto sto ce trositi solarnu energiju ili energiju vetra?

Unapred zahvalan, Ekolog :rumenko:
 
jednostavno mozes da napravis "tesla coil" - visokonaponski transformator koji ne trosi mnogo struje ( zavisno od velicine, snage . . . ), a kad radi stvara varnice koje prave ozon . . . evo za sta moze da se koristi: http://www.vin.bg.ac.yu/040/download/Komplet 3ptc sajt.pdf a imao sam i dobar link u kome je detaljno bilo objasnjeno sve oko izrade i proracuna, ali taj sajt vise ne postoji . . . ima da se nadje nesto slicno, ako te zanima kazi ili probaj sam da nadjes . . .
 
...i ne kupuj meso i preradjevine. Ne kupuj chips i brzu hranu. Jedi sirovo voce i povrce, samo zitarice kuvaj.

Hm, zanimljiv savet. Ali nisi objasnio na koji tacno nacin to spasava planetu. Je l ce takvom ishranom njegovi gasovi da budu drugacijeg hemijskog sastava sto ce smanjini zagadjivanje atmosfere, ili u tom slucaju za funkcionisanje njegovog tela nece biti neophodan benzin? Ili mozda mislis da se za proizvodnju takve vrste namirnica trosi manje energije i manje zagadjuje zivotna sredina?
 
Kako moze svaki covek bez puno para da doprinese ocuvanji nase drage planete Zemlje?
Konkretno me zanimaju spravice koje moze napraviti svaki smrtnik sa ne mnogo znanja i ne mnogo para kako bi npr napravio nesto sto ce trositi solarnu energiju ili energiju vetra?

Unapred zahvalan, Ekolog
:rumenko:

Pitanje je odlicno. Lepo je sto neko mlad ima tako visoku svest o problemu ugrozenosti nase planete. Zasto ovo vazno pitanje nisi postavio na Prirodnim naukama? Siguran sam da bi se i tamo nasao neko ko bi ti nesto pametno savetovao.

Mislim da ti je lakse da preduzmes nesto tipa "ceger umesto najlon kese" nego da sam pravis nesto sto ce da trosi obnovljive izvore energije. Za ugradnju solarnih celija i njihovo koriscenje za snabdevanje energijom, na primer ako zivis u kuci, verovatno da postoje nekakvi majstori. Ono sto ti licno mozes da ucinis je da posebno odvajas svoj otpad, da ne bacas najlon kese u djubre, nego da pokusas da ih negde das na reciklazu, mozda bi u nekoj trgovini primili ocuvane kese, da stedis svaku vrstu energiju, da se manje vozis automobilom, da vise koristis autobus ili bicikl kao prevozno sredstvo.

To je otprilike ono sto mi trenutno pada na pamet. Ali, o svemu ovome sigurno mozes da pronadjes informacije na interentu, ili da saznas od nastavnika u skoli, jer kampanja za doprinos svakog pojedinca ocuvanju planete vec odavno postoji u svetu. Medjutim, ono sto je po meni najveci problem je sto, ako zivis u Srbiji, nemas bas mnogo manevarskog prostora. Uredjenost gradskog saobracaja nije podredjena biciklistima i pesacima, ne postoje posebni kontejneri za odlaganje razlicite vrste smeca i tako dalje. Jos smo mi daleko od primene tvoje visoke svesti. Tako da ti je strpljenje dok se malo stvari u nasem drustvu ne promene, mozda i najbolji i najrealniji savet. Uostalom, ne zaboravi, mi smo mala zemlja, i od nas ne zavisi bas mnogo.
 
Kako moze svaki covek bez puno para da doprinese ocuvanji nase drage planete Zemlje?
Konkretno me zanimaju spravice koje moze napraviti svaki smrtnik sa ne mnogo znanja i ne mnogo para kako bi npr napravio nesto sto ce trositi solarnu energiju ili energiju vetra?

Unapred zahvalan, Ekolog :rumenko:

Zavisi gde živiš, u kući ili u stanu, možeš da koristiš tri glavna obnovljiva izvora energije:
Sunce, vodu ili vetar.
Korišćenje Sunčeve energije preko panela solarnih ćelija zahteva početna ulaganja, međutim ono što ne zahteva puno ulaganja je na primer sledeće:
-kazan od bojlera postaviš na krov, ofarbaš mat crnom bojom i priključiš na vodovodne instalacije. U toku sunčanih dana, za vreme proleća, leta i jeseni, voda će biti zagrejana.
- ukoliko živiš na obali mora možeš da napraviš mali generator koji radi na pogon vodenih talasa: pri vrhu nekoliko metara dugačke cevi staviš ventilator koji skoro dodiruje zidove cevi; cev namestiš da stoji uspravno; jedan kraj cevi uroniš u vodu tako da kraj cevi bude pod vodom i u vreme najveće oseke, drugi kraj cevi mora biti za visinu najvećeg talasa iznad nivoa najviše plime: tako određuješ minimalnu dužinu cevi, no dodaj još metar ili dva.
Ventilator povežeš sa generatorom
- po istom principu možeš da napraviš i vetrenjaču; nemoj zaboraviti da vetrenjači dodaš i uspravno krilo koje će je kao kromilo uvek postavljati normalno na pravac vetra radi boljeg iskorišćenja.

E, sada, koji te obnovljivi izvor energije najviše zanima, da uđemo u problem malo detaljnije.

Samo da napomenem da i pasivni način upotrebe energije, tj. štednja doprinosi veoma mnogo:
- korišćenja javnog prevoza ili bicikla umesto automobila
- kvalitetna izolacija stambenog i poslovnog prostora
- posvećivanje pažnji potrošnji vode i struje (jedno vreme su deljeni pamfleti koje je štampala država u vezi toga)
 
Pitanje je odlicno. Lepo je sto neko mlad ima tako visoku svest o problemu ugrozenosti nase planete. Zasto ovo vazno pitanje nisi postavio na Prirodnim naukama? Siguran sam da bi se i tamo nasao neko ko bi ti nesto pametno savetovao.

Mislim da ti je lakse da preduzmes nesto tipa "ceger umesto najlon kese" nego da sam pravis nesto sto ce da trosi obnovljive izvore energije. Za ugradnju solarnih celija i njihovo koriscenje za snabdevanje energijom, na primer ako zivis u kuci, verovatno da postoje nekakvi majstori. Ono sto ti licno mozes da ucinis je da posebno odvajas svoj otpad, da ne bacas najlon kese u djubre, nego da pokusas da ih negde das na reciklazu, mozda bi u nekoj trgovini primili ocuvane kese, da stedis svaku vrstu energiju, da se manje vozis automobilom, da vise koristis autobus ili bicikl kao prevozno sredstvo.

To je otprilike ono sto mi trenutno pada na pamet. Ali, o svemu ovome sigurno mozes da pronadjes informacije na interentu, ili da saznas od nastavnika u skoli, jer kampanja za doprinos svakog pojedinca ocuvanju planete vec odavno postoji u svetu. Medjutim, ono sto je po meni najveci problem je sto, ako zivis u Srbiji, nemas bas mnogo manevarskog prostora. Uredjenost gradskog saobracaja nije podredjena biciklistima i pesacima, ne postoje posebni kontejneri za odlaganje razlicite vrste smeca i tako dalje. Jos smo mi daleko od primene tvoje visoke svesti. Tako da ti je strpljenje dok se malo stvari u nasem drustvu ne promene, mozda i najbolji i najrealniji savet. Uostalom, ne zaboravi, mi smo mala zemlja, i od nas ne zavisi bas mnogo.

e da, odseli se negde gde imas vise mogucnosti da doprineses :p
 

Back
Top