Kako do posla posle fakulteta?

Cosmic26

Zainteresovan član
Poruka
185
Imam jedno pitanje od kojeg verujem boli glava sve svrsene studente, pa i mene licno.

Koji god oglas za posao da sam pogledao, svugde traze ljude sa iskustvom od 2,3,4,5 godina :neutral:. Sta je sa ljudima koji su tek zavrsili fakultet, kakva je sansa za zaposljenje ako vec u samom startu ja ne ispunjavam uslove kada je u pitanju radno iskustvo. Ja sam radio tokom celih studija kao konobar, imam nekoliko godina iskustva u tome, ali sta mi to vredi kada sam ja diplomirani menadzer civilne zastite :roll:.

Da li moze neko ko je vec to prosao da mi razjasni. Bio bih veoma zahvalan :). Hvala unapred, cheers!
 
Teško.

Bio je do skoro onaj ponižavajući konkurs za pripravnike gde bi primao 20 000 din mesečno (verovatno si više zarađivao kao konobar).

ja ti predlažem da konkurišeš uvek, nebitno da li zadovoljavaš uslove ili ne. Ako te pozovu, kreni sa pričom da brzo učiš i da si vredan i da ćeš se sigurno snaći :)
 
Nema ovde bez veze/protekcije ništa...Eventualno baš ako nađeš posao U STRUCI,ili kod estrangerosa koji zaista ne znaju za pojam ''VEZE'',ali sve više i kod čisto STRANIH firmi počinje da se uvlači kumovska,bratska i druga ''šema'':roll:
 
Imam jedno pitanje od kojeg verujem boli glava sve svrsene studente, pa i mene licno.

Koji god oglas za posao da sam pogledao, svugde traze ljude sa iskustvom od 2,3,4,5 godina :neutral:. Sta je sa ljudima koji su tek zavrsili fakultet, kakva je sansa za zaposljenje ako vec u samom startu ja ne ispunjavam uslove kada je u pitanju radno iskustvo. Ja sam radio tokom celih studija kao konobar, imam nekoliko godina iskustva u tome, ali sta mi to vredi kada sam ja diplomirani menadzer civilne zastite :roll:.

Da li moze neko ko je vec to prosao da mi razjasni. Bio bih veoma zahvalan :). Hvala unapred, cheers!
Pa narawno da traze radno iskustwo, jer kod nas na fakultetu na welikoj wetjini pogotowu prakticnih- ne mozes nauciti nista z:D.
I onda ti tamo dodjes sa faksom, isto kao i da ga nisi zawrsawao, pa ucis swe od nule. A njima je muka da te uce, zato it raze iskustwo
 
Pa narawno da traze radno iskustwo, jer kod nas na fakultetu na welikoj wetjini pogotowu prakticnih- ne mozes nauciti nista z:D.
I onda ti tamo dodjes sa faksom, isto kao i da ga nisi zawrsawao, pa ucis swe od nule. A njima je muka da te uce, zato it raze iskustwo

Ајде не се*и да ти тако кажем. Најбоље знају они који се сами боре, без помоћи иког. А ви татине гузичице, вама је још у колевци будућност запечаћена.
 
Ja bih trazio posao jos dok sam na fakultetu.
Nadjes oblast koja te zanima pa pravo kod profesora.
Vecina njih hoce da pomogne makar savetima a naravno pored fakulteta rade svi po nesto................svako voli vredne i zainteresovane ljude koji hoce da rade i uce.
 
Ja bih trazio posao jos dok sam na fakultetu.
Nadjes oblast koja te zanima pa pravo kod profesora.
Vecina njih hoce da pomogne makar savetima a naravno pored fakulteta rade svi po nesto................svako voli vredne i zainteresovane ljude koji hoce da rade i uce.

Ajde ne se*i i ti. Какви професори какви бакрачи. Они ће те послати да волонтираш код неког за џ или ће ти рећи коју "топлу реч", а за њихове рођаке су резервисана најбоља радна места.
 
Ajde ne se*i i ti. Какви професори какви бакрачи. Они ће те послати да волонтираш код неког за џ или ће ти рећи коју "топлу реч", а за њихове рођаке су резервисана најбоља радна места.
O cemu ti pricas?Takav stav je cista glupost. BTPomogao
 
Cosmic26, ne predaj se.. I ja sam sve vreme studija radila, ali ne u struci, zato sam i upisala FB jer je moja generacija 2003. imala predavanja do 14h na nasem faxu, a ja sam morala da radim, ne znam koja si ti generacija.. Ja sam Dipl. manager ljudskih resursa, i kao sto je govorio profesor Ivanis jos u trecoj godini "trazite posao odmah sada", mi ga naravno nismo slusali.. U sustini, prijavljuj se na svaki konkurs koji vidis, polozi PPZ i B i zdravlje na radu, zajedno ti to izadje oko 30000 rsd, tako ces sebi mnogo povecati sanse za zaposlenje, jer traze da imas jedan ili oba sertifikata, pogotovo za tvoj smer.. Ja sam pocela da radim u HR tacno posle godinu ipo od diplomiranja, a diplomirala sam za cetiri godine, u najkracem roku, sa 9,2.. Ali niko ti ne gleda ni prosek, ni sta znas, treba ti veza ili mnooogo srece, ja sam imala ovo drugo.. Sve u svemu, salji CV-jeve svugde gde mozes, nemoj da te mrzi, posalji na hiljadu adresa, idi na sajmove zaposljavanja i ostavljaj biografije i tamo, posao kao Dipl. menadzer civilne zastite mozes naci u oblasti B i zdravlja na radu, a videla sam da se to trazi, samo ti trebaju polozena ona dva ispita..
 
Cosmic26, ne predaj se.. I ja sam sve vreme studija radila, ali ne u struci, zato sam i upisala FB jer je moja generacija 2003. imala predavanja do 14h na nasem faxu, a ja sam morala da radim, ne znam koja si ti generacija.. Ja sam Dipl. manager ljudskih resursa, i kao sto je govorio profesor Ivanis jos u trecoj godini "trazite posao odmah sada", mi ga naravno nismo slusali.. U sustini, prijavljuj se na svaki konkurs koji vidis, polozi PPZ i B i zdravlje na radu, zajedno ti to izadje oko 30000 rsd, tako ces sebi mnogo povecati sanse za zaposlenje, jer traze da imas jedan ili oba sertifikata, pogotovo za tvoj smer.. Ja sam pocela da radim u HR tacno posle godinu ipo od diplomiranja, a diplomirala sam za cetiri godine, u najkracem roku, sa 9,2.. Ali niko ti ne gleda ni prosek, ni sta znas, treba ti veza ili mnooogo srece, ja sam imala ovo drugo.. Sve u svemu, salji CV-jeve svugde gde mozes, nemoj da te mrzi, posalji na hiljadu adresa, idi na sajmove zaposljavanja i ostavljaj biografije i tamo, posao kao Dipl. menadzer civilne zastite mozes naci u oblasti B i zdravlja na radu, a videla sam da se to trazi, samo ti trebaju polozena ona dva ispita..

То су мангупске форе професора и надмених студената "тражите посао одмах....", нама су говорили: "....у вашим годинама у иностранству људи раде и имају децу...." и тако су ср*ли као тобоже, ми ето неспособни да се запослимо, а они пуни хира јер су добили послић "на муфте" или преко татице или везице, па се онда тако хировити истресали по нама за време студија. Дођу са џиповима испред факса и лептир машнама, и онда оспу паљбу по студентима, тобоже, они су нас све научили а само смо ми неспособни да нађемо посао. А њихова деца студирају у иностранству, (знам из искуства), не зато што су "паметни", већ зато што су преко тате добили просек 10. Син Славице Ђукић Дејановић завршио медицински факс, где му је мама радила (или још увек ради), са просеком 10. Који паметњаковић рекли би људи, али нећемо да се лажемо, зар не ??? Зато ја кад сам видела колико је сати, НИКОГ НЕ МОЛИМ за посао више никог, ни једног професора, ни једну лопужу, а стипендије иду опет преко везе, доста ми је свега, мој савет ти је да започнеш свој бизнис и да се ослониш само на свој МОЗАК. Остало су само пука ОБЕЋАЊА.

Зато највише мрзим кад ми дођу овде неки и истичу у први план свој просек, не би ли тиме показали колико су "паметни" и дођу и другима делe ПОГРЕШНЕ САВЕТЕ. Лажне наде. Ја говорим истину и слушај мене, не слушај ове који ти причају БАЈКЕ, ја сам прошла огромно животно искуство и знам како све ствари функционишу у овој земљи и не дозвољавам ником овде да ЦРНО НАЗИВА БЕЛИМ, и да овде лаже људе.

Само се уздај у себе, а да молиш можеш једино Господа Бога, јер други ти помоћи неће.
 
Poslednja izmena:
Oвде ти говоре да идеш на неке курсеве за сертификате, ја ти кажем, не бацај паре на курсеве, све што желиш можеш да научиш, а то су само "јазбине за узимање пара". Никакво давање 30000 на неке конкурсе, или курсеве, као што је овде речено неће "повећати твоје шансе за запошљавање", напротив, само ће те учинити још већим "бедником".

Друго, не задужуј се никаквим кредитима за отпочињање бизниса, данас су у Србији само лихварске банке.

Треће, не троши време на било какве "сајмове запошљавања", и не иди ни у какве "агенције за запошљавање", све су то организације сумњивог порекла, немају никакав кредибилитет, а често су основане од стране одређених група људи само да би добиле паре из државне касе.

Четврто, најважније, не веруј у празне приче.

Зато, у се и у своје кљусе. То ти је најпаметније.
 
Poslednja izmena:
Danas sam cuo podatak da preko 70% preduzeca ima problema da naplati svoja potrazivanja u Srbiji... Takodje, da drzavne firme, koje su i najveci gubitasi imaju i najveci prosek plata. Em se nista ili malo radi u tim firmama, em su plate takve da ostali mogu samo da sanjaju... Sad kao pokusavaju da izvuku pare od MMF, koji ce naravno da se napravi lud i odobri im nov kredit. A sto i ne bi, pa posao im je da zelenase.

Imamo katastrofalno lose vodjenu ekonomiju vec dvadeset godina. Ja jedino zavidim nacionalistima, jer oni se jos necemu nadaju, ja se ne nadam nicemu...

Sta nam je ciniti? Razmisljaj o inostranstvu, ako ne da odes odavde onda sta je to sto bi mogao da prodas tamo. Jedini spas je u izvozu.

Dobar primer je IT. Danas je u Evropi i u svetu web design jedno od najtrazenijih zanimanja. Ali ne web design tipa nabacas nekoliko stranica, koje su skinute sa "Template monstera" vec da ovladas programskim jezicima. Ili ako nemas afiniteta prema programiranju, mozes da se bavis na primer 3D modelovanjem, ali sustina je da se covek ozbiljno posveti onome sto je izabrao da radi i da razmislja kako da to plasira u inostranstvu.

IT je samo jedan primer, ima jos zanimljivih i profitabilnih stvari koje se mogu odavde prodati... Ne ocekuj nikakvu pomoc od drzave, sem ako nemas debelu vezu ili si u nekoj stranci... uopste nije vazno kojoj, jer svi su isti, i svi su se "utalili" negde!


Zelim ti puno srece i uspeha!
 
Imam jedno pitanje od kojeg verujem boli glava sve svrsene studente, pa i mene licno.

Koji god oglas za posao da sam pogledao, svugde traze ljude sa iskustvom od 2,3,4,5 godina :neutral:. Sta je sa ljudima koji su tek zavrsili fakultet, kakva je sansa za zaposljenje ako vec u samom startu ja ne ispunjavam uslove kada je u pitanju radno iskustvo. Ja sam radio tokom celih studija kao konobar, imam nekoliko godina iskustva u tome, ali sta mi to vredi kada sam ja diplomirani menadzer civilne zastite :roll:.

Da li moze neko ko je vec to prosao da mi razjasni. Bio bih veoma zahvalan :). Hvala unapred, cheers!

Srbiji ne trebaju skolovani ljudi. Mi smo radna snaga zapada, i zato ne treba neko ko ume nesto da smisli novo, isprojektuje, napise, izmisli... Sve sto treba da mi radimo, i proizvodimo je vec neko drugi smislio umesto nas...

Dok sam ja studirao kapirao sam da je situacija takva, ali nisam mislio da je bas toliko losa dok nisam poceo da radim!!! Trenutno ne radim, dobio sam otkaz...

Postoje zanimanja za koja ipak treba faklutet, ali to je samo da bi se ispunili neki propisi koje opet nalaze neki zapadni standard! Tako da ako te neko i zaposli kao visoko obrazovan kadar, uradice to samo reda radi, i nece te ceniti, jer realno neces mu ni trebati. Radices posao koji moze da radi i neko sa srednjom skolom i malo iskustva.

Moj slucaj: Zavrsio sam masinski fax, s mer za motore i vozila. I odmah nadjem posao u nekom servisu kao prijemni referent. Sto znaci ja organizujem posao.. Daleko, daleko od nekog pravog inzenjerskog posla, projektovanja ili proizvodnje! Normalno da nisam mogao da imam neku vecu platu jer to je posao koji bih isti ja mogao da radim i bez faksa, da sam tek zavrsio srednju, jer sam isao u masinsku. Potrebno je samo elementarno poznavanje automobilske tehnike, i da umes da sibas (ne)radnike da RADE!

U Srbiji je normalno da jedan automehanicar uvek ima vecu platu od inzenjera jer on gazdi "donosi pare" ;) A ja sluzim samo za ukras! ;) KOd privatnika vlada takvo misljenje a skoro da i jeste tako...


E sada ono sto ti pitas, iskustvo... Prvo pravilo!!! Kada traze u oglasu ljude sa iskustvom, najcesce to rade samo zato da bi eliminisali neodlucne! ;) UVEK se javi na konkurs! Pa ako te zovu na razgovor i vide da im bas treba neko sa iskustvom, ti se kulturno izvines sto si im trosio vreme! ;)

Druga stvar, sada ima taj neki program zaposljavanja propravnika, gde svi dobiju strucan kadar za dzabe i to je jako popularno, i ja koji sam sada na birou nemam mogucnosti da tu uletim (mada racunajuci platu od 20.000 nije mi ni zao! ;)) jer imam iskustva!!! :hahaha: Ne valjda dok nisam imao, ne valja sada dok imam! :hahaha:

Opet kazem postoje fakulteti gde postoji zaista potreba i da covek radi u svojoj struci, i moze da pokaze neke svoje potencijale i mogucnosti, ali u ovoj smrdljivoj zemlji, jako je malo takvih...

Tako da ako hoces da radis neki kreativan posao u svojoj struci zaista, jednio resenje je ici napolje....! :idea:
 
Danas sam cuo podatak da preko 70% preduzeca ima problema da naplati svoja potrazivanja u Srbiji... Takodje, da drzavne firme, koje su i najveci gubitasi imaju i najveci prosek plata. Em se nista ili malo radi u tim firmama, em su plate takve da ostali mogu samo da sanjaju... Sad kao pokusavaju da izvuku pare od MMF, koji ce naravno da se napravi lud i odobri im nov kredit. A sto i ne bi, pa posao im je da zelenase.

Imamo katastrofalno lose vodjenu ekonomiju vec dvadeset godina. Ja jedino zavidim nacionalistima, jer oni se jos necemu nadaju, ja se ne nadam nicemu...

Sta nam je ciniti? Razmisljaj o inostranstvu, ako ne da odes odavde onda sta je to sto bi mogao da prodas tamo. Jedini spas je u izvozu.

Dobar primer je IT. Danas je u Evropi i u svetu web design jedno od najtrazenijih zanimanja. Ali ne web design tipa nabacas nekoliko stranica, koje su skinute sa "Template monstera" vec da ovladas programskim jezicima. Ili ako nemas afiniteta prema programiranju, mozes da se bavis na primer 3D modelovanjem, ali sustina je da se covek ozbiljno posveti onome sto je izabrao da radi i da razmislja kako da to plasira u inostranstvu.

IT je samo jedan primer, ima jos zanimljivih i profitabilnih stvari koje se mogu odavde prodati... Ne ocekuj nikakvu pomoc od drzave, sem ako nemas debelu vezu ili si u nekoj stranci... uopste nije vazno kojoj, jer svi su isti, i svi su se "utalili" negde!


Zelim ti puno srece i uspeha!

@Cosmic26, ево ово ти је рецимо један од искренијих одговора датих на овој теми, и погођено је "право у центар" тиме што је речно "НЕ ОЧЕКУЈ НИКАКВУ ПОМОЋ ОД ДРЖАВЕ", и порука ти је НАУЧИ НЕШТО НОВО, САКУПИ ЗНАЊЕ О НЕЧЕМУ ШТО ТЕ ИНТЕРЕСУЈЕ И КРЕНИ У БИЗНИС (али никако се немој задуживати код било кога), него се сам снађи да покренеш неки за почетак мали бизнис.
Остали те доводе у заблуду причајући ти бајке, да идеш да тражиш посао код професора, да се јављаш на којекакве конкурсе где се тражи искуство и да посећујеш којекакве сајмове запошљавања где ћеш само потрошити не само свој муком стечен новац на посећивања таквих пријема (неки су бесплатни) али ту се троши нешто што је важније - своје драгоцено време које би могао да употребиш креативније и уновчиш га.

Сигурно да постоји нешто што знаш добро да радиш, изабери неку област, проучи је до темеља и крени у самосталан бизнис. Ради и на свом дошколовавању, али не ради "добијања диплома за боље радно место", већ се дошколовавања и стицања нових знања које ћеш опет моћи да УНОВЧИШ, да стекнеш знање из области бизниса. Кад се то поклопи, то је пун успех, знање и искуство у сопственом бизнису.

То су прави путеви. А не ови што те наводе слепим стазама, који рекоше "...иди моли професоре, питај Ку*ту или Му*ту да ли им треба радник"....Мани се те приче....немој се залуђивати и ићи као гуска кроз маглу. Погледај мало око себе шта се дешава данас.

Фирме, као што форумаш "контроверзни бизнисмен" рече, су у блокади, њихови рачуни су блокирани, где данас да радиш за кога ? Можеш само за ове прозападне јајаре да радиш који су покуповали све српско, разноразне нво, хоштаплере, лихварске банке, који ће те цедити од 9 ујутро до 17 часова поподне, (а при том ћеш остајати и до 18 часова, да обавиш још неки послић). Што би ти данас радио за неког ко ће да те "израбљује" као роба, нећеш имати времена да размишљаш о бизнису. Зато ти је најбоље оно што ти рекох "УСЕ И У СВОЈЕ КЉУСЕ".

ММФ паре што да овој земљи, људи мисле да је то добро, а тај новац уопште не иде, нити служи за поткрпљавање рупа у држави, то иде искључиво за одржавање стабилне валуте. Увек кад видим да је дошао ММФ знам да се спрема смањење јавне потрошње, а то значи да ће народу бити смањена куповна моћ, односно, смањење плата и пензија, а ако не одлуче да снизе плате и пензије (ради смањења јавне потрошње), онда иду ИНДИРЕКТНИМ путем, а то је подизање ПДВ и референтне каматне стопе, а ако не одлуче да подижу ПДВ, онда иде повећање цене бензина, струје, телефона, комуналних услуга итд.....Већ јуче је повећана цена бензина, а ускоро ће и остале даџбине.

Земља је исцрпљена, овде је уметност и чудо умети направити бизнис, јер овде земљом владају само рекеташи, политичари су у спрези са бизнисом, праве за себе корист тиме што онемогућавају добијање сертификата, извоза-увоза, они купују производе за 1 евро, а овде их продају за 20 евра, и тиме они остварују МОНОПОЛ на овом тржишту.

ЗАТО НА ДРЖАВНУ ПОМОЋ НЕ РАЧУНАЈ.

Најбоље направи бизнис и ради у сивој зони, ником ништа не плаћај, јер су пљачкаши на власти који ће ти слати финансијску инспекцију сваки дан на врата, и тако све мораш док не дођу нека нормалнија времена, за поштен и частан свет који хоће да ради и привређује у овој земљи и живи од свог рада.

У СЕ И У СВОЈЕ КЉУСЕ.
 
Poslednja izmena:

Back
Top