Kako dekorisati sobu u 5 jednostavnih koraka

Poruka
6.742
(izvor)

Dekoracija sobe može da izgleda kao obeshrabrujući zadatak, ali ne mora biti iscrpljujući.

Sa ovih 5 jednostavnih koraka, bićete na putu da stvorite prelep, udoban i primamljiv prostor.

Od određivanja vašeg stila do ubacivanja završnih detalja, ovaj vodič će vas provesti kroz proces transformacije prostora u utočište – što će učiniti da se u njemu osećate opušteno i podmlađeno.

sl-1.jpeg

Korak 1: Identifikujte svoj stil

Pre nego što uđete u uređenje sobe, važno je da identifikujete svoj lični stil.
Vaš stil je osnova na kojoj ćete graditi svoj dizajn.

Odvojite momenat da razmislite šta vas privlači.
Da li više volite čiste linije i minimalizam, ili volite smele boje i šare?
Da li ste ljubitelj vintage šarma ili modernog klasičnog šika?

Jednom kada izbrusite svoj stil, možete početi da donosite odluke koje će oživeti vašu viziju.

Primorski stil:

sl-2.jpeg

sl-3.jpeg

Klasični tradicionalni, moderni organski stil:

sl-4.jpeg

sl-5.jpeg

(Više stilova uređenja enterijera možete da vidite ovde: https://forum.krstarica.com/threads...uredjenja-enterijera-koje-treba-znati.988121/)

Korak 2: Odaberite svoju paletu boja

Zatim, vreme je da odaberete svoju paletu boja.

Ovaj korak je mesto gde zaista možete dopustiti da se vaš lični stil ispolji u punom sjaju.
Vaš izbor boja će postaviti ton za celu sobu.
Bez obzira da li želite da ukrasite dnevnu sobu, spavaću sobu, kupatilo ili kuhinju, paleta boja će joj dati stil i personalnost.

Izaberite boje koje ne samo da vam govore o onome što vas privlači, već i stvaraju raspoloženje koje želite da prenesete.

Ne zaboravite - paleta boja vašeg dekora mora da ide uz fiksne elemente u prostoriji: pod, kaminsku ciglu, pločice, ormare, radne ploče itd.
Takođe mora da se uskladi sa bojom vašeg zida i bojom nameštaja.

Imajući to na umu razmislite, da li želite oazu za smirenje ili okruženje koje daje energiju?

Vaša paleta boja treba da odražava vaš lični stil i ukus, ali i da uzme u obzir svrhu sobe.
Na primer, ako je u pitanju spavaća soba, možda ćete želeti da izaberete umirujuće boje kako biste promovisali opuštanje i san.

Zapamtite, ne morate se držati samo jedne ili dve boje.
Možete kreirati kohezivnu paletu odabirom boja u istoj porodici ili dodavanjem komplementarnih nijansi da biste dodali dubinu i interesantnost.
Na primer, koristite mešavinu bele, slonovače i krem ili tamno zelene sa svetlo zelenom.

Samo se uverite da boje dobro funkcionišu zajedno, da su kohezivne i da se ne sukobe međusobno.

sl-6.jpeg

Sada kada ste identifikovali svoj stil i odabrali svoju paletu boja, spremni ste da počnete da oživljavate svoju sobu.

Korak 3: Kreirajte fokusnu tačku

Sada kada ste odabrali svoje boje, vreme je da skrenete pažnju na stvaranje fokusne tačke u prostoriji.

Fokusna tačka je taj jedan element koji privlači oko i postaje centralni deo prostora.
To može biti kamin, akcentni zid, komad nameštaja kao što je sto za kafu, ili čak neko smelo umetničko delo.

Kada birate fokusnu tačku, razmislite o tome kakva želite da bude atmosfera u sobi.
Da li želite da bude udobna i intimna ili smela i da privuče pažnju?
Vaš izbor fokusne tačke treba da odražava opšte raspoloženje koje pokušavate da stvorite.

Jednom kada imate svoju fokusnu tačku, vreme je da dekorišete oko nje.
Razmislite o dodavanju elemenata koji dopunjuju i poboljšavaju fokusnu tačku, a ne umanjuju je.
Ovo uključuje stvari kao što su osvetljenje, tekstura, dezeni i ukrasni akcenti.

Moje pravilo za ukrašavanje je da svaka ravna površina treba da ima najmanje 2 komada dekora na sebi ili će vaša soba izgledati ogoljeno i nepotpuno.
Ovo uključuje stočić za kafu, kamin, noćni ormarić, komodu, kuhinjsku ploču itd.

sl-7.jpeg

Imajući na umu svoju fokusnu tačku i ravne površine, možete preći na sledeći korak: mešanje tekstura i dezena da biste stvorili slojevit i kohezivan izgled.

Korak 4: Pomešajte svoje oblike, teksture i dezene

Kombinujte različite teksture, oblike i šare da biste svojoj sobi dodali na dubini i interesantnosti.

Razmislite o tome kako se različite teksture ne samo osećaju, nego i kako izgledaju u kombinaciji sa drugim elementima u prostoriji.
Na primer, plišani tepih može biti savršena dopuna elegantnoj kožnoj sofi, dok ćebe sa kvržicama može dodati dimenziju platnenoj fotelji.

Kada su u pitanju dezeni, razmislite o uvođenju mešavine razmere i stila.

Kombinujte pruge sa cvetovima ili uključite i geometrijske i organske oblike.
Kombinujte različite oblike zajedno - okrugle sa pravougaonim, ovalne sa kvadratnim oblicima.
Uvek dodajte krivine pravim linijama kako biste prostoriju učinili zanimljivom i elegantnom.

Ne plašite se ni igranja sa bojom. Samo zapamtite da je ravnoteža ključna kada su u pitanju dezeni.

Cilj prilikom ukrašavanja sobe nije da se sve savršeno poklopi.
Umesto toga, težite komplementarnom i kohezivnom izgledu koji povezuje sobu.

sl-8.jpeg

sl-9.jpeg

A kada ste napravili pravu kombinaciju tekstura i dezena, vreme je za završne radove.

Korak 5: Završne obrade

Ovi završni detalji mogu imati veliki uticaj na ukupan izgled i osećaj vaše sobe.

Jedan jednostavan način da date personalnost svom prostoru je dodavanje ukrasnih elemenata kao što su jastučići, zavese, ukrasni predmeti ili tepih.
Ovi delovi treba da povežu šemu boja.

Nikada ne preskačite zavese i zastore! Prozori bez zavesa ili zastora izgledaju goli, hladni i sterilni!
U dnevnoj i u spavaćoj sobi prozori uvek treba da imaju zastore, kao i zavese - zbog privatnosti i vizuelne mekoće.
Prozori u kupatilu i kuhinji uvek treba da imaju zastore kao što su rimske zavese ili roletne.

Još jedan završni detalj koji treba razmotriti je osvetljenje.
Dobro postavljena lampa ili luster će stvoriti raspoloženje u prostoru i napraviti ugodnu atmosferu.
Ne zaboravite i na snagu prirodnog svetla. Otvorite zavese ili roletne da pustite sunce unutra i učinite da soba bude svetlija i prostranija.

Konačno, ne potcenjujte uticaj umetničkih dela i zelenila.
Soba nije kompletna bez njih!
Okačiti set uokvirenih slika na prazan zid i dodati biljku (pravu ili veštačku) u korpu doneće živost i personalnost u prostoriju.

Dodavanjem ovih jednostavnih završnih detalja, svoju sobu možete pretvoriti od osnovne do izuzetne.
Zapamtite, sve je u ravnoteži i stvaranju kohezivnog izgleda koji se oseća kao vi!

sl-10.jpeg

Transformisanje vašeg prostora u utočište koje odražava vaš lični stil može se postići u samo ovih 5 jednostavnih koraka.

Identifikovanjem svog stila, odabirom palete boja, stvaranjem fokusne tačke, kombinacijom tekstura i dezena i dodavanjem završnih ukrasnih detalja, možete stvoriti predivan i privlačan prostor koji se oseća kao dom.

Ne zaboravite da se zabavljate i eksperimentišete sa različitim kombinacijama dok ne pronađete savršeni balans.
Kao što izreka kaže, „vaš dom treba da priča o tome ko ste i da bude zbirka onoga što volite".

Zato samo napred, neka vaš stil zablista i stvorite prostor koji vam donosi radost i opuštanje.

Sada kada znate kako da uredite prostoriju sa lakoćom, počnite da kreirate svoj životni prostor iz snova već danas.
Podelite svoje mišljenje u komentarima i javite kako su ovi saveti pomogli da napravite svoj savršeni prostor.

Sada kada znate kako da uredite prostoriju sa lakoćom, počnite da kreirate svoj životni prostor iz snova već danas.
Podelite svoje mišljenje u komentarima i javite kako su ovi saveti pomogli da napravite svoj savršeni prostor.
Vidim da te davno nije bilo, pa dobrodošla nazad! :cvet:

Moj životni prostor je bliže bunkeru ili garaži nego ovim predivnim slikama. Više sam haos nego red, ali znam za svaki potreban red.
U ovakvim kućama ne znam gde bih ni sela, nego bih napravila garažu pored da tu bitišem.
Samo za goste!
Deo kuće pripada meni, pa su tako sve javne prostorije lepe-ali privatne su najčešće najviše nalik nekoj životinjskoj jazbini. To se drži pod ključem.
Neću niko da mi se sablažnjava! Moj kreativni nered je samo MOJ, i lep mi je.

Vidim da te davno nije bilo, pa dobrodošla nazad! :cvet:
Hvala ti, i bolje vas našla! :heart:

Moj životni prostor je bliže bunkeru ili garaži nego ovim predivnim slikama. Više sam haos nego red, ali znam za svaki potreban red.
U ovakvim kućama ne znam gde bih ni sela, nego bih napravila garažu pored da tu bitišem.
Samo za goste!
Deo kuće pripada meni, pa su tako sve javne prostorije lepe-ali privatne su najčešće najviše nalik nekoj životinjskoj jazbini. To se drži pod ključem.
Neću niko da mi se sablažnjava! Moj kreativni nered je samo MOJ, i lep mi je.
Znam tačno o čemu govoriš.. nekada u mladosti sam i ja tako volela i negovala svoj kreativni nered i jako sam se ljutila kada bi mi mama nekada nešto pospremila. Ali sam sa godinama nekako spontano postala uredna, i sada mi je uglavnom svuda red. :)
Naravno, nije baš takav kao na ovim slikama.. (premda bih ja veoma volela da jeste :D).
Ali tu gde se živi mora biti i nekog nereda. Sad malog ili velikog - kako već ko više voli. Važno je samo da nam je lepo!

Hvala ti, i bolje vas našla! :heart:

Znam tačno o čemu govoriš.. nekada u mladosti sam i ja tako volela i negovala svoj kreativni nered i jako sam se ljutila kada bi mi mama nekada nešto pospremila. Ali sam sa godinama nekako spontano postala uredna, i sada mi je uglavnom svuda red. :)
Naravno, nije baš takav kao na ovim slikama.. (premda bih ja veoma volela da jeste :D).
Ali tu gde se živi mora biti i nekog nereda. Sad malog ili velikog - kako već ko više voli. Važno je samo da nam je lepo!
Ma, sa 15 sam počela da se zaključavam.
Lakše mi je to, nego da objašnjavam šta mi je.
Volim red i održavam ga na mestima gde ljudi zalaze, ali zaljubljena sam u haos-gde niko nije dobrodošao.
Lepo, lepo, lepo... ma, dosadno je!
Meni treba ceo život da se nešto zakomplikuje i isprlja da bih imala na čemu da radim.
Tipa-tu spavam, tu radim, tu mi je šivaća mašina, krpe štrickam, boje mešam, tu gledam "u svet".
Nikad mi nije odgovaralo podneblje gde je sve pod konac.
Treba mi prostor gde ću uvek ponešto da popravljam i sređujem.
Galerija-OK, divim se, sve je to lepo i tako dosadno! :zaljubljena: So, what now? :tease:

Ma, sa 15 sam počela da se zaključavam.
Lakše mi je to, nego da objašnjavam šta mi je.
Volim red i održavam ga na mestima gde ljudi zalaze, ali zaljubljena sam u haos-gde niko nije dobrodošao.
Lepo, lepo, lepo... ma, dosadno je!
Meni treba ceo život da se nešto zakomplikuje i isprlja da bih imala na čemu da radim.
Tipa-tu spavam, tu radim, tu mi je šivaća mašina, krpe štrickam, boje mešam, tu gledam "u svet".
Nikad mi nije odgovaralo podneblje gde je sve pod konac.
Treba mi prostor gde ću uvek ponešto da popravljam i sređujem.
Galerija-OK, divim se, sve je to lepo i tako dosadno! :zaljubljena: So, what now? :tease:
Jedna od mojih najboljih prijateljica je takva kao ti. I kada bi nas dve negde putovale zajedno, u našoj sobi se tačno moglo videti koji deo je moj i koji njen.
Sudar se desio prilikom prvog zajedničkog putovanja. Moj krevet je bio zetegnut i bez odeće i kozmetike na njemu, stvari iz kofera uredno naslagane u ormaru, moja fotelja samo sa jastučetom na njoj i na mojoj polovini stola samo knjiga.. što bi vi neuredni kreativci rekli - skroz naskroz dosadno! :D:heart: A njene stvari su bile svuda - deo po krevetu, deo u ormaru (nabacane, naravno) i deo u koferu (rasturene, dabome), komadi šminke po stolu...

I onda, u jednom momentu - ja ulazim u sobu i vidim njene stvari i na svom krevetu - šok! :eek: Tu se borbeno podbočim sa rukama na kukovima i kažem joj: "E dalje nećeš moći!!!".. i obe prasnemo u smeh.. :lol: Ona mi kaže: "Izvini, izvini!!!" i brzo pospremi sve sa moje polovine stola, moje fotelje i mog kreveta i od tada smo uvek imali pravilo nevidljive linije između mog reda i njenog nereda - nijedna je ne prelazi i sve odlično fercera!

Back