Kako da znamo da smo se odmorili i naspavali?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.184
Premalo ili previše sna može da škodi našem organizmu i pshi, pa nas je interesovalo koliko je nam sna zaista treba i da li i dalje važi pravilo da je 8 sati sasvim dovoljno.

"Sve od 5 do 11 sati spavanja može da se podvede pod normalnim. Ipak, prosek koji se i dalje uzima kao najprihvatljiviji je onaj od 7 do 8 sati. Ali vodite računa da vam ne pređe u naviku da spavate dugo ili manje od predviđenog. Posebno ne da spavate u nedogled po devet i deset sati jer to može da prouzrokuje veće probleme od manjka sna. Vaše telo voli rutinu, a san je njegov balans", tvrdi neurolog Neil Stenli.

Takođe, stručnjak napominje da "ako se osećamo umorno i ako nam stvari ne drže pažnju, onda je jasno da se nismo dobro odmorili":
"Kao što unos vode, hrana i vazduh utiču na naše zdravlje, tako i san doprinosi da vodimo zdrav i kvalitetan život"

https://superzena.b92.net/budi-bolja-budi-olje.php?yyyy=2022&mm=08&dd=20&nav_id=2200174

Da li manjak sna nadoknadite u toku dana, kada osetite potrebu ili ste umorni ?
 
Premalo ili previše sna može da škodi našem organizmu i pshi, pa nas je interesovalo koliko je nam sna zaista treba i da li i dalje važi pravilo da je 8 sati sasvim dovoljno.

"Sve od 5 do 11 sati spavanja može da se podvede pod normalnim. Ipak, prosek koji se i dalje uzima kao najprihvatljiviji je onaj od 7 do 8 sati. Ali vodite računa da vam ne pređe u naviku da spavate dugo ili manje od predviđenog. Posebno ne da spavate u nedogled po devet i deset sati jer to može da prouzrokuje veće probleme od manjka sna. Vaše telo voli rutinu, a san je njegov balans", tvrdi neurolog Neil Stenli.

Takođe, stručnjak napominje da "ako se osećamo umorno i ako nam stvari ne drže pažnju, onda je jasno da se nismo dobro odmorili":
"Kao što unos vode, hrana i vazduh utiču na naše zdravlje, tako i san doprinosi da vodimo zdrav i kvalitetan život"

https://superzena.b92.net/budi-bolja-budi-olje.php?yyyy=2022&mm=08&dd=20&nav_id=2200174

Da li manjak sna nadoknadite u toku dana, kada osetite potrebu ili ste umorni ?
Kod mene je problem sto ja nemam ustaljen san,vec se dosta puta budim u toku noci.Tako da mi ne odgovara ni mnogo,a ni malo spavanja.Cini mi se da ono sto odspavam pola sata u podne,lepse nego u toku noci.Kada se probudim osecam se mnogo odmorniji i veseliji,a ujutro sam sav namrgodjen,kad vidim sebe u ogledalu,nije mi dobro.
 
Baš danas sam bila u raspoloženju da otvorim ovakvu jednu temu...
Nekoliko dana već, pa i nedelja, mi je nebitno koliko dugo spavam: Prosto nikako da se naspavam i probudim odmorna!
Ne spavam odavno duže od 7 sati, to smatram za dovoljno, ali odmor izostaje. Budim se smlaćena i bezvoljna, treba mi mnogo vremena da se pokrenem i budem ono što inače jesam. Tim više otkako sam pojačala pokrivač, a moralo je jer je postalo osetno hladnije ovih dana.
Čini mi se da bih mogla da prespavam čitav dan, a sutra ću to i da testiram.
Ipak mislim da je ovo stanje tzv. ''burnout'' i da plaćam danak tome što sebi već dugo, nekoliko godina, obećavam odmor, ali ga po ko zna koji put odlažem.
Dremke preko dana su mi no-no.
 

Back
Top