Kako da skinem SSD sa ploce?

bmaxa

Legenda
Poruka
70.815
Elem crkao mi je M.2 SSD posle godinu dana i jos je u garanciji
pa bih ga vratio. E sad, problem.
Ploca je ASROCK Fatality gaming K4 X470 i SSD (mali stik)
se nalazi ispod nekakvog hladnjaka koji ne umem da skinem.
U radnji su mi to ugradili kada sam kupovao i plocu i proc (nisam
ja) pa sam u zbunu. Da li ima neko ko zna kako bih to
najlaske mogao da uradim, nisam nasao na gugletu?
 
Ja ti nikada ne bi priznao garanciju jer nijadan ssd ne može da se iskesi za godinu dana osim od lošeg napajanja a za to je odgovoran isključivo kupac pogledaj šta piše u garanciji.Mreža ti ne daje dovoljno ispeglan napon.Prijatelju ako ne nabaviš dobro napajanje i drugi novi ssd ima da to rikne za kratko vreme to ti kažem ja profesionalni serviser elektronike sa više od 30god, iskustva.A to što ne umeš da skineš ssd govori samo da me moraš poslušati.
 
Poslednja izmena:
Vidim da posedujes kristalnu kuglu. Imam jos jedan SSD koji je iz 2014 i taj radi bez problema. Ovaj je presao u read only mod a cisto sumnjam
da je to zbog napajanja...
Ako imas dileme oko skidanja SSD-a i ako je pod garancijom,mozda je bolje da odneses masinu u servis da oni to urade.Inace bi morao da skidas plocu,jer su zavrtnji sa druge strane ploce.
 
Ja ti nikada ne bi priznao garanciju jer nijadan ssd ne može da se iskesi za godinu dana osim od lošeg napajanja a za to je odgovoran isključivo kupac pogledaj šta piše u garanciji.Mreža ti ne daje dovoljno ispeglan napon.Prijatelju ako ne nabaviš dobro napajanje i drugi novi ssd ima da to rikne za kratko vreme to ti kažem ja profesionalni serviser elektronike sa više od 30god, iskustva.A to što ne umeš da skineš ssd govori samo da me moraš poslušati.
A nesavršenost proizvodnog procesa i kvaliteta materijala koji se koristi?
 
1569237469570.png

zar treba biti genije i odvrnuti šrafić sa hladnjaka?
 
Pa nemoj ga sam skidati,mogu da ti ne prihvate garanciju,pusti to da odrade u servisu,jer ga ne mozes skinuti,ako ne izvadis maticnu.St bi se petljao,ako su oni to namestili u servisu,sigurno imaju opis sta su uradili i postavili,ako ga ne bude bilo mogu te zezati za garanciju.
 
Kao sto kolega vec rece
Pa nemoj ga sam skidati,mogu da ti ne prihvate garanciju,pusti to da odrade u servisu,jer ga ne mozes skinuti,ako ne izvadis maticnu.St bi se petljao,ako su oni to namestili u servisu,sigurno imaju opis sta su uradili i postavili,ako ga ne bude bilo mogu te zezati za garanciju.
... napravices vecu stetu ; ovako ako jos imas garanciju, odneses kod njih i onda makar imas neko pokrice u slucaju da se nesto desi.
 
kobajagi nesto sa kompjuterima baratam a nisam znao do pre par nedelja da postoji jos vrsta ssd-a sem pci express i sata...ti M2 slotovi su neghde izmedju po brzini izgleda :) prvo mesto pci-e,a trece sata.
Svi mi ponesto novo naucimo,vremenski provodeci sa komjuterima,samo neko to nece da prizna.Nikada ne moze da se zna sve pogotovo u ovim stvarima,kada iz dana u dan izlazi nesto novo.
 
Epilog ovoga, je da me mrzelo da nosim komp u servis da mi skidaju SSD, i nadjem na netu da Crucial moze da se ozivi skidanjem
kompa sa napajanja. Slucajno izbio osigurac iscureo UPS i gle SSD oziveo. Nakon nekoliko tako gasenja na neko vreme SSD
je bio u sve boljem stanju. Na kraju sam adejtovao firmware, ugasio jos tri puta i tako pustio po pola sata i gle, uspeo da obrisem
disk iz bios-a. Onda sam butovao napravio zfs pool i krenuo da kopiram podatke. Za sad da kucnem u drvo izgleda da je oziveo.
Znaci moguce je oziveti SSD cak i onda kada predje u read only mode.

edit:
ono sto je najbitnije je da smart vise ne pokazuje fail nego ok i da svi testovi prolaze :P
 
Moram ja da vidim sta je sa mojim hdd-om, samo jedan dan odlučio da neće više da radi, ima sada više od godinu dana. Vidi ga bios al win neće da se digne kada je on zakacen. A nisam se nesto pošteno ni njaka, mrzi me... Kapiram možda SMART ili sta vec al jbg nije frka i onako je imao samo filmove...
 

Back
Top