Kako da se testira zlatni novac, zlatnici, dukati, zlatne poluge i investiciono zlato od laznog zlata?

izuzetan

Primećen član
Poruka
808
Svedoci smo da sve vise ljudi kupuju investiciono zlato jer je bez poreza i zato sto je inflacija sve veca. Stanovi su skupi zato svako ko ima visak para a zeli da ga parkira u nesto to ima trajnu vrednost onda je zlato pravi izbor za to. Pogotovu zato sto je posle lako prodati zlato i opet ga unovciti a i postoje razni apoeni u zlatu tako da mozete svaki novac pretvoriti u zlato. Najmanja investicija u zlato je 1 gram i u ovom trenutku 1 gram zlata kosta oko 65 evra.

E sad tu se javlja jedan problem kako da budete sigurni da to sto kupujete jeste zlato a ne neki bezvredan metal. Naime cak i dimenzije i tezina nisu garant da je to pravo zlato jer moze biti pozlacen volfram posto volfram ima apsolutno identicnu specificnu tezinu kao i zlato.

Naravno postoje uredjaji koji mere tacno koji su metali zastupljeni u bilo kojoj leguri koji se zasnivaju na ultrazvuku i na rengenskim zracima ali ti uredjaji su jako skupi i krecu se od 1000 evra pa i do nekoliko desetine hiljada evra. postoje i testeri od 300 evra ali oni ispituju samo povrsinski zlatne poluge a ne mogu da skeniraju unutrasnjost polige i zlatnog novca.

Zato sam ja dugo razmisljao kako da napravim tester i na kraju sam uspeo da ga smislim. naime moj test se sastoji od dva testa i ako zlatnik ili polugica investiciona do 30 grama prodje oba testa onda ste sigurni da je to pravo zlatio.

Prvi test se sastoji od merenje specivficne tezine. I ako ispitivana legura ili metal prodje prvi test to znaci da je ili zlato ili pozlacen volfram. E sad drugi test zvukom tacno odredjuje da li je volfram ili je cisto zlato. Ako se cuje tup zvuk onda je volfram a ako se cuje visok zvuk koji dugo zvoni onda je to zlato. Volfram daje tup zvuk zato sto je volfram jako velike gustine i jako je tvrd i kao takav daje tup zvuk. A cisto zlato ili legure sa visokim udelom zlata one daju visok ton zvuka koji dugo ozvanja jer je zlato najmeksi metal. Sto je metal meksi to je zvuk koji daje pri udarcu vislji.

Pa evo demonstracije svega toga na licu mesta:

Zglobni Skoč

Zainteresovan član
Poruka
176
Znaš li ti izuzetni ko je ovaj "Mančić"
A zna li Mančić ko je taj "Izuzetni"?Baj d vej, zlato mogu da kupe samo "odlikaši", to za običan i pošten radni narod ne važi.A dobro nam je poznato ko su nam ti "odlikaši", a oni već imaju lepe zalihe gore pomenutog žutog metala kao i stranih valuta koje su uvek na ceni.Kao drugo, ako već nešto slično i kupuješ, pa nisi valjda dovoljno lud da kupiš nešto na pijaci od garagana na "majke mi" foru?

izuzetan

Primećen član
Poruka
808
A zna li Mančić ko je taj "Izuzetni"?Baj d vej, zlato mogu da kupe samo "odlikaši", to za običan i pošten radni narod ne važi.A dobro nam je poznato ko su nam ti "odlikaši", a oni već imaju lepe zalihe gore pomenutog žutog metala kao i stranih valuta koje su uvek na ceni.Kao drugo, ako već nešto slično i kupuješ, pa nisi valjda dovoljno lud da kupiš nešto na pijaci od garagana na "majke mi" foru?
Meni nije problem da kupim dukat i na pijaci jer znam da ga testiran bez ikakvih aparata u roku od pola minuta

izuzetan

Primećen član
Poruka
808
sipaš u keramičku činiju(najbolje one kao za mikrotalasnu što nisu oslikane) sonu kiselinu i samo ubaciš unutra...ako počne da pravi neku reakciju(kipi,peni i tako to) nije zlato
a sta ako je pozlata? I pozlata ne daje nikakvu reakciju
Poruka je automatski spojena:

visoko sofisticiranom gric metodom z:mrgreen:
A sta ako je debela pozlata a cela unutrasnjost je volfram? I kad gricnes debelu pozlatu i tad ces dobiti otisak kao da je pravi dukat

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.448
a sta ako je pozlata? I pozlata ne daje nikakvu reakciju
Poruka je automatski spojena:

A sta ako je debela pozlata a cela unutrasnjost je volfram? I kad gricnes debelu pozlatu i tad ces dobiti otisak kao da je pravi dukat
uzmeš iglicu i malo zagrebeš negde,pozjata je jako tanka a zlato je jako mekan metal

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.