Kako da se izjasnim na popisu?

Формално не би требало да има проблема. Колегиница ми је то рекла за њеног мужа, још док су се забављали. Њему је тада то било занимљиво да се изјасни као џедај, нека врстабојкота система. Мораћу да је питам конкретно. Али прво му је истицала лична карта, па пасош, возачка итд... Увек је било неко издр.кавање. А свима је познато каква голгота може да се претрпи на српским шалтерима.
Какве везе има изјашњавање на попису са личним документима?
Тај лик се вероватно у обрасцу који је попуњавао за издавање документа изјаснио као џедај, па је због тога имао проблем.
Подаци из пописа се користе само у статистичке сврхе, конкретни одговори било ког појединца не би смели да буду доступни никоме.
 
Ако си склона блокадама и збуњива,
добро је да погледаш, има на интернету која су питања.

А можеш и мене да послушаш:
Одговарај искрено и без размишљања "шта је боље" !

Сасвим сигурно је да је добро да држава има преглед колико има
- мушких
- женских
- Срба
- осталих
- домаћих
- расељених
- избеглица
- миграната
- верских припадника
- сексуално девијантних
- џедаја (ово је јако битно питање - држава одмах види колико има глупака)

Не брини, није ово Хитлерова Немачка ни Хрватска,
ти подаци неће бити употребљени на болестан начин !
Imam osecaj da mogu biti zloupotrebljeni, ako si protiv vlasti... Uopste vise nemam poverenja u to, ali videcemo...
 
Imam osecaj da mogu biti zloupotrebljeni, ako si protiv vlasti... Uopste vise nemam poverenja u to, ali videcemo...
Ne zloupotrebljava vlast jer Drzava vec zna koliko ima svojih stanovnika na osnovu predatih zahteva za licna dokumenata,upisa dece u knjige rodjenih prilikom rodjenja,placanja raznog poreza i smrtovnica kada neko umre i ostalog.

Te podatke trazi neko drugi da im nasi proslede jer mi ne trebamo tu da budemo,tu treba da dodje neki drugi narod da zivi koji vec dolazi u velikom broju i naseljava se na veliko.A mi gde cemo,pa na nebo. :D
 
Ne zloupotrebljava vlast jer Drzava vec zna koliko ima svojih stanovnika na osnovu predatih zahteva za licna dokumenata,upisa dece u knjige rodjenih prilikom rodjenja,placanja raznog poreza i smrtovnica kada neko umre i ostalog.

Te podatke trazi neko drugi da im nasi proslede jer mi ne trebamo tu da budemo,tu treba da dodje neki drugi narod da zivi koji vec dolazi u velikom broju i naseljava se na veliko.A mi gde cemo,pa na nebo. :D
Verovatno, jer ima mnogo nebuloznih pitanja kojih ranije nije bilo.. A neko mi rece i da ide kazna ako odbiješ ili nisi na adresi ili im se naknadno ne javiš!
 
Ne zloupotrebljava vlast jer Drzava vec zna koliko ima svojih stanovnika na osnovu predatih zahteva za licna dokumenata,upisa dece u knjige rodjenih prilikom rodjenja,placanja raznog poreza i smrtovnica kada neko umre i ostalog.

Te podatke trazi neko drugi da im nasi proslede jer mi ne trebamo tu da budemo,tu treba da dodje neki drugi narod da zivi koji vec dolazi u velikom broju i naseljava se na veliko.A mi gde cemo,pa na nebo. :D
Због чега су онда у прошлости рађени пописи?
Први попис у Србији је урађен 1834.
Ко је тада тражио те податке ако није Држава?
 
znam da na neka pitanja ne moramo dati odgovor, ali ću ja kao savesni građanin to ipak učiniti.

koji šaljiv odgovor mogu mi preporučujete za nacionalnost - indijanac, kelt, afroamerikanac.... ???
znam da je na prošlom popisu bilo likova koji su odvaljivali sve i svašta...

koji su uopšte dozvoljeni odgovori kad je reč o izjašnjavanju o nacionalnosti, npr mogu li reći, lupam sad - snorkijevac, jeti, neandertalac, štrumf...
Zar te mama i tata nisu obavestili?
 
Popis stanovništva počinje prvog oktobra i trajaće mesec dana. Svako ima zakonsku obavezu da odgovori na postavljena pitanja tačno. Ipak, postoje tri pitanja na koja ne morate da date odgovor ako ne želite.

Šta se dešava ako niste kod kuće
Ako niste kod kuće, popisivač stavlja obaveštenje u poštansko sanduče na kojem ostavlja svoje podatke i kontakt popisnog info-centra sa kojim zatim stupate u kontakt, a kasnije sa popisivačem ugovarate njegov dolazak.
Na koja pitanja ne mora da se odgovori
Zakonska obaveza je da se odgovori tačno popisivaču na postavljena pitanja. Ako neko ne želi, postoje tri pitanja na koja ne mora da se dâ odgovor – o nacionalnoj pripadnosti, veroispovesti i maternjem jeziku.

Nema obavezu da odgovara na pitanja tacno jer kao prvo nisi ti ni pod kakvom zakletvom nit svedok na sudu, kao drugo popisivac nije islednik (pa da je on tu da isteruje i utvrdjuje istinu) a kao trece sta god da kazes niko to nece proveravati, mislim primera radi sad ti kazes da imas doktorat a ti zavrsio samo osnovnu skolu budi siguran da te niko nece zvati ili te pitati kao eee zasto sto rekli da imate doktorat kad imate zavrsenu samo osnovnu skolu (mislim nije to biro za zaposljavanje pa da im je bitna tvoja strucna sprema) ili recimo ti kazes da si nezaposlen a ipak radis negde ili ne znam ti kazes da si rodjen u Beogradu a ti rodjen negde u Gornjem Nevratistu pa kao da ce da te pitaju posle ili da te tuze kao e sto ste rekli da ne radite kad radite ili sto ste rekli da ste rodjeni u Beogradu kad ste rodjeni u Gornjem Nevratistu, ono budi siguran da niko to sad nece da proverava niti ga briga gde si ti zaista rodjen ili da li zaista imas doktorat kao sto si naveo.
U sustini bitno je samo ime i prezime i neki ovako uopsteni podaci (koji ne moraju nuzno biti precizni i tacni).
 
Baš nešto ne razumem zašto ljudi ne bi pristupili tom popisu kao nečim uobičajenim što treba da obave i izjave sve tačno kako misle da jeste?
Ukoliko neko ne misli da je Srbin, Hrvat, bilo šta većinski na ovim prostorima, i našao je sebi drugu nacionalnost, što bismo mi o tome pričali na forumu? To je njegova stvar. Meni je zanimljivo to što se sada dešava, a to je da ljudi na internetu razgovaraju o tome šta će pisati, sve je izgleda postalo igra i nema više neku važnost... Jednom za 100 godina kada neko bude radio doktorat na istoriji koliko je bilo Srba, tj kako su nestajali, koristeće sve te podatke.. takođe podaci se pažljivo razmatraju od strane UN, drugih država, time se određuje i politika prema našoj zemlji. Na primer, ako je broj Mađara iznenada za 10 godina jako pao, onda će Mađarska porazmisliti šta se desilo. Ako je broj Srba u HR drastično opao, poslednji put bio nekih 4% onda je to važan pokazatelj, itd.. Nego ljudima prestaje sve biti važno i ono što je oduvek bilo normalno sad se dovodi u pitanje. Isto je za vakcinaciju, ostale stvari.. Razumem samo donekle. Razumem npr da neko ne želi više biti Srbin, samo nisam sigurna da se može biti ništa. Sve to što pišete eskimi, itd sve će to otići u statistici u đubre, tj nedeklarisani. I to je vaša stvar.

Ja sam se na primer na poslednjem popisu deklarisala kao hrišćanin. Ali toga nema. Ko zna gde su me smestili. Tako da bolje se raspitate ako želite vaš odgovor da bude negde, koje su česte opcije. Evo l9inka zavoda za statistiku
https://www.stat.gov.rs/sr-latn/oblasti/popis/prethodni-popisi/

Inače, sa wiki:
Nemaju sve države pitanje o nacionalnosti. Takođe u USA je bilo pitanje i o visini prihoda. Neke države organizuju popis online, mi smo još na ovom nivou.
 
Imam osecaj da mogu biti zloupotrebljeni, ako si protiv vlasti... Uopste vise nemam poverenja u to, ali videcemo...

Ја свакодневно срећем понеког лошег,
али то није разлог да мислим да су сви такви,
нити да мрзим своју државу - далеко било.

Прилично наиван став, ха ?
Ал' мени лепо, јеб'га !
 
Inace primetio sam da ljudi cesto mesaju zemlju i drzavu, misle da je to jedno te isto a to su dva skroz razlicita pojma.

Jedna zemlja (kao sto je Srbija recimo) je pre svega geografski i kulturoloski pojam koji podrazumeva odredjenu geografsku rasprostranjenost, njene prirodne lepote, lokacije, istorijske lokalitete, ljude koji zive u njoj, istoriju, kulturu, tradiciju, jezik, mentalitet, itd (i u principu sve ono sto nas cini Srbima) dok drzava je pre svega jedna birokratska tvorevina sazdana od gomile nekih protokola (koji su cesto protiv interesa ljudi i gradjana) kojom upravlja izvesni establisment putem birokratije, organa gonjena a neretko i merama represije, tako da su to dva skroz razlicita pojma.

Tako da mnogi vole svoju zemlju ali ne vole drzavu u kojoj zive (jer objektivno ni nemaju razloga za to) i toje potpuno u redu i razumljivo, pa tako i ja volim Srbiju (i ono sto ona predstavlja sve navedeno) , emotivno i na svaki drugi nacin sam vezan za svoju zemlju i ponosan sam sto sam Srbin ali da li volim drzavu u kojoj zivim e to je vec skroz drugo pitanje.
 
Baš nešto ne razumem zašto ljudi ne bi pristupili tom popisu kao nečim uobičajenim što treba da obave i izjave sve tačno kako misle da jeste?
Ukoliko neko ne misli da je Srbin, Hrvat, bilo šta većinski na ovim prostorima, i našao je sebi drugu nacionalnost, što bismo mi o tome pričali na forumu? To je njegova stvar. Meni je zanimljivo to što se sada dešava, a to je da ljudi na internetu razgovaraju o tome šta će pisati, sve je izgleda postalo igra i nema više neku važnost... Jednom za 100 godina kada neko bude radio doktorat na istoriji koliko je bilo Srba, tj kako su nestajali, koristeće sve te podatke.. takođe podaci se pažljivo razmatraju od strane UN, drugih država, time se određuje i politika prema našoj zemlji. Na primer, ako je broj Mađara iznenada za 10 godina jako pao, onda će Mađarska porazmisliti šta se desilo. Ako je broj Srba u HR drastično opao, poslednji put bio nekih 4% onda je to važan pokazatelj, itd.. Nego ljudima prestaje sve biti važno i ono što je oduvek bilo normalno sad se dovodi u pitanje. Isto je za vakcinaciju, ostale stvari.. Razumem samo donekle. Razumem npr da neko ne želi više biti Srbin, samo nisam sigurna da se može biti ništa. Sve to što pišete eskimi, itd sve će to otići u statistici u đubre, tj nedeklarisani. I to je vaša stvar.

Ja sam se na primer na poslednjem popisu deklarisala kao hrišćanin. Ali toga nema. Ko zna gde su me smestili. Tako da bolje se raspitate ako želite vaš odgovor da bude negde, koje su česte opcije. Evo l9inka zavoda za statistiku
https://www.stat.gov.rs/sr-latn/oblasti/popis/prethodni-popisi/

Inače, sa wiki:
Nemaju sve države pitanje o nacionalnosti. Takođe u USA je bilo pitanje i o visini prihoda. Neke države organizuju popis online, mi smo još na ovom nivou.
Људи воде расправу о томе шта ће и како одговорити на попису, а при томе губе из вида једну просту чињеницу: баш никога на овом свету не занима шта ће било код од нас као појединац одговорити на питања у попису, нити ће се било ко тиме уопште бавити. Једина особа која је уопште свесна тога које смо одговоре дали на попису је онај који нас непосредно пописује, а и њега ти наши одговори реално не занимају, то јест занима га само да их исправно евидентира. Кад би се попис обављао онлине и тај посредник би се укинуо.
Оно што је резултат пописа су збирни резултати, проценти, трендови, статистике, и тако даље, и то је једино што било кога интересује.
Тако да размислите мало кога тачно лажете давањем нетачних одговора на попису.
 
znam da na neka pitanja ne moramo dati odgovor, ali ću ja kao savesni građanin to ipak učiniti.

koji šaljiv odgovor mogu mi preporučujete za nacionalnost - indijanac, kelt, afroamerikanac.... ???
znam da je na prošlom popisu bilo likova koji su odvaljivali sve i svašta...

koji su uopšte dozvoljeni odgovori kad je reč o izjašnjavanju o nacionalnosti, npr mogu li reći, lupam sad - snorkijevac, jeti, neandertalac, štrumf...
Budi Rus
 
znam da na neka pitanja ne moramo dati odgovor, ali ću ja kao savesni građanin to ipak učiniti.

koji šaljiv odgovor mogu mi preporučujete za nacionalnost - indijanac, kelt, afroamerikanac.... ???
znam da je na prošlom popisu bilo likova koji su odvaljivali sve i svašta...

koji su uopšte dozvoljeni odgovori kad je reč o izjašnjavanju o nacionalnosti, npr mogu li reći, lupam sad - snorkijevac, jeti, neandertalac, štrumf...
ne brini, do punoletstva se ne moras izjasnjavati. A onda ces znati sta si.
 
znam da na neka pitanja ne moramo dati odgovor, ali ću ja kao savesni građanin to ipak učiniti.

koji šaljiv odgovor mogu mi preporučujete za nacionalnost - indijanac, kelt, afroamerikanac.... ???
znam da je na prošlom popisu bilo likova koji su odvaljivali sve i svašta...

koji su uopšte dozvoljeni odgovori kad je reč o izjašnjavanju o nacionalnosti, npr mogu li reći, lupam sad - snorkijevac, jeti, neandertalac, štrumf...
tako su nastali Krpigaće, Draškovići, Krkobabići, Palivatrići...

neodgovorne budale
 
Kako oni uopšte utvrde ko je davao lazne podatke na popisu i kako proveravaju?

Pa nikako niti ih proveravaju , mislim nije ni bitno sad da li je neko zavrsio faks ili samo srednju skolu (nisu oni biro za zaposljavanje) ili da li ti zivis u 80 kvadrata ili 50 ili da li si rodjen u Knjazevcu ili Kragujevcu , nego ono samo neki okvirni podaci da se vidi odprilike koliko nas ima.
Tako da recimo ako ti kazes da imas doktorat a imas samo zavrsenu osnovnu skolu znaci niko te nece zvati ili pitati kao e a sto ste vi lagali da imate doktorat kad ste zavrsili samo osnovnu skolu ili ne znam zasto ste rekli da ste nezaposleni kada radite , to niko nece proveravati niti je ikog briga, mislim i kad trazis posao pa kad malo nakitis radnu biografiju i slazes da si nesto radio sto nisi ili da imas vise iskustva nego sto imas pa niko ne proverava a sad najjace da ce da proverava za popis.
Mislim nit je popisivac islednik da sad on tu isteruje neku istinu niti si ti pod zakletvom ili svedok na sudu pa da sad mozda zbog laznog svedocenja i ti imas problem
 
od ta posla nema nista.
Podaci su samo u statisticke svrhe i ne mozes se pozvati posle na to sta si na popisu rekla niti je bitno za pojedinca u licnom smislu.

Tacno, nit je nekog briga kako si se ti izjasnio i sta si im rekao/la niti ce to neko da proverava, to je samo za neku okvirnu statistiku (da se zna neki problizan broj koliko nas ima) i ni za sta vise.
 

Back
Top