Kako da rešim ovaj problem?

Agora1983

Zainteresovan član
Poruka
163
Povremeno mi kursor od miša s jedne pozicije na ekranu u trenutku spadne u ćošak ekrana
i ako ga nisam pomerao.
Takođe u poslednje vreme imam osećaj da mi je slika na ekranu monitora nekako bleda, boje su nekako pomalo čudne.
Takođe osećam blagu težinu u radu računara ali baš blagu.
Svakako osećam da mi se monitor pa i računar ponašaju drugačije od redovnog stanja.
Inače, računar i monitor rade bez ikakvih prekida itd, samo primećujem te razlike u vidu toga da je:
- slika je nekako sa čudnim kontrastom i nekako fluorescentna, neprirodnih boja.
- kompijuter mi pomalo otežano radi, bar to osećam dok pomeram miša i slično.
- s vremena an vreme, kursor miša mi odjednom sa sredina ekrana spadne u ćošak ekrana a da nisam mrdao miša.

Inače, sve ostalo radi normalno. Komp ne staje, ekran takođe,...
 
Probaj,sto se tice misa,da u Control Panelu smanjis malo brzinu misa,pa malo povecas,pa vidi ima li kakve razlike.Sto se tice slike monitora,proveri kontakte kabla od grafike do monitora,pa i samu grafiku,ako je eksterna,ugasi komp,pa je izvadi,onda vrati i proveri dal je ona dobro legla u slot.Koliko ti je star monitor,pa i komp.
 
Probaj,sto se tice misa,da u Control Panelu smanjis malo brzinu misa,pa malo povecas,pa vidi ima li kakve razlike.Sto se tice slike monitora,proveri kontakte kabla od grafike do monitora,pa i samu grafiku,ako je eksterna,ugasi komp,pa je izvadi,onda vrati i proveri dal je ona dobro legla u slot.Koliko ti je star monitor,pa i komp.

Moja konfiguracija.
CPU: Ryzen 2200G, 2018. godi[te.
GRAFIKA: Vega, na samom procesoru
RAM: 2x8 GB 2144Mhz i 2666Mhz, rade obe na 2144, najjeftinija koju sam nasao na trzistu.
MIS: Gamebird, sa 3 brzine tj 3 rezolucije rada, menjaju se pritiskom na taster na samom misu
MONITOR: NEC 17, CRT monitor, star preko 12 godina.

Gotovo iste probleme sam imao i sa prethodnim kompom koga sam prodao iz delova.
Svi programi prijavljuju da sve funkcionise dobro, nema grejanja, hladjenja,...
Ali slika na ekranu plavocasto-bleda, osecaj neke tezine u misu dok radim a slika se skuplja i siri.
Probam deo po deo na drugom kompu, sve radi lepo ali kada ih spojim, isto.
Jedan prastari CRT monitor mi je na tom starom kompu crkao, pokazivao je iste simptome ali u ekstremnom obliku pa sam ga zamenio ovim koji jos uvek radi.
Bas se jasno vidi da se skuplja slika, da je previse bleda i plavicast, kao da je neko napravio providno-plavu nastresnicu iznad ekrana i sada je i ekran fluorescentno plavicast.

Kupio sam nov CPU, GRAFIKU NA CPU i RAM i simptomi su se na kratko vreme izgubili.
A onda se ponovo bas primetno vratili.

Onda sam ja skinuo veliki kabl sa MULTI utikacem za struju i ukljucio komp i ekran direktno u zid.
Bili su oba dakle nakacena na taj utikac a ovaj u zid.

I ODMAH nakon toga sam primetio da se stanje opet vratilo u normalnu.

Ali od prekjuce monitor i komp na momente pocinju opet da pokazuju tu nekako plavicastu i bledu sliku.

Sta znam, mozda sam samo utripovao nesto, mozda je to samo moj subjektivni utisak.
Videcemo kako ce se ponasati dalje.

Ako neko mozda ima ideju ili iskustvo sa ovakvim simptomima,
neka mi napise kako je resio stvar?.
 
Jedino,ako bi imao od nekog da pozajmis monitor,pa da probas,da vidimo kako ce se ponasati.Koji ti je OS.Ako je nekim slucajem Win.7,onda idi desni klik na prazno mesto na monitoru,apa kada izadje komandni prozor idi na komandu "Personalize".kada se otvori sledeci prozor,idi dole levo na komandu display.Klikni na tu komandu,pa nadji sledecu koja se nalazi na pocetku sa leve strane,"Adjust resolution",klikni i otvori sledeci prozor,nadji komandu "Advansed settings".Otvorice se sledeci prozor i otvori komandu "Monitor".Tu ces videti na koliko Hz-a se nalazi osvetljenje monitora.Imas sa strane strelicu ,koja je okrenuta nadole,klikni na nju,pa probaj promeniti vrednost,ako je na od prilike 60Hz,povecaj na 70Hz,pa OK.pa onda to ugasi i vidi kako se ponasa monitor.ako opet nije dobro,idi opet istim putem,pa povecaj na 75Hz,pa opet proveri.Da vidimo kako ce se ponasati,pa javi.
 
Sve to to si opisao zvuci kao da negde ima neki kratak spopj...problem sa nekim kontaktom ili tako nesto...USB cak moze da ima kratak spoj! Nisam verovao ali znam da moze...Nesto taj monitor I taj mish zezaju...Uglavnom-moras naci nekog ko ima ispravvne komponente pa probati redom-prikacish monitor tamo-pa ako je isto-onda je do monitora, ako ne-onda je nesto drugo..I tako redom-takozvani sistem eliminacije..
 
A da pitam sve, da li može biti zbog nestabilnog napona mreže. Merio sam juče, 225 volti je i na utičnicama u mojoj sobi i u dnevnoj sobi. Svugde je bilo 225 volti. Ipak, da li takvi simptomi mogu nastati zbog previse niskog ili visokog napona na momente. Od previsokog bi nesto riknulo verovatno ali recimo od nedovoljno visikog ili blago viseg napona, ucestalo?.
 
Svasta moze da bude, ebg...Nekad je potrebno stvarno puno truda i eksperimentisanja da se utvrdi sta zeza...Sam sam tako prosao sam RAM memorijom zbog ucestalih BSOD obarao/dizao sistem 2, 3 puta, testirao sve zivo I nezivo, fleshovao BIOS< menjao pastu na CPU, testirao napajanje, napon u mrezi, itd. itd da bi na kraju ispalo-problem sa RAM memorijom!! > Nije se slagala sa maticnom plocom=cim sam stavuio drugi tip/marku memorije-problem JE NESTAO!
 
Ljubi te brat, uzmi prvo i zameni taj crt monitor bilo kojim drugim. Ubodi komp u tv, pa vidi.
Ali taj CRT monitor od pre 12 godina... oslepeces druze moj. Mogu misliti na sta ta slika lici. Imas sad jeftinijih monitora od 7k dinara ili ako ti je to puno, skupi 2-3k i kupi polovan na kupujem prodajem.
Pobrisi drajvere pa instaliraj opet.
 
Svasta moze da bude, ebg...Nekad je potrebno stvarno puno truda i eksperimentisanja da se utvrdi sta zeza...Sam sam tako prosao sam RAM memorijom zbog ucestalih BSOD obarao/dizao sistem 2, 3 puta, testirao sve zivo I nezivo, fleshovao BIOS< menjao pastu na CPU, testirao napajanje, napon u mrezi, itd. itd da bi na kraju ispalo-problem sa RAM memorijom!! > Nije se slagala sa maticnom plocom=cim sam stavuio drugi tip/marku memorije-problem JE NESTAO!

imao sam slicne probleme sa memorijom. dobra je stvar ako se losa memorija odmah pokaze kad dizes windows ili barem ubrzo nakon podizanja. lose je kad prodje puno vremena pre nego sto izbaci plavi ekran pa onda ne znas do cega je. cuvam jos jedan ddr2 1066mhz modul,daje plavi ekran cim digne windows,mozda nece ni da ga digne,ne secam se.
 
imao sam slicne probleme sa memorijom. dobra je stvar ako se losa memorija odmah pokaze kad dizes windows ili barem ubrzo nakon podizanja. lose je kad prodje puno vremena pre nego sto izbaci plavi ekran pa onda ne znas do cega je. cuvam jos jedan ddr2 1066mhz modul,daje plavi ekran cim digne windows,mozda nece ni da ga digne,ne secam se.
Pa nije bas tako bilo, nazalost...Kupio masinu, par meseci radilo i tako i tako..Onda odjednom poceli BSOD-plavi ekrani smrti-nekad par puta denvno, nekad jednom u dan-dva..I to ne nuzno prilikom nekog opterecenja-sto I jeste tipicno za RAM...Dizao je Windows cak je I Prime 95 prolazio, MEM test 86 nekad da, nekad ne...Kako god-uzet drugi RAM I radi boli glava!! Inace mis kao njemu kd baguje moze biti i do driver nekih...Ili neki softver **** u pozadini,...Ili je kratak spoj/losh kontakt, kao shto vec rekoh..
 
A da pitam sve, da li može biti zbog nestabilnog napona mreže. Merio sam juče, 225 volti je i na utičnicama u mojoj sobi i u dnevnoj sobi. Svugde je bilo 225 volti. Ipak, da li takvi simptomi mogu nastati zbog previse niskog ili visokog napona na momente. Od previsokog bi nesto riknulo verovatno ali recimo od nedovoljno visikog ili blago viseg napona, ucestalo?.
Moguce je da bude problem do sarajuceg napona.Kakvi su ti osiguraci,poluautomatski ili stari patroni?
 

Back
Top