Quantcast

Kako da napišem knjigu?

Rujevit

Domaćin
Poruka
3.444
Sigurno da je to bio pravi izbor za dobitnika NIN-ove nagrade, to je jedan karakteristican recnik, koji oslikava podneblje one Crne Gore(cini mi se da je pisac sa severa, u okolini Pljevalja, odakle su inace i moji)koja je bila i jeste jezgro nekadasnje srpske drzave.Mislim da je ziri uradio pravu stvar, jer smo malo upoznati sa tim arhaicnim recnikom.Pisac koristi ili se bar trudi da koristi izvorne srpske reci,arhaicne; cini mi se da slican stil ima takodje dobitnik NIN-ove nagrade za knjigu "Sitnicarnica kod srecne ruke"-Goran Petrovic.
Pozdrav @angely:)

ofelija

Primećen član
Poruka
637
nismo samo mi zapostavili svoju istoriju....svi su....to je ta tendencija ka novom,modernom i nesvakidasnjem(pih) a jedno takvo delo ne sadrzi istoriju kao svoj sastavni deo...ja mislim...problem je u tome sto nema dovoljno dobrih pisaca koji bi pisali o tim temama na "moderan" nacin a da to opet bude dobra knjiga.

hefajst

Primećen član
Poruka
581
Brate, pa za pisanje knjige moras da procitas brdo knjiga, da upoznas nove face, da zivis zivot, da putujes, da zivis ako treba i isposnicki, da se upoznas sa istorijom knjizevnosti,umetnisti i uopste kulture!To su neki preduslovi za kvalitetnu knjigu.Ne zelim da omalovazavam ali cisto sumnjam da posedujes ovo sto sam naveo.Moj ti je savet pocni sa nekim kratkim tekstovima, sa nekim kratkim crtama svakodnevnog zivota ali ne u smislu da vodis dnevnik.
Srecno!

Slozio bih se sa ovim ovde...
Pisati je ozbiljna stvar.To je nacin zivota, svoj zivot saobrazavas tome...
Ne moze neko da kaze "e ne znam sta cu da radim ova dva sata, pa ajde malo da pisem, a posle cu se posvetiti svojim glavnim aktivnostima"

Neki profesor je rekao:Nekad se puno citalo, a malo pisalo, a danas se puno pise a malo cita..

kackoo

Početnik
Poruka
2
Ja sam prosle godine,htela da napisem kjigu,imala sam inspiraciju,i mnogo njih je bilo uz mene dok sam je pisala,i pomagali su mi.Ali na pocetku ove godine sam izbrisala sve to staro i napisala opet,ista tema samo drugaciji opisi,ipak sam porasla i sve je bilo drugacije kad sam drugi put uzela da je pisem.Svi mi govore kako treba da je objavim i kako se svima svidja kako pisem.Ja sam je nedavno zavrsila,i sada moram da proveram da li je sve stvarno zavrseno i sredjeno.

a_patrid

Zainteresovan član
Poruka
166
Brate, pa za pisanje knjige moras da procitas brdo knjiga, da upoznas nove face, da zivis zivot, da putujes, da zivis ako treba i isposnicki, da se upoznas sa istorijom knjizevnosti,umetnisti i uopste kulture!To su neki preduslovi za kvalitetnu knjigu.Ne zelim da omalovazavam ali cisto sumnjam da posedujes ovo sto sam naveo.Moj ti je savet pocni sa nekim kratkim tekstovima, sa nekim kratkim crtama svakodnevnog zivota ali ne u smislu da vodis dnevnik.
Srecno!

Potpisujem.

I sve je to, ukoliko nemash talenta za nove i originalne ideje "dzaba". U stvari nije.. Znaces da prepoznash sta je kvalitetna literatura a sta nije... a malo li je...

I pises, pises...., pokusavas, pokusavas,... svakodnevno, i kad mislis da je dobro (a ne znaci da jest)... tek pocinju muke... treba naci izdavaca....

Treba biti siguran u sebe, u ulozeni rad, i sto je najvaznije uporan.

a_patrid

Zainteresovan član
Poruka
166
Uz predhodno navedeno još da dodam i ovoČ

Neko rece da treba napisati milion reci pre nego što se uopšte u nešto ozbiljno upustite.

To bi bilo 3.000 reči dnevno za godinu dana ili 1.000 reči dnevno za tri godine i odradili ste posao.
Sa trista reči dnevno trebaće vam 10 godina.

Jedna novinarska kartica ili šlajfna je 1800 karaktera. To je jedna strana u word-u, prored 1,5 font 12.
Znači za godinu dana svakog dana napisati po dve stranice u Wordu u gore navedenom formatu.

a_patrid

Zainteresovan član
Poruka
166
"Brate, pa za pisanje knjige moras da procitas brdo knjiga, da upoznas nove face, da zivis zivot, da putujes, da zivis ako treba i isposnicki, da se upoznas sa istorijom knjizevnosti,umetnisti i uopste kulture!To su neki preduslovi za kvalitetnu knjigu.Ne zelim da omalovazavam ali cisto sumnjam da posedujes ovo sto sam naveo.Moj ti je savet pocni sa nekim kratkim tekstovima, sa nekim kratkim crtama svakodnevnog zivota ali ne u smislu da vodis dnevnik.
Srecno!"

"Slozio bih se sa ovim ovde...
Pisati je ozbiljna stvar.To je nacin zivota, svoj zivot saobrazavas tome...
Ne moze neko da kaze "e ne znam sta cu da radim ova dva sata, pa ajde malo da pisem, a posle cu se posvetiti svojim glavnim aktivnostima"

Neki profesor je rekao:Nekad se puno citalo, a malo pisalo, a danas se puno pise a malo cita"..

Uz prehodno navedene savete, kroz ovu temu, da dodam jos i ovo (nadam se koristice nekom, ako stvarno zeli da postane "PRAVI" pisac):

Da biste postali dobar pisac morate da radite dosta na sebi.

Morate da čitate i čitate i čitate:

dobre knjige, loše, ružne i odvratne, onda još malo solidnih,
još malo dobrih, još malo jako dobrih, klasike,
one koje ne shvatiš iz prvog čitanja,
(pa pročitaš ponovo) i onda se vratiš i shvatis da su one solidne u stvari dosta loše.

Neko reče da treba napisati 1.000.000 reci pre nego što se uopšte u nešto ozbiljno upustite.

To bi bilo 3.000 reči dnevno za godinu dana ili 1.000 reči dnevno za tri godine i odradili ste posao.

Jedna novinarska kartica ili šlajfna je 1800 karaktera zajedno sa razmacima.
To je manje od jedne stranice teksta u word-u, proreda 1,5, font Times new Roman veličine 12 .
Puna stranica moze da ima i preko 400 reci.

Znači, za godinu dana svakog dana napisati po deset stranica a ne zaboravite i gore citirane savete uz sve ovo. Neko ce reci:" i nije strasno" !!! ???

Nije pisac ono sto danas ljudi misle, "izdavati" sve i svasta , cast pojedincima!

Poslednja izmena:

Isaax

Početnik
Poruka
8
Zašto davati savete u vezi pisanja knjige? Ako neko želi nešto da napiše znaće, samo je potrebno dosta vere i istrajnosti. Svako može napisati knjigu. Pitanje je kakvu? Svi se mi među sobom razlikujemo, tako se i način pisanja jednog čoveka razlikuje od drugog. Ne treba usvajati od drugih pravila, već stvarati sopstvena (pod tim ne mislim na osnovna koja su važna, već stil i dr.). To je jedini način da se stvori unikatno delo.
Čitati knjige? Da, relevantno je, ali ne i krucijalno. Mnogo toga ulazi u proces stvaranja, počev od uma izumitelja, a ne samo čitanje. Opet, važno je znati kojim žanrom pisati itd., ali to su stvari koje se mogu naučiti. Svako od nas ima dar da piše i bitno je koliko ga koristi, tako da se, kao jedno svojstveno razumno biće razlikuje od ostalih. Proces pisanja je dugotrajan, mukotrpan, zahteva žrtvu, trud i vreme, ali to je sve mačji kašalj ukoliko neko doista voli da piše ili bilo šta drugo.
Mojd odgovor - ne znam, razluči sam... :)

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.