Kako da izracunam dužinu dvorišta?

Stojkov Menidjer

Buduća legenda
Poruka
47.592
Dobar dan.
Na fotografiji je moj plac.
Treba da izracunam ove dve duži na placu.. Mere placa su prikazane, ali ne umem da izracunam...

Ovu prvu duž još i nekako ( koja predatavlja polovinu placa) Formula bi isla ako se ne varam ovako:
gornja duz plus donja duz podeljeno sa dva:
53.83+47.45 / 2 = tako dobijam duzinu ove duzi? A donje?

Pogledajte prilog 1204683
a šta oćeš da sadiš?

ves.bole

Iskusan
Poruka
6.043
Не разумем како сте ово добили?
Prostom računicom, prosto je i objašnjeno u poruci koju si citirao.
Ja jednostavnije od toga ne umem da objasnim, pitaj konkretno ako misliš da je nešto pogrešno.

Što se tiče njegovih mera i tvog načina računanja, ti si pretpostavio da su njegove mere tačne, međutim:
Izvinjavam se mere sam.lupa jer mi je bila bitna samo formula... Evo pravih mera:

gornja crta: 53,86m
donja: 47,84m
leva: 23,43m
desna: 21,51m

Napravi pravouganik sa merama donje stranice, ostaje ti levo pravougli trougao sa katetama od 6,02 i 21,51.
Dobijaš hipotenuzu od 22,336m.
Kod njega je (nova) hipotenuza 23,43m.
U prvoj poruci je bočna stranica (hipotenuza) dužine 22.23m, što je otprilike tačno, tako da rezultat tvog računanja sa novom
dužinom leve stranice verovatno nije tačan, ali to je nebitno, radi se o par cm.

Čovek jednostavno ne ume da meri, o računanju da i ne govorim.

Poslednja izmena:

Žerearmani

Aktivan član
Poruka
1.019
Dobar dan.
Na fotografiji je moj plac.
Treba da izracunam ove dve duži na placu.. Mere placa su prikazane, ali ne umem da izracunam...

Ovu prvu duž još i nekako ( koja predatavlja polovinu placa) Formula bi isla ako se ne varam ovako:

Pogledajte prilog 1204683
Mozes da odstampas parcelu u odredjenoj razmeri i uz pomoc toga da izmeris

sasasta

Buduća legenda
Poruka
29.891
I te kako može
Ištampaš i staviš u odg razmeru
Izmeriš sta treba pomnozis sa razmerom
Dobijes priblizno
A i razumno je ono sto je tab predlozio kao i juser frendli
cetvorouglovi.jpg

ovi cetvorouglovi imaju 3 stranice jednake 89 - 120 - 102

cetvrta NIJE ISTA

i ne moze se resiti brojcano

ves.bole

Iskusan
Poruka
6.043
nisam video da to tvrdi
Pa kad ne paziš na času.
Ako je na taj način našao kolika je duž na sredini, znači da su gornja i donja stranica paralelne.

a i onda treba da znas ugao
Odakle ti to i za šta ćeš da koristiš taj ugao?

sasasta

Buduća legenda
Poruka
29.891
Pa kad ne paziš na času.

Ako je na taj način našao kolika je duž na sredini, znači da su gornja i donja stranica paralelne.

Odakle ti to i za šta ćeš da koristiš taj ugao?
sumnjam da jesu ali se moze uzeti da je tako

ako hoces da nesto tacno matematicki izracunas onda moras da imas potrebne podatke

2 stranice i ugao ti trebaju da izrazunas dijagonalu, tj taj cetvorougao podelis na 2 trougla

( cetvorougao stranica 9.715 - 48 - desna strana polovina manje 2 - X)

pa sinusnom ili tangensnom teoremom dodjes do dijagonale koju ces zatim staviti kao stranicu drugog trougla

i sad , gornja stranica tog trougla jeste resenje ovog zadatka tj X

Poslednja izmena:

ves.bole

Iskusan
Poruka
6.043
bez uglova ne moze
Pogledajte prilog 1205379
i to jedan levo i jedan desno, da bi se izracunala i druga 2
Ne razumem zašto svi uzimaju razmak od 2 metra između 2 duži po kosoj stranici (levoj).
Ako su te 2 duži paralelne (a jesu) valjda je logično da se razmak meri pod pravim uglom u odnosu na te 2 duži.
A ako se to uradi tako (kao što je i uobičajeno svuda u svetu), onda uglovi nemaju apsolutno nikakve veze.
I širina bilo kog puta se meri pod pravim uglom u odnosu na ivice, a ne pod nekim imaginarnim uglom.

ali je 50.33 dovoljno tacan rezultat da kupi 51 metar ograde
Samo što 50.33 nije tačan rezultat, nego 50.29. Ali 51 metar (puta 2) je u svakom slučaju i više nego dovoljno.

P.S.
Naravno, postoji mogućnost da je g-din postavljač teme stvarno hteo da spusti 2m po levoj ivici.
Onda je rezultat od 50.33 verovatno tačan, a 50.29 nije.
Besmislena rasprava u svakom slučaju, čovek ne nalazi za shodno da objasni šta uopšte hoće i kako.

Poslednja izmena:

Mimi95

Poznat
Poruka
9.100
Ne razumem zašto svi uzimaju razmak od 2 metra između 2 duži po kosoj stranici (levoj).
Ako su te 2 duži paralelne (a jesu) valjda je logično da se razmak meri pod pravim uglom u odnosu na te 2 duži.
A ako se to uradi tako (kao što je i uobičajeno svuda u svetu), onda uglovi nemaju apsolutno nikakve veze.
I širina bilo kog puta se meri pod pravim uglom u odnosu na ivice, a ne pod nekim imaginarnim uglom.

Samo što 50.33 nije tačan rezultat, nego 50.29. Ali 51 metar (puta 2) je u svakom slučaju i više nego dovoljno.

P.S.
Naravno, postoji mogućnost da je g-din postavljač teme stvarno hteo da spusti 2m po levoj ivici.
Onda je rezultat od 50.33 verovatno tačan, a 50.29 nije.
Besmislena rasprava u svakom slučaju, čovek ne nalazi za shodno da objasni šta uopšte hoće i kako.
Ја сам рачунао по левој,укошеној страни,зато сам добио тај резултат.
Али у праву сте,логичније је да се мери под правим углом.

ves.bole

Iskusan
Poruka
6.043
Ја сам рачунао по левој,укошеној страни,зато сам добио тај резултат.
Али у праву сте,логичније је да се мери под правим углом.
Ma, sad ni ja više nisam toliko siguran da sam u pravu, čovek možda stvarno hoće 2 metra naniže po levoj stranici.

P.S.
Nema potrebe da bilo kome persiraš na forumu, to jednostavno nije uobičajeno i nije znak nepoštovanja ako sagovornika
oslovljavaš sa "ti".

el toro loco

Aktivan član
Poruka
1.337
Ma, sad ni ja više nisam toliko siguran da sam u pravu, čovek možda stvarno hoće 2 metra naniže po levoj stranici.

P.S.
Nema potrebe da bilo kome persiraš na forumu, to jednostavno nije uobičajeno i nije znak nepoštovanja ako sagovornika
oslovljavaš sa "ti".

Napisao je covek da je prva linija u sredini a druga dva metra nize. Normalno je da nisi siguran jer nisi pazljivo procitao, lakse ti je bilo da se raspravljas samnom.

Moj reziltat je: linija u sredini je 50,6m , druga je 50,3m. Ne odgovaraju mu podacu ne znam zasto a i ja sam malo zakruzivao u "proracunu" ali to je otprilike negde.

Screenshot_2022-08-15_19-42-1922.png
Ako neko zeli da proveri izvolite
https://www.geogebra.org/geometry

ves.bole

Iskusan
Poruka
6.043
Moj reziltat je: linija u sredini je 50,6m , druga je 50,3m. Ne odgovaraju mu podacu ne znam zasto a i ja sam malo zakruzivao u "proracunu" ali to je otprilike negde.
I opet si pogrešio i pored silnih proračuna, crteža i teorema.

Pravi rezultat je: duž u sredini je 50.85m, druga je 50.29m.
50,85 - 0,56 = 50.29m

Ali ovo je vrh:
Normalno je da nisi siguran jer nisi pazljivo procitao, lakse ti je bilo da se raspravljas samnom.
Da si ti pažljivo čitao, video bi da ja sve vreme računam razmak dve duži pod pravim uglom.
Ali ne, lakše ti je bilo da se raspravljaš sa mnom (piše se odvojeno, ne zajedno), nego da pažljivo pročitaš tuđe poruke.

Mimi95

Poznat
Poruka
9.100
I opet si pogrešio i pored silnih proračuna, crteža i teorema.

Pravi rezultat je: duž u sredini je 50.85m, druga je 50.29m.

Ali ovo je vrh:

Da si ti pažljivo čitao, video bi da ja sve vreme računam razmak dve duži pod pravim uglom.
Ali ne, lakše ti je bilo da se raspravljaš sa mnom (piše se odvojeno, ne zajedno), nego da pažljivo pročitaš tuđe poruke.
Обојица имате добар рачун,само нисте рачунали скроз исто.
Ти си рачунао под правим углом(што је логичније),а он и ја по левој страни.

ves.bole

Iskusan
Poruka
6.043
Обојица имате добар рачун,само нисте рачунали скроз исто.
Ти си рачунао под правим углом(што је логичније),а он и ја по левој страни.
Nemamo.

Izvinjavam se mere sam.lupa jer mi je bila bitna samo formula... Evo pravih mera:

gornja crta: 53,86m
donja: 47,84m
leva: 23,43m
desna: 21,51m
Duž u sredini se računa kao:
(53,86 + 47,84) / 2 = 101.7 / 2 = 50.85m.
E sad:
Moj reziltat je: linija u sredini je 50,6m , druga je 50,3m.
Rezultat za duž po sredini je svakako pogrešan.
Nebitno pod kojim uglom su stranice, kako računaš rastojanje između te 2 duži, da li pod pravim uglom ili po kosoj
stranici, rezultat nije tačan.

I predlažem da ne tupimo više o tome, kad bi postavljač teme postavio tačne mere i uglove (kao što je @sasasta predložio),
imalo bi svrhe, ovako nema, to je sve u stilu:
-Ako je ugao...

-Ako su stranice...

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.