Kako da formiram stablo?

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.106
Sa drvećem nemam puno iskustva a u poslednje vreme sam posadila par malih sadnica.
Interesuje me kada (sa koliko godina) i kako da formiram drvo da bude drvo a ne žbun.

Kod onih kalemljenih ili kako da ih nazovem mi je jasno, tu otkidam nove izdaneke a sa nekih drugih?

Imam sibirski limun i judino drvo koji su mi misterija...Da li samo da ih pustim i priroda će odraditi svoje ili trebam da režem te grane koje kreću iz podloge?

Sada mi liči da će biti žbunić umesto drveta. Smokve sam nasledila i one imaju neko kamenje pri korenu natrpano i tu mi se drvo grana i više liči na neke veće žbunove nego na drvo...Smem da sklonim to kamenje ili da ostavim?
 
Sa drvećem nemam puno iskustva a u poslednje vreme sam posadila par malih sadnica.
Interesuje me kada (sa koliko godina) i kako da formiram drvo da bude drvo a ne žbun.

Kod onih kalemljenih ili kako da ih nazovem mi je jasno, tu otkidam nove izdaneke a sa nekih drugih?

Imam sibirski limun i judino drvo koji su mi misterija...Da li samo da ih pustim i priroda će odraditi svoje ili trebam da režem te grane koje kreću iz podloge?

Sada mi liči da će biti žbunić umesto drveta. Smokve sam nasledila i one imaju neko kamenje pri korenu natrpano i tu mi se drvo grana i više liči na neke veće žbunove nego na drvo...Smem da sklonim to kamenje ili da ostavim?
Odmah od pocetka seci u jesen,ili prolece grane koje idu unutar krosnje.Posle kada porastu,pored tih seci i one koji idu mnogo upolje.Treba krosnja da se formira slicna lopti,a da u sredini ima vazduha da je ne guse unutrasnje grane.Kada se rasgrana,gledaj da ne id ni mnogo u visinu,a ni u sirinu.Mladjike obavezno seci jer nose mnogo vode i hrane,ako je rodno drvo,a ne radjaju.
 
Odmah od pocetka seci u jesen,ili prolece grane koje idu unutar krosnje.Posle kada porastu,pored tih seci i one koji idu mnogo upolje.Treba krosnja da se formira slicna lopti,a da u sredini ima vazduha da je ne guse unutrasnje grane.Kada se rasgrana,gledaj da ne id ni mnogo u visinu,a ni u sirinu.Mladjike obavezno seci jer nose mnogo vode i hrane,ako je rodno drvo,a ne radjaju.
moracu da uslikam sutra predvece...posto su jos mlade a tako mi se granaju iz zemlje...ne bih da secnem vise sto treba :/
 
Za lešnik znam.
Ostavila sam najjaću mladicu, okolne sasekla.
Izraslo je prelepo stablo lešnika, ostali su svi ugrmljeni.

Ako imaš više tanjih mladica, upleti ih u pletenicu i oformi takvo drvo.
Tako sam sa Magnolijom radila
e da...imam i lesnike, dobro da si ih spomenula :)

ako sam dobro razumela ostavljam samo jednu tu granu pa ce se ona jednom gore razgranati? ove sve ostale sto rastu iz zemlje secem?
 
IMG_20220531_180507335.jpg
 
Хвала, али слаб сам у орезивању грана. Као нешто знам, више изгледа запуштено чини ми се.
meni ne...iskreno mnogo mi je lepo... :) vec zamisljam kako se tako setam kroz neki drvored vocnjaka, pticice cvrkucu, sunce pri zalasku a ja se seckam i uzmem po koje voce.... :D mozda i neka knjiga...sedne se ispod i cita :)

a koliko sam shvatila drvece treba da se orezuje na jesen ili zimu pa sada necu nista dirati...ionako su malena stabla u pitanju
 

Back
Top