Kako cuvati kapital?

Zdrav razum

Buduća legenda
Poruka
31.137
Kao sto sam naslov teme kaze pitanje je kako tj u cemu cuvati zaradjeni kapital ?
Vas savet dal u dolarima, eurima, francima, rubljama, zlatu, nekretninama.....
Za nekretnine i nemam toliko para a i stambeno sam solidno situiran. Sav novac i sve valute gube vrednost, cena zlata oscilira i na osnovu troskova zivota konstatovao sam da je suvise niska.
Kako Vi cuvate svoj kapital ?

LikiLee

Veoma poznat
Poruka
11.559
Kao sto sam naslov teme kaze pitanje je kako tj u cemu cuvati zaradjeni kapital ?
Za nekretnine i nemam toliko para a i stambeno sam solidno situiran. Sav novac i sve valute gube vrednost, cena zlata oscilira i na osnovu troskova zivota konstatovao sam da je suvise niska.
да имам вишка парица, део би уложила у куповину земље.
ако у неком периоду и изгуби на цени, временом опет дође на јесте.
даш је најам, добијаш годишњу аренду и опет си на добитку.:aha:

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
65.782
Треба о економији да учиш од најпаметнијих људи.

Овде на форуму треба пажљиво читати постове магистра економије Невенке Славковић Бастер и од ње може много да се научи.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
40.315
Nemam kapital, a da imam, otvorio bih firmu i krenuo u neki posao... mislim da danas cuvanje kapitala bez ulaganja, vodi u cist gubitak...

Manga Hilux

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.936
Lako je reći: treba uložiti, treba obrtati...

Problem je gde i kako?
a što nije problem , msm da za obrt na sitno postoje mali milion mogućnosti , a za ona velika treba samo pratiti trendove, međutim kod velikih finansijskih transakcija postoji problem jer obično akcije velikih korporacija idu u paketu, teško da se mogu pojedinačno kupovati na berzama, ali zato postoje brokeri berzanski radnici koji će uvek po najnižoj ceni za određenu sumu novca kupiti akcije zadate kompanije
ajde sad ko se razume u ovu problematiku neka produži

paketije

Domaćin
Poruka
3.619
Mutual Funds (otvoreni investicioni fond)
https://en.wikipedia.org/wiki/Mutual_fund

Baba_Beba

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.233
Nisam imala nikad puno imam kuću njivu i gospodarstvo netreba nam više otoga ašta bude biče da živim u gradu prodalabi i išla na selo dasam poctanar kupila bi komad zemlje pamakar nanjemu šator podigla doklegod je moje

Draven Lazslo

Početnik
Banovan
Poruka
27
a što nije problem , msm da za obrt na sitno postoje mali milion mogućnosti , a za ona velika treba samo pratiti trendove, međutim kod velikih finansijskih transakcija postoji problem jer obično akcije velikih korporacija idu u paketu, teško da se mogu pojedinačno kupovati na berzama, ali zato postoje brokeri berzanski radnici koji će uvek po najnižoj ceni za određenu sumu novca kupiti akcije zadate kompanije
ajde sad ko se razume u ovu problematiku neka produži
onda biti spreman na gubitak zamisli imas 10000 evra na pocetku a onda padne na 8000 ta ideja gde si plasirao

Manga Hilux

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.936
Nisam te najbolje razumeo ali ok.
Ne mislim da ulazem u berze i sl. vec zelim samo da sacuvam zaradjeno.
Sad me razumes ?
da ok da sačuvaš ono što si zaradio transformacijom u tvrdu valutu, msm da će $ još dugo vremena biti svetska valuta , a i dolar je plivajući i nema nikakvu zlatnu podlogu
te priče o nekakvim "federalne rezerve" su priče za malu decu , sve je to privatno korporacijski kapital , ali ako se pogleda kako taj dolar finansijski sistem radi kao sankcije i ograničenja u odnosu na druge valute ipak, bar po meni $ ostaje favorit
iPS. ili najsigurnije , bilo koja valuta utopljena u zlato

Zdrav razum

Buduća legenda
Poruka
31.137
da ok da sačuvaš ono što si zaradio transformacijom u tvrdu valutu, msm da će $ još dugo vremena biti svetska valuta , a i dolar je plivajući i nema nikakvu zlatnu podlogu
te priče o nekakvim "federalne rezerve" su priče za malu decu , sve je to privatno korporacijski kapital , ali ako se pogleda kako taj dolar finansijski sistem radi kao sankcije i ograničenja u odnosu na druge valute ipak, bar po meni $ ostaje favorit
iPS. ili najsigurnije , bilo koja valuta utopljena u zlato
Tacno :ok:
zlato je uvek imalo vrednost mada mi i ono u zadnje vreme ima velike uspone i padove

gospodja čuknuta

Ističe se
Poruka
2.336
Mislim da nema pravog odgovora. Ili moraš biti pametan i stalno pratiti trendove. U svakom slučaju budućnost niko ne može da predvidi (mislim mi obični ljudi). Čuvaš novac dodje rat, inflacija, on postaje bezvredan papir. Zlato u malo boljoj situaciji ali sećam se priča da su za vreme rata ljudi davali zlatni nakit za jedno jaje. Neko kaže zemlja. Ni to nije sigurno. Nameri država da gradi put ili da kopa litijum, ti mu smetaš, otkupi ti zemlju za male pare.
Tako da, uživaj u životu dok možeš, moj savet.

SilverStar

Poznat
Poruka
7.019
Pitanje bi bilo kako najbolje i najsigurnije cuvati vec zaradjeno, u kojoj valuti, u cemu ?
Gde je najmanji riizik ?

Bilo koju valutu da izaberes, na kraju ćeš imati manje nego sto si imao.
Potrebno je da svoju imovinu pretvoris u nesto što neće izgubiti na vrednosti, a ako si pametan, u nesto sto ce u buducnosti vredeti jos vise.
Najlakse je kupiti nekretninu, ali za to treba para. Ako imas neku manju ustedjevinu moras biti kreativan.
Ja bih, na primer, ulozio u poznatu knjigu sa potpisom autora, ili u prvi broj poznatog stripa, ili u gitaru poznatog gitariste.
Kombinacija ima bezbroj, samo ih trebas prilagoditi velilčini tvoje ušteđevine.

Opancha

Početnik
Banovan
Poruka
3
Mislim da nema pravog odgovora. Ili moraš biti pametan i stalno pratiti trendove. U svakom slučaju budućnost niko ne može da predvidi (mislim mi obični ljudi). Čuvaš novac dodje rat, inflacija, on postaje bezvredan papir. Zlato u malo boljoj situaciji ali sećam se priča da su za vreme rata ljudi davali zlatni nakit za jedno jaje. Neko kaže zemlja. Ni to nije sigurno. Nameri država da gradi put ili da kopa litijum, ti mu smetaš, otkupi ti zemlju za male pare.
Tako da, uživaj u životu dok možeš, moj savet.
Da deluje nemoguce