Kako čitate Sveto pismo

Kako čitate Sveto pismo?

• Na papiru (štampano izdanje)

glasova: 8 72,7%
  • Sa ekrana

glasova: 0 0,0%
  • I jedno i drugo

glasova: 3 27,3%

• Ukupno glasova
    11
  • Anketa je zatvorena .

Gedeon

Iskusan
Poruka
5.305
20240622_181330.jpg

Čitaj i ovako i onako, ali mi je najdraže štampano izdanje. Odštampao sam i uvezao Novi zavet Savremeni srpski prevod pa čitam. Uživam.

Poslednja izmena:
Vidi se da fali temelj.
znam ja i o adamu i evi i što su pojeli jabuku na nagovor zmije, i kain što je ubio avelja i o mojseju što je izveo jevreje i odneo ih u obećanu zemlju i tamo što su ratovali protiv drugih naroda da im uzmu zemlju i gradove što im bog obećo pa imali posle svoje careve i napravili hram i bog što im dade zakone pa kad ne bi ih poštovali on bi ih kaznio, pa o isusu kad se rodio pa mu došli ta trojica mudraca i doneli mu poklone i onda kad je porasto došo na reku jordan gde ga krstio jovan kome su posle otsekli glavu zbog neke ženske, pa isus sa 12 pratioca išo po judeji i govorio božje reči, pa neko mu verovo neko ne a jevreji ga tužili rimskom namesniku da je pravio nered i smutnje među narodom iako ga narod voleo i on naredi da ga uvate i ovi ga uvatiše i dovedoše pred tog rimljanina a on bio baš fin i pažljiv i reko jevrejima da isus nije kriv za ništa ali jevreji na silu nateraše rimljane da ga kazne na smrt i ovi ga razapeše a pre toga su ga istukli, i on umro na krstu, a onda on pose 3 dana usto iz mrtvih, pa su ga videli i on im reče još neke utešne reči, pa im dade zadatak ko šta da radi i ode na nebo gde je i dandanas amin

sve to ima na filmovima

Primjetio sam da što više čitam Pismo sve lakše ide i neke knjige koje su mi ranije bile jako teške za čitanje su mi postale dosta lakše. Recimo Premudrosti Isusa sina Sirahova.

Devterokanon fali kod Milina zar ne?
Da, nema drugokanonskih knjiga, ali ima u SPC proširenom izdanju. Radije čitam drugokanonske knjige u novijem revidiranom izdanju Šarićevog prevoda (Verbum-Vrhbosanska nadbiskupija, imam štampano izdanje). Puno lepše je prevedeno nego kod Amfilohija i Atanasija.

Jel postoje audio izdanja?
Постоје, аудио издања за слепе и слабовиде.

Primjetio sam da što više čitam Pismo sve lakše ide i neke knjige koje su mi ranije bile jako teške za čitanje su mi postale dosta lakše. Recimo Premudrosti Isusa sina Sirahova.

Devterokanon fali kod Milina zar ne?
Неки делови су тешки па су тешки, ја сам се запетљао код виђења кола на почетку Светог пророка Језекиља.

Nisam ni slepa, ni slabovida, al mi je u poslednje vreme lakše da mi neko
drugi čita.
Чуо сам да људи који возе имају доста слободног времена, један човек ми је и саветовао аудио материјал јер много проводи у вожњи.
Свето Писмо захтева много концентрације тако да не знам како би се могло слушати у аудио формату, али покушај.

Неки делови су тешки па су тешки, ја сам се запетљао код виђења кола на почетку Светог пророка Језекиља.
Zato je najbolje kad postoje i pojednostavljeni prevodi poput navedenih "savremenih" i sličnih. Potrebno je i Sveto pismo sa iscrpnim komentarima. "Mač vere" je vrhunska stvar - tekst, iscrpno komentari i oprema. Izdanje je protestantsko i radi ga čitam iako sam pravoslavan, ali sam upoznat sa pravoslavnim tumačenjima i znam gde koje su razlike

Zato je najbolje kad postoje i pojednostavljeni prevodi poput navedenih "savremenih" i sličnih. Potrebno je i Sveto pismo sa iscrpnim komentarima. "Mač vere" je vrhunska stvar - tekst, iscrpno komentari i oprema. Izdanje je protestantsko i radi ga čitam iako sam pravoslavan, ali sam upoznat sa pravoslavnim tumačenjima i znam gde koje su razlike
Поједини модерни преводи изгледају као да читам новине па су некада и доста лоши. Неки су превише поједностављени, неки препричавају све..
Али пуно значи и сам избор преводиоца.
Некад ми је најбоље да упоређујем преводе.
Бакотић ми је рецимо стварно сјајан преводилац, његов избор за превођење ми се јако допада, мада нисам никако нашао његово оригинално прво издање, али не губим наду да ће се штампати.

Back