Kako će prvi ljudi na Marsu izaći iz svemirskog broda?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
42.226
COOL! Navodno ni NASA nema odgovor na to pitanje!!?? Ove kosmonaute koji malo duže borave u bestežinskom stanju, nakon spuštanja na Zemlju nekoliko nabildanih tipova izvlače iz kapsule! A ko će da izvuče PRVE ljude iz kapsule na Marsu??? :dash:
Pratite QUORA portal, imaju super stvari. Mislim da možete da navedete područja koja vas zanimaju, pa dobijate odgovore na pitanja koja vam inače nikada ne bi pala na pamet!!! :hvala:
https://www.quora.com/Why-is-nobody...ow-are-the-first-humans-going-to-land-on-Mars
 
Kaze al najkraci put bi trajao 7 meseci, 30 puta duze nego artemis2.
misici bi strasno atrofirali, ni slabija gravitacija ne bi vredela
jedino da se naprave metalne staze u raketi, a cipele da imaju magnetice koji bi davali utisak neke tezine
time bi se resile noge, naslo bi se neko resenje i za ruke
UNUTRASNJI ORGANI?

Jbg, mora da se "bilduje" ;)

 
Kaze al najkraci put bi trajao 7 meseci, 30 puta duze nego artemis2.
misici bi strasno atrofirali, ni slabija gravitacija ne bi vredela
jedino da se naprave metalne staze u raketi, a cipele da imaju magnetice koji bi davali utisak neke tezine
time bi se resile noge, naslo bi se neko resenje i za ruke
UNUTRASNJI ORGANI?
Nikakve trakice ni cipelice im ne bi pomoglr! Oni nakon spuštanja na Mars ne bi mogli ni da stoje na nogama. Mogli bi jedino da pužu po brodu dok im mišići ne ojačaju....
 
Nikakve trakice ni cipelice im ne bi pomoglr! Oni nakon spuštanja na Mars ne bi mogli ni da stoje na nogama. Mogli bi jedino da pužu po brodu dok im mišići ne ojačaju....

https://uradi-sam.rs/profili-za-namestaj/magnet-5kp-beli-1-2.html
6 ovakva magnetica - 30 kg, druga noga jos toliko , i eto ti 60 kg, dovoljno i za osobu od 80kg
za ruke nesto slicno, uz dobre vezbe mogla bi se odrzavati kondicija

Unutrasnji organi su mnogo veci problem, ne vidim resenje za njih
Kako bi uopste radili posle par meseci bez gravitacije?
 
https://uradi-sam.rs/profili-za-namestaj/magnet-5kp-beli-1-2.html
6 ovakva magnetica - 30 kg, druga noga jos toliko , i eto ti 60 kg, dovoljno i za osobu od 80kg
za ruke nesto slicno, uz dobre vezbe mogla bi se odrzavati kondicija

Unutrasnji organi su mnogo veci problem, ne vidim resenje za njih
Kako bi uopste radili posle par meseci bez gravitacije?
Nije problem sam atrofiranje mišića. rekao bih da organizam počne 'zaboravljati' hodati, koordinaciju pokreta, gubi reflekse itd....Prilikom kretanja, micanja udova u bestežinskom stanju NEMAŠ povratnu informaciju preko osećaja TEŽINE udova.... pa se navikavaš na takvo stanje.
Znaš li da u Fly by Wire avionima na palici stvaraju VEŠTAĆKO POVRATNO opterećenje???
 
COOL! Navodno ni NASA nema odgovor na to pitanje!!?? Ove kosmonaute koji malo duže borave u bestežinskom stanju, nakon spuštanja na Zemlju nekoliko nabildanih tipova izvlače iz kapsule! A ko će da izvuče PRVE ljude iz kapsule na Marsu??? :dash:
Pratite QUORA portal, imaju super stvari. Mislim da možete da navedete područja koja vas zanimaju, pa dobijate odgovore na pitanja koja vam inače nikada ne bi pala na pamet!!! :hvala:
https://www.quora.com/Why-is-nobody...ow-are-the-first-humans-going-to-land-on-Mars
Нема одговор, као ни на многа друга питања, али раде на њиховом проналажењу.
Ни на многа друга питања у историји људи нису имали одговор.
Неки људи су пронашли одговоре.
Неки други су само кукали како нема одговора на та питања. ;)

https://www.nasa.gov/hrp/hazard-gravity-fields/
 
Daleko su ljudi još od Marsa, put na Mars bi svakako bio put u jednom pravcu, iz mnog još razloga i mimo тoga ali i to, u svemiru se gube ne samo misici, vec se smanjuje i gustina kostiju, troši kostana srž itd Mišići se mogu nadoknaditi lako bar..i pri tom da ovi na svemirskoj stanici pride i treniraju, pa dzaba.

U sustini, mi mozemo poslati posadu na Mars, ajd tamo je i gravitacija slabija, pomocu neke robotke asistencije i da prošetaju Marsom, malo AI ovo ono, mi enmamo način da ih vratimo nazad, sa trenutnom tehnologijom.
 
Daleko su ljudi još od Marsa, put na Mars bi svakako bio put u jednom pravcu, iz mnog još razloga i mimo тoga ali i to, u svemiru se gube ne samo misici, vec se smanjuje i gustina kostiju, troši kostana srž itd Mišići se mogu nadoknaditi lako bar..i pri tom da ovi na svemirskoj stanici pride i treniraju, pa dzaba.

U sustini, mi mozemo poslati posadu na Mars, ajd tamo je i gravitacija slabija, pomocu neke robotke asistencije i da prošetaju Marsom, malo AI ovo ono, mi enmamo način da ih vratimo nazad, sa trenutnom tehnologijom.
A ko bi to i zašto i finansirao? Na neviđeno? Lakše bi išlo da se svi u svetu ujedine, ali, eto, pa i sami ameri nisu jedinstveni, par njih teraju neka svoja rešenja i ideje.. rasipaju sredstva.....
 
COOL! Navodno ni NASA nema odgovor na to pitanje!!?? Ove kosmonaute koji malo duže borave u bestežinskom stanju, nakon spuštanja na Zemlju nekoliko nabildanih tipova izvlače iz kapsule! A ko će da izvuče PRVE ljude iz kapsule na Marsu??? :dash:
Pratite QUORA portal, imaju super stvari. Mislim da možete da navedete područja koja vas zanimaju, pa dobijate odgovore na pitanja koja vam inače nikada ne bi pala na pamet!!! :hvala:
https://www.quora.com/Why-is-nobody...ow-are-the-first-humans-going-to-land-on-Mars
mislim da je nasa svemirska stanica malo prolupala, cuj to nasa nema odgovora, pa kako ce izaci u mars?
Pa ljepo teleportom uperice daljinski tamo prvo ce presjedati prvo mjesec pa neput pa onda mars, a jesmo mi to krocili na mars ili sta? znam da smo na mjesecu bili al mislim dakle da mars smo slali samo lajku?
pa se nije srecemi vratila? trebali bi poslati robota na mars sa ai tehnologijom i naoruzanjem ako sretne marsovce bogami🤣
 
Nemoguce je za coveka da prezivi na Marsu.

Bar ne bez neke tehnologije u vidu stanice koja bi obezbedjivala jacu gravitaciju, vazduh, vodu i slicno.

Neko je pomenuo gravitaciju, a problem sa tim je sto je ta gravitacija isuvise mala i izazvala bi prvo kretanje krvi ka gornjim delovima tela i povecala pritisak, krvotok ne bi radio kako treba, onda slabljenje srca, pluca bi radila slabije, akumulirala bi se voda u plucima itd...

Takodje Mars je pun prasine koja u uslovima manje gravitacije mnogo vise leti nego prasina na Zemlji, tako da bi udisanje te prasine uticalo na pluca i disanje.

U sustini morali bi roboti da naprave neku koloniju za pocetak, stanicu koja bi obezbedjivala uslove kao na Zemlji, a onda odatle dalje da se vidi sta i kako.

Idealno bi bilo neko teraformiranje kao iz Zvezdanih staza, ali to je i dalje naucna fantastika.
 
Nemoguce je za coveka da prezivi na Marsu.

Bar ne bez neke tehnologije u vidu stanice koja bi obezbedjivala jacu gravitaciju, vazduh, vodu i slicno.

Neko je pomenuo gravitaciju, a problem sa tim je sto je ta gravitacija isuvise mala i izazvala bi prvo kretanje krvi ka gornjim delovima tela i povecala pritisak, krvotok ne bi radio kako treba, onda slabljenje srca, pluca bi radila slabije, akumulirala bi se voda u plucima itd...

Takodje Mars je pun prasine koja u uslovima manje gravitacije mnogo vise leti nego prasina na Zemlji, tako da bi udisanje te prasine uticalo na pluca i disanje.

U sustini morali bi roboti da naprave neku koloniju za pocetak, stanicu koja bi obezbedjivala uslove kao na Zemlji, a onda odatle dalje da se vidi sta i kako.

Idealno bi bilo neko teraformiranje kao iz Zvezdanih staza, ali to je i dalje naucna fantastika.
Za početak.. ako na Marsu nema VODE.. zaboravi naseljavanje Marsa....
 
Za početak.. ako na Marsu nema VODE.. zaboravi naseljavanje Marsa....
Manje je znan podatak da zemljina kora, kora naše planete, sadrži čak 3 puta više vode nego sva površinska tekuća voda zajedno!
Ta voda, međutim, nije u tečnom stanju... Ona se, naime, nalazi u okviru poroznih stena, na tubularnom, mikroskopskom nivou.
Takođe, dubina tih stena se procenjuje na nekoliko stotina kilometara...
Najnovija otkrića vezana za Mars konstatuju istu činjenicu - i Mars ima svoje porozne stene sa vodom koja verovatno potiče još iz doba kad je njegovom površinom tekla voda! Ono što je zanimljivije je da je, za razliku od Zemlje, dubina tih stena znatno manja - otprilike 10 do 20 kilometara, što tu vodu čini znatno dostupnijom za nas ukoliko bi se zatekli tamo... Najvažniji problem teče se načina kako izvući tu vodu, jer je bušenje do te dubine teško čak i na Zemlji...

Najveća dubina do koje smo dospeli je na jednoj tački u Rusiji, gde bušotina dopire do oko 12 kilometara. Na toj dubini, unutrašnja temperatura je 180 C, što onemogućava dalje bušenje... Slično bi se verovatno desilo i na Marsu, uz znatno otežanije uslove za takav poduhvat - radijacija, retka atmosfera, gravitacija. Voda je takođe dostupna na površini severnog pola, tamo je pomešana sa smrznutim ugljen-dioksidom i česticama prašine u tolikoj meri da, ako bi se otopila, ponovo bi prekrila površinu Marsa u nekim idealnim uslovima... Na južnom polu verovatno postoje jezera podzemne slane vode. No izdvojiti nju odatle je i dalje komplikovan proces, premda sasvim sigurno lakši od bušenja...
 
Manje je znan podatak da zemljina kora, kora naše planete, sadrži čak 3 puta više vode nego sva površinska tekuća voda zajedno!
Ta voda, međutim, nije u tečnom stanju... Ona se, naime, nalazi u okviru poroznih stena, na tubularnom, mikroskopskom nivou.
Takođe, dubina tih stena se procenjuje na nekoliko stotina kilometara...
Najnovija otkrića vezana za Mars konstatuju istu činjenicu - i Mars ima svoje porozne stene sa vodom koja verovatno potiče još iz doba kad je njegovom površinom tekla voda! Ono što je zanimljivije je da je, za razliku od Zemlje, dubina tih stena znatno manja - otprilike 10 do 20 kilometara, što tu vodu čini znatno dostupnijom za nas ukoliko bi se zatekli tamo... Najvažniji problem teče se načina kako izvući tu vodu, jer je bušenje do te dubine teško čak i na Zemlji...

Najveća dubina do koje smo dospeli je na jednoj tački u Rusiji, gde bušotina dopire do oko 12 kilometara. Na toj dubini, unutrašnja temperatura je 180 C, što onemogućava dalje bušenje... Slično bi se verovatno desilo i na Marsu, uz znatno otežanije uslove za takav poduhvat - radijacija, retka atmosfera, gravitacija. Voda je takođe dostupna na površini severnog pola, tamo je pomešana sa smrznutim ugljen-dioksidom i česticama prašine u tolikoj meri da, ako bi se otopila, ponovo bi prekrila površinu Marsa u nekim idealnim uslovima... Na južnom polu verovatno postoje jezera podzemne slane vode. No izdvojiti nju odatle je i dalje komplikovan proces, premda sasvim sigurno lakši od bušenja...
Izgleda da nisam bio u školi taj dan? Ima li i Mars TEČNO JEZGRO? A voda na polovima Marsa? Nagađanje, naučno dokazano? Ili?
 
Da, Mars ima gravitaciju — bez nje planeta ne bi mogla da zadrži atmosferu, led i objekte na površini.


Evo poređenja gravitacije:


  • Earth: 9,81 m/s² (uzima se kao 100%)
  • Mars: 3,71 m/s² (~38% Zemljine)
  • Moon: 1,62 m/s² (~16,5% Zemljine)

Vizuelno:


  • Na Marsu bi imao oko 38% svoje težine.
  • Na Mesecu samo oko 17% svoje težine.

Na primer, ako na Zemlji imaš 80 kg:


  • na Marsu bi “težio” kao oko 30 kg,
  • na Mesecu kao oko 13 kg.

Odnos gravitacija:


  • Mars ima oko 2,3 puta jaču gravitaciju od Meseca.
  • Zemlja ima oko 2,6 puta jaču gravitaciju od Marsa.

Možeš i ovako da vidiš odnos:


gEarth=9.81 m/s2;gMars=3.71 m/s2;gMoon=1.62 m/s2g_{Earth}=9.81\,m/s^2 \quad ; \quad g_{Mars}=3.71\,m/s^2 \quad ; \quad g_{Moon}=1.62\,m/s^2gEarth=9.81m/s2;gMars=3.71m/s2;gMoon=1.62m/s2


Zbog slabije gravitacije na Marsu:


  • mogao bi više da skočiš,
  • predmeti sporije padaju,
  • dug boravak bi verovatno slabio mišiće i kosti manje nego u bestežinskom stanju, ali više nego na Zemlji.
 
Manje je znan podatak da zemljina kora, kora naše planete, sadrži čak 3 puta više vode nego sva površinska tekuća voda zajedno!
Ta voda, međutim, nije u tečnom stanju... Ona se, naime, nalazi u okviru poroznih stena, na tubularnom, mikroskopskom nivou.
Takođe, dubina tih stena se procenjuje na nekoliko stotina kilometara...
Najnovija otkrića vezana za Mars konstatuju istu činjenicu - i Mars ima svoje porozne stene sa vodom koja verovatno potiče još iz doba kad je njegovom površinom tekla voda! Ono što je zanimljivije je da je, za razliku od Zemlje, dubina tih stena znatno manja - otprilike 10 do 20 kilometara, što tu vodu čini znatno dostupnijom za nas ukoliko bi se zatekli tamo... Najvažniji problem teče se načina kako izvući tu vodu, jer je bušenje do te dubine teško čak i na Zemlji...

Najveća dubina do koje smo dospeli je na jednoj tački u Rusiji, gde bušotina dopire do oko 12 kilometara. Na toj dubini, unutrašnja temperatura je 180 C, što onemogućava dalje bušenje... Slično bi se verovatno desilo i na Marsu, uz znatno otežanije uslove za takav poduhvat - radijacija, retka atmosfera, gravitacija. Voda je takođe dostupna na površini severnog pola, tamo je pomešana sa smrznutim ugljen-dioksidom i česticama prašine u tolikoj meri da, ako bi se otopila, ponovo bi prekrila površinu Marsa u nekim idealnim uslovima... Na južnom polu verovatno postoje jezera podzemne slane vode. No izdvojiti nju odatle je i dalje komplikovan proces, premda sasvim sigurno lakši od bušenja...
Recimo, vodu smo našli! A kiseonik?? AI kaže: " Odrasli čovjek u stanju mirovanja potroši približno 250 do 300 litara čistog kisika dnevno" A to je oko 0,5 kg kiseonika DNEVNO.....
 
Izgleda da nisam bio u školi taj dan? Ima li i Mars TEČNO JEZGRO? A voda na polovima Marsa? Nagađanje, naučno dokazano? Ili?
Po pravilu, sve planete imaju čvrsto jezgro ukombinovano sa tečnim omotačem, čije međusobno trenje generiše magnetno polje planete.
Čvrsto jegro Marsa unekoliko je proporcionalno obimnije u poređenju sa Zemljinim, ali istovremeno lakše, zbog prisustva sumpora, kiseonika i lakih elemenata.
Da li usled toga ili smanjene frikcije čvrstog i tečnog dela, temperature postaju previše niske da bi se stvorilo magnetno polje, te se veruje da se ono ugasilo na Marsu pre više milijardi godina... Voda je naučno potvrđena u smrznutom obliku na polovima, a nagađa se da postoji i u tečnom stanju u podzemnim slojevima.
Recimo, vodu smo našli! A kiseonik?? AI kaže: " Odrasli čovjek u stanju mirovanja potroši približno 250 do 300 litara čistog kisika dnevno" A to je oko 0,5 kg kiseonika DNEVNO.....
Kiseonik se u atmosferi Marsa nalazi u jako retkim tragovima, skoro zanemarljivim... Dominira ugljen-dioksid. Trovanje u najavi.
Postoje načini da se hemijsko-mehaničkim cepanjem molekula ekstrahovane vode dobije kiseonik i dodatni vodonik (za buduće tečno gorivo?), ali treba videti koliko je to efikasno i isplativo.
 

Back
Top