Kako BRE da povecamo natalitet??

Ja svraćam u Srbiju svake godine i divim se ljudima kako uspevaju da odgaje decu.Momentalni u Srbiji treba mnogo odricanja kako sa strane roditelja tako i na račun dece da bi porodica izvela na put bar jedno.Ekonomska situacija nije baš na nivou,dosta ljudi nema siguran posao,stan,a plate su male.Kad krene na bolje biće i dece.Meni bi bilo teško da kažem svom detetu da ove godine će na raspustu sedeti kući ili da nemože da se bavi nekim sportom jer za to nisu finansije,o kulturnom uzdizanju da nepišem,a gde su ostale one nužne stvari.Otišla sam iz Juge kad sam shvatila da sam na godišnjem odmoru potrošila svojih 10 mesečnih plata,do braka i dece mi uopšte nije bilo.Od gladi nebi umrla ali kakav je to život.
 
Mislim da je sada veliki problem sto ljudi neznaju da dele,i stede.
Hoce sve.Ja imam 27 god.kad sam bila klinka cele godine su moji stedeli da bi ja i sestra otisle na more.Sada ljudi hoce da njihova deca imaju sve a pri tom su sama.
Mora da se nosi samo markirana garderoba,klinci s 5 god.imaju mobilne telefone itd.
Mislim ste ce im to.
U moje vreme(ah bese to davno)zivelo se mnogo skromnije i srecnije.
Sada ljudi nemogu da pronadju sebe,tako mi se cini.
 
A sta ako roditelj NEMA ni da sastavi od prvog do prvog kako onda da stedi za more....od cega?
Ja razumjem da je natalitet stvarno ocajan i da bi se na tome trebalo poraditi ali ne ovako.....i ne napadajuci pojedince...gdje su djeciji dodatci, gdje su povoljnosti za porodice sa vise djece, gdje je drzava da narod stimulise....samo blebecu i obecavaju....ja imam sestru kojoj je deset godina i ona otkad se rodila prica se o besplatnom vrticu za "trece dijete" ....naravno da ni do sada nije nista realizovalo....daj ti nama uslove, pa cemo mi radjati.....a i ako ne radjamo...valjda imamo pravo na licni izbor.
 
'Ajmo sada akcija: "VISHE BEBA - VISHE I VOJNIKA!". Pa da se prebrojimo... Ko vodi? 2:1 za Shiptare. Zabranite prodaju kondoma! Da obelezimo sve zene koje imaju preko 30 godina, a nemaju dece, crvenim trakama oko nadlaktice. Nek se vidi njihova sramota! Svi moraju da se razmnozavaju! Sve je u statistici!
 
meni ova tema lici na provokaciju. Cim je udareno ono BRE i jos obracenje Srpkinjama. Iz toga bi trebalo zakljuciti da je radjanje dece osvesceno ispoljavanje nacionalnog identiteta? I da se, shodno tome, za radjanje izjasnjavaju samo (primitivne) srbende?
Na stranu sto je zaista interes nacije, ako hoce da fizicki opstane, da se obnavlja, a ekonomski interes nalaze da neko nov zaradjuje i za one sto su sada stari (tj. za nekadasnje "novi"). Ali, retko ko se odlucuje (osim, je l' te, iredente) za dete da bi se brojno stanje nacije popravilo makar za 1, ili da bi, kada se penzionise, neko zaradjivao i za njegovu penziju. Decu imas zato sto hoces. Volis ih i daju smisao tvom zivotu. Ne zelis da idu u busnim cipelama. Ali, zaista, ne moraju ni u najkama (mozda sam sad lupila, mozda najke nose bedaci).
E, bez obzira na moju nacionalnu pripadnost i godine radnog staza, ja sam za radjanje. Bar dvoje. U jednom braku. A drustvo (tj. mi, poreski obveznici) treba da pomaze da porodicama bude nesto lakse u onome sto vole da rade: da imaju decu.
 

Back
Top