Kako Ateisti fundiraju svoj svjetonazor?

Rafael1

Primećen član
Banovan
Poruka
608
Pojam Ateizam svima je poznat i svi znamo sematiku toga pojma. Medjutim, mene bi zanimalo iskljucivo slijedece: na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Na cemu baziraju svoje moralno-eticko ponasanje? Sto je smisao zivota u ateizmu, a sto put na kojem se to postize?
Da li je hedonisticki nacin zivota jedini put u ateizmu, ili postoje i drugi putevi i smisao, naravno ovdje se izuzima budisticka opcija ateizma.
Jednom rijecju: da li je nihilizam, adekvatna filozofija ateizma i na koji ga nacin mogu obrazloziti? Je li ateizam besciljni i besmisleni nacin zivota?
Zelio bih da se ozbiljno osvrnemo na ovu temu i u dostojnom dijalogu osvijetlimo ateisticki svjetonazor, ako je to uopce moguce.
 
Pojam Ateizam svima je poznat i svi znamo sematiku toga pojma. Medjutim, mene bi zanimalo iskljucivo slijedece: na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Na cemu baziraju svoje moralno-eticko ponasanje? Sto je smisao zivota u ateizmu, a sto put na kojem se to postize?
Da li je hedonisticki nacin zivota jedini put u ateizmu, ili postoje i drugi putevi i smisao, naravno ovdje se izuzima budisticka opcija ateizma.
Jednom rijecju: da li je nihilizam, adekvatna filozofija ateizma i na koji ga nacin mogu obrazloziti? Je li ateizam besciljni i besmisleni nacin zivota?
Zelio bih da se ozbiljno osvrnemo na ovu temu i u dostojnom dijalogu osvijetlimo ateisticki svjetonazor, ako je to uopce moguce.
full of crap ... kao i obicno kad su teme o ateizmu u pitanju .
Na sopstvenom razumu .... ako si zdrava i inteligentna osoba , ne treba ti strah od pakla da se ponasas "ljudski" ;) Smisao zivota je idividualan za svakog pojedinca , ali nema zablude da te posle smrti ceka zemlja cokolade , meda i 70 devica :lol: Nihilizam je filozofija za sebe . Hedonizam i ateizam nisu striktno povezani ....
Tema prezvakana 5325234353453453453453 puta , doce do svadje izmedju retarda sa obe strane i admin ce biti primoran da zakljuca .
 
Pojam Ateizam svima je poznat i svi znamo sematiku toga pojma. Medjutim, mene bi zanimalo iskljucivo slijedece: na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Na cemu baziraju svoje moralno-eticko ponasanje? Sto je smisao zivota u ateizmu, a sto put na kojem se to postize?
Da li je hedonisticki nacin zivota jedini put u ateizmu, ili postoje i drugi putevi i smisao, naravno ovdje se izuzima budisticka opcija ateizma.
Jednom rijecju: da li je nihilizam, adekvatna filozofija ateizma i na koji ga nacin mogu obrazloziti? Je li ateizam besciljni i besmisleni nacin zivota?
Zelio bih da se ozbiljno osvrnemo na ovu temu i u dostojnom dijalogu osvijetlimo ateisticki svjetonazor, ako je to uopce moguce.
Aj ti meni reci šta je svjetonazor?
Inače temu smatram poprilično muzičkom, ali odgovoriću...
Moralno-etičko ponašanje je čisto individualno i to nema veze ni sa ateizmom ni sa religijom. Smisao života je isto kao i kod svih živih bića, daljnja produkcija gena. Put je puko preživljavanje kao i kod svih. Nije nihilizam adekvatna filozofija, većina ateista nisu nihilisti no dobro... Nije ni besciljan ni besmislen, meni samo malo više realan, a i većini ateista. Tema je jednosmerna i kao što već rekoh muzički nastrojena i bez smisla.
 
Moj pogled na svet, kao ateiste, ne bazira se ni na nihilizmu, niti na hedonizmu, već na uređenom društvu, sa jasnim pravilima, kome je centar porodica.
Društvu u kome svako ima svoje mesto u skladu sa svojim mogućnostima, naravno pod uslovom da ne ugrožava nečije bitisanje.
Društvu solidarnosti, koje pomaže ugroženima, ne samo materijalno, već prihvatajući ih u zajednicu ljudi.
Društvu kom nije prioritet materijalna i potrošačka sfera, već ona humanistička i duhovna.
Društvu u kome se neguju istinske vrednosti, rad, poštenje, pravdoljubivost, solidarnost.
 
Pojam Ateizam svima je poznat i svi znamo sematiku toga pojma. Medjutim, mene bi zanimalo iskljucivo slijedece: na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Na cemu baziraju svoje moralno-eticko ponasanje? Sto je smisao zivota u ateizmu, a sto put na kojem se to postize?
Da li je hedonisticki nacin zivota jedini put u ateizmu, ili postoje i drugi putevi i smisao, naravno ovdje se izuzima budisticka opcija ateizma.
Jednom rijecju: da li je nihilizam, adekvatna filozofija ateizma i na koji ga nacin mogu obrazloziti? Je li ateizam besciljni i besmisleni nacin zivota?
Zelio bih da se ozbiljno osvrnemo na ovu temu i u dostojnom dijalogu osvijetlimo ateisticki svjetonazor, ako je to uopce moguce.
Šališ se? :lol:
Pa pogledaj sam svoje pisanije, tu ti odgovor i više no što si pitao. Prićaš, pišeš njihovim jezikom. :lol:
 
Pojam Ateizam svima je poznat i svi znamo sematiku toga pojma. Medjutim, mene bi zanimalo iskljucivo slijedece: na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Na cemu baziraju svoje moralno-eticko ponasanje?
...
Je li ateizam besciljni i besmisleni nacin zivota?....

Ноп. Атеизам 'проповеда' уживање у овоземаљском животу(јер оноземаљски још увек није доказан да постоји), као и у свим чарима, лепотама, страстима које носи овај свет.

Своје понашање базирају на законима природе, док теисти све више почињу да се понашају као атеисти. Теисти не би требали да испољавају мржњу, требали би да буду скромни и тако даље, а имају све супротне карактеристике, јелте атеистичке. Свет је отишао у к....
 
Čudim se tolikom zainteresovanošću za ateizam/ateiste kod nekih ljudi. Davati toliku pažnju ljudima kojih ima na nivou statističke greške na našim prostorima ne mogu da razumem.

Mislim da silno gresis, Ateista je mnogo vise nego sto se to statisticki prikazuje.
Danas se svako naziva vernikom (Religija), a vecina tih sto se nazivaju vernici nisu
nista veci vernici od jednog Ateiste. Ja kao nereligiozan mogu sa sigurnoscu da
iznesem cinjenicu, da veru ne cini izjava da si vernik, to sto se neko prekrsti kada
udje u crkvu a posle tog zivi zivotom van zakona svoje religije i uverenja, cini ga
manjim vernikom od onog ko otvoreno kaze da nije religiozan.
 
full of crap ... kao i obicno kad su teme o ateizmu u pitanju .
Na sopstvenom razumu .... ako si zdrava i inteligentna osoba , ne treba ti strah od pakla da se ponasas "ljudski" ;) Smisao zivota je idividualan za svakog pojedinca , ali nema zablude da te posle smrti ceka zemlja cokolade , meda i 70 devica :lol: Nihilizam je filozofija za sebe . Hedonizam i ateizam nisu striktno povezani ....
Tema prezvakana 5325234353453453453453 puta , doce do svadje izmedju retarda sa obe strane i admin ce biti primoran da zakljuca .

I ovaj tvoj odgovor se moze staviti pod "full of crap", ako cemo biti rigorozni. Na razumu zasnivas svoj moral i etiku. Vrlo lijepo, ali kako ces tu vrstu morala i etike preporuciti drugim ljudima u svijetu, njih oko 7 milijardi? Da li svatko od njih radi po svom razumu? Kako ces toliko moralnih stavova dovesti u sklad? Covjece, na bazi kojeg parametra ces odluciti, da je ta vrsta razmisljanja moralni zakon, koji ispunjava onu zapovijed "treba" tako raditi?

Mihailo Markovic se pita: "Ostaje potpuno neobjasnjivo, na cemu ces bazirati onu zapovijed "treba", da tako radis?" Dakle, odakle dolazi ovo "treba"? Ako jedan covjek treba odlucivati kako da se ponasa, onda on mora to ponasanje bazirati na jednom moralnom kodeksu, koji mu sluzi kao fundament, i koji mu ovaj imperativni "treba" propisuje. Naime, sekularni humanisti su misljenja, da oni taj imperativni "treba" nigdje u razumu ne susrecu. Medjutim, ako bi to bila istina, onda se sa opravdanjem mora pitati, gdje je baza za odlucivanje izmedju dobra i zla, izmedju pravde i nepravde? Onda se i to izgubi iz razuma.Posebni problemi nastaju tek onda, ako sekularni ateisti svoju etiku pokusavaju bazirati na biologiji, jer time dolazimo do moralnog relativizma, buduci da sekularni humanisti smatraju ljude zivotinjama i sve moralne opcije egalitarnim i jednakovrijednim.
Neki su misljenja da u svijetu nece biti mira, sve dotle, dok i posljednji Bonobo ili Oran ne dobiju svoja legitimna prava. Ja sam misljenja, da ovaj nacin razmisljanja unistava nas ljudski integritet i identitet kao osobe i svodi nas na vegetativnu razinu.

Na drugoj strani sekularni humanisti su misljenja, da humanisticki naturalizam objasnjava univerzum i njegov nastanak vrlo jednostavno i razumljivo, smatrajuci, da je univerzum nastao sam po sebi i da nije stvoren.
Time oni napustaju domenu logike i kauzalnih veza, jer mi svi dobro znamo, da nista ne nastaje bez uzroka, dakle nije akauzalno. U cemu se sastoji ateisticka filozofija, ako nebi bila nihilisticka? A glede hedonizma mi svi znamo kako su nedavno militantni ateisti propagirali svoj svjetonazor, naime, kao jedini put uzivancije, seksa i slobode. Da li su pojmovi sloboda i uzivancija ovdje kompatibilni, to nebih mogao potvrditi, a ti?
Dakle, jos jednom pitam: na cemu stvarno baziras svoj humanizam? Sedam milijardi ljudi ima sedam milijardi moralnih kodeksa, pa kako ces ih svesti na jednu normu? AKO SI MISLJENJA, DA TO DRZAVA MORA UCINITI; ONDA SI NA KRIVOM PUTU. Naime, svi moralni kodeksi na kojima baziraju zapadni zakoni su iznikli iz rimskog prava i krscanske kulture. Ateizam nije uspio izgraditi svoj moral i svoju etiku, izuzevsi komunisticku strahovladu, koja je iza sebe ostavila oko 150 milijuna nevinih zrtava u svijetu. Referencija je S. Courtois i njegovo djelo "Crna knjiga komunizma"!
Ergo: ateizam je besciljni i besmisleni put u propast, ili???
 
Ноп. Атеизам 'проповеда' уживање у овоземаљском животу(јер оноземаљски још увек није доказан да постоји), као и у свим чарима, лепотама, страстима које носи овај свет.

Своје понашање базирају на законима природе, док теисти све више почињу да се понашају као атеисти. Теисти не би требали да испољавају мржњу, требали би да буду скромни и тако даље, а имају све супротне карактеристике, јелте атеистичке. Свет је отишао у к....
Na bazi kojih argumenata si dosao do ovakvog zakljucka?
Humanisticki naturalisti su misljenja, da je univerzum nastao sam po sebi, a to nije logicno misljnje. Sto nastaje samo po sebi? SVE U UNIVERZUMU JE KONTINGENTNO, pa je zato i sam univerzum kontingentan. Nije u stanju da se sam po sebi i iz sebe objasni, jer zakoni i informacija koje nosi u sebi ne moze sam objasniti. Time mozemo reci, da odgovor moramo traziti van svemira.
 
Aj ti meni reci šta je svjetonazor?
Inače temu smatram poprilično muzičkom, ali odgovoriću...
Moralno-etičko ponašanje je čisto individualno i to nema veze ni sa ateizmom ni sa religijom. Smisao života je isto kao i kod svih živih bića, daljnja produkcija gena. Put je puko preživljavanje kao i kod svih. Nije nihilizam adekvatna filozofija, većina ateista nisu nihilisti no dobro... Nije ni besciljan ni besmislen, meni samo malo više realan, a i većini ateista. Tema je jednosmerna i kao što već rekoh muzički nastrojena i bez smisla.

Moralno eticko ponasanje jest individualno, jer ljudi posjeduju moc izbora i savjest. Dakle, slobodna volja i savjest su parametri koji pripadaju covjeku, i dio su njegove duh-duse. Odakle ljudima slobodna volja i savjest? Da li je evolucija uzrok tim osobinama covjeka? Ako jest, na koji nacin su ljudi razvili moral i etiku, kulturu i znanost? Zivotinje su imale iste mogucnosti kao i covjek, ali kod njih ne nalazimo nigdje ni gradova ni groblja, ni pogrebnih rituala niti kreativnog ponasanja. Zasto?
Ako ateisti nisu nihilisti, koju filozofiju onda zastupaju, jer i naturalizam i sve vrste scijentizma su nihilisticke filozofije?
Ako ti zivot nije besciljan i besmislen, u cemu bi se sastojala tvoja reprodukcija i davanje gena, ako sve u konacnici zavrsava u nistavilu. To bi bio cisti apsurd. Dakle, iskljucivo hedonizam je adekvatna filozifija ateizma, a taj isti podrazumijeva uzivanje bez granica, a to nikako ne ide. Kako vidis, nije ova tema toliko muzikalna, koliko si ti nemuzikalan za nju.:zcepanje:
 
Прави теисти живе овај живот са пуно одрицања како би што боље прошли на оном свету. Премда је мало правих теиста.

Док атеисти немају потребу да се ичега одричу, и због тога сам написао да више уживају у чарима овоземаљског света.

Ово је одговор за 2,3 поруке изнад ове, да не цитирам сад.
 
Док атеисти немају потребу да се ичега одричу, и због тога сам написао да више уживају у чарима овоземаљског света.

jedino što je tačno u tome jeste da ateisti nemaju potrebu da se ičega odriču zarad "onog sveta"
ali,
među ateistima ima onih koji se odriču zarad nekih drugih stvari, npr. zdravlja ili zarad nekih drugih filozofija života.
 
jedino što je tačno u tome jeste da ateisti nemaju potrebu da se ičega odriču zarad "onog sveta"
ali,
među ateistima ima onih koji se odriču zarad nekih drugih stvari, npr. zdravlja ili zarad nekih drugih filozofija života.

Ти очигледно ниси теиста. Погледај само како живе монаси(не испосници). Па после кажи да се они ничега не одричу. Што се бахатије понашаш на овом свету, горе ћеш прођи на страшном суду(бар тако кажу верске књиге). А супротност од бахаћења је одрицање. Тако да си горе гомилу глупости исписао, а пишеш како други пишу глупости. Размисли мало о ономе о чему пишеш.

Или си можда верник типа Амфилохије Радовић(или како већ)? Тип који је покрао вазда донација како би себи купио гајбу на мору и добар ауто се представља највећим верником. Све је то лажно батице. Као што рекох, мало је правих верника, влада класичан поремећен систем вредности. Јебга. Два'еспрви век.
 

Back
Top