Kakav je stav hrišćana povodom seksualnih radnica?

Života ti? Što si se baš na seksualne radnice navrzao, kao da seksualni radnici
u bibliji su reference na žene radnice, po mom sećanju
ne postoje? Kakve su to gluposti da je Isus imao devojku, pa još i prostitutku?
O čem bre ti trabunjaš ovde i kakve to veze ima sa religijom ili duhovnošću?
Taj motiv se često pojavljuje u raspravama o religiji i Isusu, guglaj

Дај нам своје тумачење догађаја.
Davao sam ga nekoliko puta stoga nek mi ne zamere oni koji su ga imali prilike videti...

U citiranom dogadjaju imamo klasican pokusaj jevrejskih verskih lidera da "uhvate u tesnom"Isusa koji im je vec uvelikom "stajao na zuljeve"stoga su Ga hteli javno diskreditirati kako bi Ga se resili "legitimnim putem".
Prilka se zaista bila povoljna jer je bilo konkretnog javnog greha za kojeg je bila predvidjena smrtna kazna dok se Isus vec bio dokazao/pokazao kao neko ko zaista brine io ljudima,o njihovim potrebama a narocito u spasavanje zivota.
Bilo je to za njih prilikja SAD ILI NIKAD i krenuli su "ofanzivno-diplomatskim metodom"teoloskog debatiranja prozivajuci Ga za licno misljenje!
Cini se da su vec u startu osecali pobedu koja im je "lebdela u vazduhu" jer su ocekivali da Isus spase zenu ali da ujedno omalovazi/degradira ili mozda "preskoci"Bozji zakon s cime bi definitivno sam sebe "upucao u nogu"...ma ne "u nogu" nego "u glavu" !

Isus je znao njihove motive/pobude jer je u skladu s Njegovom prirodom imao ekskluzivnu mogucnoist citati ljudska srca pa je ocito procenio da je upravo teren gde su se fariseji osecali nadmocnima pogodan da ih totalno razoruza.
A zasto ?
Pa zato sto upravo zakon za kojeg su smatrali da je ovaj put 100% na njihovoj strani bio njihov najveci tehnicki problem !!!
Naime.zakon je jasno predvidjao da je u slucaju preljube bila predvidjena smrtna kazna za dvoje preljubnika.
Dakle obojca koje cine blud trebaju "platiti svojim glavama" ali to nije bio slucaj tada - to je bio neki presedan u takvim postupcima jer je u tehnickom smislu,bila uhvacena preljubnica koja je ocito nacinila preljubu SAMA SA SOBOM sto u startru rusi javnu optuznicu !!!
Gde je bio muz koji je bio s njom zasto i njega nisu doveli pred Isusa kada je zakon to izricito nalagao ?
Mozda bi se on tada branio da to uopste nije bila preljuba jer je odlucio uzeti je za zenu i umesto javnog pogubljivanja bilo bi svadbe...

I jos preciznije - kako su optuznici znali da je to zaista preljuba jer nemamo podataka dali je ta zena bila udata pa je prevarila muza ?
Po meni sasvim je logicki zakluciti da je to ipak bila preljuba jer su tacno znali identitet preljubnika pa su tako bili sigurni da je bio ozenjen dok ujedeno vidimo da se zena nije branila po tom osnovu !!!
Da rezimiram - u toj prilici nisu bili ispunjeni uslovi za javno pogubljivanje zbog preljube jer nije bio ispunjen tehnicki preduslov za tu sankciju - falio je preljubnik kojeg su ocito na svoju ruku lideri jevreja amnestirali odgovornosti !!!
Evo tog preduslova kojeg je Bog dao:

3 Mojs.20,10:
"...A čovjek koji učini preljubu s tuđom ženom, što je učinio preljubu sa ženom bližnjega svojega, da se pogubi i preljubočinac i preljubočinica..."

Iz ovih razloga je Isus odgovorio ne samo diplomatski nego kao pravi Sudac koji ne dozvoljava da se "u Njegovoj sudnici"desavaju malverzacije i parodije Bozjeg zakona stoga je prisutne prozvao da izvrse sankciju ali je ujedno predlozio redosled bacanja kamena nakon cega je planirana akcija jevrejskih verskih lidera dozivela fijasko !

Poslednja izmena:
3 Mojs.20,10:
"...A čovjek koji učini preljubu s tuđom ženom, što je učinio preljubu sa ženom bližnjega svojega, da se pogubi i preljubočinac i preljubočinica..."
Прељубу с туђом женом?

Дакле, ако жена није туђа, нема прељубе или се не погубљују учесници, јер нема прељубочинства?

Прељубу с туђом женом?

Дакле, ако жена није туђа, нема прељубе или се не погубљују учесници, јер нема прељубочинства?

У смислу, жена је слободна, није туђа,

тако да ако се неки мушкарац, који је нпр. већ ожењен, омрси, нема прељубочинства.

Прељубу с туђом женом?

Tako je,to je po definiciji preljuba - imati seks sa tudjoim zenom/muskarcem !!!
Ukoliko ni zena a ni muskarac nisu udati onda je legitimno da imaju seksa s tim sto u tehnickom smislu stupaju u brak kada imaju prvi seks ili da koristim Biblijsku formulaciju - kada njih dvoje postanu jedno telo !
Nakon toga oni su pred Bogom muz i zena i ne trebaju se skrivati od nikoga jer je to njihov licni izbor,svojim zivotom i ponasanjem trebaju odavati poruku "ovo je moja zena" i "on je moj muz" !

Kako to mislis spasao,jel mozda bilo neke "donkihotske" fizicke intervencije.jel im govorio da je zakon ukinut,sta konkfretno ?

Tako je,to je sublimirani opis dogadjaja...I,kako je On nju "spasao"u toj prilici,jel mozes naglasiti gde ti vidis spasenje jer toga zaista ima ali se bojim da ga vidimo na razlicitim mestima ?

Kako je Isus dao drugu sansu kada je jasno i precizno pozvao na kamenovanje s tim sto je dao predlog kojim redom da se obavi bacanje kamena ?
spasio je bludnicu je jer je banuo sa pričom svi smo grešni yebiga jer da nije banuo sasvim sigurno bi bila kamenovana šta se praviš blesav

Pa Isus je navodno spasao najmanje jednu bludnicu ono neka baci prvi kamen ko nije grešan a kada se grešna rulja razišla Isus reče bludnici ne osuđujem te ni ja idi i od sad više ne greši znači Isus im daje drugu šansu što se tiče te religije
mislim da u toj priči i nije toliko bitno što je bila preljubnica već što je bio zakon da se kamenuje. tim činom "ko je bez greha nek baci kamen" i "ni ja te ne osuđujem" šalje poruku da ne možemo suditi jer možda imamo i veći greh.
ukida taj zakon.

Da li postoji neki izgrađen stav, baziran na bibliji, u vezi seksualnih radnica (da se ne izrazim prostije)?
Изграђен став ? У Библији не постоји посао који се зове "сексуална радница".
Постоји акт који се зове блуд, што се тиче тога како се ко односи, погледај у речнику како се на грчком каже блуд.
Или не знате, да ко се са блудницом свеже једно је тело с њом? Јер је речено: „Биће двоје једно тело.”17. А ко се сједини са Господом, један је дух с Њиме.18. Бежите од блуда. Сваки грех који човек учини ван тела је, а који блудничи своме телу греши.19. Или не знате да је тело ваше храм Светога Духа који је у вама, којега имате од Бога и нисте своји?20. Јер сте купљени скупо.
https://svetopismo.pouke.org/biblija.php?lang=sinod&book=46&chap=6
Или не знате да неправедници неће наслиједити Царства Божијега? Не варајте се: ни блудници, ни идолопоклоници, ни прељубници, ни рукоблудници, ни мужеложници, Ни лакомци, ни лопови, ни пијанице, ни опадачи, ни отимачи, неће наслиједити Царство Божије.
https://www.scripture4all.org/OnlineInterlinear/NTpdf/1co6.pdf
Eво ти грчко-енглески упоредни текст.

Pa Isus je navodno spasao najmanje jednu bludnicu ono neka baci prvi kamen ko nije grešan a kada se grešna rulja razišla Isus reče bludnici ne osuđujem te ni ja idi i od sad više ne greši znači Isus im daje drugu šansu što se tiče te religije
jel to ona Magdalena, za koju istoricari sumnjaju da je Isusu ukrkala jedino dete ?
A da mi moderatori ne izbrisu temu , da obrazlozim:
Naime, danas u svetu zivi oko 2000 osoba ciji je DNK identican sa DNK na Isusovom tuhu koji se cuva u nekoj kapeli u Torinu.
Dakle, Isus je imao najmanje jedno dete a posto znamo da nije imao kontakte ni sa kakve zene osim sa Magdalenom, moze se razmisljati u tom pravcu.

jel to ona Magdalena, za koju istoricari sumnjaju da je Isusu ukrkala jedino dete ?
A da mi moderatori ne izbrisu temu , da obrazlozim:
Naime, danas u svetu zivi oko 2000 osoba ciji je DNK identican sa DNK na Isusovom tuhu koji se cuva u nekoj kapeli u Torinu.
Dakle, Isus je imao najmanje jedno dete a posto znamo da nije imao kontakte ni sa kakve zene osim sa Magdalenom, moze se razmisljati u tom pravcu.
ne možemo znati kome pripada dnk sa torinskog platna...prvo ne znamo da li ima veze sa Isusom, drugo sigurno je bilo kontaminirano sa dnk svih koji su to platno ikad dodirivali...

У смислу, жена је слободна, није туђа,

тако да ако се неки мушкарац, који је нпр. већ ожењен, омрси, нема прељубочинства.

Daj i nasem muskarcu da je ozenjen sa 5 zena , onako kako je to bog, po Mojsiju odobravao, i nece mu pasti na um da se svalerise.
Abraham je bio posten............svako vece grupnjak sa tri svoje vencane zene.

Није, све ти се помешало.
Potražila sam po internetima odakle mi to, i ispostavlja se da nigdje u Bibliji nije eksplicitno zapisano da je Isus Magdaleni oprao noge. U pravu si.
Vjerovatno sam negdje iz pop kulture pokupila nečiju interpretaciju. Isus je svojim učenicima oprao noge i ta scena sasvim odgovora slici Isusa i njegovom odnosu prema Mariji Magdaleni. "Ko je bez grijeha neka baci prvi kamen...bla bla".

Potražila sam po internetima odakle mi to, i ispostavlja se da nigdje u Bibliji nije eksplicitno zapisano da je Isus Magdaleni oprao noge. U pravu si.
Vjerovatno sam negdje iz pop kulture pokupila nečiju interpretaciju. Isus je svojim učenicima oprao noge i ta scena sasvim odgovora slici Isusa i njegovom odnosu prema Mariji Magdaleni. "Ko je bez grijeha neka baci prvi kamen...bla bla".
Помешала си прање ногу једне блуднице Христу, за коју неки кажу да је можда била Марија Магдалина.

Back