Kada su prvi put budisti dosli u Srbiju i koliko i ih ima?

Postavljacu teme : Blago cemo se nasmejati na komentare o Budizmu i Komunistima.
A bilo bi dobro da prvo pogledas okvire Budizma kao i razlike izmedju njegovih skola : http://en.wikipedia.org/wiki/Buddhism
A onda da naucis nesto o tim skolama, pa da vidis koja od skola ima zivotnu filozofiju koja tebi odgovara, a zatim da kroz praksu krenes ka cilju datog ucenja.
Takodje Budista ima u Srbiji i ucenja velikog broja skola Budizma, su u Srbiji dostupna.
 
Onda to nisu budisti.Oni se samo pretvaraju da su nesto sto nisu.
Jednostavno je nemoguce,toga ima samo kod hriscana,muslimana i hindusa.

A kod Jevreja? :think:

Imas temu o budizmu na ovom pdf-u, ima dosta materijala, tako da mozes da steknes opstu sliku o razlicitim pravcima, ako si vec pripadnik nekog odredjenog pravca, najbolje je detaljnije proucis literaturu tog pravca ili razgovaras sa nekim ko mu pripada.

A o desavanjima unutar budistickih zemalja i gde je budizam prisutan, najbolje je da citas o njihovoj istoriji. z:poz:
 
Onda to nisu budisti.Oni se samo pretvaraju da su nesto sto nisu.
Jednostavno je nemoguce,toga ima samo kod hriscana,muslimana i hindusa.

To su gluposti tako mogu da kazem da svaki hrcanin koji ubije neko to nije.

Jer se ne klapa za hrcanstvo, kod Islama ubijanje je dozvoljeno samo u nekim specialnim slucajevima i.t.d.
 
Prvo u budizmu nije opravdano nikakvo ubijanje,niti u budizmu postoji nešto kao kazna u smislu zakona, ako ga neko počini postoji samo uzrok i posledica.Nije teško shvatiti kada neko ubije na koje probleme nailazi,od odgovora okoline do raznih psiholoških smetnji koje nisu uvek uočljive kod posmatrača ali postoje.Iskoristiću temu o ubistvu koje je spomenuto da ukažem na srž budizma na tom primeru.
Budizam nema nameru da ljude natera da budu bolji ,humaniji...nego da sam čovek uvidi zašto čini neke stvari koje na kraju krajeva i njemu čine veoma loše.Strogi zakoni koji bi se u religijskom ili svetovnom smislu doneli (a donesivani su) nemogu da reše problem u potpunosti jer se radi o potiskivanju određenih poriva da se nešto takvo ne počini.Oni doduše imaju efekta kao prvi korak u zaustavljanju toga ali sve što je potisnuto ima težnju da izađe i obično je mnogo razornije može biti manifestovano u raznim oblicima ispoljavanja i donosi nesreču kako drugima tako i samom čoveku.
Za ubistvo postoje mnogi motivi od koristoljublja,osvete,"traženja pravde itd. da ne nabrajam a srž budinog učenja je da prepozna um i samim tim sve porive (emocije,osečanja) koja u njemu nastaju,pravu prirodu tih emocija i osečanja i da čoveka načini gospodarem svog života tako što če razumeti i negovati one stvari koje mu donose dobrobit a razumevanjem eliminisati (nikako potiskivati) stvari koje mu na bilo koji način štete.
To što se neki pojedinci i grupe nazivaju budistima,hriščanima .... neznači automatski da su razumeli put koji slede,a kad nešto nerazumete tada su i greške neminovne a sam um če se potruditi da ih opravda,hahaha.Tako je svugde,nema čarobnog štapiča koji kad priđeš nekom pravcu odmah znači i da si postao savršen to su samo putevi koji naravno treba da se pređu.
Posle skoro trideset godina živeči po budinim uputstvima mogu reči da sam se oslobodio mnogih zabluda mnogih uslovljenih shvatanja a samim tim i emocija koje su mi škodile,a samim tim se i kvalitet moga života podigao u svim segmentima,moje zadovoljstvo nije više uslovljeno ni spoljnim ni unutrašnjim uticajima a to neznači isključenost iz sveta i okoline nego naprotiv još sam aktivniji u životu,jedino se još nisam prosvetlio hahahaha ali to če doći samo po sebi,ni ne težim više ka tome jer znam da če ono doći.
Hteo bih još da kažem da onaj ko vidi razlike u učenjima u stvari nevidi srž samog učenja,ovo nekažem da bih omalovažio ili obeshrabrio one koji vide razlike i ja sam prvih godina tražio razlike (svesno ili nesvesno) razlika je samo u spoljašnosti u formi a ne u suštini.Čak šta više (neka se neljute Hriščani i Budisti ) ja posle mnogo životnog iskustva i Hriščanstvo vidim kao jedno od puteva ka prosvetljenju,sretao sam nekolicinu hriščanskih monaha koji se po ničemu nisu razlikovali od ostvarenih budista,kako po mudrusti tako i po isijavanju posebnog zadovoljstva koje je dobro poznato onima koji su ga dotakli a nisu ograničeni doktrinama i ostalim stegama.Ja hriščanstvo vidim,posebno naglašavam da je to moj uvid i da ga neželim nametnuti nikom da je hriščanstvo bhakti put ili put predanosti jedan prelep put koji ako se pravilno upražnjava donosi prelepe darove čovekovom umu a tako i životu.Ja sam drugačiji tip ličnosti i zato sam išao drugim putem,a i postoji jedna razlika u budizmu učenje prenosi onaj koji je realizovao određen deo puta a ne onaj koji je završio versku školu u budizmu ima veoma mnogo visoko obrazovanih ljudi kako u opštem smislu tako i u budističkom obrazovanju ali oni nisu učitelji samo oni koji realizuju određeni deo puta mogu da prenose zvanično učenje.
 
Da,ali je tako tuzno sto ima tako puno vernika koji se uopste ne ponasaju kao vernici,npr:Vojisla Seselj,Arkan,Radovan Karadzic i drugi.Svi oni sebe zovu hriscanima,a nemaju nikakve veze,a sto je jos tuznije,oni nisu svesni toga.Oni misle da njihova ideologija i dela prave dobar svet,oni misle da su patnje koje oni izazivaju dobre.Kod danasnjih hriscana su njihovi zakoni suprotni od zakona u hriscansvu,na primer:ne kradi-kradi,ne ubijaj-ubijaj,ne vredjaj-vredjaj.Sada ima veoma malo ljudi koji su iskreno hriscani i kojima je dusa cista.
 
Da,ali je tako tuzno sto ima tako puno vernika koji se uopste ne ponasaju kao vernici,npr:Vojisla Seselj,Arkan,Radovan Karadzic i drugi.Svi oni sebe zovu hriscanima,a nemaju nikakve veze,a sto je jos tuznije,oni nisu svesni toga.Oni misle da njihova ideologija i dela prave dobar svet,oni misle da su patnje koje oni izazivaju dobre.Kod danasnjih hriscana su njihovi zakoni suprotni od zakona u hriscansvu,na primer:ne kradi-kradi,ne ubijaj-ubijaj,ne vredjaj-vredjaj.Sada ima veoma malo ljudi koji su iskreno hriscani i kojima je dusa cista.

Neka te to neobeshrabri jer uvek ima i vrednih praktičara.I ja sam prvih godina hahaha koristio budine izreke da bih opravdao svoje gluposti hahaha ali iskrenost prema samom sebi me je ipak terala dalje i sada mi i moji učitelji ukazuju poštovanje haha.Bitno je stalno raditi na sebi bilo kojim putem da ideš.Kada prvi put pročitaš neku knjigu pomisliš kako si je potpuno sagledao ali ako je posle nekog vremena ponovo pročitaš vidiš i ono što ti je prvi put promaklo,tako je to u životu vrewmenom se povečavaju uvidi.Čovek se menja a dobro je ako to ide u dobrom pravcu.Kao mladič bio sam i gord i ljubomoran ali sam to znao dobro da prikrijem tako da bih osobu koja bi doprinela da se te emocije pojave u mom umu izokolo naveo da se ofira i tada bi okolina osula paljbu na njega a ja bio prividno miran i gle viđe bude,viđe sveca hahaha.Ako sam uspeo njih da zavaram potiskivanjem nisam sebe jer te emocije izjedaju mene.Pošto sam bio iskren prema sebi nisam krivca tražio u toj osobi pustio sam da to prođe i analizirao odakle to dolazi iznova i iznova i vremenom je to nestalo hahaha šašavo zvuči ali mene leđa nebole....
 
Da,ali je tako tuzno sto ima tako puno vernika koji se uopste ne ponasaju kao vernici,npr:Vojisla Seselj,Arkan,Radovan Karadzic i drugi.Svi oni sebe zovu hriscanima,a nemaju nikakve veze,a sto je jos tuznije,oni nisu svesni toga.Oni misle da njihova ideologija i dela prave dobar svet,oni misle da su patnje koje oni izazivaju dobre.Kod danasnjih hriscana su njihovi zakoni suprotni od zakona u hriscansvu,na primer:ne kradi-kradi,ne ubijaj-ubijaj,ne vredjaj-vredjaj.Sada ima veoma malo ljudi koji su iskreno hriscani i kojima je dusa cista.

благо теби, све већ знаш...
још само да сагледаш себе.
 

Back
Top