Kada su mlazni avioni počeli da ostavljaju dugotrajne tragove na nebu?

Radi se o tome da ja i ne moram nikome ništa da dokažem. A ne radi se ni o tako
ranom detinjstvu da su sećanja nejasna, niti sam baba kojoj su sećanja počela da
se krive.

Nadala sam se da postoji neko racionalno objašnjenje. Mada mi znači i da čujem
sećanja drugih.
Ne moraš da budeš baba, sećanja su nepouzdana i mladima i starima, u određenim situacijama. To je itekako racionalno objašnjenje.

Moje sećanje je upravo da su bili isti, i pre i danas. Nekad ostanu dugo, nekad se rasprše brzo, zavisno od vlažnosti, vetra na velikim visinama, pritiska i temperature. Tačno se zna kakvi treba da budu atmosferski uslovi da bi se contrail duže zadržao na nebu.
 
Kažu da se tragovi mlaznih aviona mogu koristiti i za prognoziranje vremena.
Ako se trag brzo gubi, onda je vazduh na velikoj visini suv. Što znači da će i
vreme biti vedro i suvo. Oblaci koji traju dovoljno dugo da se rasprostru po
celom nebu pokazuju da su viši slojevi atmosfere puni vlage, što znači da se
bliži kiša ili sneg.

Ono što meni nije jasno u ovoj priči oko mlaznih aviona i tragova, jeste sledeće.
Pre bombardovanja Srbije nije bilo raspršenih tragova koji se dugo zadržavaju.
Mlazni avioni su prolazili. Sigurno je bilo dana kada je u atmosferi bilo puno vlage.
Jedino što ostaje kao mogućnost je da su avioni od 2000. godine izmenili
motore. Visinu leta? Šta se tada promenilo?
Gledao sam kao mali, pa posle izgubio interesovanje... ostaju dugi beli tragovi koji se posle polako rasprsuju...
koliko me secanje sluzi... inace avioni ovi putnicki lete iznad oblaka, tako da
nisu pravo merilo kakvo ce vreme biti, potom vise ne moze da se
predvidi vreme uz pomoc barometra, kao nekad...
 
Zavisi u vezi čega. Neku stvar mogu ja bolje da pamtim, neku stvar možeš ti bolje da pamtiš. Niko od nas još nije toliko mator. :)
Na primer. Samo na primer...
Tvoje pamćenje može da bude obojeno time što se ''tačno zna''. Ja time
svoje pamćenje nisam opteretila.
Pamćenje onih koji veruju da nas odozgo zaprašuju kao bubašvabe isto
je nečim obojeno. Možda nikada nisu ni obratili pažnju na tragove dok
nisu čuli za teoriju zavere.
 
Na primer. Samo na primer...
Tvoje pamćenje može da bude obojeno time što se ''tačno zna''. Ja time
svoje pamćenje nisam opteretila.
Pamćenje onih koji veruju da nas odozgo zaprašuju kao bubašvabe isto
je nečim obojeno. Možda nikada nisu ni obratili pažnju na tragove dok
nisu čuli za teoriju zavere.
To je tačno, gotovo sam siguran da teorije zavere a i "common knowledge" mogu da oblikuju memoriju i uverenja.
 
Ne treba da pamtite previše.
Evo fotografije koja je nastala 1967. godine.
cloud-studies-115.jpg
 
Ja od kad znam za sebe kada sam gledao civilne avione kako lete nebom, ostavljali su bele tragove. Voleo sam kao mali da legnem na travu i gledam u nebo kako se ukrstaju avioni. I po tragovima sam se stalno pitao kako se ne sudare, ne sluteci tada da svaki avion ide odredjenom visinom.
E, tako i ja. Ne znam koliko imaš godina, ali kod mene je to bilo još u prvoj polovini sedamdesetih.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ne znam šta da ti kažem. Contrailsi su praktično 100% kristalizovana vodena para. Vodena para ima isti sastav otkad postoji voda, a to je daleeeeeko pre aviona.

Ne postoji nikakav razlog zašto bi vodena para bila drugačija od osmog oktobra 1996-te naovamo.
I stvarno hoćete da napravite ženu ludom. I ti moderator? Hoćeš da šaljem slike od drugara iz iraka i avganistana gde je nebo sve
išarano. O čemu ti pričaš? Osnovnog ponašanja nisi naučio.
 
E, pa eto, koju godinu stariji od mene, znači to je to doba.
Ziveo sam u Batajnici u oficirskoj koloniji,pored vojnog aerodroma.Kao deca smo prolazili blizu piste,gde su bile njive,da bi gledali uzletanje i sletanje aviona.Tada naseg Galeba i MIG-a 21.Galeb je prvi probio zvucni zid od aviona nase proizvodnje.
 
Ziveo sam u Batajnici u oficirskoj koloniji,pored vojnog aerodroma.Kao deca smo prolazili blizu piste,gde su bile njive,da bi gledali uzletanje i sletanje aviona.Tada naseg Galeba i MIG-a 21.Galeb je prvi probio zvucni zid od aviona nase proizvodnje.
Bravo za jna ovde je u pitanju rasipanje putem aviona i to se okom može videti. Normalan let trag nestaje posle sat ili više nenormalan se rasipa satima.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Bravo za jna ovde je u pitanju rasipanje putem aviona i to se okom može videti. Normalan let trag nestaje posle sat ili više nenormalan se rasipa satima.
Pravo da ti kazem nisam gledao u nebo,ne pamtim.mada se prica sve vise o rasprsivanju nekih supstanci iz vazduha.Svasta je moguce.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Evo fotografije koja je nastala 1967. godine.

fotochop... :cool:
Kalifornija 1953
Vanzemunci...

I stvarno hoćete da napravite ženu ludom. I ti moderator? Hoćeš da šaljem slike od drugara iz iraka i avganistana gde je nebo sve
išarano. O čemu ti pričaš? Osnovnog ponašanja nisi naučio.
Neprijatelji naroda i ustavnog komunistickog poretka! Posteno im suditi, pa na streljane... :evil:

Zakuljcak: Trujadu nas ...>!;) :cool:
 

Back
Top