Quantcast

Kada se hrišćanstvo razdelilo?

B

bill

Gost
Nije isto. Mi pravoslavni smo istinski Hristovi, i to na ovaj nacin: Dela Svetih Apostola produzili su njihovi naslednici Episkopi, svestenici i djakoni. Gde god su osnovali nove crkvene Zajednice, Apostoli su rukopolagali Episkope za svoje naslednika, a ovi su kasnije birali za pomocnike svestenike i djakone. To je crkvena hijerarhija. Ona vodi poreklo od samoga gospoda Hrista i od Svetoga Duha koji je sisao na Apostole. Apostoli su predali svojim naslednicima ono sto su primili od Gospoda: istu veru, isto Krstenje, iste Svete Tajne, isti zivot po Bogu. Njihovi naslednici su kroz Svetu Tajnu Svestenstva su isto to predavali svojim naslednicima, ovi opet svojim, i tako se to neprekidno nasledje (apostolsko prejemstvo) produzava do danas i produzavace se do kraja sveta.

maleni

Zainteresovan član
Poruka
117
bill:
Nije isto. Mi pravoslavni smo istinski Hristovi, i to na ovaj nacin: Dela Svetih Apostola produzili su njihovi naslednici Episkopi, svestenici i djakoni. Gde god su osnovali nove crkvene Zajednice, Apostoli su rukopolagali Episkope za svoje naslednika, a ovi su kasnije birali za pomocnike svestenike i djakone. To je crkvena hijerarhija. Ona vodi poreklo od samoga gospoda Hrista i od Svetoga Duha koji je sisao na Apostole. Apostoli su predali svojim naslednicima ono sto su primili od Gospoda: istu veru, isto Krstenje, iste Svete Tajne, isti zivot po Bogu. Njihovi naslednici su kroz Svetu Tajnu Svestenstva su isto to predavali svojim naslednicima, ovi opet svojim, i tako se to neprekidno nasledje (apostolsko prejemstvo) produzava do danas i produzavace se do kraja sveta.
Da nije ovako tuzno mogao bi covek da ti se nasmeje.

Ali samo jedna od ispravki - djakone nisu birali apostoli nego crkva. Procitaj Dela apostolska pa ces da vidis. Apostoli su za sebe birali saradnike ali ih oni nisu nasledjivali. Carstvo nebesko nije nasledno nego je licni izbor.

Christadelphian

Obećava
Poruka
66
Christadelphian:
1.Kor.1:11-12
"Jer sam čuo braćo moja...da su među vama svađe.
A ovo kažem zato što svaki od vas govori: Ja sam Pavlov, a ja Apolov, a ja Kifin, a ja Hristov.
Zar se Hristos razdeli ?...Ili se u ime Pavlovo krstiste ?"
Ovo je Pavle napisao oko 50 godine !
Nije li danas isto?
Naravno da nije isto već da je gore
isto je u smislu da ima različitih shvatanja , tumačenja što je dokaz da ni oni koji su živeli u 1 veku nisu znali tačno šta je istina inače ne bi bilo svađe i razlike.

MaranAta

Zainteresovan član
Poruka
160
Сам си пример једног таквог.. који више верује безумном Арију, за ког је доказано да је био јеретик и безбожник, него ономе што пише и у Светом Писму, а то је, да је Христос Син Божји - друго лице Свете Тројице. :?

Gost
maleni:
Da nije ovako tuzno mogao bi covek da ti se nasmeje. Ali samo jedna od ispravki - djakone nisu birali apostoli nego crkva. Procitaj Dela apostolska pa ces da vidis. Apostoli su za sebe birali saradnike ali ih oni nisu nasledjivali. Carstvo nebesko nije nasledno nego je licni izbor.
Ne obmanjuj vise ljude! Ovo sto sam napisao je jedna i jedina istina. Sta znaci to da djakone nisu birali apostoli nego Crkva? Pa shvati vec jednom: APOSTOLI SU PREDVODJENI GOSPODOM ISUSOM HRISTOM OSNOVALI TU CRKVU. ZNACI, APOSTOLI SU CRKVA NA CIJEM JE CELU NAS VASKRSLI GOSPOD. Ta Crkva i ta vera je ista i danas u njoj je SVETI DUH. To je pravoslavno hriscanstvo!

DeDa

Ističe se
Poruka
2.473
1054 godine Hriscanstvo se podelilo zbog lose organizacije Hristove crkve.
Zapad ili Z.Rimsko carrstvo koje prihvatilo Rimokatolicku veru tezilo je strogo centralisticki uredjenoj crkvi sa rimskim Papom na celu,za razliku od I.Rimskog carstva koje je tezilo crkvi centrokefalnog uredjenja.

optimas

Zainteresovan član
Poruka
123
bill:
A na koji nacin su samo pravoslavni "istinski" hriscani? Takva rasudjivanja su jednako ogranicena i besmislena, kao i insistiranja na tzv. "papskoj nepogresivosti". Na istom principu crkvene organizacije koji si naveo odvajkada pociva i Zapadna Crkva Hristova, koju na ovom forumu ponekada s razlogom, ali mnogo cesce bez ikakvog razloga napadaju totalni laici ili zlonamerni fanatici. Jer kada se vec pozivas na "apostolsko prejemstvo" sta je onda sa Gospodovim zavestanjem Svetom Petru, kao i sa njegovim "apostolskim naslednicima"?
Inace, sto se tice samog rascepa (velike sizme) unutar hriscanstva, pitanje je isuvise kompleksno da bi se mogao dati tako jednostavan odgovor - 1054. Hriscanstvo je jedna od religija koja se tokom istorije pokazala i pokazuje najpodloznijom raznoraznim jeresima i podelama. Prve podele javljaju se jos u apostolsko doba, kao i kasnije, tokom citavog srednjeg veka kako na Zapadu, tako i na Istoku. I danas smo svedoci toga. Stoga se s razlogom se moze postaviti pitanje da li je hriscanstvo (te samim tim i Crkva) ikada i bilo uistinu jedinstveno.