Kada mrtvaci krenu u proboj

21. APRIL 1945. , 21:30, LOGOR JASENOVAC – CIGLANA II

(Atmosfera u logoru je poprilično mirna. Ustaše su se povukle u bunkere, odmaraju i kovaju poslednje planove kako se rešiti ostatka logoraša. U međuvremenu, mala grupica logoraša odvukla se u jednu prostoriju i raspravljaju)
BAKOTIĆ
Moramo u proboj, vidite da su danas pobili sve žene. Nas će sutra, najkasnije preko sutra, partizani se približavaju logoru.

KRSTIĆ
To je ludo, naoružani su do zuba. Mi imamo dosta bolesnih i iscrpljenih logoraša, ne mogu u proboj.

HUBER
Moraju kako znaju i umeju, ne smemo zbog njih rizikovati...

KRSTIĆ
Ali...

ŠKRGATIĆ
Ko hoće u proboj neka ide, ko neće, neka ostane u logoru. Ako čovek sam od sebe ne želi u slobodu, niko ga drugi ne može naterati...

BAKOTIĆ
Znači, proboj je sutra, moramo ujutru, da ih uhvatimo na prepad. Podelićemo se u desetine i rasporediti. Kad dadnem znak, svi trčimo u proboj....

22 APRIL 1945, 09:55, LOGOR JASENOVAC – CIGLANA II

(Kišno nedeljno jutro. Logoraši su podeljeni i čekaju, ustaše su opušteno i ne očekuju ništa. Bakotić se gleda sa ostalim vođama desetina, daje poslednje upute, nastaje tišina...)

BAKOTIĆ
NAPRED DRUGOVI !

(Logoraši su porazbijali prozore i kapije i pohrlili prema glavnoj kapiji. Napadali su stražare, davili ih golim rukama i oduzimali puške. Oni koji su pojurili prema Istočnoj kapiji, uglavnom su kosili ustaški mitraljezci. Na ostalim kapijama isto ima dosta mrtvih logoraša. Jedan logoraš pojurio je prema mitraljezcu, i u borbi ga zadavio. Preuzeo je mitraljez i počeo da puca po ustašama. Jedan logoraš je presekao telefonske žice, tako da Ustaše nisu mogle da pozovu pomoć. Mnogi logoraši su bili nadomak slobode, ali bi ih pogodio mitraljezac i padali bi u nabujalu Savu. Bežeći, pogođen je i Bakotić, pao je na kolena. Huber je zastao pored njega.)

HUBER
Hajde Ante, idemo odavde, ne možeš ostati.

BAKOTIĆ
Idi napred, neko mora ostati živ... To je naređenje.

(Huber je okrećući se, vidio Bakotića kako je puzao do obale Save, još jednom pogođen, pao je u Savu i nestao u talasima nabujale reke. Pucnjava je lagano stišala, nekolicina logoraša je uspeli pobeći, ali mnogi su ostavili živote na putu do kapije i u nabujaloj Savi. Ustaše su ušle u Ciglanu i pobile one logoraše koji su bili preslabi da bi išli u proboj... Zapalili su zgradu i povukli se.. Spustila se tu jeziva tišina, koju ponekad ometa šum nabujale Save i gavranovi koji rove po mrtvima....)

Na današnji dan, već otpisani logoraši koncentracionog logora Jasenovac, odlučili su da idu na sve ili ništa. Ovaj tekst želim da posvetim svim žrtvama torture i genocida koji je vršen na prostorima takozvane NDH u periodu 1941-1945 . Od 1073 logoraša u Ciglani, preživelo je svega 117 . U isto vreme, izvršen je proboj iz dela Kožare, gde je od 173 logoraša, preživelo 11 . U poslednjem danu postojanja logora poginulo je 1.103 ljudi. Samo za jedan dan, preko 1000 ljudi je izgubilo život, što je veoma zastrašujuć podatak....

Počivajte u miru heroji!


Logor_Jasenovac.JPG
 
:(..tuga...jad i bijeda jednog bezumlja...jedne ideologije...koja se nastavila nakon završetka rata...nažalost ....neznam koliko ste upoznati, ali tek sad kod nas pojedini ljudi usuđuju se izreći istinu...46 godine od strane partizana isto su ubijani ljudi...nije me briga koje su nacionalnosti..ne želim nacionalnost, narodnost uplitati u ovo jezivu priču povijesti..to su ljudi...za mene je svaka žrtva sa bilo čije strane jadna...pobjednik je jadnik jer u ratu svi imaju krvave ruke...svi....i zato na današnji dan u mojem domu gori svijeća...ne samo za Jasenovac...
 
iamblond;bt289932:
:(..tuga...jad i bijeda jednog bezumlja...jedne ideologije...koja se nastavila nakon završetka rata...nažalost ....neznam koliko ste upoznati, ali tek sad kod nas pojedini ljudi usuđuju se izreći istinu...46 godine od strane partizana isto su ubijani ljudi...nije me briga koje su nacionalnosti..ne želim nacionalnost, narodnost uplitati u ovo jezivu priču povijesti..to su ljudi...za mene je svaka žrtva sa bilo čije strane jadna...pobjednik je jadnik jer u ratu svi imaju krvave ruke...svi....i zato na današnji dan u mojem domu gori svijeća...ne samo za Jasenovac...

Jeste, ali NDH je bio sistem, čiji je osnovni cilj sistematsko uništavanje svih nacionalnosti, sem Hrvata.
 
Sfyontull;bt289953:
Najstrašnije je da su sve te strahote slika ljudske duše, njenog taloga, koja je svima nama zajednička. U neku ruku, sve žrtve i sve krvnike svi mi ljudi nosimo na i u duši...

Taj krvnik se u nama budi kad smo ugroženi, koga su deca i starci mogli da ugroze? Mislim, dovoljno je reći da su organizovana takmičenja u klanju zatvorenika, NDH je imala jedina u celoj okupiranoj Evropi logore specijalizovanje za ubijanje dece... Čak su se i SS-ovci, koji su ubili mnogo više ljudi, ježili na NDH i njihove logore...
 
Slažem se... Nisam na to mislila, već da su sva zla deo ljudske prirode, to je još više zastrašujuće od bilo kog pojedinačnog čina... I svaki takav čin je jeziv i ne treba da se zaboravi... :):bye:
Hoću reći sve što su ljudi ikada uradili može ponovo da se nekada dogodi (naravno u određenim uslovima itd). Mene to plaši - što nijedna strahota nije stvar prošlosti, već uvek visi nadf glavom kao moguća budućnost...
Eto, sorry ako sam malo konfuzna... Bilo bi lepo i utešno kad bi to bilo samo svojstvo ovog ili onog naroda, da ne vreba uvek u svačijoj duši... :(
 
Poslednja izmena:
Vasilij Zajcev;bt289956:
Jeste, ali NDH je bio sistem, čiji je osnovni cilj sistematsko uništavanje svih nacionalnosti, sem Hrvata.


žalosno je što tako mislite...i što tako malo znadete što se u stvari događalo za vrijeme NDH..zar zaista mislite da su svi u Hrvatskoj tada i sada bili ustaše....žalosno...mogla bih vam iz vlastite obitelji reći tko je ubijen..ali ćemu...kao što sam rekla, pobjednik piše povijest..tako je i komunizam ispisao svoje stranice da bi sakrio svoje krvave ruke..svoja zlodjela...najlakše je jednostavno isčitavati riječi...rekla sam vam, tek sad izlazi kod nas nakon toliko desetlječa istina na vidjelo...i treba da izađe...niti su svi ustaše a niti koljači...vrijedi isto tako i kod vas...niti su svi četnici niti koljači...tvrdim to ja kao Hrvatica...uzmite malo i drugu literaturu..u Hrvatskoj se sada vodi velika borba između ljudi upravo po tome pitanju..i drago mi je da istina dolazi na svoje...lažne doktrine i kod vas i kod nas su nas i dovele ovdje gdje smo upravo SADA....
 
iamblond;bt289932:
...46 godine od strane partizana isto su ubijani ljudi...nije me briga koje su nacionalnosti..

Što se Hrvatske tiče, partizani su kokali ustaše.
A u Blajburgu su ubijali ustaše i članove njihovih familija.

Ubica mog pradede i njegovih sinova, prvi komšija koji ih je sproveo u Jasenovac, je ubijen u Blajburgu.

Videla sam nedavno jedan zaista ustaški "dokumentarac" o jasenovcu, gde se jedini, monstruozni koncentracioni kamp za decu predstavlja kao - dečji vrtić.
Finansijeri takvog jednog monstruoznog izvrtanja istorije su neka dvojica čije su roditelje, zaposlene u jasenovcu, partizani ubili u Blajburgu.

Prosto se onda čovek zapita nije li taj Blajburg trebalo temeljnije uraditi.

Naravno - odgovor je ne, jer nije nužno da će potomci koljača ustaša i sami biti ustaše, kao u primeru finansijera tog filma - recimo, Vedrana Rudan je ispala sasvim solidno. Samo mislim da je ona izuzetak, a ne pravilo.
Potomci nacista i fašista najčešće i sami krenu tim putem.

Mada, meni je svako ko izjednačava antifašiste i fašiste sumnjiv.
 
Poslednja izmena:
sanja*;bt289988:
Što se Hrvatske tiče, partizani su kokali ustaše.
A u Blajburgu su ubijali ustaše i članove njihovih familija.

Ubica mog pradede i njegovih sinova, prvi komšija koji ih je sproveo u Jasenovac, je ubijen u Blajburgu.

Videla sam nedavno jedan zaista ustaški "dokumentarac" o jasenovcu, gde se jedini, monstruozni koncentracioni kamp za decu predstavlja kao - dečji vrtić.
Finansijeri takvog jednog monstruoznog izvrtanja istorije su neka dvojica čije su roditelje, zaposlene u jasenovcu, partizani ubili u Blajburgu.

Prosto se onda čovek zapita nije li taj Blajburg trebalo temeljnije uraditi.

Naravno - odgovor je ne, jer nije nužno da će potomci koljača ustaša i sami biti ustaše, kao u primeru finansijera tog filma - recimo, Vedrana Rudan je ispala sasvim solidno. Samo mislim da je ona izuzetak, a ne pravilo.
Potomci nacista i fašista najčešće i sami krenu tim putem.

Mada, meni je svako ko izjednačava antifašiste i fašiste sumnjiv.

slažem se sa svakom napisanom rječju Sanja...ubojstvo je ubojstvo...ali generaliziranje stvari još uvijek nakon tolikih godina je nedopustivo...izjednačavanje svih i svakoga...taj dio je katastrofalan u današnjem svijetu...nikako da se okrenemo budućnosti, mrtve da poštujemo i sječamo ih se...ali ne..oni i dan danas određenim skupina ljudi služe kao marionete, izvlaćenje za neke svoje bodove u političkom svijetu..ništa dobroga od toga danas ne može donijeti..ništa...
 
Ali ja nisam radila izjednačavanja.
Ti si radila izjednačavanje partizana i ustaša, gore.
I ovo je izjednačavanje:

tako je i komunizam ispisao svoje stranice da bi sakrio svoje krvave ruke..svoja zlodjela..

Ovo je kao da porediš nacističku Nemačku i savremenu Norvešku: neko počne da govori o nacizmu Trećeg rajha, a ti kažeš "Eh, ali ne trebamo zaboraviti Brejvika, i Norveška je nacistička".

Ne možeš prosto porediti ubistva bez uzimanja u ozbir konteksta u kojem su počinjena.
Ideje na kojima se temelji nacizam (u koji spada ustaštvo) podrazumevaju etnička čišćenja i masovna ubistva neistomišljenika i nevinih.

Ideje na kojima se temelji komunizam to ne podrazumevaju.
Ko hoće da me pobije, neka izdvoji segment Komunističkog manifesta koji to podrazumeva.
 
.....kažu da od zla i tiranije ne treba se istim sredstvima i metodama oslobađati - jer će se ta sloboda izmetnuti zahvaljujući tim sredstvima i metodama u novu tiraniju....

....hoću da kažem , da je bilo sasvim za očekivati novo krvoproliće , jer se nov sistem sa svojim tiranima obračunao po kratkom postupku istim sredstvima i metodama - bez suđenja , tokazivanje krivice , na osnovu dojava i opanćavanja gde je dominirala zloba , pohlepa , pokvarenost i ništavilo.....svakako da potomci ovakvih partizana nastoje da daju svojim precima za pravo , kao što potomci onih zlotvora protivu kojih su ustali ovi prvo pomenuti danas jure rehabilitaciju ili pak nacionalno pomirenje...a ideja u tome je što su i jedni i drugi ubijali i pljačkali po sili jačeg i dominantnijeg.....
...ovo pitanje koje sve muči , pitanje je etike , časti , dostojanstva i istine....ono može da se razrešava bez emocija , staloženo i istino ljubivo - jer je to pitanje budućnosti nerođene dece....bude li se o njemu vodila rasprava kao dosad , u svakoj generaciji probudiće se to viševekovno zlo i biće novih klanica - civilizacijski nezapamćenih.....

...a koliko je to strašno , kazuje primer beogradskih žrtava....tamo ima preko desetak zvaničnih grobnica , masovnih , koje je sistematski ostavio okupator sa kvinslizima...sam grad je bombardovan sistematski i revnosno od neprijatelja , saveznika i oslobodioca - i to uz saglasnost kraljevske vlade , partizanskoh štabova , nedićevske vlade , četničkih štabova i paravojnih snaga ( za svu njihovu saglasnost ima pisanih dokumenata )...posle oslobođenja , Botine , dosmanlijske komisije istoričara identifikovale su preko 46 masovnih grobnica pobijenih posle oslobođenja , po već poznatom kvazi oslobodilačkom osvetničkom principu...većina je pobijenih iz redova civilnog stanovništva , mada ima i partizanskih boraca koji su sporadično odbijali odmazde nad civilnim stanovništvom....(čuvena je masovna kragujevačka grobnica gde su sahranjeni partizani koji su odbili da služe krvavoj odmazdi , pa su postreljani i pobacani u grobnici sa četnicima , a posle u novoj istoriji jedan vrli današnji patriota spojio ti grobnicu sa civilnom grobnicom i sve izmestio na novu lokaciju koja više nije tajna ).....
...pamet koja ustanovljava pravo manjeg ubice da sudi većem , vodi sve u propast.....ubistvo je ubistvo...svaka odbrana i naknadno utvrđivanje nevinosti očiglednog ubice , je novo još podmuklije ubistvo.....takovo nešto nezna za srpstvo , hrvatsvo , evropejstvo , natostvo , ili bilo koje imperijalno pravo - ubice su jednake u svom zverstu , to im je zajednička crta po kojoj su prepoznatljivi....nema korisnog ubijanja , sem kod sotonskih karaktera koji žive u ljudskoj koži ( mojsijevski - oko za oko , zub za zub ....to je najveće zlo za ljudski rod ) !
 

Back
Top