• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

kad posao postane samo posao

Frederick_

Aktivan član
Poruka
1.187
Ja sam 22 godine u IT priči profesionalno. Amaterski dodaj na to još 5-6 godina.

Da li je dolazilo do zasićenja? Naravno. Više puta. Ali to je normalno kod svakog posla.

Da li je programiranje postalo dosadno?
Naravno. Dosadi ti i najbolja riba na planeti a da ti ne dosadi posao. I opet, to je normalno.

Da li je posao stresan? Ponekad, ali ništa manje nego drugi poslovi.

Da li je posao težak jer zahteva stalno ucenje?
Jeste, ali meni licno je to upravo druga glavna lepota ovog posla.
Prva lepota je sto je to problem-solving posao, a prirodno je za coveka (bar za mentalno zdravog coveka) da oseca zadovoljstvo kada resi problem. I sta ces lepse nego posao na kojem skoro svakodnevno resavas probleme, i skoro svakodnevno osecas tu dozu zadovoljstva?

I na kraju, sta je to posao?
Za nekoga samo sredstvo da zaradi novac da bi ostvario neke druge ciljeve.
Za nekoga je posao cilj sam po sebi, i samim tim mu je posao lifestyle.
Za nekoga je mesavina od oba, ali kao i svaka mesavina, moze biti dobra a moze i losa - zavisi kakav miks napravis i kako ga konzumiras.

Meni je zivotni cilj da zivim zdravo i kvalitetno, sa sto manje stresa, da sto vise vremena provodim sa svojim detetom dok odrasta, i da mogu da svoje hobije radim na miru.

Zato mi IT odgovara sa permanentnim home-office-om, i bez fiksnog radnog vremena.
Zato mi IT odgovara jer mi obezbedjuje da mogu da biram kontinent/drzavu/grad gde mogu da nadjem zdravo okruzenje za sebe, porodicu i svoje hobije.

Zato mi IT odgovara jer mi donosi dovoljno novca sa kojim mogu da sve to priustim.

Zato mi IT odgovara jer je trziste toliko veliko da mogu sve ove prethodne tacke da ostvarim prilicno lako.

I to je to.

Vladimir1995

Početnik
Poruka
12
Da li vam je ikad došlo do zasićenja sa poslom? Da li vam je programiranje postalo dosadno,
kada ste pomislili da je to samo rutina? Da je jedina motivacija to što ne možete da živite
od vazduha?
Ovaj posao je stresan, zahteva stalno učenje i nema medalja za zasluge. Koliko
god da ste uradili, radićete još i još, sve dok ne ispustite dušu. Zato nema mnogo
matoraca u ovom poslu.
Matoraca ima. Ja sam software developer u Britaniji i imam 66 godina, a trenutno radim kao senior systems and server engineer u javnom sektoru i na toj poziciji najvise koristim PowerShell i SQL. Mojih kolega, malo, mladjih, ali i starijih od mene ima poprilicno.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
37.095
Zdrav sam Bogu hvala i u odlicnoj kondiciji, racunam tu jos 4 godine da radim (otac mi je radio do 82, a deda do 85) pa cu onda da se vracam i radim biznis u Srbiji. Trenutno me zanima IoT i automatizacija u agrikulturi.
Pa dobro, nakupio si para do sada, sto jos 4 godine da se smaras kad mozes odmah da pocnes biznis u Srbiji? Uslove za penziju si vec ispunio pretpostavljam? Moji otac i majka su 22 godine u penziji otac 83, majka 74. Tast preko 30 godina ima 86. Izgleda da se u Engleskoj radi ceo zivot...

Vladimir1995

Početnik
Poruka
12
Pa dobro, nakupio si para do sada, sto jos 4 godine da se smaras kad mozes odmah da pocnes biznis u Srbiji? Uslove za penziju si vec ispunio pretpostavljam? Moji otac i majka su 22 godine u penziji otac 83, majka 74. Tast preko 30 godina ima 86. Izgleda da se u Engleskoj radi ceo zivot...
Ne, vecina Engleza gleda da sto ranije odu u penziju. Oni koji imaju privatni biznis rade duze. To je prosto stvar mog licnog i porodicnog afiniteta. Uslove sam ispunio kad sam napunio 66, inace je sada za one rodjene valjda 1960 i mladje uslov 67 godina za muskarce. Nazalost, ovdje ne mogu da lovim, da skijam ili da ronim, sto sam radio kod nas, cime drugim da se relaksiram? Englesko pivo mi se zgadilo, bljutavo. Cak su i ranija odlicna ceska piva trazili da budu po njihovom neukusu. Drustvo, a pogotovo plitke teme iz paba ne gotivim. Doduse korona mi je pala ko kec na desetku. Od poslednje dvije i po godine, godinu i po sam proveo ili kod kuce u Beogradu ili kod svastike na moru u Crnoj Gori radeci daljinski. Firma mi placa pola penzionog fonda, godisnji 33 radna dana, jos jedan za meditaciju (neka glupost koju su od skora uveli) pa jos jedan za rodjendan i jos za pravoslavni Bozic (njihov se ne radi svakako) plus 5 dana study leave (neki kurs po izboru) plus 5 dana compassionate leave (neko ti umre ili moras na svadbu). Sad planiram u Septembru do Beograda pa na more do Bozica.:cool:

Bren

Elita
Poruka
19.157
Da li vam je ikad došlo do zasićenja sa poslom? Da li vam je programiranje postalo dosadno,
kada ste pomislili da je to samo rutina? Da je jedina motivacija to što ne možete da živite
od vazduha?
Ovaj posao je stresan, zahteva stalno učenje i nema medalja za zasluge. Koliko
god da ste uradili, radićete još i još, sve dok ne ispustite dušu. Zato nema mnogo
matoraca u ovom poslu.

Meni kada dosadi uzmem pa promenim programski jezik/tehnologiju. Ponajpre sam radio dektop aplikacije u VB+Access , pa onda otišao na Sql Server, pa Oracle.. Kad mi je to dosadilo batalio sam i prešao na JS, asp i slično. Kada mi je docadio asp prešao sam na node.js. Pa sam se onda dve godio bavio najobičnijim C-om i pisao programčiće za razne data kolektore i slične naprave. Posle toga sam se okrenuo veštačkoj inteligenciji i mašinskom učenju. Sad pošto ne podnosim Python prenosim koliko mogu ML na C#... itd(mada je Python zakon za ML). Mislim da sam sad našao ono što me najviše interesuje. Uvek nešto novo i zabava. Doduše meni je lako jer kada treba da se radi nešto novo i uči uglavnom svi se sakriju. Meni odgovara. Volim da učim nove stvari u programiranju. Mislim da bih programiranjem mogao da se bavim dva života.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
37.095
Meni kada dosadi uzmem pa promenim programski jezik/tehnologiju. Ponajpre sam radio dektop aplikacije u VB+Access , pa onda otišao na Sql Server, pa Oracle.. Kad mi je to dosadilo batalio sam i prešao na JS, asp i slično. Kada mi je docadio asp prešao sam na node.js. Pa sam se onda dve godio bavio najobičnijim C-om i pisao programčiće za razne data kolektore i slične naprave. Posle toga sam se okrenuo veštačkoj inteligenciji i mašinskom učenju. Sad pošto ne podnosim Python prenosim koliko mogu ML na C#... itd(mada je Python zakon za ML). Mislim da sam sad našao ono što me najviše interesuje. Uvek nešto novo i zabava. Doduše meni je lako jer kada treba da se radi nešto novo i uči uglavnom svi se sakriju. Meni odgovara. Volim da učim nove stvari u programiranju. Mislim da bih programiranjem mogao da se bavim dva života.
Koliko si firmi promenio?

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.