Južni tok u ćorsokaku

Poruka
21.479
Ruski analitičar za investicije u oblasti gasa i nafte Mihail Krutihin smatra da je projekat izgradnje gasovoda Južni tok "upao u ćorsokak" zbog niza problema koju su se pojavili.
Krutihin je kazao da premijer Rusije Vladimir Putin pokušava da u Evropi nađe podršku za Južni tok, ali da Rusija trpi poraze u oba projekta gasovoda.
"Svi međuvladini sporazmi koji su do sada potpisani o izgradnji Južnog toka su prazne reči. Može se potpisati cela biblioteka međuvladinih i međukorporacijskih sporazuma, ali projekt neće biti prihvaćen sve dok ne bude doneto investiciono rešenje", ocenio je on.

"Reč je o čistoj trgovini između Rusije i Turske. Situacija je ušla u ćorsokak. Bez Turske se ne može izgraditi gasovod po dnu Crnog mora, jer Ukrajina neće dati svoj prostor. Turska može da dozvoli gradnju jer joj je to isplativo, ali trguje tražeći što nižu cenu za ruski gas", ocenio je Krutihin.

On je kazao i da ideja o izgradnja pogona za tečni gas nije dobra jer nema prijemnih terminala koji će gas retransformisati, veliki tanker ne mogu da prođu kroz Bosforki moreuz, a tranzit gasa od Jamala, na severu Rusije udaljen je 3.200 kilometara.

"Ta ideja je potpuno nerentabilna i predstavlja blef ne bi li se ubedila Turska", ocenio je on.

Nakon razgovora predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva i premijera Turske Redžepa Erdogana 16. marta u Moskvi, saopšteno je da nije postignut dogovor o izgradnji Južnog toka po dnu Crnog mora na ekonomskoj turskoj teritoriji i da Moskva ne razume razloge Ankare.

Krutihin je rekao da prepreke za izgradnju Južnog toka postoje i na kopnu.

Naveo je da je Gaspromu važno da ima kontrolu nad svima delovima gasovoda, bilo kroz zajednička preduzeća ili na drugi način.

Prema njegovim rečima, Gasprom neće moći da ostvari te svoje namere, ukoliko EU bude realizovala Treći energetski paket.

"Taj dokument oštro deli proizvođače sirovina od distrubutera, odnosno zabranjuje isporučiocima da budu vlasnici transportne infrastrukture", dodao je Krutihin.

Kako je kazao, Rumunija je već saopštila da u skladu sa tim dokumentom, Gasprom ne može da kontroliše gasovod na njenoj teritoriji, već samo nacionalna korporacija, pod kontrolom EU.
Ruski analitičar je podsetio da je Bugarska 2008. godine najavila da će dati ekskluzivno pravo Rusiji da koristi njen gasovod, ali da je zbog toga već kritikovana iz zemalja EU.

"Vladimir Putin se ponaša nervozno i posetama u Evropi pokušava da dobije podršku za projekat. U februaru u Briselu, kada je pokušao da rukovodstvu EU nametne svoju energetsku politiku, doživeo je neuspeh", kazao je Krutihin.

Komentarišući najave da nemački Vinteršal (Wintershall) namerava da uđe u projekat Južni tok, pored Gasproma i italijanskog Enija, on je kazao da Gasprom ima "dobre političke pozicije" u toj kompaniji, ali da njen ulazak "neće uticati na podršku EU".

"Sve govori protiv tog projekta", rekao je on.

Krutihin je ocenio i da ako Srbije bude poštovala Treći energetski paket EU biće potrebno da skladište gasa Banatski dvor i gasovod Južni tok kroz Srbiju imaju nezavisne operatere, odnosno da snabdevač gasom ne bude vlasnik tih objekata.


Izgleda da je Putko poceo da lici na onog Ruskog kapetana sto je hteo da zadivi caricu ...
 
Jos jedan primer kakva smo pacerska drzava-umesto da se sto vise okrenemo obnovljivim izvorima energije (ili nekim drugim alternativnim izvorima) iz nase drzave i tako se sto vise ratosiljamo skupog ruskog gasa-mi u taj gasovod,koji ce,mozda,neko nekad da gradi,gledamo kao ozebli u Sunce...
 
Сличне ступидарије су причане и за северни ток - нема гаса, неће им дати швеђани пролаз, финци, екологија, пољске луке, немачке поморске базе, мине из првог рата, ово оно - а сад је пред завршетком

купио их све Рус за шаку долара, као и сваку јефтину курву

цар Путин је рекао да ће гасовода бити, и наравно да се верује једном цару а не неком тамо шиптару на некаквој крстарици.
 
Сличне ступидарије су причане и за северни ток - нема гаса, неће им дати швеђани пролаз, финци, екологија, пољске луке, немачке поморске базе, мине из првог рата, ово оно - а сад је пред завршетком

купио их све Рус за шаку долара, као и сваку јефтину курву

цар Путин је рекао да ће гасовода бити, и наравно да се верује једном цару а не неком тамо шиптару на некаквој крстарици.

Slične priče o Carskoj kupovini (tačnije kupovini sa abonentskom knjižicom....) NIR-a (Naftna Industrija Rusije) su kružile tipa sad ćemo da imamo jeftinije gorivo, a pošto ono beše gorivo?
 
Сличне ступидарије су причане и за северни ток - нема гаса, неће им дати швеђани пролаз, финци, екологија, пољске луке, немачке поморске базе, мине из првог рата, ово оно - а сад је пред завршетком

Победоносцев
Severni tok u redu, sve koji su sa strane ometali realizaciju projekta Nemacka i Rusija su uspele da prevazidju, ali Juzni tok je imao mnogo problema.

Tek juce je zaokruzena osnova koja je definitivno stavila tacku na dileme i omogucila da Juzni tok krene punom parom, a to je bilo ukljucenje nemackog mega koncerna BASF.

Posto su se Nemci pridruzili Juznom toku i dobijaju 15% vlasnistva za Juzni tok nema prepreka.

BASF se pridruzuje Juznom toku

http://www.vesti.rs/Svet/BASF-se-pridruzuje-Juznom-toku.html
 
Победоносцев
Severni tok u redu, sve koji su sa strane ometali realizaciju projekta Nemacka i Rusija su uspele da prevazidju, ali Juzni tok je imao mnogo problema.

Tek juce je zaokruzena osnova koja je definitivno stavila tacku na dileme i omogucila da Juzni tok krene punom parom, a to je bilo ukljucenje nemackog mega koncerna BASF.

Posto su se Nemci pridruzili Juznom toku i dobijaju 15% vlasnistva za Juzni tok nema prepreka.

BASF se pridruzuje Juznom toku

http://www.vesti.rs/Svet/BASF-se-pridruzuje-Juznom-toku.html

Ma to sam vec postavljao - ali tacka je stavljena jos na poslednjem sastanku Putin -Baroso pre mesec dana ... ovo su sada samo tehnicke stvari ....
 
Ma to sam vec postavljao - ali tacka je stavljena jos na poslednjem sastanku Putin -Baroso pre mesec dana ... ovo su sada samo tehnicke stvari ....

U redu, ali i to sa Barosom su Nemci izlobirali.

Onog casa kada su se Nemci konacno opredelili za Juzni tok svima je bilo jasno da ce taj gasovod biti realizovan, danas u Evropi ako Nemci nesto zele to se i ostvari, Nemacka je ta koja dominira.

Vest o ukljucenju BASF je finale i stavljanje tacke na sve dileme, odluceno je da ce se Juzni tok konstruisati i sledi realizacija.
 
U redu, ali i to sa Barosom su Nemci izlobirali.

Onog casa kada su se Nemci konacno opredelili za Juzni tok svima je bilo jasno da ce taj gasovod biti realizovan, danas u Evropi ako Nemci nesto zele to se i ostvari, Nemacka je ta koja dominira.

Vest o ukljucenju BASF je finale i stavljanje tacke na sve dileme, odluceno je da ce se Juzni tok konstruisati i sledi realizacija.

NARAVNO ....
 

Back
Top