Južna Koreja ostaje globalni lider za 5G mrežu, Švajcarska je vodeća u Evropi

Smartanabil

Buduća legenda
Poruka
29.336
Južna Koreja ostaje globalni lider za 5G mrežu, Švajcarska je vodeća u Evropi


Iako predstavljaju budućnost razvoja mobilnih uređaja, 5G mreže su još uvek u ranim fazama implementiranja i samo manji broj zemalja ima mreže spremne za potrošače. Ipak, mnoge zemlje se već propremaju za budućnost koju donosi 5G.

Prema analizama kompanija Omdia, Južna Koreja ostaje vodeća zemlja kada je u pitanju progres u razvoju i implementaciji 5G mreža. Švajcarska je sada druga na svetu, dok je Kuvajt treći.

Zahvaljujući napretku Sunrise-a, Švajcarska je uspela da prestigne Kuvajt, koji je do sada držao drugo mesto, i da ima 426 naselja sa bar 80% pokrivenošću 5G konekcijom, a broj se do maja proširio na 535 lokaliteta.

5g2_2.jpg



Omdia podseća da je dostupnost 5G uređaja bila limitirana, što je značajno smanjivalo mogućnost da korisnici imaju koristi od 5G mreža. Južna koreja trenutno vodi na polju prihvatanja 5G uređaja, sa 5,88 miliona, odnosno 10% svih uređaja koji se koriste u ovoj zemlji.

Kada je Evropa u pitanju, Velika Britanija je na drugom mestu, a vlada ove zemlje investira u nacionalnu Gigabit pokrivenost. Nemačka i Finska su među EU članicama koje takođe imaju stabilan progres na polju 5G implementacija.

Izvor: GSMArena
 
Plan je uz IoT tehnologiju da i svaki vodokotlić bude umrežen! A onda preko mirisa i zvukova TheBill Gejtsovi procenjuju tvoje biološke potencijale i formiraju tvoju tržišnu 'vrednost'! Već patentirano! :zcepanje:
Da to, napraviti od coveka lenstinu koji sedi sa new age mobom na kaucu i jede kokice koju je 5g ispekla .
 
Evo ako nekog zanima Hrvatska je dobila i četvrtog nacionalnog operatera.

POZADINA 5G DRAŽBE: U HRVATSKU POTIHO UŠAO NOVI OPERATER I POSTAO ČETVRTI IGRAČ​

Hrvatski telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska dobili 5G dražbom šest novih konkurenata, od kojih najveći dolazi iz Italije.
Najveće iznenađenje hrvatske dražbe za 5G frekvencije nije ni brzina ni glatkoća kojom se taj proces zaključio, ni 60 milijuna kuna više od planiranog prihoda državnog proračuna od koncesijskih naknada za nove mreže, već činjenica da je Hrvatska bez puno pompe i u rekordnom roku dobila četvrtog nacionalnog telekom operatera. Na tržište je ušao talijanski Eolo.
...
HT, A1 i Telemach natjecali su se dražbom da ostanu najveći mobilni igrači i u tome su uspjeli! Pokupovali su sve raspoložive frekvencije u pojasu od 700 i 3600 MHz na nacionalnoj razini što će im omogućiti da ponude najbolji 5G mobilni signal na cijelom teritoriju Hrvatske. Za to pravo državi su se obvezali uplatiti 314,2 milijuna kuna. Inače, ukupan iznos koji je regulator Hakom očekivao da će prikupiti na 5G dražbi bio je 300 milijuna kuna. Međutim, Hakom je raspisao i natječaje za dodatne frekvencijske pojaseve pa je ukupan prihod od dražbe dosegao čak 360 milijuna kuna.

Na nacionalnoj razini, Hakom je tako ponudio i frekvenciju od 26 GHz-a. To nije idealno za surfanje preko 5G-a na mobitelima, ali dobro služi u industriji, pametnom mjerenju struje, vode i plina te za druge slične namjene. Takvu je koncesiju, uz HT, A1 i Telemach, kupio i talijanski Eolo te se time utvrdio kao četvrti nacionalni operater u Hrvatskoj. No, Eolo nije stao na tome. Hakom je, kako bi potaknuo raznovrsnost usluga na 5G-u i omogućio krajnjim korisnicima da mogu dobiti usluge i mimo tri postojeća operatera, ponudio i mogućnost pružanja 5G-a preko frekvencijskog pojasa od 3600 MHz-a, uz jedno ograničenje. Za te su se frekvencije mali ili novi igrači natjecali za svaku županiju zasebno. Eolo je vrlo ciljano osvojio koncesije za gotovo cijelu obalu. Nije pokrio jedino županije koje pokrivaju Šibenik i Dubrovnik. No, Eolo nije jedini novi 5G operater u Hrvatskoj.

Još ih je pet, manjih. U Zagorju 5G će tako uz HT, A1 i Telemach moći nuditi i Digicom te Eco Net telekom. Eco Net je osvojio koncesije i u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji, ali će ih tamo moći koristiti tek od 2023., kad isteknu prethodne izdane dozvole. Sve ostale koncesije za 5G već su aktivne i bit će idućih 15 godina. U Ličko-senjskoj i Požeško-slavonskoj županiji koncesiju za 5G na 3600 MHz-a dobio je BeeIN, dok su dva zagrebačka igrača, Markoja i Terrakom, obojica osvojili koncesiju za Zagrebačku županiju. Terrakom se usto fokusirao na područja Karlovca, Sisak i Osijeka, dok je Markoja svoj fokus stavio još na Šibenik i Dubrovnik.
https://novac.jutarnji.hr/novac/akt...novi-operater-i-postao-cetvrti-igrac-15095189
 
Poslednja izmena:
Neka mi neko objasni zasto ce nam to , chemu sluzi 5g.
Jos uvek ima jako puno ljudi koji ne koriste internet ali se taj broj stalno povecava, kako kod nas tako i u svetu.

Takodje se mnogi servisi prebacuju na internet

Recimo jedna teretana je ranije svoj menadzment vodila preko sveske "kupusarke" pa se se kasnije prebacili na mozda excel a danas koriste aplikaciju za taj menadzment gde mogu lako da pretrazuju korisnike itd... Ta ista aplikacija je povezana sa serverom jer je najlakse napraviti web aplikaciju.
I tako mnogi servisi su se prebacili na web, mnogi korisnici iz istog razloga koriste web za pristup tome svemu i rezultat je opterecenje 4g mreze.

5g je sledeci korak, ukoliko zelimo da imamo mrezu koja moze da istrpi porast koriscenja weba i pritom ne mislim na domacice koje pretrazuju recepte na facebooku vec na mnoge kompanije koje ne mogu da funkcionisu bez web-a.

Razumem zabrinutost za zdravlje ali zato imamo strucne ljude ne samo mi ovde u Srbistanu nego u celom svetu.
Oni treba da izracunaju stetnost i oni to jesu uradili, kazu da je stetnost minimalna, nista veca od mnogih uredjaja koje vec koristimo ili pak suncevih zraka kojim smo stalno izlozeni.

Razumem i nepoverenje prema njihovim rezultatima, ali hej, ovo je demokratija, svako od facebook pametnjakovica je potpuno slobodan da medijima dostavi proracune kojima jasno ponistava proracune svetske organizacije.

No sa pojavom facebooka imamo gomilu ratnika iza tastature koji se u sve razumeju osim da bace smece u kantu, stanu pesaku na pesackom ili vrate dpf filter na auspuh da ne pocrkamo od zagadjenja.
 
Jos uvek ima jako puno ljudi koji ne koriste internet ali se taj broj stalno povecava, kako kod nas tako i u svetu.

Takodje se mnogi servisi prebacuju na internet

Recimo jedna teretana je ranije svoj menadzment vodila preko sveske "kupusarke" pa se se kasnije prebacili na mozda excel a danas koriste aplikaciju za taj menadzment gde mogu lako da pretrazuju korisnike itd... Ta ista aplikacija je povezana sa serverom jer je najlakse napraviti web aplikaciju.
I tako mnogi servisi su se prebacili na web, mnogi korisnici iz istog razloga koriste web za pristup tome svemu i rezultat je opterecenje 4g mreze.

5g je sledeci korak, ukoliko zelimo da imamo mrezu koja moze da istrpi porast koriscenja weba i pritom ne mislim na domacice koje pretrazuju recepte na facebooku vec na mnoge kompanije koje ne mogu da funkcionisu bez web-a.

Razumem zabrinutost za zdravlje ali zato imamo strucne ljude ne samo mi ovde u Srbistanu nego u celom svetu.
Oni treba da izracunaju stetnost i oni to jesu uradili, kazu da je stetnost minimalna, nista veca od mnogih uredjaja koje vec koristimo ili pak suncevih zraka kojim smo stalno izlozeni.

Razumem i nepoverenje prema njihovim rezultatima, ali hej, ovo je demokratija, svako od facebook pametnjakovica je potpuno slobodan da medijima dostavi proracune kojima jasno ponistava proracune svetske organizacije.

No sa pojavom facebooka imamo gomilu ratnika iza tastature koji se u sve razumeju osim da bace smece u kantu, stanu pesaku na pesackom ili vrate dpf filter na auspuh da ne pocrkamo od zagadjenja.
Meni 5G ne treba ,nicemu mi to nece sluziti.
 
A sta 4G ne postoji vise ,3G … kakvi kablovi to sam koristio pre 10 godina.
rekoh vec da 4g ima svoje limite.

Za sad sve funkcionise ok ali neminovan je porast aktivnosti na netu.
Pre 10 godina kada je nastupio 4g samo su klinci visili po fejsu i netu.
Danas svaka domacica ima fejs gde visi po ceo dan umesto da kuva rucak,sutra ce svaka baba da ima fejs umesto da strika carape i to je samo u domacinstvima a da ne pricam kakav je porast po firmama i koliko su se neke stvari po firmama modernizovale i danas rade preko neta a ranije su preko jednog excel fajla.

Jos uvek 4g izalzi na kraj sa svim tim protokom ali kao sto rekoh ima svoje limite.

Resenje postoji... Svi koji veruju u terorije zavere neka prestanu da koriste internet kompletno i taman to sto ce oni da rasterete mrezu ce biti dovoljno za nas ostale da nastavimo sa 4g bez potrebe za pojacavanjem mreze.

Medjutim problem je sto ljudi vole da kake a ne razumeju kako radi wc solja,pa onda ukake i plocice i vodokotlic i sve.
 
@Trandaifiko druze bre pricas o 5G i ne znam ni ja cemu a ne znas jedan ebeni telefon od toliko komada da osposobis da radi normalno. Ne znas osnovne tehnicke stvari ali si zato strucnjak za teorije zavere....Strasno...
Имаш неки проблем са логиком тежи него ја са техником. О мрежи 5Г сам само питао шта може а да не може 4 Г. И даље сматрам да је занемарљиво мали сегмент друштва коме реално треба та мрежа, с обзиром на трошкове постављања и сл.
Термалне камере нисам ја измислио, оне постоје.
И где ја написах да сам стручњак?
И какве теорије завере? Причао сам о најављеној могућности да се декодирају таласи ЕЦГ. Где је ту теорија и где завера?
То делује реалније него што је нашим ђедовима деловала идеја да телефон преноси слику.
Јесте страшно, али је страшно само то што вређаш.
 
Имаш неки проблем са логиком тежи него ја са техником. О мрежи 5Г сам само питао шта може а да не може 4 Г. И даље сматрам да је занемарљиво мали сегмент друштва коме реално треба та мрежа, с обзиром на трошкове постављања и сл.
Термалне камере нисам ја измислио, оне постоје.
И где ја написах да сам стручњак?
И какве теорије завере? Причао сам о најављеној могућности да се декодирају таласи ЕЦГ. Где је ту теорија и где завера?
То делује реалније него што је нашим ђедовима деловала идеја да телефон преноси слику.
Јесте страшно, али је страшно само то што вређаш.
Razlike između 4G I 5G su sasvim "opipljive"... Evo komparacije 3G-4G-5G:
3g-vs-4g-vs-5g.png

Lično BiH voleo ovo već sad da imam na mobilnom ne toliko zbog same brzine, koliko zbog očekivanja da mobilni net postane još jeftiniji.
 
Razlike između 4G I 5G su sasvim "opipljive"... Evo komparacije 3G-4G-5G:
Pogledajte prilog 1041432
Lično BiH voleo ovo već sad da imam na mobilnom ne toliko zbog same brzine, koliko zbog očekivanja da mobilni net postane još jeftiniji.
Све ОК, само кажем мали је проценат оних којима требају луде брзине. Ех, мили-секунде, мој Алберте... Време баш релативно...
А што се тиче цена... Пошто са развојем падају цене технике, давно ми је неко рекао да у свету рачунара не очекујем већа снижења него јаче перфомансе за исту цену.
Мој пријатељ има комп са процесором у монитору, дивота једна, због простора. Одем у Техноманију - хиљадарка. А лаптоп сличних карактеристика упола јевтинији. А тај нема батерију, значи олакшица...
 
А што се тиче цена... Пошто са развојем падају цене технике, давно ми је неко рекао да у свету рачунара не очекујем већа снижења него јаче перфомансе за исту цену.
Мој пријатељ има комп са процесором у монитору, дивота једна, због простора. Одем у Техноманију - хиљадарка. А лаптоп сличних карактеристика упола јевтинији. А тај нема батерију, значи олакшица...
Da, vidi, sad imam 10GB mesečno za 600din na mobilnom... Nek i ostane ta cena ali za 20+GB downloada, pa mašala. Ne bi mi ni trebao fiksni net.
 
Имаш неки проблем са логиком тежи него ја са техником. О мрежи 5Г сам само питао шта може а да не може 4 Г. И даље сматрам да је занемарљиво мали сегмент друштва коме реално треба та мрежа, с обзиром на трошкове постављања и сл.
Термалне камере нисам ја измислио, оне постоје.
И где ја написах да сам стручњак?
И какве теорије завере? Причао сам о најављеној могућности да се декодирају таласи ЕЦГ. Где је ту теорија и где завера?
То делује реалније него што је нашим ђедовима деловала идеја да телефон преноси слику.
Јесте страшно, али је страшно само то што вређаш.
Ne, nikakav ja problem ja nemam. 5G je logican nastavak 4G , realan razvoj tehnologije-ljudi vise koriste Internet, fotke s telefonima su vece, itd. itd> sve to implicira potrebu za brzim protokom podataka. A sto se kod nas tripujuoko stetnosti 5Ga antenena NEMA DOVOLJNO da normalno funkcionise-to je drugi problem.
 

Back
Top