Junacenje vs "prezivljavanje"

Kako to bijedno zvuci. Nismo sujevjerne ovce u toru pa da moramo imati isto misljenje. Nietzsche je zavrsio isto kao sto ces i ti zavrsiti, u to ne sumnjaj(ustvari bas me briga).
Hriscanstvo je DUZNO da se stara o odgoju junastva, a ako ono to ne moze, onda smo mi duzni da se staramo o odgoju religije, i TACKA!

Nema junaka bez drustva u kojem se on dokazuje i u kojem nema casti. Definicija junaka je da je on castoljubiv.

Sem ako smo hriscani! Onda je hrabrost samo misaona imenica bez djela, lazna, licemjerna i kukavicka.

2965.gif

Poslednja izmena:
U svakom slucaju hriscanstvo ne cini nista protiv kriminala i kriminalaca, nego naprotiv kao i Isus nastoji da im "oprosti", da ih "pomiluje", dok s druge strane mrzi i podstice na pobunu sve protiv drzavnih organa. Kao krajnji rezultat imacemo anarhiju i sve vecu stopu kriminala, tako da ce nam trebati ako ne superman, spiderman i Co. svi zajedno, a onda sigurno Isus koji cini cuda i hrani kriminalce ribom, hljebom i vlastitom krvlju, jer kriminalac ne bi bio kriminalac da je sposoban zivjeti sam. Kriminalac nastaje kad jedna krajnje iscrpljena osoba nastoji zadnjim atomima snage da otme, opljacka i ubije neku sposobnu osobu i sve to je naravno popraceno osjecajem inferiornosti i zavisti.

Seksualno ropstvo je vjecno, sve dok su mu djeca vjerna.

Edit by Borac:
malo vise postovanja prema sagovornicima.

Poslednja izmena od moderatora:
...permanentno sam u samodvoboju izmedju Faraonn-a koji brani smjerno postovanje jednog dijela svestenstva ne razumijevajuci njihovo odsustvo od dogme i 'poziva' i drugog Faraonn-a koji
se tjesi time ustvari misli da je osnovna zabluda u nerazlici izmedju Crkve i osoblja koje je ipak neraskidivo vezano sa ' mirjanstvom kad se vrata Crkve zatvore...ortodoxija u hriscanstvu je ono
sto je nasem poimanju najblize crkvenom prisustvu.pod ortodoxijom u ovom slucaju mislim ne na vrijeme desavanja odredjenih datosti ili trojstva i dvojstva nego na najblize vrijeme tj suzena distanca vremenska sa izvornim . Vjerujem u primjernost dolazecih neminovnosti koje ce Crkvu obasjati sa vremenskim sadasnjostima jer velika je distanca a nista nije priblizeno u tom objasnjavanju Biblije u nekom od Njenih čitanja...
Hriscanstvo kao i druge dvije svjetske Religije u svojim prvim objelodavanjima sa istog su izvora a onda prolazeci kroz razna sela , dobijaju i druga obiljezja...Zloupotrebe su neophodne potrebe onih koji ne bi zeljeli da ih neko slican prati jer nemogu ga iskoristiti a koristi nema bez podanika...

imam veliku skepsu prema pravljenju polariacija
robovi i vladaoci, junaci i kukavice, ovakvi i onakvi...
tačno je da prevazilaženje manjkavosti, strahova, lošeg - moguće je sam uz proživljavanje istog, njegovu spoznaju, učenje i definisanje, nikako preskakanje i kamufliranje drugim stvarima
i bez borbe za materijalno danas života nema

Živ domobran je bolje biti nego mrtav nadvojvoda...Ferdinand se ne bi vozao po Sarajevu u kabrioletu da je bio mudar. Ipak je bio na okupiranoj teritoriji. Da je sedeo u gradskoj većnici postao bi Car, a rata možda ne bi ni bilo...Ko bi znao? U svakom slučaju pošto preživeli pišu istoriju, junačenje otpada. Voleo bih da sam ovakva saznanja imao pre 20 godina. Bio bi domobran sigurno. Ovako nisam nadvojvoda, ali nisam ni mrtav pa ipak mogu biti zadovoljan.:lol:

PS. Ni Gavrilo Princip nije priževeo pa i ta opcija otpada :lol:

Poslednja izmena od moderatora:
Pojam lijepe smrti je prisutan kod hrabrih i vrijednih ljudi, posebno kod starih Grka i Spartanaca. Time se postizala vjecna slava. A znamo da su Spartanci posebno radili na hrabrosti. Tu se, dakle, individualni zivot podredio volji za moc nad drustvom.

Sta je obrnuto od toga? Kad neko kaze: "svaki covjek bi ubio onog drugog da bi prezivio". Ovo je totalno asocijalno i vrlo cesto to cujem. Samo je iz ovakvog stava mogla da potekne Darwinisticka nauka o "prezivljavanju najsposobnijeg". Njega je na tu teoriju podgrijao izvjesni Tomas Maltus koji je tvrdio da se ratovi ne vode radi moci, nego radi hrane. To je, naravno, veliki promasaj, ali od glupih Engleza i nije za ocekivati bilo kakav pogodak.

Sve to se moze sada naslikati i na platnu prirode: imamo covjeka kao "socijalnu zivotinju" koji bas zbog toga mora da bude i daleko inteligentniji od onih koji samo slusaju zvuke iz vlastite utrobe i imamo zivotinje koje iz svog licnog interesa odbijaju bilo kakav razvoj svijesti o drustvu.

Svakako da je veliki broj ljudi poceo i da degenerise i zaglupljuje, jer inace ne bi Englezi igrali nikakvu ulogu u Evropi.

Vece je junacenje pisanje epskih pjesama nego ratovanje. U epske pjesme se obicno unose detalji koji ne poticu iz realnog zivota i koji je dosta siromasniji od zivopisnih dogadjaja iz pjesme.
Time se ljudi nagone da budu zivlji nego sto inace jesu. Jer svaku epsku pjesmu ljudi ce nastojati da oponasaju bas onako kako ona jeste i dogadjaje ce pokusati da izvedu na isti ili sto slicniji nacin u odnosu na one opisane u pjesmama. Time ih se navodi na dodatan napor i poduhvat i zahtijeva se da postanu jaci i inteligentniji. Ali sta je to sto pise pjesme? Je li to prosto neizivljenost, kao sto borac sugerise, ili je to post-izivljenost, dakle, kad recimo ratnik zeli rat i podvige, ali nema vise ratova. Mislim da je odgovor jednostavan - pa epskih pjesama i nema u vremenima kad nema ratne opasnosti i ratova.
Ali kako se zove ono u covjeku sto pise pjesme? E pa to se zove DUH i to je ono sto ljude vodi naprijed - u evoluciju, a ono je sto zivotinje nemaju. Duh pronalazi mocnija rjesenja, otkriva nove pravilnosti, pronalazi nova i sira podrucja, on saznaje, dodaje, sabija, uzdize ... on otkriva dodaje vise zvota svugdje, i samo zato je covjek jedini koji jos moze da napreduje, dok ostale zivotinje izumiru. Samo zato je covjek kruna zivota, a zivotinje su tek jedno jadno postolje. I sta je covjeku od duha stalo da opisuje prezivljavanje ili da ga uzdize i uci njemu? Duh ce radije reci covjeku umri kad si tako slab, pa ces onda svog sina bolje uciti nego sto si samog sebe. Tu se vise radi o ucenju i poducavanju, nego o prezivljavanju. I zato se epske pjesme i zavrsavaju tragicno.

Nego, danas svi trube o nekom prezivljavanju. Kao ugledali se na zivotinje i sad se postolje smije kruni i kaze "kruno ti si u zabludi, ne postoji evolucija, sve je samo prezivljavanje."

Ali jasno je da je tu mahom rijec o strahu od nekakvih nekontrolisanih ratova i sl. Od tog straha ljudi su poceli proizvoditi toliko hrane da sad ne samo da ima i previse toga, nego su zaboravili da prezive, tj. da se razmnozavaju. Od straha izgubiti zivot, ko bi rekao?

Vece je junacenje pisanje epskih pjesama nego ratovanje. U epske pjesme se obicno unose detalji koji ne poticu iz realnog zivota i koji je dosta siromasniji od zivopisnih dogadjaja iz pjesme.
Time se ljudi nagone da budu zivlji nego sto inace jesu. Jer svaku epsku pjesmu ljudi ce nastojati da oponasaju bas onako kako ona jeste i dogadjaje ce pokusati da izvedu na isti ili sto slicniji nacin u odnosu na one opisane u pjesmama. Time ih se navodi na dodatan napor i poduhvat i zahtijeva se da postanu jaci i inteligentniji. Ali sta je to sto pise pjesme? Je li to prosto neizivljenost, kao sto borac sugerise, ili je to post-izivljenost, dakle, kad recimo ratnik zeli rat i podvige, ali nema vise ratova. Mislim da je odgovor jednostavan - pa epskih pjesama i nema u vremenima kad nema ratne opasnosti i ratova.
Ali kako se zove ono u covjeku sto pise pjesme? E pa to se zove DUH i to je ono sto ljude vodi naprijed - u evoluciju, a ono je sto zivotinje nemaju. Duh pronalazi mocnija rjesenja, otkriva nove pravilnosti, pronalazi nova i sira podrucja, on saznaje, dodaje, sabija, uzdize ... on otkriva dodaje vise zvota svugdje, i samo zato je covjek jedini koji jos moze da napreduje, dok ostale zivotinje izumiru. Samo zato je covjek kruna zivota, a zivotinje su tek jedno jadno postolje. I sta je covjeku od duha stalo da opisuje prezivljavanje ili da ga uzdize i uci njemu? Duh ce radije reci covjeku umri kad si tako slab, pa ces onda svog sina bolje uciti nego sto si samog sebe. Tu se vise radi o ucenju i poducavanju, nego o prezivljavanju. I zato se epske pjesme i zavrsavaju tragicno.

Nego, danas svi trube o nekom prezivljavanju. Kao ugledali se na zivotinje i sad se postolje smije kruni i kaze "kruno ti si u zabludi, ne postoji evolucija, sve je samo prezivljavanje."

Ali jasno je da je tu mahom rijec o strahu od nekakvih nekontrolisanih ratova i sl. Od tog straha ljudi su poceli proizvoditi toliko hrane da sad ne samo da ima i previse toga, nego su zaboravili da prezive, tj. da se razmnozavaju. Od straha izgubiti zivot, ko bi rekao?

Ovo nije bas istina. Hrane nikad manje , pogledaj sta se desava na "rogu" Afrike. Stavise ratovi ce se uskoro voditi zarad hrane i vode.

A sveopsta (svetska) kriza i tera ljude na "prezivljavanje" i u tome nema niceg cudnog, niko o tome ne bi "trubio" da je sit.

A da glad moze da natera na ratove to je istina, ali pre toga treba da postoji strah od gladi. Taj strah jos uvek se medjutim drzi pod kontrolom u svetu.

I da, ljudi iz straha svasta rade, pa i prestanu da se razmnozavaju. Ko je "tvorac" tog straha, ostaje pitanje.

Inteligentni ljudi se vise plase, pa se time moze objasniti zasto se bijelci manje razmnozavaju od crnaca.
Ali isto tako bijelci su hrabriji ukoliko su nauceni da se brane. Hrabrost je znanje o tome cega, kada i sl. treba da se plasimo. Upravo su epske pjesme poducavale tome sta je strasno a sta nije. Ili su slicni primjeri navodjeni u svetim knjigama. Npr. da zena ne treba da jede sa drveta saznanja je jedan primjer cega se treba bojati. Jer to znanje je toliko odrveni da usmrti i nju i svu buducnost. Ja sam od najmanjih nogu uvijek imao utisak da sa zenama nesto nije u redu i da su frigidne. Vec u vrticu.
Ocigledno je da nedostaje ovo znanje, plus sto smo naucili neke gluposti koje nas cine jos ranjivijima i otvorenijima.

Kako sad izbiti ove gluposti iz glave?

Hajde ti prva, posto je tebi vec isteklo vrijeme, pa barem da ti odamo pocast posthumno?

:dash:

(a zanimljivo je i ovo: nekad su se muskarci borili za zene, a sad ako se sepuris pred njima, one se osjete uvrijedjenim i ponizenim!)

Poslednja izmena:
Inteligentni ljudi se vise plase, pa se time moze objasniti zasto se bijelci manje razmnozavaju od crnaca.
Ali isto tako bijelci su hrabriji ukoliko su nauceni da se brane. Hrabrost je znanje o tome cega, kada i sl. treba da se plasimo. Upravo su epske pjesme poducavale tome sta je strasno a sta nije. Ili su slicni primjeri navodjeni u svetim knjigama. Npr. da zena ne treba da jede sa drveta saznanja je jedan primjer cega se treba bojati. Jer to znanje je toliko odrveni da usmrti i nju i svu buducnost. Ja sam od najmanjih nogu uvijek imao utisak da sa zenama nesto nije u redu i da su frigidne. Vec u vrticu.
Ocigledno je da nedostaje ovo znanje, plus sto smo naucili neke gluposti koje nas cine jos ranjivijima i otvorenijima.

Kako sad izbiti ove gluposti iz glave?

Hajde ti prva, posto je tebi vec isteklo vrijeme, pa barem da ti odamo pocast posthumno?

:dash:

(a zanimljivo je i ovo: nekad su se muskarci borili za zene, a sad ako se sepuris pred njima, one se osjete uvrijedjenim i ponizenim!)

:lol: Plutarse, ja te nista ne razumem.

Da onda objasnimo.

1. Pa znas kako je kad djevojcice ne obracaju paznju na to sta mukarci rade, nego kao da ih nema bave se nekim svojim stvarima. To ja zovem drvenilo, jer kod pravih zena se nazire crvenilo. Skromnost i sram su uvijek isli zajedno kod zena. A to sto ih vise nema ne znaci da su zene dobile na kvalitetu, nego samo da je granica stida uklonjena. I to je jos jedan razlog zasto nema smisla ni da se razmnozavaju, jer ko sebi dozvoli drskost, taj to mora dozvoliti i svojoj djeci, a toliko drskosti one ne bi mogle podnijeti, to vide i one same.

Drskost nazivaju lepim vaspitanjem, bezakonje - slobodom, rasipnistvo - velikodusnoscu, bestidnost - hrabroscu.
(demokratija je stara qrva)

2. Kako izbiti ove gluposti iz glave? Zar nisu u pitanju gluposti?

3. Pa ti si vec na korak od 40te.

Da onda objasnimo.

1. Pa znas kako je kad djevojcice ne obracaju paznju na to sta mukarci rade, nego kao da ih nema bave se nekim svojim stvarima. To ja zovem drvenilo, jer kod pravih zena se nazire crvenilo. Skromnost i sram su uvijek isli zajedno kod zena. A to sto ih vise nema ne znaci da su zene dobile na kvalitetu, nego samo da je granica stida uklonjena. I to je jos jedan razlog zasto nema smisla ni da se razmnozavaju, jer ko sebi dozvoli drskost, taj to mora dozvoliti i svojoj djeci, a toliko drskosti one ne bi mogle podnijeti, to vide i one same.

(demokratija je stara qrva)

2. Kako izbiti ove gluposti iz glave? Zar nisu u pitanju gluposti?

3. Pa ti si vec na korak od 40te.

Prvo i da sam na korak od 40-te, a nije tacno, pa sta?

Sta ja to kao treba da pocnem po tvom misljenju? Trece ja nemam tih "gluposti " u glavi, ne razumem...

Sta je tu junastvo i kakve veze ima sa temom?

Glupo pitanje.

Ti odavno vise nisi prihvatljiv diskutant za mene.

Sem toga nisi izvrsila opkladu.
A šta bi na sledeću mogućnost rekao junački Pl.:ŽENE KAO JUNACI TREĆE INDUSTRIJSKE REVOLUCIJE

Kako se pokazalo da kompletna religijska i filozofska misao ljudskog roda potekla od MUŠKIH umova ne vredi ni pišljiva boba,NA REDU SU ŽENE
DA PREUZMU KORMILO LJUDSKE CIVILIZACIJE U SVOJE RUKE,dak još imaju šta da preuzmu-jer evo fali još samo jedan tragični junak poput Hiće
i da pogasimo svetla ljudske civilizacije...

Sve je to glupost ako se ne smije ni spomenuti nikakva sreca. Zivot je volja za srecom, a ne strah od straha ili borba za opstanak ili gledanje u svjetla. Covjek je poceo da se bori za sebe i bas zato mora i da se izgubi. Vise niko sam sebi nije zagarantovan, pa samim tim niko vise ne garantuje za sebe. Zato vise niko ne smije nista ni da obeca, a izgleda da se ispunjenje bilo cega smatra gluposcu.

PARADOKS je taj da ti je previse dobro ako ti nije lose! Od svakog se trazi zrtva i to s pravom ako se ima na umu da je sam bog zrtvovao. Zrtva ZA DRUGE. Nemas pravo ni na kakvu srecu. Ako i ima srece onda je ona u zrtvi za "druge" - samo ne za sebe. Sebicno je sve sto je priliv, sreca. Sreca je sebicnost! - Ovo je najveci strah koji sam do sada upoznao u zivotu. Da se moram bojati vlastite srece!
Da mi je zabranjeno pravo na vlastiti zivot! Da sam duzan za sve sto imam i znam da se pokajem i da budem samo rob u sluzbi bliznjeg!

Kako takva sudbina smrdi!
Kako je to mrtvo!
Zar nije vas zivot lagano umiranje?

Jos ne vidjeh srecu dostojnu zivota, sem one vlastite koje se moram bojati!
Zar nije potrebno tom gusenju srece i zivota uciniti bilo kakav kraj?

Da se bojim nekog Hice koji ce da mi umiranje ubrza?
Ili da se zadovoljim time sto sporo umirem?

Zar je jos uvijek problem sakupiti 300 ljudi i krenuti u sigurnu, ali dostojanstvenu smrt?

Ako vec nema zivota, da li je onda bolje makar umrijeti za nesto?

Zar treba i smrt da postane besmislena, kao i zivot?

Treba li da se povijamo zbog "civilizacije" i svjetala? Zar nije sve ovo samo trazenje razloga za nastavak robovanja? Da se opravda svoja nemoc, slabost i ludilo? Robujes bogu, a boga nema, dakle, robovanje radi robovanja. Zar je to dovoljan razlog da se trpe "svjetla" i "civilizacija"?

Zar nije to stocna filozofija?

Back