Quantcast

Југословенска нација

Три

Primećen član
Poruka
661
Постоји велика забуна и неразумевање везано за питање нација
на говорном простору српског језика.

Из тог хаоса произилазе и сви други државни и друштвени проблеми.

А то неразумевање је неразумевање суштине појма нације и народа.

Суштина нације је национална елита, и њен посебан однос према
народу који се са њом поистовећује, и који чини ту нацију.

То поистовећивање је услов еманципације и послушности
народа према својој елити.
А то је опет услов постојања националне државе,
постојања државности.

На нашем простору, историјски су постојале три елите које су
носиле државност,
а то су Српска, Бошњачка и Југословенска елита.

Будући да су конкурисале за власт на истом простору,
једна је могла да се развије само уништавањем оне друге.

Краљевина Југославија је била национално недефинисана и конфузна држава, и у њој се није развила Југословенска елита и нација,
али је слабила Српска елита и нација.

Тек у Другом светском рату, Српска елита је била потиснута
и тиме је отворен простор за пун развој Југословенске елите,
а тиме и Југословенске нације.

Историјска база Југословенске нације су били римокатолици српског
језика,
у Дубровачкој Републици и Далмацији.
Они нису могли припадати Српској елити
јер је она дефинисана Светосавским култом,
па су развили посебну Јужнословенску елиту
у оквиру западне културе.

Та специфична елита је дала основ за каснију градњу Југословенске елите,
која припада западној култури, за разлику од Светосавског култа,
Српске елите, који је део источне културе.

Непризнавање Југословенске нације, основни је узрок пропадања
како српске Светосавске елите,
тако и Југословенске елите,
а тиме и простачење целог друштва.

Потребно је да се у Србији призна Југословенска нација,
како би се обновила и развијала, и Српска и Југословенска елита,
и заједничка државност.

Јер Југославија је исти простор као и Велика Србија,
то је иста идеја, иста држава.

Једино елита може наћи одговор, никада простаци.

Poslednja izmena:

Ode srce ...

Ističe se
Banovan
Poruka
2.062
Kakogod, naravno da treba dozvoliti da oni, koji se osecaju Jugosloveni , mogu tako i da se deklarisu.....to su ljudi koji su rodjeni u Jugoslaviji, i koji osecaju i danas, sasvim opravdano da je to njihova drzava i njihova domovina....tim pre , sto se veliki deo ljudi u svim banana drzavicama , oseca prevareno, i seca se , da je u toj drzavi , u kojoj je rodjen ziveo i bolje i bezbriznije...

Ko je taj , ko moze i ima pravo da ikome uskrati mogucnost i pravo da se oseca i danas Jugoslovenom, terajuci ga u male torove nacional - sovinistickih zabrana???

Dakle, Jugosloven je definitivno osecaj pripadnosti jednoj zemlji , drzavi koja doduse ne postoji vise, ali se time ne ukida pravo svakog pojedinca da se ne deklarise ni srbinom ,ni hrvatom, ni slovencem ...vec Jugoslovenom

sakatilo1

Veoma poznat
Poruka
14.486
Na forumu mora postojati odredjena DISCIPLINA CLANOVA, a ne da se neki NAMACU I NADMECU u svom PRIMITIVIZMU...

Takve stvari bi SVI trebali da prijavljuju ako zelimo da imamo prijatno mesto za konverzaciju a ne KOKOSARNIK!
ako misliš da je tvoj rečnik i način obraćanja reprezenzativan,grdno se varaš!Odišeš provokativnim tonom i ironijom u svakom postu,uz pokušaje omalovažavanja svakog učesnika u diskusiji..jedino u čemu si uspešan je to da izazoveš nesmotrenu i brzu reakciju drugih forumaša,čije postove prijavljuješ brzinom svetlosti..što se tiče argumenata...tanki i neodrživi........

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.884
Da konverziram... Ono bi da konverzira nesto. Sta ces ti da konverziras, smoto smotani.
Pa sto mi se obracas onda kad neces da KONVERZIRAS.
Znas sta Milane, da je tebi odam jednu tajnu.....Pa da zavrsim konverzaciju sa tobom.....

Nema ovde NIKOG, na ovim diskusijama ko GORE I PROSTACKIJE ume da psuje i vredja od mene!

Kada bih te jednom opleo onako kako znam i umem - mozda bi me banovali za stalno..

Ali, to mi nije ideja posto nemam ni jedan klon, a volim da se druzim sa nasim svetom...

Zato te POSTEDJUJEM...

I stavicu te na ignore.....da ne dodjem u iskusenje....

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
40.435
Na forumu mora postojati odredjena DISCIPLINA CLANOVA, a ne da se neki NAMECU I NADMECU u svom PRIMITIVIZMU...

Takve stvari bi SVI trebali da prijavljuju ako zelimo da imamo prijatno mesto za konverzaciju a ne KOKOSARNIK!
Kome moze da bude prijatno pored tebe, ajde reci?
Kokodakanje je tebi svojstvena osobina.
Sta si ti pametno ovde napisao, voleo bih da znam.

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.884
ako misliš da je tvoj rečnik i način obraćanja reprezenzativan,grdno se varaš!Odišeš provokativnim tonom i ironijom u svakom postu,uz pokušaje omalovažavanja svakog učesnika u diskusiji..jedino u čemu si uspešan je to da izazoveš nesmotrenu i brzu reakciju drugih forumaša,čije postove prijavljuješ brzinom svetlosti..što se tiče argumenata...tanki i neodrživi........
To je stvar LICNOG UTISKA.

Kada bih ja tebi rekao sta se meni CINI da odisu pojedini ucesnici - ne bi mi verovao.

Relativno malo prijavljujem druge ucesnike.

Ali zato mene prijavljuju mnogi.

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.884
Kome moze da bude prijatno pored tebe, ajde reci?
Kokodakanje je tebi svojstvena osobina.
Sta si ti pametno ovde napisao, voleo bih da znam.
Sta je ko pametno napisao, to sam Bog zna....

Nekome se cini pametno, nekome glupo, ima nas sa svakakvim razmisljanjima i ubedjenjima..

Ovde smo zato da izlozimo svoj stav, da drugi cuju i eventualno razmisle o njemu.

Ljudima je tesko menjati misljenje, ali ipak nesto se menja...

Recimo ja sam mnoga moja misljenja promenuo na forumu citajuci kako razmisljaju drugi ljudi...

Svi znamo nesto, niko ne zna sve...

A ovde smo zato da razmenjujemo misljenja i iskustva, a ne da se podcenjujemo i vredjamo.

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
40.435
Znas sta Milane, da je tebi odam jednu tajnu.....Pa da zavrsim konverzaciju sa tobom.....

Nema ovde NIKOG, na ovim diskusijama ko GORE I PROSTACKIJE ume da psuje i vredja od mene!

Kada bih te jednom opleo onako kako znam i umem - mozda bi me banovali za stalno..

Ali, to mi nije ideja posto nemam ni jedan klon, a volim da se druzim sa nasim svetom...

Zato te POSTEDJUJEM...

I stavicu te na ignore.....da ne dodjem u iskusenje....
Pa evo sam si priznao da si najveci prostak na forumu; a opet se nesto bunis.
Izgleda da si u zavadi sa samim sobom.

PS: Ako ti do sada nije bilo jasno, meni nije bio cilj da vredjam, nego da argumentujem. Sleng je samo stil opustenog dijaloga. Ako je i bilo uvreda, to je vise bilo radi rime ... No , nemoj si ti smetati zbog mene...samo ti uzivaj!

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.884
Pa evo sam si priznao da si najveci prostak na forumu; a opet se nesto bunis.
Izgleda da si u zavadi sa samim sobom.

PS: Ako ti do sada nije bilo jasno, meni nije bio cilj da vredjam, nego da argumentujem. Sleng je samo stil opustenog dijaloga. Ako je i bilo uvreda, to je vise bilo radi rime ... No , nemoj si ti smetati zbog mene...samo ti uzivaj!
Ajde da se ne vredjamo vise, nego da se uvazavamo ko odrasli ljudi.....

To sto se po nekad cini da ja provociram je zato sto ja zaista nekada malo provociram i ismejavam EKSTREME.

Sve sto je ekstremno - nije dobro.

Nemoj odmah burno reagovati, a ja cu pokusati da detaljnije objasnim sta mislim. :ok:

Три

Primećen član
Poruka
661
Ponovo postavljač FALSIFIKUJE i to je cilj ove provokacije o fol jugoslovenima
NISU POSTOJALI NIKAKVI BOŠNJACI

Jugosloveni su pak bili jedna od najglupljih Titovih izmišljotina
Не брини, не фалсификујем.
Ти си блиска Хрватској идеји, а то је идеја простаклука, и зато имаш такве ставове.
То сам већ објашњавао.

Основа нације је елита, а Хрватство није никада имало свој елиту.

`ЗБЛИЖАВАЊЕ СРБА И ХРВАТА ЈЕ УНИШТАВАЊЕ СРПСКЕ ЕЛИТЕ, ПРОСТАЧЕЊЕ СРПСКЕ НАЦИЈЕ`.

Постоје, Српска, Југословенска и Бошњачка елита, са специфичном културном традицијом, и државном идејом.
Ја тврдим де је то иста идеја и да је за државност овог простора потребна синергија све три елите.

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
40.435
Ajde da se ne vredjamo vise, nego da se uvazavamo ko odrasli ljudi.....

To sto se po nekad cini da ja provociram je zato sto ja zaista nekada malo provociram i ismejavam EKSTREME.

Sve sto je ekstremno - nije dobro.

Nemoj odmah burno reagovati, a ja cu pokusati da detaljnije objasnim sta mislim. :ok:
Pa ako volis da provociras, pomiri se sa tim i da budes provociran; inace si diskriminator, a to nije demokracki.

Ako se ne varam , ti tvrdis da si demokrata.

Sanovnik

Buduća legenda
Poruka
33.586

Из тог хаоса произилазе и сви други државни и друштвени проблеми.

А то неразумевање је неразумевање суштине појма нације и народа.

Суштина нације је национална елита, и њен посебан однос према
народу који се са њом поистовећује, и који чини ту нацију.

То поистовећивање је услов еманципације и послушности
народа према својој елити.
А то је опет услов постојања националне државе,
постојања државности.

На нашем простору, историјски су постојале три елите које су
носиле државност,
а то су Српска, Бошњачка и Југословенска елита.

Будући да су конкурисале за власт на истом простору,
једна је могла да се развије само уништавањем оне друге.

Краљевина Југославија је била национално недефинисана и конфузна држава, и у њој се није развила Југословенска елита и нација,

Тек у Другом светском рату, Српска елита је била потиснута
и тиме је отворен простор за пун развој Југословенске елите,
а тиме и Југословенске нације.

Историјска база Југословенске нације су били римокатолици српског
језика,
у Дубровачкој Републици и Далмацији.
Они нису могли припадати Српској елити
јер је она дефинисана Светосавским култом,
па су развили посебну Јужнословенску елиту
у оквиру западне културе.

Та специфична елита је дала основ за каснију градњу Југословенске елите,
која припада западној култури, за разлику од Светосавског култа,
Српске елите, који је део источне културе.

Непризнавање Југословенске нације, основни је узрок пропадања
како српске Светосавске елите,
тако и Југословенске елите,
а тиме и простачење целог друштва.

Потребно је да се у Србији призна Југословенска нација,
како би се обновила и развијала, и Српска и Југословенска елита,
и заједничка државност.

Zadnji veliki pokolj srpske elite , doradili su ba ti Jugosloveni .,
Ne sme se igrati sa tim zlom . dobro je poznato da su se bas Srbi deklarisali ko Jugosloveni. Da su svoju nacionalnost menjali za neku drugu . Druga titova ( hrvatska Jugoslavija je stetocinska antisrpska tvorevina , Svaku integradciju Srba sa inim narodima na oom prostoru treba spreciti po svaku cenu .

Mrdaywalker

Domaćin
Banovan
Poruka
4.987
srpsko govorno podrucje se nalazi jedino u Srbiju

Hvala Bogu sto se raspala takva kraljevina i takva elita

I kao takva se raspala.
Jedina je razlika izmedju Jugoslavije sto je postojala a velika Srbija nikad nije

Prostaci nikad nece dozvoliti srpskim prostacima da gaje svoje iluzije.. vazda ce biti neko ko ce da prodrma takve iz sna

Za kraj - Pokusaj velike srbije 1991 - 1999... nek ti je laka crna zemlja :amen:

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
40.435

I kao takva se raspala.
Jedina je razlika izmedju Jugoslavije sto je postojala a velika Srbija nikad nije

Prostaci nikad nece dozvoliti srpskim prostacima da gaje svoje iluzije.. vazda ce biti neko ko ce da prodrma takve iz sna

Za kraj - Pokusaj velike srbije 1991 - 1999... nek ti je laka crna zemlja :amen:
Varas se!

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.884
Zadnji veliki pokolj srpske elite , doradili su ba ti Jugosloveni .,
Ne sme se igrati sa tim zlom . dobro je poznato da su se bas Srbi deklarisali ko Jugosloveni. Da su svoju nacionalnost menjali za neku drugu . Druga titova ( hrvatska Jugoslavija je stetocinska antisrpska tvorevina , Svaku integradciju Srba sa inim narodima na oom prostoru treba spreciti po svaku cenu .
Ideja Jugoslavije je u svom prvobitnom obliku bila HEGEMONISTICKA IDEJA sto bi ovaj rekao SRPSKE ELITE....

Stvorena je jugoslovenska nacija i to bi bilo vrlo dobro da je STIGLO da zazivi.

Na zalost, SANU, SPC i Milosevic, potpomognuti spoljnjim faktorom, tu ideju su razbili.

Sada su ostale samo banana republike od jedne vrlo solidne drzave.

I to svima ide na stetu, nikome na korist.

Srbiji pogotovo.

Ideja jugoslovenstva nece NIKADA umreti i Jugoslavija ce UVEK postojati...

I danas postoji, CAK I OVDE NA FORUMU, samo sto se tako ne zove...

ValterX

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.851
Jugosloveni, takozvani „sedmi“ narod Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Priznati su kao posebna popisna kategorija na popisu stanovništva 1961. godine. Kao Jugosloveni su se izjašnjavali pripadnici različitih naroda i narodnosti, koji su živeli u SFRJ. Ovakvo nacionalno izjašnjavanje je predstavljalo drugačiji oblik nacionalne samoidentifikacije, od onog koji je bio dominantan u tadašnjoj Jugoslaviji. Dakle, nacionalna pripadnost se u ovom slučaju radije identifikovala sa državljanstvom, nego sa etničkim poreklom.
Prvi put Jugosloveni se spominju kao nacija, kad je kralj Aleksandar Karađorđević proglasio 1929. kraljevinu Jugoslaviju i proklamovao postojanje Jugoslovena kao jedne nacije sa tri plemena.

gost 159032

Veoma poznat
Poruka
12.415
Ideja Jugoslavije je u svom prvobitnom obliku bila HEGEMONISTICKA IDEJA sto bi ovaj rekao SRPSKE ELITE....

Stvorena je jugoslovenska nacija i to bi bilo vrlo dobro da je STIGLO da zazivi.

Na zalost, SANU, SPC i Milosevic, potpomognuti spoljnjim faktorom, tu ideju su razbili.

Srbiji pogotovo.

Jugoslavija je nestala i svaki pokusaj da se obnovi ce iznova propasti.
Frankestajni nemaju velike sanse za opstanak. z:poz:

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.884
Jugoslavija je nestala i svaki pokusaj da se obnovi ce iznova propasti.
Frankestajni nemaju velike sanse za opstanak. z:poz:
Na protiv, ti jako gresis.

Nikada nije nestala, nestalo je samo ime.

STA se izmenulo danas u odnosu na osamdesete godine proslog veka?

Nista....Trgovina i dalje ide izmedju drzava (onda republika), ljudi i dalje iz Srbije odlaze na Jadransko more, sportske ekipe se i dalje takmice......Sve je isto...Samo....

Три

Primećen član
Poruka
661

I kao takva se raspala.

Твој проблем је што немаш ни школу ни струку и што ти је једина животна перспектива постојање криза и сукоба,
и злоупотреба Бошњака.
За то постоји само један лек, говњива мотка.

KninGrad

Domaćin
Poruka
3.132
Obicna podvala od strane Hrvata sa nemerom da postanu neko i nesto na Balkanu. Nazalost to im je i uspelo. Pohrvaceni su SrbiKatolici u Bosni, Crnoj Gori, Srbiji itd. Unistena je jedna stara slovenska drzava (Dubrovnik). A hrvati su uspeli da se od jednog malo veceg plemena u Zagorju prosire na prostore na kojima nikada nisu bili prisutni.

Danas su isti oni SrbiKatolici veci hrvati od onih pravih.

Srbi su zbog te Jugoslavije desetkovani. A sto je jos zalosnije hrvati rade isto ono sto su i 1800ih .... prvo kradu srpsko nasledje, onda pocinju izmisljati svoju istoriju koju vremenom prihvataju i uce kao istinitu .... necu se iznenaditi ako za 50 godina stvarno budemo imali na stotine hiljada pravoslavih "hrvata"

Три

Primećen član
Poruka
661

Srbiji pogotovo.

Ако тако мислиш онда се ти слажеш да се призна Југословенска нација.
Није ми јасно зашто мрзиш припаднике Спрске нације, као да си болестан.
Срби и Југословени су две нације, а дијалог је једино решење.
Твој примитиван приступ сукоба и мржње задржи за себе.

Ово је тема само за културне и смирене људе, молио бих остале да се удаље.

Три

Primećen član
Poruka
661
Jugosloveni, takozvani „sedmi“ narod Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Priznati su kao posebna popisna kategorija na popisu stanovništva 1961. godine. Kao Jugosloveni su se izjašnjavali pripadnici različitih naroda i narodnosti, koji su živeli u SFRJ. Ovakvo nacionalno izjašnjavanje je predstavljalo drugačiji oblik nacionalne samoidentifikacije, od onog koji je bio dominantan u tadašnjoj Jugoslaviji. Dakle, nacionalna pripadnost se u ovom slučaju radije identifikovala sa državljanstvom, nego sa etničkim poreklom.
Prvi put Jugosloveni se spominju kao nacija, kad je kralj Aleksandar Karađorđević proglasio 1929. kraljevinu Jugoslaviju i proklamovao postojanje Jugoslovena kao jedne nacije sa tri plemena.
Нација није исто што и прост народ, читај моје поруке.
Да ли се ти слажеш да се призна Југословенска нација у Србији?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.