Jozefinski popis (1785.) i još jedan popis Austrougarskog stanovništva iz 1857. godine

Holy1

Ističe se
Poruka
2.632
Pozdrav svim forumasima....
Vec dugi niz godina pokusavam da udjem u trag opsirnom popisu stanovnistva na teritoriji nekadasnje Austro-Ugarske monarhije provedenom 31.10.1857.
Radi se o vrlo detaljnom i sveobuhvatnom popisu ,ali nikako da ga pronadjem (arhiviranog u nekom arhivu ili u digitalnoj formi)
Nalov orginala je:
"Anzeigezettel zur Zählung der Bevölkerung und der wichtigsten Nutztiere nach dem Stande vom 31. Oktober 1857" ili "Statistische übersichten über die bevölkerung und den viehstand von Österreich nach der zählung vom 31. october 1857"
Zgodno sto se tice ovog popisa je to sto su te godine popisani svi prisutni (i odsutni) stanovnici monarhije na odredjenim adresama,i sto je jos vaznije,svi muski od 14 do 20 godina po datumu rodjenja,a svi ostali po godini rodjenja,nacionalnost,verska pripadnost,zanimanje itd itd...
Kontaktirao sam HDA,Arhiv u Becu,Ratni arhiv u Becu,cak su me upucivali na profesionalne geneaologicare koji vrse usluge istrazivacke prirode uz nadoknadu, pa opet nista..Niko ne zna (ili ne moze da kaze) gdje se taj popis nalazi..
Mozda neko sa ovog foruma ima nekakvih informacija o tome..
Svaka sugestija i smernica bi mi dobro dosla..
Da li ste čuli za čuveni "Jozefinski popis" izvršen 1785. god? Da li ga ima na internetu u digitalnom formatu?

Hvala unapred..
 
Znam za taj sajt i tu objavu, u pitanju nije ceo popis već samo mali deo. Prelistaj pa ćeš videti da su samo "prve strane" u pitanju, gde se navode veći gradovi iz pojedinih oblasti u zemlji i neki podaci vezani za iste, ali popis stanovništa sa imenima i prezimenima iz istih tih sela nema.

Mali dio? Pogledaj starnice pa ćeš vidjeti da ih ima nekoliko stotina. To je sve.
 
To su preslike izvornih dokumenata, njih nešto. Knjiga na archive ima preko 500 stranica, vjerojatno i 600.
Ako pak misliš da će u knjizi biti objavljena imena osoba ili kućanstava - to nema nigdje,ni za koji popis na svijetu.
Dobro ako tvrdiš da je to ceo popis, molim te mi nadji samo jednu familiju iz bilo kog kraja Austrougarske u tih par stotina strana..
 
Nema familije, to se ne tiska u knjigama. To postoji samo u arhivama ovako-onako.
Koliko ja znam popis u celosti postoji, završen je. Možda nije bio od neke velike koristi carstu jer motiv popisa nije bio "uobičajan" - zbog naplate poreza i slično. Ovo je možda prvi i jedini popis tog tipa na ovim prostorima. česi i slovaci ga imaju delom za svoje zemlje, za deo vojvodine čuva se u Temišvarskom arhivu i tako dalje..: 17-18, Bánszky, 2011).
Popis stanovništva iz 1910. godine bio je posebno motivisan
zainteresovanošću stručnjaka, političara pa i javnosti, jer su se u prvim godinama 20.
veka odigrali negativni događaji (zastoj u privrednom razvitku, unutrašnja i
spoljnopolitička napetost, opadanje rate prirodnog prirasta, iseljavanje..).Naročito puno pažnje
posvećeno je podacima u vezi sa natalitetom, zanimanjem, obrazovanošću i
migracijom stanovništva. Popisivano je tzv. prisutno stanovništvo, pri čemu se za
svakog stanovnika ispunjavao jedan individualni listić (számlálólap, popisnica).
Popisnica je bila detaljna, sa 29 pitanja i brojnim potpitanjima. Uz individualni listić
popunjavani su posebni listići u kojima su beležene informacije o stambenim
zgradama, njihovim odlikama, stanarima i načinu korišćenja. Gde bih mogao da nađem taj popis onda iz 1900. ili 1910. god?
 
Koliko ja znam popis u celosti postoji, završen je. Možda nije bio od neke velike koristi carstu jer motiv popisa nije bio "uobičajan" - zbog naplate poreza i slično. Ovo je možda prvi i jedini popis tog tipa na ovim prostorima. česi i slovaci ga imaju delom za svoje zemlje, za deo vojvodine čuva se u Temišvarskom arhivu i tako dalje..: 17-18, Bánszky, 2011).
Popis stanovništva iz 1910. godine bio je posebno motivisan
zainteresovanošću stručnjaka, političara pa i javnosti, jer su se u prvim godinama 20.
veka odigrali negativni događaji (zastoj u privrednom razvitku, unutrašnja i
spoljnopolitička napetost, opadanje rate prirodnog prirasta, iseljavanje..).Naročito puno pažnje
posvećeno je podacima u vezi sa natalitetom, zanimanjem, obrazovanošću i
migracijom stanovništva. Popisivano je tzv. prisutno stanovništvo, pri čemu se za
svakog stanovnika ispunjavao jedan individualni listić (számlálólap, popisnica).
Popisnica je bila detaljna, sa 29 pitanja i brojnim potpitanjima. Uz individualni listić
popunjavani su posebni listići u kojima su beležene informacije o stambenim
zgradama, njihovim odlikama, stanarima i načinu korišćenja. Gde bih mogao da nađem taj popis onda iz 1900. ili 1910. god?

Ne znam za te detalje, najbolje po lokalnim arhivama za pojedine zemlje, ako imaju skenirano, a dosta ima na archive.org. No ako je skenirano, onda na digitalizirani dio nacionalnih knjižnica i arhiva.
 
Ne znam za te detalje, najbolje po lokalnim arhivama za pojedine zemlje, ako imaju skenirano, a dosta ima na archive.org. No ako je skenirano, onda na digitalizirani dio nacionalnih knjižnica i arhiva.
Hvala ti za ovaj popis Krbave i Like, ja sam nasao jednog mog predka! Da li je u to doba severna dalmacija podpadala pod Krbavu? Piše nešto "Cennstriptio terrenorum ex Paglo Raduz".. Pošto su moji preci jedno mesto izmedju Zadra i Knina - Dobropoljci.
 
Сасвим је могуће да су подаци после статистичке обраде изгубљени, тј да постоје само ове књиге које говоре о статистичким подацима.

На интернету се могу наћи детаљни подаци за попис из 1720 рецимо, оме се може приступи преко мађарског портала (који је јако тежак за навигацију за неког ко му први пут приступа)

http://adatbazisokonline.hu/adatbazis/az-1720_-evi-orszagos-osszeiras

на истом порталу постоје подаци о попису из 1785 али сaмо за мали број места која су у данашњој Мађарској.

Слични подаци се могу наћи и на familysearch.org
 
Сасвим је могуће да су подаци после статистичке обраде изгубљени, тј да постоје само ове књиге које говоре о статистичким подацима.

На интернету се могу наћи детаљни подаци за попис из 1720 рецимо, оме се може приступи преко мађарског портала (који је јако тежак за навигацију за неког ко му први пут приступа)

http://adatbazisokonline.hu/adatbazis/az-1720_-evi-orszagos-osszeiras

на истом порталу постоје подаци о попису из 1785 али сaмо за мали број места која су у данашњој Мађарској.

Слични подаци се могу наћи и на familysearch.org
Uh baš je nezgodno za snalaženje..Ne znam uopšte ne mogu da nadjem dalmaciju..
 
Hvala ti za ovaj popis Krbave i Like, ja sam nasao jednog mog predka! Da li je u to doba severna dalmacija podpadala pod Krbavu? Piše nešto "Cennstriptio terrenorum ex Paglo Raduz".. Pošto su moji preci jedno mesto izmedju Zadra i Knina - Dobropoljci.

Ne znam te detalje, tu sam knjigu imao u ruci ali sam samo prelistao.
 

Back
Top