Joker i filozofija

Meni je kod "Džokera" najjači taj diskurs u javnosti, gde se konačno shvatilo i priznalo da postoji čitava jedna grupacija nezadovoljnih, odbačenih, gaženih ljudi u savremenom svetu, i da ti ljudi mogu da uzmu oružje i pravdu u svoje ruke i naprave haos. Pomalo su pale u vodu politički-korektne i feminističke postave realnosti gde svako sve može, gde su svi jednaki, gde je potrebno samo da "nešto jako želiš i ostvariće ti se"; gde ljubav vlada i dobri ljudi prolaze dobro, a loši i kad prodju dobro na kraju završe loše, gde maltretirani klinci u školama samo treba da se obrate institucijama (koje nikad ništa ne urade), a ne da uzmu stvar u svoje ruke i odbrane se, gde su masovne ubice uvek zlikovci, a njihove žrtve uvek nevinašca i pozitivni delovi društvene realnosti... napravio se taj pomak, i to je jako bitno, jer je svet u kom živimo sve, samo ne normalan i pravedan. A upravo oni koji su pod krinkom ljudskih prava i političke korektnosti sebi dali za pravo da odredjuju šta je dobro, a šta loše, najviše protestuju protiv ovog filma i traže da se ukine i da ne postoji. Kao da je čovečanstvo poludelo, pa gura pod tepih svo djubre koje se nataložilo zbog kapitalizma, političke korektnosti, sveopšteg feminizma, sekularizacije i opšte bezdušnosti...

Danas je postalo uobičajeno i poželjno da gaženi, siromašni, ugnjetavani prosto prihvate to i pomire se sa tim, i da čituckaju self-help brošure i "misle pozitivno" i saginju glavu pred najbezdušnijim ološom koji je opšte podržan od strane društva. I to na svim nivoima se to prosto očekuje i podrazumeva - od škole, ulice, društva, pa sve do socijalnih situacija i posla. Sve, samo se ne suprostaviti, samo ne uzvratiti tlačiteljima i bezdušnicima (koji paradoksalno u javnosti najviše glume humaniste i dobrotvorce). To je ovaj film uznemirio, i otud toliko cičanje feministkinja i liberalnih kenjatora na koledžima da se on ne prikazuje. A to što se u Americi svake nedelje desi masovna pucnjava, to nikom ništa, niti to iko ispituje. Ti ljudi su svi, jelte, ludi, a oni na koje se "tek tako" puca su svi dobrice i nedužne žrtve. Nije nego.
 
Šta mislite, da li se Joker-ova tragedija ogleda u nepreuzimanju odgovornosti za lične nedostatke, ili širem drušvenom kontekstu?
(ne zaboravimo da, iako je reč o imaginarnom gradu Gotam, reč je i o '80-im godinama prošlog veka, u Americi poznatim po reganovskoj politici deregulacije, i jednom novom društvenom moralu koji je ponovo odgovornost prebacivao na individuu).


Радња филма се не дешава осамдесетих година прошлог века, већ седамдесетих година. Дакле, не у време Роналда Регана, најјачег председника у историји Америке!!! Дерегулацијом је Реган спасао привреду Америке и спасао је радничку класу која је коначно могла да дође до посла! Ево ти мало о распаду америчке економије седамдесетих година. - https://www.investopedia.com/articles/economics/09/1970s-great-inflation.asp

In the winters of 1972 and 1973, Burns began to worry about inflation. In 1973, inflation more than doubled to 8.8%. Later in the decade, it would go to 12%. By 1980, inflation was at 14%. Was the United States about to become a Weimar Republic? Some actually thought that the great inflation was a good thing.

https://www.msn.com/en-us/money/mar...he-worst-decade-for-the-us-economy/ar-BBST6Nv

Why the 1970s was the worst decade for the US economy


А онда је дошао највећи цар Реган, увео дерегулацију и спасио и Америку и свет!!!
By 1983, the economy had rebounded and the United States entered into one of the longest periods of sustained economic growth since World War II. The annual inflation rate remained under 5 percent from 1983 through 1987.

http://www.let.rug.nl/usa/outlines/...conomy/the-economy-in-the-1980s-and-1990s.php
 
Poslednja izmena od moderatora:
Joker je smešten u 1981.
https://www.cinemablend.com/news/24...t-the-movie-in-the-80s-for-a-brilliant-reason

U svakom slučaju, u vreme krosovera u ekonomsku deregulaciju i novi društveni moral koji je ista donela. Ništa nije netačno u mojoj rečenici.

Дакле, још увек није дошло до спровођења Реганове политике и дерегулације, с обзиром да је он на власт дошао јануара 1981. и тек је почињао са реформама које су спасиле Америку и свет!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Дакле, још увек није дошло до спровођења Реганове политике и дерегулације, с обзиром да је он на власт дошао јануара 1981. и тек је почињао са реформама које су спасиле Америку и свет!!!
Samo se ti opusti. To je izmišljeni univerzum i vremenski okvir nije fiksan, ali po određenim scenama možemo primetiti da je rezanje javne potrošnje već počelo.

A sad, nemoj da me smaraš ikad više.
 
Hoces da kazes da nije knjizevnost ako nije happy end? :cool:
Hoću da kažem da svaka ekranizacija književnih dela koju sam do sada gledala mi se nije svidela, jer su moji glavni junaci bili lepši, kreativniji, hrabriji i, naravno, pametniji. Poseldnju ekranizaciju sam gledala Infferno i zgadila mi se je ... Dala sam samoj sebi reč da nikada više neću da gubim vreme na tome ...
 
OSAM UMSKIH SPOSOBNOSTI KOJE BI NAM MORALA DA DA ŠKOLA/OBRAZOVANJE

Imajući u vidu da se već decenijama bavim obrazovanjem do sada sam nebrojeno puta naišao na, skoro klišejsku, stereotipnu, pomalo dosadnu, i ako istinitu, moram da priznam, tvrdnju da je decu potrebno naučiti pravilno razmišljati, umesto što im svakodnevno punimo glave sa mnoštvom svakovrsnih, nekada empirijski neskladnih, neproverenih, nedefiniranih i, vrlo često, nepotrebnih, informacija.
 
Филм је одличан, то је филм године.

Да прескочим критику друштва која је неспорна, али Џокер као појединац далеко више личи на левичарског бунтовника (ако ништа онда бар постаје њихов вођа, хтео то или не), зато је могуће да се појединцима не свиђа филм, али они су мањина.
 
Tačno, levica ne voli Jokera jer im drži ogledalo - Joker je levica
Taчно тако. Неолиберали кокетирају са левицом и раде у корист крупног капитала и желе да имају за противнике такође контролисану десницу која ће попут њих бити лажна и која ће такође подржавати корпорације и интерес богате мањине.
 
Pa kako ne, sve je velika politika....ali Joker nije iako se bolestina drustva reflektuje na zivote malih ljudi koje izbacuje u fantazije, Joker prikazuje raspad dvolicnog mediokritetskog drustva. Zaniljivo vidjenje mainstreama civilizacije.
 
Konačno sam odgledao ovaj film, namerno sam čekao da se fama oko filma malo stiša i da izadje najbolji snimak na torentu, da mogu natenane da da ga odgledam i ocenim. I šta da kažem? Film je genijalan, remek delo kinematografije i opušteno moj omiljeni film svih vremena, nakon Taxi Drivera. Ne razumem ljude koji mogu da kritikuju ovo filmsko savršenstvo. Hoakin Finiks se ovom ulogom upisao u red besmrtnih, čak i da ništa više ne snimi ovo remek delo će ga zauvek pratiti kao majstora method glume.

Naravno, o poruci filma sam već pisao, ali moram da kažem da sam se sa retko kojim filmskim junakom poistovetio kao sa Arturom.

Retko hrabar film u ovo sumorno, politički korektno doba. Kamo lepe sreće da se i u realnom životu pojavi neko kao Artur.

"What do you get when you cross a mentally ill loner with a society that abandons him and treats him like trash? You get what you ******* deserve."
 

Back
Top