'Јогурт револуција', 35 година касније: Дан када је почело разбијање Југославије

To nije imalo veze sa njima .
Staljin naredio tako
Не, јер Стаљин није ништа одлучивао о политици која се овде водила (зато и долази до сукоба и Резолуције Информбироа), а иначе сходно његовом договору са Черчилом, Стаљин је у Москви 1944. тражио од југословенских комуниста да послератна Југославија остане парламентарна монархија, и да КП буде само једна од партија, додуше одана СССР-у.

Ма можеш да постављаш до сутра. Никада нисте имали територијалну аутономију у Аустроугарској, већ само културну. Ништа слично Кнежевини Србији у Османском царству никада нисте имали, а о Краљевини Србији као сувереној држави након Берлинског конгреса и да не говоримо.

Ма можеш да постављаш до сутра. Никада нисте имали територијалну аутономију у Аустроугарској, већ само културну. Ништа слично Кнежевини Србији у Османском царству никада нисте имали, а о Краљевини Србији као сувереној држави након Берлинског конгреса и да не говоримо.
Znači Šupljikac je bio kulturni vojvoda?

Znači Šupljikac je bio kulturni vojvoda?
Јесте ви имали права да код Османлија носите оружје и били сте ослобођени свих пореза, јесте тачно да сте ви Банаћани дигли први српски устанак ономад када је турски паша донео одлуку да само он има монопол на трговину вином, јесте ви док сте припадали Аустрији први изван црквених дворишта носили заставе Светог Саве прогласивши га "заштитником школства" да би направили (вештачку) паралелу са заштитником школства у западном свету Томом Аквинским борећи се тако за своје школе, и још свашта нешто лепо и занимљиво се код вас Пречана дешавало, али никада ви територијалну аутономију као што је Кнежевина Србија била у Османском царству нисте имали, а да не говоримо о Краљевини Србији под Миланом Обреновићем као сувереној држави која је тада представљала Пијемонт целом региону.

Uživaj druže, ali to tvoje uživanje ne briše činjenicu da kada pogledaš kartu Srbije videćeš autonomnu granicu između Vojvodine i ostatka Srbije, da Vojvodina postoji, da ima svoje simbole, da ima svoju vladu, svoje institucije, kancelariju u Briselu, da je kandidat za članstvo zajednice regiona Alpe-Jadran, da postoji i da će postojati.
Има кyрац од овце, мањи него што се планира за Заједницу општина са српском већином на КиМ.

Meni ne smeta Srbija. Meni je Srbija matična zemlja. Meni smeta unutrašnje uređenje Srbije i zatrovanost unutar nje koje se svugde širi. Smeta mi Baja Mali Knindža u gradu u kojoj su 65% nacionalne manjine, smeta mi razbijanje i škrabanje znakova i natpisa na jezicima nacionalnih manjina. Smeta mi što srpskim nacionalistima smeta miran suživot pitomih Srba sa drugim nacijama.
Сметају ти музичари?

Дакле, суштина је у томе, да треба укинути било какву аутономију тзв Војводине. Што пре то боље. Та аутономија је чисто кроатокомунистичка ствар и Србима у Србији не треба ни за шта.

Има кyрац од овце, мањи него што се планира за Заједницу општина са српском већином на КиМ.
Опет тролујеш. Твој Слобо јесте укинуо онај степен аутономије који је Војводина уживала по генијалном Уставу из 1974., али јој је ипак оставио аутономију, док ће Заједница општина са српском већином на Косову, ако је и буде у шта чисто сумњам, бити у нивоу невладине организације попут Српског националног већа у Хрватској.

Јесте ви имали права да код Османлија носите оружје и били сте ослобођени свих пореза, јесте тачно да сте ви Банаћани дигли први српски устанак ономад када је турски паша донео одлуку да само он има монопол на трговину вином, јесте ви док сте припадали Аустрији први изван црквених дворишта носили заставе Светог Саве прогласивши га "заштитником школства" да би направили (вештачку) паралелу са заштитником школства у западном свету Томом Аквинским борећи се тако за своје школе, и још свашта нешто лепо и занимљиво се код вас Пречана дешавало, али никада ви територијалну аутономију као што је Кнежевина Србија била у Османском царству нисте имали, а да не говоримо о Краљевини Србији под Миланом Обреновићем као сувереној држави која је тада представљала Пијемонт целом региону.
Porediš babe i žabe. Kolevka srpske državnosti nije bila u Vojvodini no u današnjoj (da tako kažem) užoj Srbiji. Tu su Srbi bili svoji na svome, a severno od Save i Dunava su ipak bili gosti i sve što su dobijali, svaka privilegija i sloboda je bila novi plus koji nikada pre toga tamo nisu imali. Zato je logično da su apetiti u Srbiji po pitanju državnosti i svega što ide sa tim bili mnogo veći nego u Vojvodini. Vojvodina je nastala kao vrsta zaštite i nagrada za Srbe od Beča za odanost kruni i za borbu protiv mađarskih nacionalista i separatista.

I Republika Srpska je novotarija, mnogo mlađa od Vojvodine sa mnogo kraćim stažom postojanja.
Vojvodina postoji i postojaće, dok god ima takvih kao ti, jer jedan radikalizam stvara i jača suprotni.
Pre 1918. niko nije pomišljao da će Vojvodini trebati autonomija u odnosu na Beograd, ali već 1919. ta želja i potreba se javila zbog odnosa Beograda i njegove elite prema Vojvodini.
Srpska je drugo ime za Bosnu jer veći deo geografskog pojma Bosna pripada Srpskoj a manji deo je pripao Federaciji BiH.Saglasam sam da je državnost Bosne pa i Srpske novotarija ali iza te novotarije stoji volja građana.Mi kad kažemo Bosanci mislimo na Srbe i isključivo na Srbe.Taj pojam ne uključuje Muslimane,Hrvate i dr.
U Vojvodini takva volja ne postoji.Vojvodina nema svoje građane nego stanovnike a velika većina stanovnika ne želi nikakav specijalni status u odnosu na ostatak Srbije.Politička manjina kojoj pripadaš je očajna i ja to razumem ali u stvarnosti status Srema,Banata i Bačke u okvirima Srbije jeste rešen i neće se menjati.Može samo da i formalno bude ukinut i ovaj minimalni specialni status.

Не, јер Стаљин није ништа одлучивао о политици која се овде водила (зато и долази до сукоба и Резолуције Информбироа), а иначе сходно његовом договору са Черчилом, Стаљин је у Москви 1944. тражио од југословенских комуниста да послератна Југославија остане парламентарна монархија, и да КП буде само једна од партија, додуше одана СССР-у.

Da jer je odlučio 1945

Iseljeni su Nemci iz Podunavlja, Sudeta, Istočne Pruske

Čaesi su dobili etničeki čiste Sudete, a zboh njih su ih pocepali

Na žalost drug Staljin je ostavio Nemce u Kazahstanu, povološki Nemci .. to ga je koštalo imperije pola veka kasnije

Srpska je drugo ime za Bosnu jer veći deo geografskog pojma Bosna pripada Srpskoj a manji deo je pripao Federaciji BiH.Saglasam sam da je državnost Bosne pa i Srpske novotarija ali iza te novotarije stoji volja građana.Mi kad kažemo Bosanci mislimo na Srbe i isključivo na Srbe.Taj pojam ne uključuje Muslimane,Hrvate i dr.
U Vojvodini takva volja ne postoji.Vojvodina nema svoje građane nego stanovnike a velika većina stanovnika ne želi nikakav specijalni status u odnosu na ostatak Srbije.Politička manjina kojoj pripadaš je očajna i ja to razumem ali u stvarnosti status Srema,Banata i Bačke u okvirima Srbije jeste rešen i neće se menjati.Može samo da i formalno bude ukinut i ovaj minimalni specialni status.
Drago mi je što Srbi iz Republike Srpske sada vide da ih smatraš Bosancima, a ovo ostalo zaista nije vredno komentara. Loš pokušaj provokacije.

Prvo od te zajednice nema ništa zahvaljujući Vučiću i Radoičiću. Drugo to je nekakva ZAJEDNICA opština, a ne Autonomna pokrajina sa svojim organima vlasti, administracijom i administrativnim centrom i svojim simbolima.

Сметају ти музичари?
Određeni da. Nije Baji Malom Knindži mesto da peva na trgu u Subotici na račun grada odnosno građana koji su 65% nesrpskog porekla o srbovanju, kocki i alkoholu. U gradu Zvonka Bogdana.

Drago mi je što Srbi iz Republike Srpske sada vide da ih smatraš Bosancima, a ovo ostalo zaista nije vredno komentara. Loš pokušaj provokacije.
Nema ništa provokativno u mojim porukama.Samo činjenice.Sad što se Tebi te činjenice ne dopadaju...
Ako i kad bi na izborima na području Srema,Banata i Bačke pobedila neka politička opcija koja se zalaže za odvajanje u ovom ili onom obliku,onda bi to bilo nešto drugo.Međutim ja u analizama ne vidim takvu mogućnost.Sam Pajcić kaže i kako su demografski trendovi nepovoljni po separatizam na tom području.
Zato i kažem da je bolje da se okrenete radu i privređivanju a da ostavite kmečanje.

Nema ništa provokativno u mojim porukama.Samo činjenice.Sad što se Tebi te činjenice ne dopadaju...
Ako i kad bi na izborima na području Srema,Banata i Bačke pobedila neka politička opcija koja se zalaže za odvajanje u ovom ili onom obliku,onda bi to bilo nešto drugo.Međutim ja u analizama ne vidim takvu mogućnost.Sam Pajcić kaže i kako su demografski trendovi nepovoljni po separatizam na tom području.
Zato i kažem da je bolje da se okrenete radu i privređivanju a da ostavite kmečanje.
Da je tebe ko slušao ne bi bilo ni ovo malo autonomije što ima, a kao što sam rekao separatizam ovde spominješ samo ti.
Već sam rekao da je dva puta u prošlom veku dokazano da što Beograd ima veću kontrolu nad Vojvodinom to ona brže propada, a nezadovoljstvo u pokrajini je veće.
Pod punom autonomijom Vojvodina je bila najrazvijeniji deo Srbije. Sada je prosečna plata u Vojvodini debelo iznad prosečne plate uže Srbije. Zato je Vojvodini potrebna što šira ekonomska autonomija. Ne postoji jedan racionalan razlog da se autnomija ugasi. Svako ko to propagira želi propadanje Vojvodine i siromaštvo njenih žitelja.

RS nije postojala pre rata. RS je nastala na račun BiH, Vojvodina nije nastala na račun Srbije i postojala je pre nego što se pripojila Srbiji.
BiH je nastala na račun Jugoslavije pa može onda i Republika Srpska na račun BiH.

Biše od pola BiH je srpsko i ne može biti jače njihovo pravo da se odvoje od Jugoslavije od našeg da ostanemo.

Da jer je odlučio 1945

Iseljeni su Nemci iz Podunavlja, Sudeta, Istočne Pruske

Čaesi su dobili etničeki čiste Sudete, a zboh njih su ih pocepali

Na žalost drug Staljin je ostavio Nemce u Kazahstanu, povološki Nemci .. to ga je koštalo imperije pola veka kasnije
Не. Стаљин, који је btw до јуна 1941. био у пакту са Хитлером и да није Хитлер раскинуо пакт и напао СССР, исти би остао на снази, нема никакве везе са протеривањем војвођанских Шваба од стране југословенских комуниста, баш као што нема везе са партизанским обарањем aмеричког авиона изнад Истре због чега је Стаљин оштро приговорио Титу.

Не. Стаљин, који је btw до јуна 1941. био у пакту са Хитлером и да није Хитлер раскинуо пакт и напао СССР, исти би остао на снази, нема никакве везе са протеривањем војвођанских Шваба од стране југословенских комуниста, баш као што нема везе са партизанским обарањем aмеричког авиона изнад Истре због чега је Стаљин оштро приговорио Титу.

Neee, Staljin je znao da će Nemačka napasti, zato je napravio čistke u vojsci svih onih koje je smatrao za nemačke špijune
Tuhačevski je bio njihov agent, zato Zapad i dan danas cvili za njim

Povukao je svoje naučnike sa nemačkih univerziteta 1940 i zato Nemci nisu uspeli 5 godina da odmaknu daleko sa V1 i V2 raketama a napad je počeo kada SSSR više nije imao interes da prodaje Nemcima svoje resurse, nisu više imali šta od njih da kupuju ... i tako

Босна није "реплика СФРЈ" јер није федеративна већ унитарна држава, нити је "Југославија у малом", јер су се у федеративну Југославију ујединили народи односно републике на Другом заседању Антифашистичког већа народног ослобођења Југославије 29. новембра 1943. у Јајцу, док само име Југославија не постоји пре 1929., а Босна је као краљевство под тим именом постојала и у Средњем веку. Тако да се Босна не може и неће раставити на саставне делове као што је то био случај са СФРЈ. Босна је вечита.
Ovo što pišeš nije istina, imamo zaključke sa sjednice Drugog zasjedanja AVNOJ koje ću navesti:

1. Antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Jugoslavije se konstituiše u zakonodavno i izvršno predstavničko tijelo Jugoslavije, kao vrhovni predstavnik naroda i uspostavlja se Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ), sa svim obilježjima narodne vlade, preko koga će AVNOJ ostvarivati svoju izvršnu funkciju;
  2. Zabranjuje se jugoslavenskoj izbjegličkoj vladi povratak u zemlju i oduzimaju se sva prava zakonite vlade Jugoslavije, a također se zabranjuje i povratak u zemlju kralja Petra II Karađorđevića do završetka rata kada će narod odlučiti hoće li republiku ili monarhiju;
  3. Obveze koje su u inozemstvu u ime Jugoslavije sklopile izbjegličke "vlade" a u cilju njihovog poništenja ili ponovnog sklapanja odnosno odobrenja i da se ne priznaju međunarodni ugovori i obaveze koje bi u buduće u inostranstvu eventualno sklopila izbjeglička takozvana "vlada";
  4. Jugoslavija se ima izgraditi na demokratskom principu kao državna zajednica ravnopravnih naroda.[3]
  5. Zaključci donijeti se imaju odmah formirati posebnim odlukama AVNOJ-a.
  6. Kao posebna odluka AVNOJ-a, u odluci br. 7, Josipu Brozu Titu je dodijeljen naziv "MARŠAL JUGOSLAVIJE" na temelju prijedloga koji je postavila slovenska delegacija na čelu s dr. Josipom Vidmarom. Predsjedništvo AVNOJ-a je na svojoj prvoj sjednici 3o novembra 1943. godine jednoglasno prihvatilo prijedlog slovenske delegacije da se Titu dodijeli naziv "MARŠAL JUGOSLAVIJE".[4]
Gdje piše u odlukama da se nezavisne republike ujedinjuju u državu?

Gdje piše u odlukama da se nezavisne republike ujedinjuju u državu?
Еј Босанац, ја сам матор, и о Другом заседању АВНОЈ-а сам учио у школи и са ђачком ескурзијом ишао у Јајце па су нам и тамо причали о ЗАВНОБиХ-у и АВНОЈ-у. Тако да остави се ћорава посла да ме учиш сад ти шта је било на Другом заседању АВНОЈ-а.

Еј Босанац, ја сам матор, и о Другом заседању АВНОЈ-а сам учио у школи и са ђачком ескурзијом ишао у Јајце па су нам и тамо причали о ЗАВНОБиХ-у и АВНОЈ-у. Тако да остави се ћорава посла да ме учиш сад ти.
Možda si mator ali nisi glup. U odlukama se pominju narodi kao osnivači (founding fathers) a ne udružene republike.

Odbori antifašističkih vijeća nisu države jer recimo postojao je i odbor Sandžaka pa to ništa ne znači.

Back