Quantcast

JOD

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
22.407
Dr, nije moguče, dozvolili ste prirodnu so i opet je zabranili.
Kako mislite uči u Evropu sa tom zabranom?
Ako žele vaše vlasti trovati svoj narod, meni je krivo, ali da truju i mene kao turista, ne mogu da shvatim.
Zašto?
Друже Доланц, ми смо у Европи већ 1.700 година...
Када дођеш као туриста, просто немој да једеш со и решио си проблем.
Него, овако без озбиљне дијагностике, само на основу твојих постова, мислим да осим јода код тебе постоји сигнификантни дефицит селена и магнезијума...:D

stane

Zainteresovan član
Poruka
491
stane, pratim tvoju konverzaciju već 4 godine o jednoj te istoj temi i kao stručnjak iz te oblasti, odgovorno ti tvrdim da nisi u pravu...:neutral:
Dobro, ako si u pravu ti a ne ja, kaži mi zašto ceo zapadni svet dozvoljava konzumiranje nejodovanih prirodnih morskih soli, neki i kamenih, a vaše vlasti ne.
Kao stručnjak sigurno znaš, da kamene soli joda nemaju, morske do 3mg/kg, a vaš pravilnik traži da mora svaka jestiva so imati 15mg joda na kg.
Pre toga imali ste jugoslovenski pravilnik o soli, gde se tražilo 7,5mg/kg i bili ste poslednja republika, koja je po raspadu Jugoslavije prešla na 15mg.
I kod nas je bilo isto, a po ulasku u EU naš pravilnik dozvoljava da su na tržištu i prirodne soli.
Ali, molim te, nemoj mi kao argument početi priču o jodu i štitnjači koja je iznad 3mg joda/kg van svake logike i pameti.
Ako si pročitao moju knjigu, koju imaš i u internetnoj verziji i u google prevodu, koji nije najbolji, onda znaš i moje argumente.

gost 4554

Buduća legenda
Poruka
39.133
Dobro, ako si u pravu ti a ne ja, kaži mi zašto ceo zapadni svet dozvoljava konzumiranje nejodovanih prirodnih morskih soli, neki i kamenih, a vaše vlasti ne.
Kao stručnjak sigurno znaš, da kamene soli joda nemaju, morske do 3mg/kg, a vaš pravilnik traži da mora svaka jestiva so imati 15mg joda na kg.
Pre toga imali ste jugoslovenski pravilnik o soli, gde se tražilo 7,5mg/kg i bili ste poslednja republika, koja je po raspadu Jugoslavije prešla na 15mg.
I kod nas je bilo isto, a po ulasku u EU naš pravilnik dozvoljava da su na tržištu i prirodne soli.
Ali, molim te, nemoj mi kao argument početi priču o jodu i štitnjači koja je iznad 3mg joda/kg van svake logike i pameti.
Ako si pročitao moju knjigu, koju imaš i u internetnoj verziji i u google prevodu, koji nije najbolji, onda znaš i moje argumente.
Sve te doze koje pominješ su bezopasne, a korist neprocenjiva.....Prema tome, zaustavi se i ostavi naše zakonodavstvo na miru..ok? :neutral:

stane

Zainteresovan član
Poruka
491
Sve te doze koje pominješ su bezopasne, a korist neprocenjiva.....Prema tome, zaustavi se i ostavi naše zakonodavstvo na miru..ok? :neutral:
OK, ovo ti je stvarno najbolji argument.
Nisam državljanin Srbije i stvarno nemam nikakvo pravo, da solim pamet vašim vlastima.
Želim vam što brži ulazak u EU.

gost 4554

Buduća legenda
Poruka
39.133
OK, ovo ti je stvarno najbolji argument.
Nisam državljanin Srbije i stvarno nemam nikakvo pravo, da solim pamet vašim vlastima.
Želim vam što brži ulazak u EU.
Nije problem u tome čiji si ti državljanin, već u tome što doze koje propisuje EU, kao ni naše NISU ŠTETNE....Granice su jaaaako široke...:neutral:

stane

Zainteresovan član
Poruka
491
Nije tačno, kod vas je samo jedna granica i to 15mg/kg i stanovništvo a i vaši turisti, nemaju nikakvog izbora.
Vi lečite ceo narod od kretenizma, koji dolazi od pomanjkanja joda.
Ali je veoma čudno, da nisu baš svi Italijani i Francuzi, koji konzumiraju prirodne soli celo vreme, sami kreteni.
Ili još plastičnije, kako je mogao čovek uopšte da proživi hiljade godina bez jodovane soli.
Neznam, dali znaš, ali Amerikanci imaju so sa 30mg J/kg i nemoj da kažeš, da je to najzdravija nacija na svetu.
Greška je u medicinskom normativu natriuma i joda.
Ali, ako si stvarno stručnjak za ovo područje, znaš to i sam.

gost 4554

Buduća legenda
Poruka
39.133
Nije tačno, kod vas je samo jedna granica i to 15mg/kg i stanovništvo a i vaši turisti, nemaju nikakvog izbora.
Vi lečite ceo narod od kretenizma, koji dolazi od pomanjkanja joda.
Ali je veoma čudno, da nisu baš svi Italijani i Francuzi, koji konzumiraju prirodne soli celo vreme, sami kreteni.
Ili još plastičnije, kako je mogao čovek uopšte da proživi hiljade godina bez jodovane soli.
Neznam, dali znaš, ali Amerikanci imaju so sa 30mg J/kg i nemoj da kažeš, da je to najzdravija nacija na svetu.
Greška je u medicinskom normativu natriuma i joda.
Ali, ako si stvarno stručnjak za ovo područje, znaš to i sam.

Doza od 15 mg/kg nije štetna, kao ni doza od 30 mg/kg, koju Amerikanci propisuju...
A tebi, ako smeta, ponesi malo tvoje soli....:lol:

stane

Zainteresovan član
Poruka
491
Doza od 15 mg/kg nije štetna, kao ni doza od 30 mg/kg, koju Amerikanci propisuju...
Na 1g Na, što znači u 2,5 g soli, Amerikanac dobije joda za ceo dan, a stvarna potrošnja soli je deset puta veča.
Ovakvom dozom se deset dana leći nedostatak joda, a ne ceo život.
Ali, nije samo to.
Ovakva količina takve soli ne može se staviti u kalorijski normalan obroh hrane, jer bi bila takva hrana preslana, zato Amerikanac umesto jednog hamburgera pojede tri.
Rezultat te gluposti možeš da pratiš svakog dana na tv.
Nemoj ti meni o neštetnosti prejodovane soli, od nje su i krave poludele.

gost 4554

Buduća legenda
Poruka
39.133
Na 1g Na, što znači u 2,5 g soli, Amerikanac dobije joda za ceo dan, a stvarna potrošnja soli je deset puta veča.
Ovakvom dozom se deset dana leći nedostatak joda, a ne ceo život.
Ali, nije samo to.
Ovakva količina takve soli ne može se staviti u kalorijski normalan obroh hrane, jer bi bila takva hrana preslana, zato Amerikanac umesto jednog hamburgera pojede tri.
Rezultat te gluposti možeš da pratiš svakog dana na tv.
Nemoj ti meni o neštetnosti prejodovane soli, od nje su i krave poludele.
to je moja oblast rada...specijalista sam iz te oblasti...:hahaha::hahaha:

gaga968

Obećava
Poruka
86
A tebi, ako smeta, ponesi malo tvoje soli....:lol:
nista ne kapiram vi se prepirete sa slovencem oko normativa a mene yanima nesto drugo, operisala sam stotnu zlezdu ustvari sklonili su mi je celu i sad me zanima kako da se ponasam i postoji li tu neka granica ili norma koliko joda da unosim u organizam. joda ili jodirane soli sta vec.

stane

Zainteresovan član
Poruka
491
nista ne kapiram vi se prepirete sa slovencem oko normativa a mene yanima nesto drugo, operisala sam stotnu zlezdu ustvari sklonili su mi je celu i sad me zanima kako da se ponasam i postoji li tu neka granica ili norma koliko joda da unosim u organizam. joda ili jodirane soli sta vec.
Izvini, nisam znano, da je na ovom forumu sloboda razgovaranja ograničena.
Neko nas je cenzurirao.
Ali ne mari, traži istinu i uspečeš.

Софија

Buduća legenda
Poruka
38.038
Сад кад Вам је уклоњена жлезда, треба да уносите тироидне хормоне.
Јод је потребан превасходно за синтезу тироидних хормона, а како је Ваша одстрањена, ви ћете их надомештати кроз терапију.
Уопште не треба да се оптерећујете количином јода коју ћете уносити у организам.
Кроз храну ћете конзумирати кухињску со која је већ јодирана и то је сасвим довољно за остале потребе организма.

stane

Zainteresovan član
Poruka
491
Сад кад Вам је уклоњена жлезда, треба да уносите тироидне хормоне.
Јод је потребан превасходно за синтезу тироидних хормона, а како је Ваша одстрањена, ви ћете их надомештати кроз терапију.
Уопште не треба да се оптерећујете количином јода коју ћете уносити у организам.
Кроз храну ћете конзумирати кухињску со која је већ јодирана и то је сасвим довољно за остале потребе организма.
Sofija, ovo što kažeš na kraju, da se sa solju unosi potpuno dovoljno joda, nije tačno.
Unosi se ga mnogo previše i baš zbog toga štitna žlezda i oboleva.
Sad, kad je više nema, to ne znači, da previše joda neče naštetiti nekom drugom organu.
Pogledaj si ovaj intervju, ako razumeš nemački, pa češ videti, da jod nije tako lekovita stvar, kako se u javnosti misli.

Софија

Buduća legenda
Poruka
38.038
Стане, не мислим ја да је јод лековита ствар кад се узима у превеликој количини. Знаш како су мене научили: свака хемијска супстанца под одређеним општим и посебним условима може бити отровна. ;)
То важи и за јод.

Кад сам рекла да се јода уноси довољно кроз кухињску со, мислила сам на ситуацију где је жлезда потпуно одстрањена.
Истина, сад кад нема жлезде и кад се хормони надомишћују готовим, кроз лекове, можда би заиста и требала да се смањи количина уношења јода у организам.

На жалост, не разумем Немачки језик.:(

bela76

Domaćin
Poruka
4.024
Izvini, nisam znano, da je na ovom forumu sloboda razgovaranja ograničena.
Neko nas je cenzurirao.
Ali ne mari, traži istinu i uspečeš.
Gospodine Stane,na ovom forumu nije ogranicena sloboda govora,ali je zabranjeno:

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=12275864&postcount=14

Molim Vas drzite se pravilnika jer vise puta do sada ste reklamirali svoj sajt,niste opominjani,vec su vam samo brisane poruke.
Ukoliko nastavite bicemo u situaciji da to sankcionisemo.

Hvala.
Bela76

Poslednja izmena:

stane

Zainteresovan član
Poruka
491
Gospodine Stane,na ovom forumu nije ogranicena sloboda govora,ali je zabranjeno:

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=12275864&postcount=14

Molim Vas drzite se pravilnika jer vise puta do sada ste reklamirali svoj sajt,niste opominjani,vec su vam samo brisane poruke.
Ukoliko nastavite bicemo u situaciji da to sankcionisemo.

Hvala.
Bela76
Bela, izvini, toliko malo sam prisutan na vašem forumu, da i ne pratim sve izmene, koje donosite.
Ali, šta će meni reklamisanje mog sajta, kad ga može svako nači u mojoj registraciji i dok ne uđete u Evropu, bilo bi svako moje reklamisanje bez smisla.
Kad budemo ponovo na istom slobodnom tržištu, onda možda dođe reklama preko googlea.
Ali, zar nije razgovor među ljudima mnogo jednostavniji, ako se umesto dugog objašnjavanja zalepi neki fajl na neku kjnigu, intervju i slično.

Poslednja izmena od moderatora:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.