JMBG previše otkriva o nama da li je došlo vreme da ga zameni lični broj

frka ti da vide koliko imas godina? :D

ma dajte ljudi.. gloopost.. svi ti podaci koji su vide su "bas me briga" sto ce neko to videti..

bas smo postali drustvo paranoika.
Problem je što npr neke banke (bar ovde) koriste i datum rođenja za potvrdu identiteta preko telefona, pa ukoliko je prevarant ukrao ili manipulacijom došao do nečijeg SSN - nekad su dovoljne i poslednje četiri cifre (mada sad neki traže i poslednjih pet ili ceo SSN) pa da lažno predstavljanje i pražnjenje računa bude prilično jednostavno.
 
Šta previše otkriva , godine neke babe koja bi htela da je djevojka , ili odakle ti je poreklo .
Ovo drugo je vise zanimljivo da vidis kako dodjoši osvojiše Beograd.
................................................................................................................
Neće homoseksualci da imaju jmbg , ne zna šta je , muško ili žensko, ili pak da sazna neko po broju šta je
jedno a vidi drugo . To bi pre bio euroatlanski razlog.
..........................................................................................................................................................................
Sada će kao da zamene ovaj JeMBem li Ga jedva upamtio broj sa nekim brojem koji ništa ne znači , barem nema smislenost memorisanja . E ovo drugo je upozoravajuće , kada ti ime zamene brojem bez smisla, kada ti ime ne vredi nego broj bez smisla i o tome besmislu značenja se puno pisalo .
 
drustvo paranoise to se slazem
mada jmbg zaista previse otkriva licima kojima ne treba takav podatak
sa druge stranw u koji god broj ili sta god drugo da se promeni misljenja sam da je u danasnjem svetu jmbg najmanji problem
cipovani smo odavno mislim
normalno da smo cipovani kada covek ne moze na miru da se issere bez mobilnog u rukama
 
Malo šta toliko govori o nama kao 13 cifara jedinstevnog matičnog broja ...... Svako može znati kada ste rođeni, dan, mesto, godina, kada ste rođeni, kog ste pola, čak i koji ste upisani po redu u matičnim knjigama", kaže Milan Marinović,

Из осме и девете цифре ЈМБГ - а се види и где си рођен.
За Београд су то бројеви 71.

И они који нису из Београда имају тај број,
ако су 1976. при увођењу ЈМБГ - а имали стални боравак у Београду.
 
Ја сам да буде један број за све наше потребе.
Тај број може бити ЈМБГ, он је најпрактичнији.

Најежим се кад видим да на здравственој имам ЛБО,
на Личној имам и бр лк.
На штедним књижицама,
разним банковним картицама,
службеним легитимацијама ...

Огромна количина неких гигантских бројева !
И знате шта ?

Кад заборавим неки документ, увек то на шалтерима превазиђемо са ЈМБГ - ом !
Њега знам напамет, и он ми решава сваку муку.
 
Из осме и девете цифре ЈМБГ - а се види и где си рођен.
За Београд су то бројеви 71.

И они који нису из Београда имају тај број,
ако су 1976. при увођењу ЈМБГ - а имали стални боравак у Београду.

Десета је за пол: 5 - женски, 0 - мушки.
Дакле, нема средњег, нема родова. Лепо је то @FDDD приметио.

Izopačene bode to što se "vidi pol". Oko toga cela ova priča
 
Десета је за пол: 5 - женски, 0 - мушки.

Мало је компликованије са те последње 4 цифре:

Forma broja je DDMMGGGRRBBBK, pri čemu su DD dan rođenja, MM je mesec rođenja a GGG godina (poslednje tri cifre – na primer, umesto 1980. uzima se 980).

BBB je jedinstveni broj. Za muškarce je to broj između 000 i 499, a za žene od 500 do 999. Poslednja oznaka K je kontrolna i do te cifre se dolazi malo posebnim proračunom.
 
Е, ово нисам знала, мислила сам да су последње три цифре 'насумичне'.
Нема насумичних. Од 000 до 499 је ознака и мушког пола као и редног броја мушког детета рођеног тог дана, а за женску децу бројање креће од 500 до 999. Тринаеста цифра је контролна и израчунава се по моделу 97 који се користи и за ПИБ и позив на број код уплате итд. Само име каже контролни, зато што су то дугачки вишецифрени бројеви и у случају пермутације или друге грешке у куцању добија се другачија цифра од исправне контролне. Зато програм за унос то сигнализира и онемогућава даљи поступак док се унос не исправи. Прави проблем се јавља, додуше ретко, када је у личну карту уписан формално неисправан ЈМБГ. У пракси су се дешавали чак и дупли ЈМБГ. Више се и не сећам како се то превазилазило, али била је мука за онога чији је број али и за оног који је уносио.
 

Back
Top