JHVH - Jehova ( Jahve) - vlastito IME BOGA zapostavljeno?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo ja cu ti reci kako je do toga doslo.
Umorio se bio nesto jedan chikica iz mile nam i drage prekobarske Amerike po imenu Rasel. Seo na kamen i posle dugacke lule mira, poceo stapom da ceprka po pesku oko njega i misli se: Hebo te, od ovog moze da se rikne ( misleci na lulu, naravno). Odjednom mu na um padne da on u stvari jos nije ni dao ime onome koga ce propovedati. Tad mu padose na um Zmajeve reci:

Kaži mi, kaži, Kako da te zovem
Kaži mi, kakvo Ime da ti dam,
Hoću li reći: “Diko”, ili “snago”
Ili ću “lane” Ili “moje blago”
Hoću li “dušo”Ili “moje drago”
Kaži mi, kakvo Ime da ti dam....

- Moram imati ovo Amersko ``Jea``, mozda i Dedamrazovsko ``Ho ho... `` a treba i nesto ozbiljno Jevrejsko. Mozda ``Njah, Bah, Vah.... ``- misli se nas prorok, kad mu se odjednom slozise kockice.... Eureka, Bingo, I had a dream.... I tako u davna davna vremena, pre stotinak godina Bog dobi ime.
:hahaha:
 
Bozje ime se nalazi napisano ili uklesano na mnogim crkvama sveta.
Cak i na Jevrejskim sinagogama.

St._Charles's_Church,_Austria,_Vienna_-_Gold_piece_high_above_the_altar_symbolizing_Yahweh.jpg


St._Charles's_Church,_Austria,_Vienna_-_Gold_piece_high_above_the_altar_symbolizing_Yahweh.jpg

800px-JEHOVAH_at_RomanCatholic_Church_Martinskirche_Olten.JPG


800px-JEHOVAH_at_RomanCatholic_Church_Martinskirche_Olten.JPG
 
JEHOVA Bog želi da ljudi znaju i upotrebljavaju njegovo ime.

To je vidljivo iz činjenice da ga je otkrio prvom ljudskom paru na Zemlji.

Znamo da je Adamu i Evi Božje ime bilo blisko jer je Eva nakon rođenja Kaina, prema izvornom hebrejskom tekstu rekla:

„Doneh plod, muško, uz Jehovinu pomoć“ (1. Mojsijeva 4:1, NS).



======================================================================

Koliko je bitno da se koristi Bozje IME saznajemo iz samih Biblijskih stihova

Rimljanima 10:13 Jer “svako ko prizove ime Jehovino, bit će spašen.

(Joel 2:32) I svako ko prizove ime Jehovino bit će spašen, jer će na gori Sionu i u Jeruzalemu biti oni koji su izbavljeni, kao što je Jehova rekao. Bit će i među preživjelima, koje Jehova poziva.”

(Sefanija 3:9) Jer tada ću promijeniti jezik narodima u čist jezik, da bi svi prizivali ime Jehovino i složno mu služili.

(Dela apostolska 2:21) I svako ko prizove ime Jehovino bit će spašen.”’
 
„Doneh plod, muško, uz Jehovinu pomoć“ (1. Mojsijeva 4:1, NS).
falsifikat, jer jhvh, ''jehova'' nije bio poznat u raju.

26. И Ситу се роди син, коме надеде име Енос. Тада се поче призивати име Господње. [drugi prevodi jehova/jahve]

3. И јавио сам се Авраму, Исаку и Јакову именом Бог Свемогући, а именом својим, Господ, не бих им познат. [drugi prevodi jehova/jahve]

evo, JS sajt

2 Bog zatim reče Mojsiju: „Ja sam Jehova.+ 3 Ja sam se pojavio Avrahamu,+ Isaku+ i Jakovu+ kao Bog Svemoćni,+ ali svojim imenom Jehova+ nisam im se objavio.+
 
me Boga JHVH ima znacenje
BOg se tako predstavio ljudima:

Sam je Bog objasnio znacenje svog imena Mojsiju.
Kada je Mojsije upitao Jehovu Boga za njegovo ime,
on mu je odgovorio da ono glasi: “Postat ću što god poželim postati”
(2. Mojsijeva 3:14).
Dakle, Jehova moze postati sve što je potrebno da bi ispunio svoju nameru
te može učiniti da sve što je on stvorio — živo i neživo — postane što je god potrebno kako bi ispunio svoju nameru.
 
2 Mojsijeva 20

2 “Ja sam Jehova, Bog tvoj, koji te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropske.
3 Nemoj imati drugih bogova uz mene.

2. Mojsijeva 3:15
Bog zatim reče Mojsiju: „Ja sam Jehova.
Ja sam se pojavio Avrahamu, Isaku i Jakovu kao Bog Svemoćni,
ali svojim imenom Jehova nisam im se objavio.


American Standard Version
Exodus 3:15

And God said moreover unto Moses, Thus shalt thou say unto the children of Israel, Jehovah, the God of your fathers, the God of Abraham, the God of Isaac, and the God of Jacob, hath sent me unto you: this is my name for ever, and this is my memorial unto all generations.

https://www.biblegateway.com/quicksearch/?quicksearch=jehovah&version=ASV&resultspp=500

King James Version
Exodus 6:3

And I appeared unto Abraham, unto Isaac, and unto Jacob by the name of God Almighty, but by My name Jehovah was I not known to them.


https://www.biblegateway.com/quicksearch/?quicksearch=jehovah&version=KJ21&resultspp=500
 
Sam je Bog objasnio znacenje svog imena Mojsiju.
Kada je Mojsije upitao Jehovu Boga za njegovo ime,
on mu je odgovorio da ono glasi: “Postat ću što god poželim postati”
(2. Mojsijeva 3:14).
ma kakvi, to ste vi izmastali

ako im kazem Bog vasih otaca me je poslao k vama, i oni me pitaju A KAKO MU JE IME

to znaci da oni nisu ni znali ime Bozije, vec da su sve bile titule, jer kada znas necije ime imas ga u vlasti, a Boga niko nema u vlasti

Mojsiju Bog odgovara JA SAM KOJI JESAM, - u smislu da nema imena nikakvih, vec onaj koji jesam, koji postojim zauvek - PRVO LICE - ja sam me je poslao k vama
i tako me zapamtite zauvek

(15) The Lord God of your fathers.--Heb., Jehovah, God of your fathers. The "I AM" of the preceding verse ('ehyeh) is modified here into Jahveh, or Jehovah, by a substitution of the third person for the first. The meaning of the name remains the same.

sprdacina od izopacivanja, da ehjeh, preokrenu u jeheh da bi nakako izmastali jehve
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top